PDA

View Full Version : Фентъзи книги



AntiWolf
03-07-2014, 20:23
Здравейте, както може би сте забелязали, нов съм тук. Бих искал да попитам почитателите на фентъзи романи и неща от сорта - знаете ли книги от рода на "Джуджетата" от Маркус Хайц или някакви други, понеже съм много запален относно такава литература?

SonataArctica
03-07-2014, 20:34
http://www.kaldata.com/forums/topic/12675-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0-%D1%84%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8A%D0%B7%D0%B8-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B0/
В тази тема много се е писало относно фентъзи книгите, много от тях съм и чел. Ако си харесаш нещо сподели.

tireheb
03-07-2014, 20:49
малазанската
!

SonataArctica
03-07-2014, 20:55
малазанската
!

Много трудно ще я прочете ако сега се захваща с жанра! Аз още не съм имал търпение да я прочета цялата :D . Ако почне с Хрониките на Амбър или Белгариад би било по-добре според мен.

AntiWolf
03-08-2014, 15:26
Благодаря за отоговорите! Сега ще ги видя. :D

AntiWolf
03-08-2014, 15:28
А имате ли нещо по-така? В смисъл, бойни сцени, орки, огрета, джуджета, елфи и тем подобни...? Някаква по-нова фантастика. Иначе съм чел някакви неща на Роджър Зелазни, не са зле.

SonataArctica
03-08-2014, 16:22
Има разлика м/у фантастиката и фентъзито. 8-)
Бих ти препоръчал да си харесаш нещо от следните поредици (разгледай резюметата онлайн):
Колелото на времето (задължително четиво за този жанр, много обемна поредица и личен мой фаворит. Любимата ми поредица.)
"Спомен, печал и трън" (много добра поредица от 4 книги - чете се на един дъх, но не съм я срещал в онлайн вариант)
Белгариад (също задължително четиво ако харесваш фентъзито, вече май я няма в книжен вариант на Български език)
Светът на Диска (не се харесва на всички, но също е добра поредица, там има какво ли не 8-) )
Хрониките на Амбър (страхотни са книжлетата, модерни са, поредицата се чете на един дъх и не е толкова обемиста)
Мечът на истината (чел съм я като малък, бях впечатлен от нея, но не съм сигурен как ще я възприема сега. Може да и хвърлиш поглед)
Малазанска книга на мъртвите (идеята е супер, но начина на писане... Ем просто Ериксън не може да пише 8-), не мога съм довършил поредицата, просто не мога да свикна на автора. Иначе за много хора това е най-добрата фентъзи поредица.)
Песен за огън и лед или така наречена Игра на тронове (нея няма да я коментирам), Сага за войната на разлома (нея не съм я прочел и не мога да дам лично мнение, но е нещо което ще прочета скоро. Има много добри отзиви за поредицата)
Погледни и книгите на Брандън Сандерсън, човека пише невероятно! Голям талант.

Не съм коментирал Толкин, предполагам знаеш достатъчно за него.

Ако имаш въпроси веднага ще ти отговоря

ПП - щом се сетя за още поредици ще драсна в темата :)

AntiWolf
03-09-2014, 13:40
Аха, благодаря! А каква е разликата м/у фантастиката и фентъзито? :/

SonataArctica
03-09-2014, 13:59
Фантастика: произлиза от фантастично. Описва полу-реален свят, като набляга на изобретения, които променят света. Примери: Война на световете, Машината на времето, Стар Трек и т.н.

Фентъзи: произлиза от фантазия. Описва измислен свят, където преобладава епично-приключенски сюжет. Има ги тези митологични раси от типа на джуджета, дракони и т.н.
Примери: Властелинът на пръстените, Песен за огън и лед (Game of thrones), Хари Потър и т.н.

ПП - Поредицата "Вещерът" също не е лошо четиво. :)

tireheb
03-09-2014, 14:30
Малазанска книга на мъртвите (идеята е супер, но начина на писане... Ем просто Ериксън не може да пише 8-), не мога съм довършил поредицата, просто не мога да свикна на автора. Иначе за много хора това е най-добрата фентъзи поредица.)


не знам кво имаш предвид с тва "не може да пише" :Д
в смисъл, да, окей, едва ли заслужава нобелова награда
ма не е и тва целта
според мене пред малазанската, дори и властелинът (+ силмарилиона и тн) бледнеят, просто светът, който описва е.. ебати
па съм човек, дето е чел всичко на толкин по 5+ пъти

а съм още на средата на 3тата от малазанската

SonataArctica
03-09-2014, 14:38
Никога не съм твърдял, че Властелинът е върха. На мнение съм, че има по-добри поредици. Просто Ериксън пише мега разбърканото. Трябваше да препрочитам някои неща по 2 пъти докато ги схвана.

tireheb
03-09-2014, 14:48
ма аз бях на мнение, че толкин е върхът
докат не почнах тва ;д

SonataArctica
03-09-2014, 14:51
Чел ли си нещо на Сандерсън? За мен това е начина, по който трябва да се напише фентъзи книга. :)

AntiWolf
03-17-2014, 19:22
Ами не... Наскоро съм се захванал с фентъзито. Не мога да си избера книга, а и не познавам творчеството на повечето описани от вас писатели. Роджър Зелазни единствено знам. :D

Justwickeds
03-17-2014, 20:39
Авторе,ако искаш нещо наистина СТОЙНОСТНО--> "Колелото на времето" на Робърт Джордан. Доста романи са..но са несравними като стил на писане,изказ и описание. Просто е вълшебно. По едно време лично аз когато бях още тийнейджър се вкарах във филма с първата книга. И то много :D ...ще видиш за какво иде реч. :)

п.п. имай предвид че на моменти нивото на изказ е високо. Просто...думите са ...ще видиш ако я зачетеш.

AntiWolf
03-18-2014, 07:11
Ще я видя, май някъде из книжарниците съм я заглеждал, но не съм й обръщал внимание... Благодаря! :)

AnarchyBoy
03-18-2014, 12:20
Скот Линч, anyone?
- Поредицата за "Джентълмените копелета." Излезли са само 2 книги, но са уникално яки, мънички са по 200-400 ст. (не помня точно) на един дъх се прочитат, но са доста умело написани, с интересна история.. ;)

PamYord
03-18-2014, 17:39
Като верен почитател на фентъзитата и фантастиките - ти препоръчвам Песен за огън и лед (няма да съжаляваш) и всичко от Толкин. Иначе аз четох "Джуджетата" и много ми хареса, а книгата, която се приближава най-много до "Джуджетата" е "Властелинът на пръстените".

AntiWolf
03-20-2014, 12:18
Аха. Радвам се да разбера, че има и друг освен мен, който е чел Джуджетата и има мнение по въпроса. :) Благодаря за отговорите!