PDA

View Full Version : Делене на сметки между гаджета ?



ilikenestea
03-07-2014, 10:41
С моя приятел имаме лек спор. И двамата нямаме собствени разходи. Учим висше и сме в процес на търсене на работа. Не живеем заедно. Взимаме пари от родителите си. Аз разбирам това, не държа той да ме черпи, затова си делим сметките в заведение. Само че има нещо, което не разбирам. Бяхме заминали на почивка в града Х. Разделихме си разходите са храна. Бяхме с колата на родителите му, според него трябва да си разделим разход за бензин. При, което аз се изумих. Според мен няма проблем да си делим сметките и т.н., но разхода за бензин на колата на техните, не мога да приема. Искам да чуя мнението на други безспристрастни хора? Аз ли греша или той според вас?

DarkTemplar
03-07-2014, 10:46
Колата може да е на техните, на ако той я е заредил с гориво за вашата почивка, значи е редно да си делнете сумата. Все пак това са пътни разходи и за двамата.

anonymous708973
03-07-2014, 10:47
Техните настояват да им се зареди колата или да им се дадат парите за изразходения бензин ли?

В такъв случай.. да, сигурно ти е станало странно в първия момент, но е напълно нормално ДВАМАТА да възстановите разхода, ако се иска такова възстановяване. Кое не приемаш? Да дадеш пари за ВАШАТА почивка ли? Няма много значение чия е колата, а за какво е ползвана. Даже именно защото е на техните колата е нормално. Ако беше негова, щеше да е малко тъпичко да иска от приятелката си пари.

Cооkie
03-07-2014, 10:48
Колата може да е на техните, на ако той я е заредил с гориво за вашата почивка, значи е редно да си делнете сумата. Все пак това са пътни разходи и за двамата.
И аз съм на това мнение и ако той е платил бензина, изобщо не разбирам кое не разбираш.

ilikenestea
03-07-2014, 10:52
Да, той я е заредил, не техните.

DarkTemplar
03-07-2014, 10:54
Да, той я е заредил, не техните.
Тогава ще си разделите и този разход, защото на практика е общ.


И двамата нямаме собствени разходи.
Предполагам нямате собствени приходи, всеки има собствени разходи. ;)

RapExotic
03-07-2014, 11:02
Този подход на делене на финансите не е най-правилния. Много по-добре е да се редувате в плащанията на сметките, от колкото да ги делите по равно. Колкото до бензина, щом вие двамата го ползвате, значи е ваш консуматив също както храната и трябва да си го поделите.

3oPuTy
03-07-2014, 11:05
Естествено, че трябва да си разделите парите за бензина. Това, че колата е на родителите му не означава, че те трябва да дават пари за бензин, който не използват. Нито пък означава, че само приятеля ти трябва да го плаща, защото ти нямаш дял от колата :?
При мен и приятелите ми има едно неписано правило, което много харесвам - ако използваме нечия кола за да отидем до т.А то собственика на колата (без значение дали е лично негова или на родителите му) не дава пари за бензин, а разходите по пътя се разделят между останалите. Същото важи ако се съберем на домашно в някой - от нас яденето и пиенето, а от домакина всичко останало като ток, вода, отопление, интернет, печки, хладилници, чаши и чинии и прочие.
По принцип съм склонна да следвам този принцип и когато става дума за половинката ми, но по обясними причини той не ми го позволява :)

anonymous708973
03-07-2014, 11:35
Този подход на делене на финансите не е най-правилния. Много по-добре е да се редувате в плащанията на сметките, от колкото да ги делите по равно.

И как е правилно да се редуват за плащания на различна стойност? Днес на кино той плаща 20 лв за билети и пуканки, утре тя го черпи сладолед за 3? Как това е честно?
И как е правилно да дават големи разходи наведнъж, когато имат Х сума пари за седмицата/месеца?

Не знам с какво мислиш, ама не е с главата.

RapExotic
03-07-2014, 12:24
И как е правилно да се редуват за плащания на различна стойност? Днес на кино той плаща 20 лв за билети и пуканки, утре тя го черпи сладолед за 3? Как това е честно?
И как е правилно да дават големи разходи наведнъж, когато имат Х сума пари за седмицата/месеца?

Не знам с какво мислиш, ама не е с главата.

Нямах предвид да се надлъгват кой, кога и колко да плаща. Имам предвид следното: Тази вечер вечерят на ресторант и той плаща сметката. Утре пак вечерят (предполага се на приблизително същата стойност) и тя плаща. Пазаруват храна за седмицата и той плаща, следващата седмица тя. Деленето на сметката всеки път по равно създава една психологическа бариера между двамата и води само до проблеми, какъвто е случая с бензина в момента. Другия уместен вариан е да си обединят бюджета за месеца и да го използват съвместно, но за това си трябва голямо доверие един в друг.

3oPuTy
03-07-2014, 12:31
^ А какво правим ако тази седмица е нужно да се купят препарати за пране, за чинии, за под и прочие? Ей ти ги едно 20-30лв. отгоре. Същата работа е и с ресторанта - как пък няма да се съобразявам с цената на това, което консумирам за да вляза горе-долу в определена сума, защото такава е изхарчена и предишния път :?

RapExotic
03-07-2014, 12:43
^ Именно за това казах приблизително. Това са взаимотношения между двама души, които съжителстват като двойка, а не търговско дружество, което цепи стотинката на две. Погледнато отстрани може да изглежда малко нечестно, но реално има баланс и никой не е ощетен. Стига разбира се единият да не злоупотребява.

anonymous708973
03-07-2014, 12:47
(предполага се на приблизително същата стойност)

Това е едно огромно предположение.

А конкретно за ресторанта ми се струва редно всеки да плати изконсумираното. Най-редовно поръчвам повече отколкото мога да изям, при това не пържени картофи. Защо той да ми плаща половината или цялата, при положение, че не е бил гладен и е ял салата и фреш?

Като цяло не ти е лоша идеята, но е за двойка, която живее заедно, не за двама тийнейджъри, които получават джобни от мама и тате.

xXxPETYAxXx
03-07-2014, 12:49
Виж сега, и аз смятам, че е редно да си поделите бензина, но не ми харесва начинът, по който си представих ситуацията. То не е описано ясно, но ми изникна мисълта, че ти е казал, че ще си поделите бензина СЛЕД като вече сте си направили почивката. А е трябвало да изясните това в самото начало на идеята за екскурзия още.

И не знам как по-точно си делите сметката, но според мен е по-добре всеки да си плаща своето. Аз мога да пия кафе за 2 лева, той да си поръча нещо за 10 кинта или обратното. Няма да давам 6 лева, нито пък ще карам един вид той да плати неговото и половината на моето. Всеки да си поръчва и да си плаща САМ!
Ако е общ разход, както с бензина или пък нещо друго сте си купили заедно - тогава делите на половина!

anonymous708973
03-07-2014, 12:51
Явно е смятал, че се подразбира... но да, хубаво е по-рано да се знае.

BeTheOne
03-07-2014, 13:03
Разходът е ваш.

Помисли го от тази страна. Не стига, че си амортизират колата хората, ами трябва и горивото да ви плащат. Ако бяхте четирима човека трябваше да делите на четири - двама души - делите на две.

Погледни го и от още една страна. Ако пътувахте с влак или автобус. Всеки щеше да си поеме неговия билет. С колата е същото, просто тя има повече удобства.


Поздрави!


BeTheOne

xXxPETYAxXx
03-07-2014, 13:04
Пазаруват храна за седмицата и той плаща, следващата седмица тя.

Другия уместен вариан е да си обединят бюджета за месеца и да го използват съвместно, но за това си трябва голямо доверие един в друг.

Ама те НЕ живеят заедно.

babity
03-07-2014, 13:07
Много ясно, че ще си делите бензина. Ами ако техните не могат да си позволят да ви плащат почивките? Разбирам да пътувате 30км общо отиване и връщане, тогава надали ще натежите на някого с 10лв гориво, ама много ме съмнява да е било така. Абсолютно в реда на нещата си е т'ва нещо, даже е трябвало сама да го предложиш т'ва нещо още в началото.

Аз пък ще перефразирам малко темата. Ами карането до вкъщи? То тря'а ли да се заплаща? И питам за случая, където единия живее извън града, а не от единия блок до три блока по-надолу в същия квартал.

Cооkie
03-07-2014, 13:13
...

Аз пък ще перефразирам малко темата. Ами карането до вкъщи? То тря'а ли да се заплаща? И питам за случая, където единия живее извън града, а не от единия блок до три блока по-надолу в същия квартал.

Aз не бих седнала да смятам бензина до вкъщи. По-скоро при някое излизане бих казала "днеска вечерята/киното/едикаквоси е от мене, задето ме караш до вкъщи всеки път" (и да го правя това периодично, де, не само веднъж).

3oPuTy
03-07-2014, 13:14
Аз пък ще перефразирам малко темата. Ами карането до вкъщи? То тря'а ли да се заплаща? И питам за случая, където единия живее извън града, а не от единия блок до три блока по-надолу в същия квартал.

Била съм в подобна ситуация и ще ти отговоря от моя гледна точка.
Тогавашния ми приятел живееше на 4-5км. от мен и всеки път ме вземаше и прибираше. Аз от своя страна винаги му плащах сметката в кафенето или заведението (излизаше ми точно като за пътя щот' пиеше само безалкохолно и/или кафе). Сърдеше ми се, но смятах (а и продължавам да смятам), че така е редно :)

gamblerpimp
03-07-2014, 13:16
бахти помяра :D :D

Tsukuda_Hiroshi
03-07-2014, 13:24
Да, той я е заредил, не техните.

Е щом е той, а не родителите му, разделете си сумата. От друга страна, ако сумата, похарчена за храна е приблизително същата - защо не се разберете единият да плати храната, а другият горивото?

afrodita18
03-07-2014, 14:51
Не можах да разбера,ти не си съгласна с това да си делите бензина ли?
Не съм на принципа мъжа всичко да плаща.
С моя приятел ходим от почти 3години,той по принцип настоява да плаща всичко,макар и да не съм съгласна.Когато той няма пари,аз поемам всичко.
А по принцип той си се оправя с разходите по бензина,където и да отидем.Даже наскоро ходихме на планина за един ден,той плати бензина,а аз платих вечерята.
Според мен той би трябвало да си се оправя с разходите по колата,понеже той кара.По тая логика съм,защото аз ако съм с колата няма да му вземам пари за бензина.

anonymous708973
03-07-2014, 15:32
Колата не е негова.

Какво като той кара? Сериозно... има значение кой върти волана ли? Кво, ако кара тя, разходът ще е по-малък ли?
Ама какви са тия логики?!

Има значение дали техните искат да им се възстановят парите. Ако искат - сметката се дели, защото разходът е за ОБЩА почивка.
Ама сериозно... сериозно ли?!

RiB
03-07-2014, 16:00
Вие сте морално закърнели щом поставяте такива въпроси на върха на отношенията ви.

anonymous708973
03-07-2014, 16:16
Че къде сме казали, че е на върха? Просто коментираме значението на фактора "пари".

DisappointedDreamer
03-07-2014, 16:19
Според мен той би трябвало да си се оправя с разходите по колата,понеже той кара..

Хахахаха. А теб не те кара, а? Като толкова ти знае устата, 'що не ходиш пеш следващия път?

Абсолютно логично е да си поделите разходите за бензина. Като се съберете 4-ма приятели да ходите на Слънчев с една кола, ще разделите бензина, нали? Е, същото е и тук.

marilyn
03-07-2014, 19:50
Много странна тема. Щом сте се разбрали всичко да си делите, а той е сипал бензина, нормално е да му дадеш половината. Като цяло не ги разбирам тези отношения.... влизате в магазина, купувате си храна за 10 лв и си делите по 5 ли? Изглежда ми прекалено това пресмятане. Не мога да си представя, че с приятеля си ще имаме такива отношения, кой дал с 2лв повече. Но вие си знаете де, щом такава ви е уговорката, редно е да му дадеш половината пари за бензина.

3oPuTy
03-08-2014, 11:06
Мерилин, нека не забравяме, че и двамата не работят и харчат парите на мама и татко.
А и не вярвам момчето да е изразходило бензин за 10-20лв, че да се чудим как може да си иска половината и да прави проблем за това "кой дал с 2лв. повече" :)

marilyn
03-08-2014, 13:54
Скандално е, че си делят вдичко до стотинка. Това не го разбирам.

DeHu
03-08-2014, 14:05
Аз бих искала да се намеся по темата за това как е най-удачно да се делят парите.По този въпрос бих се съгласила с Рап Екзотик,защото и аз и приятеля ми действаме по тази схема.И да-не делим точно до стотинка,но примерно той плаща киното,а пък утре и други ден аз пазарувам храната.И не е било той да даде 40 лв за вечеря,пък аз на следващия ден да го черпя кафе за 5 лв.Смятам,че всеки разумен човек може да си направи сметка горе-долу,така че никой да не бъде ощетен,но на мен лично ми е много неприятно да си делим до стотинка.
За бензина е прав човека,но за тези неща сама трябва да се сещаш,защото е готино да се налага да те моли за пари.

Hilary_
03-08-2014, 16:03
Като цяло не ги разбирам тези отношения.... влизате в магазина, купувате си храна за 10 лв и си делите по 5 ли? Изглежда ми прекалено това пресмятане.
Това!

Mladenoff
03-08-2014, 18:10
Авторке, ти да не следваш в Байхуйовския университет, бе мила ? Супер тъпо мислене - щом колата е на техните, дай да не давам пари за бензин. Хаххаха, ебати наглостта.

djipsito
03-08-2014, 19:33
Представям си ги как всеки записва в един тефтер кво му дължи другия :lol:
Що за връзка ако всичко се дели ?

Хубаво, не работят, парите са от мама и тате, ама те са двойка ;д Май е много сложно да съберат парите и да си направят заедно сметката за кво да ги харчат и как.

Авторке, вие гаджета ли сте или какви ? И ако такива съмнения имате, че ГАДЖЕТО ще ви метне с 2 лева, сметни за кви отношения говорим..... Тва също е въпрос на доверие за мен и то доста по-сериозен от много други неща. Дано не ви остане навика да делите и след като решите да се задомявате, щото... семейство в което тва е мое, тва е твое, тия пари са мойте, тия са твойте, а не НАШИТЕ, е обречена история.

Аз съм изумена...

DisappointedDreamer
03-08-2014, 20:06
^Не знам дали мога да се съглася. Има потребител от форума, който дълго време изкара на принципа, който ти описа и на, който ти така върло се възмущаваш. Накрая, това не беше причината за раздялата им. В крайна сметка, това, че ние не можем да си представим едно семейство изградено по еди какъв си начин, не означава (непременно), че въпросното семейство не е щастливо и не "функционира", така както бихме ние в нашите семейства.


Представям си ги как всеки записва в един тефтер кво му дължи другия :lol:
Що за връзка ако всичко се дели ?
.

Не си разбрала същността на въпроса на авторката. Твърдиш в постта си как няма място за мои и твои пари, а само за нашите. Това не е ли вид делене? Ако той плати тока, а аз плата водата, това не е ли пак делене на разходите, въпреки че двойката е едно цяло? В тоя ред на мислене, бензина не е ли като разпореждането на битови сметки?

В заключение - не мисля, че авторката и приятелят и си правят проблеми от 2 лева. Омаловажавате въпросът. Той може да е платил 80 лева за бензин - пари, с които би могъл да изкара няколко дни. Ами, ако тя беше платила 300 лв за хотел, и той отказваше да и плати половината, пак ли щеше да ги намесвате тия 2 лева като аргумент за това колко изумени сте?

djipsito
03-08-2014, 20:37
Всъщност не омаложавам нищо. Разбирам случката и съм съгласна за бензина. Просто като ви чете човек се вижда едно адско издребняване, за това и иронизирах.

Парите трябва да са общи, а не мои и твои. Няма значение той ли е платил или тя. Тва е смешно. Ако и двамата са събрали 200 лева на едно място, единия да ги прибере и заедно да решават къде, кво и що. Просто си ги представям в кафето, ресторанта или някъде си, как изчисляват сметката и всеки си държи портфейла и брои до стотинка колко трябва да даде.

Ако двамата излеят по 2 чаши вода в едно шише, няма ли да е смешно да се карат после кой от коя вода е пил и на кой водата му е останала ? Или кой е сипвал пак в чашите ? Или тря всеки да си носи шишенцето ? За това говоря аз.

Много по-близка ще се почувствам с човек, който ми дава да прибера парите му при моите и като излезем да плащаме на едно, отколкото .. чай ся, тия сгънатите са твойте, на ти ги, другите са мойте.. колко е сметката ?
Та.. с тва показваш и доверие към тоя човек.

xXxPETYAxXx
03-08-2014, 21:21
Боже, никога не бих си оставила парите в човек, с когото не живеем заедно и въпросът не е до доверие, а до удобство. И те тези пари, които харчат дори не са техните, а на родителите им, така че всеки да си плаща сметките сам, родителите на единия не са длъжни да издържат и половинката му. Когато започнат да взимат и двамата заплати, тогава ако щат да прилагат по-различни методи.

И защо парите да трябва да са общи? Не го споделям това мнение, дори и двама души да имат брак и да живеят заедно, пак не мисля, че всички пари трябва да са общи. Заделяне на равна част от приходите на двамата на едно място за битови сметки - ДА, но всичките пари да са им общи - НЕ.

Auriss
03-08-2014, 21:34
с приятелите си нямам дори такива меркантилни отношения

господ да ме пази от такива като вас ;/ крайно грозно

paradosou
03-08-2014, 21:41
И на мен ми е грозничко. С Аурис май често си четем мислите xD.

xXxPETYAxXx
03-08-2014, 21:48
На мен пък ми е грозно някой да чака заплатата на другия. Имам една позната, омъжи се не работи една година, през това време си мислеше, че съпругът ѝ е длъжен да издържа и нея, след като вече имат брак. Е да, ама не. На човека му писна. Или пък ще ми е кофти, ако аз взимам 500лв. заплата, мъжа ми 2500 и това да значи, че всеки от нас разполага с по 1500лв. Това ми е грозно на мен.

stynioo
03-08-2014, 21:59
Или пък ще ми е кофти, ако аз взимам 500лв. заплата, мъжа ми 2500 и това да значи, че всеки от нас разполага с по 1500лв. Това ми е грозно на мен.

всеки с вижданията си.

DarkTemplar
03-08-2014, 22:09
В едно семейство приходите и разходите често са общи. Но там е друга бира. Тези неща обикновено са скрепени с брак, деца, общо бъдеще и т.н., затова са сложени по подобен начин. Естествено е и до нагласа - някои хора много обичат да харчат чужди пари, други пък не ценят своите и често ги пилеят.

Затова и във всяка връзка финансовите въпроси трябва да се регламентират навреме.

toad
03-08-2014, 22:57
Що за безсмислена тема? Че и 2 страници сте писали :)
Тя е като онези въпроси, които съдържат отговора в себе си. Щом си поделяте разходите по всичко, ще си поделяте и разходите за почивка. Точка.

От друга страна ми е смешно - що за момче да иска от гаджето си половината разходи за всичко. Представям си млад мъж, който чака докато приятелката му си брои стотинките от портмонето. Това честно казано съм го виждал често и буди единствено възмущение у мен.

HollyGolightly
03-09-2014, 00:19
А аз просто не разбирам как може двама млади и (надявам се)здрави хора да стоят и да чакат на мама и на тате на заплатата, за да може да излезнат някъде или да си купят нещо. На профилът ти пише, че си на 23, предполагам и той е някъде на толкова, ами срамота е.
Реално погледнато вие не се карате кой от двама ви да плати горивото, а чий родители да поемат този разход :?

anonymous708973
03-09-2014, 01:20
всеки си държи портфейла и брои до стотинка колко трябва да даде.

Тази твоя представа как има връзка с темата?
Не става въпроса за това изобщо.

Иначе да, най-лесно е този, с по-едри пари да плати сметката, а другият да му даде своята част (не половината - не и когато става дума за сметка в заведение, никога няма да се съглася като принципен начин на действие. Ако единият е поканил другият или единият няма пари - да, но делене на две е нечестно по принцип) след като излязат от ресторанта.
А това с "прибирането на парите при неговите" - издиша много брутално, защото евтините кръчмарски сметки ще се почнат именно в момента, в който те изпрати до вкъщи и все пак ти върне парите, които си оставила. Изобщо... защо ще му оставяш твои пари при него? Портмоне нямаш ли си?

Изобщо...задълбавате в глупости и превръщате въпроса в нещо огромно. Двама тийнейджъри, издържани от родителите си. ГРОЗНО е да се говори за общи финанси. Грозно е да задълбавате - тя трябва да му даде парите и точка. Много трудно.

djipsito
03-09-2014, 02:10
Не, тука просто сте някви есктремисти и скачате от крайност в крайност. Тва парите да са при единия или при другия го казвам за конкретния случай с почивката. Едва ли ще се размотават по отделно, след като са отишли заедно и тва не значи, че единия трябва да е без гръмната стотинка. Като има кръчмарски и както каза Аурис, меркантилни отношения, за ква връзка въобще говорим ?

Колкото до представата ми, като чета мненията тва ми излиза в главата... Дребнавост.

102
03-09-2014, 07:29
От друга страна ми е смешно - що за момче да иска от гаджето си половината разходи за всичко. Представям си млад мъж, който чака докато приятелката му си брои стотинките от портмонето.

плиус ено

пт; другиа пат с влакчо

anonymous708973
03-09-2014, 07:37
Не, тука просто сте някви есктремисти и скачате от крайност в крайност. Тва парите да са при единия или при другия го казвам за конкретния случай с почивката. Едва ли ще се размотават по отделно, след като са отишли заедно и тва не значи, че единия трябва да е без гръмната стотинка. Като има кръчмарски и както каза Аурис, меркантилни отношения, за ква връзка въобще говорим ?

Колкото до представата ми, като чета мненията тва ми излиза в главата... Дребнавост.

E, и от гледна точка на момичето е малко кофти. Тя може да не е била без гръмната стотинка, ама изведнъж да й изскочат 15-20-30 лв непредвиден разход. Представи си тийнейджърка с 50 лв на седмица примерно. Еми, сериозен процент е, дори да е поспестила малко и от предната. Вярно, трябвало е да се сети, ама...

Дребнавостта произлиза от факта, че темата се преекспонира. Никога пари не са ми били проблем в една връзка, все съм случвала на хора, с които сме установявали негласни правила по темата :)

3oPuTy
03-09-2014, 11:32
семейство в което тва е мое, тва е твое, тия пари са мойте, тия са твойте, а не НАШИТЕ, е обречена история.

Това ела го кажи на нашите, дет' са заедно от над 30 години (дали не минаха и 35 даже) и на родителите на поне още 7-8 приятели, за които знам, че важи :lol:

DarkTemplar
03-09-2014, 12:29
Всяко семейство има свои порядки и правила. Съответно всеки от нас намира за "нормално" това, което е видял в собствената си семейна среда.

toad
03-09-2014, 16:59
До определена възраст ;)

girlwithblueeyes
03-09-2014, 18:01
А аз просто не разбирам как може двама млади и (надявам се)здрави хора да стоят и да чакат на мама и на тате на заплатата, за да може да излезнат някъде или да си купят нещо. На профилът ти пише, че си на 23, предполагам и той е някъде на толкова, ами срамота е.
Реално погледнато вие не се карате кой от двама ви да плати горивото, а чий родители да поемат този разход :?

Това.