PDA

View Full Version : Кое да избера?????



LittleMonster95
02-23-2014, 08:48
Здравейте,

Сега съм 12 клас и скоро завършвам. И се чудя мноооого сериозно какво да уча след това.... Само знам, че ще е е в Пловдивския Университет. Не знам какво да запиша и какви перспективи ще имам след това. Мисля да следвам финанси, някой може ли да ми каже някакви мнения.... Обмислям и лингвистика (английски и френски) с бизнес администрация. Обмислям и начална педагогика с английски, но да си учител е нещо ужасно в наши дни... Не знам какво да правя... Моля кажете ми вие какво бихте избрали на мое място. Коя е според вас най-добрата професия? Коя ще ми носи най-големи доходи (колкото и повърхностно да звучи)?

bsdirty
02-23-2014, 09:03
Мисля, че лингвистиката е много добър избор. В момента се търсят хора с езици различни от английския.

Yogurt
02-23-2014, 11:33
Защо не заминеш за чужбина?Дори в някои страни висшето образование е безплатно.Каквото и да запишеш там дипломата ти ще има сравнително по-голяма тежест отколкото тукашната.

anonymous708973
02-23-2014, 12:00
Добре, как така не знаеш какво, ама знаеш, че ще е там?

LoupGarrou
02-23-2014, 12:05
^ Не всеки родител може да си позволи да прати децата си да учат в избран от него университет, още по-малко в чужбина. Затова най-често се избира градът, в който живеят или най-близкия такъв, където имат роднини, примерно.

Има и младежи, които сами си плащат образованието и е по-логично да учат в град, където ще имат по-малко разходи, вместо да се чудят как да свържат двата края и да не могат да пият едно кафе с колегите.

Не казвам, че е така в нейния случай, но това е една от най-честите причини ... Така може да не е сигурна още какво ще учи, но да знае къде, защото няма други алтернативи, ако иска да учи ...

А и в България не е залегнала толкова философията, все още, дано стигнем и до там някога, че определено нещо се учи в определен университет. Да, СУ - право, УНСС -финанси, Медицина - Варна (примерно), но ние нямаме чак толкова университети и някак си е доста по-различно.

iakatamacka
04-08-2014, 15:09
Според мен специалност не се избира ей така защото звучи добре, защото накрая ще имаш тапия за лингвист и ще работиш като сервитьорка. Препоръчвам ти да направиш избора така, че да ти е интересно. Каквото и да запишеш и ти е интересно ще ти е приятно да го учиш и практикуваш след това. Иначе ще станеш поредния безработен висшист или такъв който прави всичко останало, но не и това за което е учил. Все пак не отиваш там заради едната хартийка, а за да научиш нещо. И не забравяй - това не е избор за цял живот. Ако Избереш лингвистика и не ти хареса в последствие, можеш да се преместиш в друга специалност и в това няма нищо срамно. Много хора го правят.

RapExotic
04-08-2014, 17:00
Ако си навътре с математиката можеш да запишеш Финанси, Макроикономика или някоя от другите икономически науки. Ако не си, по-добре се ориентирай към езиците. Няма понятие "най-добрато специалност". Това зависи единствено от твойте интереси и възможности.

Devilsplaymate
04-09-2014, 20:24
Надявам се, че не се включвам късно.
Хората са прави, че няма такова нещо, като "най-правилна специалност". Трябва да се ориентираш горе-долу да има баланс в това, в което си добра и което ще ти е интересно (подчертавам дебело последното!).
Понеже спомена педагогика с английски - понеже моята специалност е педагогическа и съм горе-долу по-навътре в нещата. Не, напротив - да си учител не е ужасно, чудесно е, но е призвание. И се изисква страшно много труд и е голяма отговорност, както предполагам, сама разбираш. Така че, ако не смяташ, че това е твоето призвание и не смяташ, че ще си добра в работата си (което няма да ти донесе и комфорт), то това не е за теб (:
Финанси - на мен ми звучи добре, стига да си добра по математика. Там ще изучаваш първоначално всякакви видове математики и след това бизнес неща, банкови дела и т.н., което е интересно, поне според мен.
Лингвистика - езици - хм... тук вече е малко гъвкава работата. Поне личното ми мнение е такова, защото, вече младите, както се казва, се раждат научени на английски. Затова ако знаеш френски добре/идеално - заложи на него, с идеята, че една идея по-малко хора го знаят и ще се търсят повече хора за преводи в бъдеще.

Така. Искам да кажа, че всичко това е моето лично мнение, не те насилвам към нищо, обмисли всичко добре, в областта, в която се чувстваш добра и ще ти е интересна (пак подчертавам). За целта, виж в сайтът на ПУ във желаните от теб специалности за учебния план и дисциплините, които ще изучаваш през всички семестри, за да не останеш накрая изненадана. В крайна сметка, обучението ти не трябва да бъде мъчение, за това се подготви предварително.
Ако не намериш учебен план във сайта на ПУ, то във сайта на Софийския университет има, предполагам няма да се разминават драстично.