PDA

View Full Version : КСИ в Ту-София



Blueberries
03-10-2014, 17:01
Какво мислите за КСИ в ТУ? Аз натам съм се насочила и бях доста ентусиазирана, но от известно време слушам вече лоши мнения. Знам, че за софтуерен инежер е най -добре ФМИ, обаче в ТУ не е ли добре също? Може би базата е малко остаряла, но все пак аз си мислех, че ще ми предложат развитие след това. Вие какво смятате? Добър избор ли е и бих ли си намерила работа след това като компютърен инженер?
П.С Особено сега този Наков както супер много храни ТУ....

OoVasKoO
03-10-2014, 17:42
Също много ентусиазиран, аз наскоро се отказах от тази специалност в ТУ, заради лошите мнения на студенти. Повечето казват, че докато са били там са си губили времето. Освен, че базата е остаряла, а и преподавателите са били стари и не са запознати с новите тенденции и начини на обучение. В СУ било почти същото положение, но малко по-добре. Но не се надявай, че като отидеш в университета, ще те хванат за ръчичката и ще те научат на програмиране, важна е самоинициативата.

Баща Ти
03-10-2014, 21:52
Аз пък да ти задам контра-въпрос:

Защо мнението на Наков, по някакъв начин, влияе на твоето?

draid
03-10-2014, 22:32
Истината е, че има много какво да се желае от преподаването. Това, че базата е остаряла не е вярно. Има хубави и добре оборудвани зали, клъстери и т.н. до които студентите имат достъп. Има и добри преподаватели които искат студентите им да научат нещо смислено и съвременно и постоянно викат работещи хора в различни големи фирми като SAP Labs за лектори и ръководители на упражнения. Последно водеха преговори с WMware и Johnson Controls за курсове и подобни. От друга страна има и дузина преподаватели които не могат да преподават, преподават остарели и безмислени неща и като цяло преподаването им се свежда до изпяване на някакви слайдове. Така или иначе това е специалност която ако не се занимаваш активно и сама няма кой да те научи нито в ТУ нито в СУ. Ако имаш желание и се ориентираш в началото към каква сфера искаш да се профилираш, то може да ти даде базови знания и връзки университета. В ТУ специалността е инженерно насочена, докато в СУ е насочена към математиката.

Относно Наков, то той отдавна е на нож с тоя факултет в университета и това е по доста по различни причини. Сега в момента се опитва да си лансира новия "IT университет" и може да очакваш засилено плюене от негова страна. Ако говориш с него, то направо може да те откаже от всичко друго освен от неговото. Имам много колеги от ТУ в тази специалност които работят по специалността и вземат доста пари, всъщност процента на работещи по специалността в тази специалност е далеч по висок от този в другите.

Моето мнение е че ако си мотивирана и искаш да учиш това, спокойно може да запишеш в ТУ. Обаче разчиташ ли на това, че само от лекции и някоя и друга курсова ще се научиш, то забрави. 99% от курсовите и проектите които ще трябва да правиш, ще можеш да избираш лично, т.е. ще може ти да си избереш интересна за теб тема стига да е по даденият предмет.

Colouring
03-11-2014, 07:56
Аз натам съм се насочила. Доста мнения смених - ту ТУ, ту СУ, ама накрая май реших ТУ КСИ. Еми, да, знам много добре какво говори Наков, но в момента единственото, което прави, е да рекламира собствения си университет. Няма нищо лошо. Аз също чувам противоречиви мнения от много студенти. Миналия ден ми казва един в никакъв случай да не записвам това, че си е живо самоубийство. :Д Други пък са доволни, работят си. Е да, мъчат ги, но просперират. Всичко зависи от теб. Никой няма да те води със затворени очи напред.

draid
03-11-2014, 09:23
Ако мога да съпоставя трудността между Машиностроителен факултет и ФКСУ, то отношението ще е около 5:1 в полза на машиностроителния. Не е толкова тежко, проблемите понякога там идват от това, че материала ти не е добре формулиран и често учиш от някакви слайдове. Както и да е, ако трябваше сега да записвам и избирам между ТУ и СУ, пак щях да избера ТУ, просто защото се дипломираш като инженер. А реално ако не се занимаваш сам и на двете места няма нищо да научиш.

OoVasKoO
03-11-2014, 10:17
Както и да е, ако трябваше сега да записвам и избирам между ТУ и СУ, пак щях да избера ТУ, просто защото се дипломираш като инженер. А реално ако не се занимаваш сам и на двете места няма нищо да научиш.
Точно така. Според мен обаче повечето неща, които ще ги научиш в КСИ, можеш и сам вкъщи. Затова избрах друга специалност, а програмирането паралелно ще си го науча. :D
draid, от ТУ(КСИ) или СУ(Софтуерно Инженерство) се реализират повече хора?

RapExotic
03-11-2014, 12:20
Аз уча в ТУ, обаче във филиала в Пловдив. Във ФМУ съм и бих казал, че базата е предимно остаряла, но напоследък има и някой съвременни нововъведения. За влизането не е проблем, тъй като за някой специалности бала започваше от 18. Можеш да влезеш и без изпит, по документи с оценка от матура. Ако разбираш от математика и физика имаш доста голям шанс за развитие в този университет, но иначе ще ти бъде особенно трудно първата година. Като цяло си трябва самоподготовка и желание за да се дипломираш и да излезеш с реални знания от там.

draid
03-11-2014, 15:31
Точно така. Според мен обаче повечето неща, които ще ги научиш в КСИ, можеш и сам вкъщи. Затова избрах друга специалност, а програмирането паралелно ще си го науча. :D
draid, от ТУ(КСИ) или СУ(Софтуерно Инженерство) се реализират повече хора?

Хората с желание и от двете учебни заведения се реализират, просто има непрестанен глад за такива специалисти и много фирми свалят изискванията, вземат и обучават служителите си и т.н. Въпрос на малко желание и упоритост. Нямам статистика от къде предпочитат да назначават работодателите повече хора, но не мисля че има някакво голямо разделение.