PDA

View Full Version : Химия за 7 клас



Bathala
03-03-2014, 09:01
Здравейте на всички и честит празник!

Трябва ми помощ :D ... Значи сега съм 8 клас и по химия учим за киселини,соли и основи.Тъй като в 7 клас по химия ми беше госпожа,която влизаше веднъж на 3 месеца,предметът трудно можеше да се научи.А сега като съм в 8 клас,нещата от миналата година,като не ги знам и ми е трудно.

Ако може някой да ми обясни как става валентността и уравненията или поне да ми дадете сайт,от който мога да науча...

Благодаря предварително!

Naive
03-03-2014, 09:10
ucha.se

Bathala
03-03-2014, 09:13
Вече е платен,а нямам карта :( Нещо друго можеш ли да предложиш?

hristo99
03-03-2014, 10:19
Еми примерно имаш да съединяваш натрий с кислород ( Na+O(2) ) (ще пиша в скоби индексите, а валентностите в кавички) и след стрелката пишеш само двата елемента съединени ( Na+O(2) -> NaO ). После определяш индексите с помощта на валентностите: Знаеш, че всички елементи от |A група са постоянна първа валентност => Na е първа валентност. Кислородът е постоянна втора валентност => ( Na'1'O'2') Определяш НОК на валентностите (1 и 2) и НОК=2 и от НОК делиш валентността на всеки елемент в съединението. 2:1=2 и пишеш индекс 2 до Na. 2:2=1 и щом като е 1 не пишеш нищо до О и се получава ( Na+O(2) -> Na(2)O ). Сега трябва произведението от mol на всеки елемент преди стрелката и индекса му да е равен на произведението на mol на съединението след стрелката и индекса на съответния елемент. Сега ще добавя едни букви, за да стане по-ясно: ( aNa(b)+cO(d)->xNa(y)O(z) и трябва a.b=x.y ; c.d=x.z като можеш да променяш само a, c и x, тоест само mol (количеството вещество)) За да се получи при ( Na+O(2) -> Na(2)O ) трябва да е така: (4Na+O(2)->2Na(2)O) При химичните замествания е малко по-различно, например цялото OH има валентност и индекс, а не по отделно O и H, но материалът за 8 клас дава възможност и това последното да го схванеш.

Не можеш ли да попиташ учителя си, той/тя със сигурност ще ти го обясни?!

swetygiRl
03-04-2014, 11:09
остави си скайп или фб и ще ме питаш ако има проблем :)