PDA

View Full Version : За "минералите на живота" и в кои храни ги има най-вече



Joe An
03-04-2014, 08:58
Имаше време в моя живот, когато мелех свинското като електрическа машинка за месо. Просто ставах сутрин и почвах... Помня веднъж бях погълнал 25 кюфтета само за около час, плюс едно печено пиле, плюс половин тава еклери... и останалите дреболии да не ги броим. Киселите ми млека на ден бяха дестина, “ескимо”-тата - също някъде толкова. Често отварях поредната бутилка коняк или водка още по първи петли и преди още учениците да си бяха направили “солта и пипера” на физзарядката, аз също вече изкукуригвах. Нощем се будех, за да припаля цигара, а до следващия среднощен фас ми се събираха поне две кутии. Въобще, харесваше ли ми нещо, тъпчех се с него като пеликан след опустошителна любовна криза.

И добре, че в тая хранително-напоителна джунгла Тарзан срещна Джейн от “Младост” 2 и стана столичанин в повече (а преди това дивакът-езичник имаше и една съдбоносна среща с Исус, след която нищо вече не беше същото). Понеже “Джейн” се зае да го опитомява и да го учи на разни полезни неща, като това например какво да яде... къде да го яде... как да го яде... и т.н. “Цигари” и “алкохол” станаха мръсни думи, като само бирата и виното се сдобиха с малко по-облагодетелстван статут.

И ето как това лакомо, високоградусово и коминосмърдящо същество малко по малко взе да придобива един що-годе приемлив вид. Не щеш ли, под влияние на “Джейн” даже взе понякога да се ограмотява за здравословното хранене, за да може после да се прави и на учител пред децата си. А в момента дотолкова се е одързостило, че иска да препоръча тук един сайт по темата, както и своите обобщени проучвания за нещо много важно и често подценявано от нас - за “минералите на живота”. Направих си труда да видя в кои храни най-вече ги има, понеже иначе чичо доктор “Ох Боли” може да ни почука на вратата. Майтапът си е майтап, ама аз не искам да ми идва на визитация (нищо че един от най-добрите ми приятели е лекар, и то цял доцент).

И накрая само да кажа, че не съм фен нито на вегетарианството, ни на веганството. Мисля, че добре го изрази Крисчън Бейл в края на филма Rescue Dawn: "Изпразни напълненото. Напълни празното. Почеши там, където те сърби. Ами това е." :)


* * *


Човешкото тяло може да се разглежда като минерална кристална решетка, затова за неговото здраве минералите са от жизненоважно значение. Всяка жива клетка на нашата планета е зависима от тях за правилната си функция и структура.

Накратко за най-важните и как да си ги доставяме в организма:

* КАЛЦИЙ – срещу остеопороза, за съсирване на кръвта, вит. D помага за неговото абсорбиране от организма (чубрица, сушен босилек, козе сирене, кашкавал, киноа, амарант, рожково брашно, овесени ядки, бадеми, ленено семе, елда, водорасли);

* КАЛИЙ – за здраво сърце, регулира водното равновесие и правилната функция на бъбреците, заедно с калцият помага срещу остеопорозата (боб, леща, картофи, тиквено семе, бадеми, броколи, спанак);

* ФОСФОР – има го във всяка клетка на тялото, за делене на клетките и възстановяване на тъканите (киноа, амарант, тиквено семе, пшенични трици, синапово семе, елда, овесени ядки);

* ЖЕЛЯЗО – срещу анемия, главоболие, раздразнителност, снабдява клетките с кислород (сушен босилек, чубрица, магданоз, спанак, коприва, лапад, киноа, амарант, елда, овесени ядки и трици, тиквени семки, водорасли, черен шоколад);

* ЦИНК – за повишаване на имунната защита и срещу депресия, косопад и кожни проблеми (има го много в пшеничния зародиш, също в тиквените и слънчогледовите семки, в черния шоколад);

* МЕД – за съединителната тъкан – колаген и еластин (гъши и патешки дроб, сусам, в бразилския орех, а в нашите орехи – 50 грама на ден е достатъчно за покриване на дневната дажба; също го има много и в лешниците, черния шоколад, тиквеното семе, елдата);

* МАГНЕЗИЙ – за нервната с-ма и мускулите (амарант, тиквени и слънчогледови семки, ленено семе, бадеми, пшенични трици, елда, водорасли, лапад, спанак);
NB. Без магнезий калцият не се усвоява добре и така се отлагат калциеви соли под формата на шипове, камъни, плаки и тромби.

* СЕЛЕН – подобрява функциите на щитовидната жлеза (провокира производството на хормона тироксин, като по този начин стимулира мастния и енергийния метаболизъм), срещу стрес, анемия, увреждане на черния дроб, акне, косопад, предпазва организма от отравяне с олово, кадмий, живак, тютюнев дим, изгорели автомобилни газове и извежда тежките метали от нашия организъм (две-три бразилски ядки на ден са достатъчни – там той е най-много; също пшеничен грис, пш. зародиш и пш. трици, пчелен прашец, броколи, кафяв ориз, синапово семе).

- Селен Biominerali е концентрат на капки, който се усвоява най-бързо и резултатите от профилактичното му действие се забелязват най-бързо! Препоръчителната доза за здрави хора е 50 микрограма на ден (половин таблетка от немския Цефасел).

- продуктът Super Antioxidants на американската фирма NOW, съдържа 12 билки (никаква химия, само натурални съставки), като всяка билка се грижи за отделни органи в човешкото тяло, така че да се постигне пълно изчистване от свободни радикали (причиняват клетъчно увреждане на здрави клетки, като им крадат електрони от структурата). Цената е 45 лева за 60 таблетки, пият се по 2 на ден. Доставка 7 лв. за цялата страна. Добре е да се комбинира със селен.

- структурата на Зеолит – чудният родопски камък, е капан за токсини, тежки метали, но също така и за свободните радикали, намиращи се в човешкото тяло. Механизмът е по-различен от този на типичните антиоксиданти. Зеолитът няма ефект на неутрализация или стабилизация върху свободните радикали, за сметка на това той ги обхваща в структурата си като капан и ги извежда от организма (камъните се поставят в 5-литрова стъклена бутилка с вода, която задължително не е чешмяна, а минерална или изворна и след 8 часа са годни за консумация - но поне с 2 литра вода на ден; камъчетата са достатъчни за 3 месеца).

N.B. С храни минералите трудно биха могли да се предозират, но да не се дублират в добавките!

И ТАКА, НАЙ-ЧЕСТО И В ГОЛЕМИ КОЛИЧЕСТВА ТЕЗИ МИНЕРАЛИ СЕ СРЕЩАТ ВЪВ:

- пшенични трици
- пшеничен зародиш
- тиквено семе
- синапово семе
- орехи (вкл. и бразилски орех) + бадеми
- амарант (има и магнезий, и калций)
- киноа
- овесени ядки
- ленено семе
- рожково брашно (+ вит. В1, В2, D и А)
- сусам
- елда
- лапад
- спанак
- броколи
- водорасли (най-вече кламатските АФА)
- черен шоколад (с над 70% какао)
- и т.н.

http://www.1001recepti.com/health/vitamins_minerals/