PDA

View Full Version : Брекети



gabriell.nikolova
03-16-2014, 13:09
Здравейте!Може ли някои от вас да ми препоръча ортодонт в град София, клиника или изобщо да ми даде някаква информация относно брекетите- колко е продължителността на лечение, разбира се, цената на курса,каквото знае.Само да вметна,че моя случай не е от най-тежките,просто горните ми два резци леко са ротирали, но не е естетично и искам да се коригира.Вярно ли е , че в стоматологичния факултет в София също предлагат ортодонтски услуги на по- сносни цени?Моля, споделете, ако знаете нещо по темата! Благодаря на всички предварително! :)

Wimpy_Kid
04-05-2014, 18:08
Здравей!Продължителността на лечение варира от 1,5 до 2,5 години.Има различни видове - метални, естетични, полуестетични, лингвални, като се различават по цената и материалът, от който са изработени.От всички има еднакъв ефект.Металните са най - евтини и по принцип най - лесно се забелязват, като можеш да ги намериш и за 1500 лв и за двете челюсти.Естетичните са по - скъпи и са изработени от полупрозрачен материал, но доста познати са ми се оплаквали, че с времето пожълтяват и зъбите ти изглеждат мръсни.Цената им варира от 3500 лв до 6000 лв.Полуестетичните се състоят от метални на горната челюст и естетични на долната или обратното.Това по принцип е ако не можеш да си позволиш естетични или някои зъби не позволяват лечение с такива.Лингвалните брекети се поставят зад зъбите и почти никога не се виждат, но най - често се използват от знаменитости и мисля, че на челюст цената им е около 12 000 лв.Хигиената също се поддържа по - трудно, както и лечението, защото е нужна доста добра преценка (все пак са от вътрешната страна на зъбите).
Първата една седмица (най - много две) след поставянето може да усещаш болка, особено при хранене и миене на зъби.Повечето хора не могат да ядат твърди храни.Все пак болката се търпи, но ако е прекалено силна, може да се използват обезболяващи.За повече въпроси питай ортодонта си. : )
По време на лечението е много важна хигиената.Налага се да си купиш специална четка за зъби, една малка четчица за между брекетите и зъбите (с голямата не става), конец за зъби, препоръчително е пастата за зъби да е със съдържание на флуорид.След всяко хранене е много важно да си изплакваш устата, за да се премахнат по - големите остатъци от храна, а още по - добре е ако можеш да си измиеш зъбите.Рискът от кариеси е повишен, за да се избегне трябва да спазваш доста строга хигиена и редовно да се срещаш със зъболекаря си...Преди поставянето на брекети зъбите ти трябва да са напълно здрави и без кариеси.Също така трябва да се направи снимка, за да се види дали имаш зародиш на мъдреци и т.н.
При ортодонта се ходи всеки месец.Тогава се стягат дъгите и се проследява лечението.
Успех!