PDA

View Full Version : Матури!



Wild child.
03-02-2014, 14:51
Този въпрос може да е задаван вече, но ме притесняват предстоящите матури за седми клас и реших да попитам вече миналите матурите как се справиха, труден ли беше и как се подготвяха, особено по математика? Втори модул по математика наистина ме притеснява, и въпреки че се справям отлично, има доста неща, които съм забравил, особено за материала от 6 клас. :)

mayaaa
03-02-2014, 16:30
Повечето неща на матурите са от 7ми клас. По математика втори модул най-много да ти дадат гадна геометрия, постарай се да я научиш, както и да си припомниш за обемни тела от миналите години. Също и текстовите често ги дават на втори модул и някакви уравнения или изрази естествено. Това е горе-долу. Не е особено трудно.

hristo99
03-02-2014, 16:50
Не е трудно, но ако си учил редовно, а по математика си решавал много задачи, особено с триъгълниците. То като решаваш много задачи в един момент забелязваш, че се повтарят, само числата са различни, а тактиката е една и съща. Примерните тестове страшно много помагат. На втория модул трябва всичко колкото се може по-подробно да пишеш, но не да си губиш времето, като изчисляваш ненужни неща. Вторият модул аз просто не разбирам какво толкова им е трудното на тези задачи Писа. Просто трябва да си представиш дадената табуретка ( :D ) басейн, геометрично тяло или там каквото ти е дадено да изчислиш и го правиш. Миналата година дадоха и параметрично уравнение. Представяш си, че параметърът е някакво число, като може да бъде и нула, и го смяташ както нормално уравнение, само че има отделен случай когато в знаменателя попада число, което има вероятност да е нула и тогава няма решение. Най вероятно ще получиш нещо изчанчено, нещо някакви букви върху дробна черта, а под нея други букви, но го пишеш, защото това е решението, само трябва крайният резултат да е съкратен. Миналата година имаше и някаква задача на втория модул, която не можах да реша, но това беше, защото не бях бях решавал достатъчно задачи за триъгълници. На отворения въпрос по български си представи, че пишеш някакво мнение по въпроса (теза), което естествено да бъде вярно, което мнение някога ще трябва да доказваш (аргументираш), но ти написваш единствено твърдението. Проверяващите ще търсят ключови думи. За даден въпрос те подготвят дадени ключови думи и колкото повече от подготвените думи нацелиш в текста си, най-вероятно толкова повече точки ще ти дадат. За да се справиш, трябва да знаеш много добре произведенията, както и урочните статии към тях. Относно шести клас: трябва да знаеш какво да правиш със степените, което е просто елементарно, както и работенето с отрицателни числа. Тези неща със сигурност трябва да ги знаеш, щом се справяш. Евентуално може да ти потрябва някоя формула за геометрично тяло или фигура, но ти не ги зубри/наизустявай, а разбери защо дадения обем, примерно, се изчислява така.

The Cheetah
03-02-2014, 17:08
Има много примерни тестове, както онлайн, така и можеш да си закупиш.

ymmit
03-02-2014, 21:41
Вие какво сте тръгнали сега да обяснявате
Матурата е един прост тъп тест. За края на година. Това е, но те го описват като чели президента ще идва. Ам да не ти пука дали ще го вземеш. Аз имам двойка по математика и минах. Изпитаха ме на една задача и минах. Това е обикновен тест. Тъпа работа и без мислена по скоро се притеснявай дали ще завършиш 8-сми клас.
Помня много добре един ден преди теста даже не знаех и 1 от задачите. Имах 0 точки, признава. Минах сега съм 8-сми и дишам по бг имах 3,4... и нещо. Че даже си обърках името от нерви но на следващия. Нямаше нерви. Просто това го приеми като тест. Да не ти пука

DownloadVirus
03-02-2014, 21:57
Хубавите стари времена,когато не е нужно да мислиш и всички задачи са еднакви ,нали Ицо .. :))
Жалко,че вече не е така..Сега тук трябва да си размърдаш мозъка ,иначе нещата не стават.

Wild child.
03-03-2014, 20:29
На теб може да ти е все едно, но аз наистина искам да ме приемат в езикова гимназия, а ми трябва минимален БАЛ 32, което си е много :)

crazy_wolf_92
03-03-2014, 21:50
Ми то и аз искам във английската в бургас която иска 32 ама като си видях възможностите по математика ще отида в испанската която иска 30 500 бал

hristo99
03-04-2014, 14:00
Хубавите стари времена,когато не е нужно да мислиш и всички задачи са еднакви ,нали Ицо .. :))

Не съм сигурен какво точно имаш на предвид :)

Kukuto
03-05-2014, 02:39
''Повечето неща на матурите са от 7ми клас.'' А при тази от 12 клас най-много материал от 11 ли има?

black pearl
03-05-2014, 15:14
Не се притеснявай дори да не влезеш в училището , в което искаш. Това не е най-важното. Плюс , че трябва да си знаеш възможностите , защото в езиковите наиснина се учи повече и нещата са по различни (поне при мен) А ако влизаш само заради езика , това че си в езикова , не е гаранция , че ще го научиш. Така , че всички седмокласници, не се прштеснявайте - да не ви пука. Само като се сетя каква паника бях и аз :Д

По математика бях пълна скръб :Д На втория модул имах само около 10 точки , но поне първия ми беше по силен :) И си изкарах бал наз 32 и нещо .. е по български имах почти пълно 6 и това компенсира математиката :д

MsMiracle
03-06-2014, 09:03
Хубавите времена при кандидатстване след седми клас, ех... :)
Задачите са лесни като цяло. Да не кажа, че са и едни и същи. Все се тръгва по един и същи начин и накрая според това което търсиш. И без да си отличен по предмета ще се оправиш.

А това в каква гимназия ще учиш, т.е. дали ще те приемат в английската, испанската, немската или математическата не е от такова голямо значение, каквото ви е втълпено, че е. Важно е по-нататък, а вие сте много далеч от там.

anonymous708973
03-06-2014, 09:06
Хубавите времена при кандидатстване след седми клас, ех... :)

Аз съм била с изпити, не с матури след седми клас, не знам дали има значение.
Изпитите след 7-ми клас бяха МНОГО по-трудни от смешната матурка. Сигурно и с математиката е така. Ако ги пуснат същите след 12-ти, половината ще окапят.

MsMiracle
03-06-2014, 20:20
Аз съм била с изпити, не с матури след седми клас, не знам дали има значение.
Изпитите след 7-ми клас бяха МНОГО по-трудни от смешната матурка. Сигурно и с математиката е така. Ако ги пуснат същите след 12-ти, половината ще окапят.


Аз също. 95-ти набор съм, сиреч последния с изпити. Но просто като четох темата, се сетих за времето след 7-ми клас :))