PDA

View Full Version : Учене в чужбина(и по-специално в Дания)



Loken
03-17-2014, 11:48
Здравейте!На 16 години съм(10 клас) и от скоро почнах да си задавам какво ще правя след като завърша.Първо се ориентирах към право, защото Историята и БЕЛ са ми добри предмети.Останах с тази идея едно известно време, но после си дадох сметка, че с това право е почти сигурно, че ще си остана в България(с което немога да се примиря).Та порових се из интернет за възможности за учене в чужбина и за жалост Англия и немскоговорящите страни ги изключих(Англия, защото е прекалено скъпо образование, а немскоговорящите страни просто защото немския ми е противен)И най-привлекателното решение излезе Дания.Като изключим стандарта на живот, който е висок образованието в повечето университети е безплатно, което адски ме устройва.До тук добре, но след това идва въпроса с оценките и приемането.Единствените предмети по които имам хубави оценки са Англиски, БЕЛ и История и като цяло дипломата ми ''Съква'' и никъде не намерих информация гледа ли се цялата диплома или се гледат само матурите или оценките от гимназията по съответните предмети.Да речем искам да уча медицина и ми гледат само химия и биология?Дано да е така, защото иначе изгарям :S Мерси предварително за отговорите.

П.С:Прочетох и за сертификатите по английски, но те не са проблем.
П.С2:Ако има по-добро място от Дания според изискванията ми :D ще се радвам на предложения.

UnkNoWn12
03-17-2014, 12:38
В Дания нямат нещо като бал, така че е по-скоро субективно. Ти така или иначе ще си дадеш академичната справка и те ще ти видят всички оценки. Хубаво е дипломата ти, като цяло, да е над 5.00, но това не е най-важното. Мотивационното писмо ти е едно 70% от кандидатстването. А и ти си само 10ти клас, те гледат оценките от 10, 11 и 12, така че имаш много време да си подобриш успеха. :)

Loken
03-17-2014, 15:36
Aз дипломaтa кaквото и дa стaне нямa дa я опрaвя просто зaщото не искaм дa си губя времето дa зубря тъкaни по биология примерно.A нещо зa стaндaртa нa живот можеш ли дa ми кaжеш, по колко евро нa месец отивaт, понеже нaвсякъде пише рaзлично.

UnkNoWn12
03-17-2014, 16:20
Изключително много зависи в кой град си. Ако си в малък град е възможно да изкараш и с 500 евро месеца, Олборг и Орхус може би ще ти гълтат около 600-700, а в Копенхаген и с 800 трудно ще се оправиш. Разбира се, можеш да съкратиш поне разходите по наема на половина, ако си намериш рууммейтче.
Най-вероятно ще трябва да си намериш и работа, тъй като 4-5 години от по 8 месеца (грубо), всеки месец по едно средно 700 евро - дори за заможни родители сумата е зашеметяваща. :D
Що се отнася до дипломата - седни си на задника и назубри каквото трябва (приеми това като съвет, не като някакъв вид заяждане). Да не мислиш, че на мен в 10 и 11 клас много ми се е учило по физика или химия, ама къде с зубрене, къде с преписване имам 6тици. В 12ти клас нещата са малко по-хлабави и учителите не са така взискателни (поне при нас). Мисълта ми е, че не е нещо непостижимо. :)

Loken
03-17-2014, 16:54
Заеби дипломата :D Ами това за малките и големите градове дето викаш за издръжката.То хубаво по-малко кинти, ама предполагам качеството е различно, щото има разлика да завършиш в софийския и в шуменския примерно :D

UnkNoWn12
03-17-2014, 17:28
Ами не съм се интересувал от всеки град по отделно. Дори и да има разлика,със сигурност не е така фрапираща както в България. :D Ако имаш още въпроси ми пиши ЛС

Chichi
03-17-2014, 18:52
Все пак ако имаш интерес за Англия може да кандидатстваш , а пък ако те приемат имаш право на кредит . Казвам ти го защото не можеш да се местиш всяка година в различна държава , затова добре помисли :-). Може да кандидатстваш и в 11 ти клас и ако те приемат , завършваш 12 ти клас в България и заминаваш . Най-важно е мотивационното писмо . Можеш да вземеш такова от учителите . Трябва да имаш извънкласни дейности , да свириш на нещо или пък да спортуваш това е от много голямо значение. Също така трябва да изкараш и изпит по англ. Език за сертификат . Имаш много време така ,че обърни внимание на тези неща. Успех :-)

cookie dough
03-25-2014, 15:13
За Дания знам, че ако искаш да изкарваш някакви допълнителни пари и да работиш почасово, се изисква ниво на владеене на датски, било то и за чистач. Тоест, трябва да запишеш език наравно с останалото ти учене в уни-то.

UnkNoWn12
03-25-2014, 16:50
Не е вярно. Лично познавам човек, които дума не знае на датски, а работи като барман. Разбира се, ако знаеш дори и най-елементарен датски ти се отварят повече възможности със сиг, но е възможно и без него. :)

cookie dough
03-25-2014, 19:44
Не е вярно. Лично познавам човек, които дума не знае на датски, а работи като барман. Разбира се, ако знаеш дори и най-елементарен датски ти се отварят повече възможности със сиг, но е възможно и без него. :)

Възможно е да са се променили нещата. Аз също познавам лично човек, на когото му искаха да има ниво на датски, за да работи елементарна работа, това беше преди няколко години. Може би твоят приятел е имал късмет, но си е фактор, който трябва да се има предвид.

DesireToFire
03-26-2014, 09:15
Много ми е интересно как се работи като барман в държава, където не знаеш езика. Най-малкото 50% от работата му е да общува с клиенти. Иначе някой спомена за мотивационното писмо в Англия - не се взима от учител, ти си го пишеш, от учител се взима препоръка, каквато също трябва да имаш. И мотивационното писмо не важи чак толковао много колкото всички го изкарват. В Англия поне не само че не е 70% от кандидатурата ти, нищо чудно да се върти и около 7%. Може да напишеш най-доброто мотивационно писмо с много извънкласни дейности, постижения и подобни, но ако имаш диплома 5, а ти искат 5.50 няма да те вземат, освен ако случайно не се отвори свободно място и няма други хора, които по-добре им изпълняват критериите.

DisappointedDreamer
03-26-2014, 09:54
Може да напишеш най-доброто мотивационно писмо с много извънкласни дейности, постижения и подобни, но ако имаш диплома 5, а ти искат 5.50 няма да те вземат, освен ако случайно не се отвори свободно място и няма други хора, които по-добре им изпълняват критериите.

Така е. Но в случая всички предполагаме, че щом кандидатствам в даден университет в Англия, то ти имаш нужните оценки или по-високи от тях. В тоя ред на мисли, ако 1000 човека кандидатстват с оценка 5.50, която им изискват, точно отличното им мотивационно писмо ще ги спаси, поставяйки ги на челни позиции и осигурявайки им място.

Препоръката не е задължително да бъде написана от учител. Може да бъде написана от учителят ти в спортния клуб по карате (примерно, ако той те познава добре), или пък някой организатор в благотворителни акции, в които си бил член.

UnkNoWn12
03-26-2014, 11:06
Много ми е интересно как се работи като барман в държава, където не знаеш езика. Най-малкото 50% от работата му е да общува с клиенти.
Дания е една от държавите, с най-голям процент говорещи английски като немайчин. Още повече, че в един град пълен със студенти, между които има доста чужденци, английския е едва ли не толкова важен, колкото датския. А и има много други опции освен барман, където не се изисква чак такъв контакт с клиенти. Пак повтарям, че със сигурност е предимство да поназнайваш датски, но не е задължително. :)

Тамии ..^^
03-26-2014, 11:16
Недей в Орхус и Олборг, душа, ще се прецакаш. Градовете са малки, няма работа, особенно за чужденци. Ако искаш да си скъсваш задника от чистене, 'щото това ще е единствената работа, на която ще те приемат, давай. Малките градове в Дания хич не са добре. Ако ще ходиш там, цели се към Копенхаген. Сестра ми беше в Олборг. Да не говорим колко скапан беше университета. Преподавателите отбиват номера, понеже си в чуждестранна паралелка и за да научиш нещо трябва да си учиш допълнително сама вкъщи. На сестра ми й харесваше като цяло там, но никаква работа не можеш да си намериш в малките градове. След като трябваше да работи като чистачка при все, че вече имаше диплома за информатика какво да говорим. Там българите ги нямат за нищо. И ми писна всеки втори покрай мен ,,Дания, та Дания''. Всички, които познавам и учеха тан до един се върнаха. В Копенхаген може би е по-различно положението, 'щото е доста голям град, обаче ще закъсаш с парите. А и щом немския ти е ужасен и с датския ще си така, 'щото той е още по-сбъркан.

DisappointedDreamer
03-26-2014, 13:29
Дания е една от държавите, с най-голям процент говорещи английски като немайчин. Още повече, че в един град пълен със студенти, между които има доста чужденци, английския е едва ли не толкова важен, колкото датския. А и има много други опции освен барман, където не се изисква чак такъв контакт с клиенти. Пак повтарям, че със сигурност е предимство да поназнайваш датски, но не е задължително. :)

Абе, донякъде си прав, но като цяло за Скандинавските държави е изключително важно да знаеш техния език, ако искаш да си намериш работа. От личен опит го казвам, защото вече 6 години живея в Швеция, където английския също се говори от огромееен % от населението.

Тамии...^^ Допълнителното учене сам вкъщи ще споходи абсолютно всеки решил да запише висше образование в чужбина. Това го казвам от гледна точка на Великобритания и Скандинавия. Така, че не знам защо го смяташ за нещо 'лошо', т.е. за работа, която университетът не си е свършил.

Колкото до това с "Дания, та Дания" - няма лошо, нека пътуват хората. Лошото е, че отиват там с някакви огромни очаквания, според които няма да си мърдат пръстчето, всичко ще е на 6+ и ще ги посрещнат с отворени обятия. Българите никъде ги нямат за нищо - за Дания не мога да изкажа мнение, в Норвегия положението е малко по-отворено, защото местните са положително и социално настроени към чужденците, ама в Швеция е трагично, ако не си от англо-говоряща страна. Във Великобритания също постоянно въвеждат нови и повече рестрикции върху българи и румънци. Ама, в крайна сметка, където и да отидеш, единствено от теб зависи да се интегрираш и адаптираш към средата. Подхождайки толкова негативно не е най-добрата опция, защото в крайна сметка, винаги ще те гледат като чужденец.

Тамии ..^^
03-26-2014, 16:50
Имам предвид, че вкъщи сам ще научиш повече, отколкото в университета. А на мен ми е писнало от тази реплика по същата причина. Мислят, че като идат там веднага ще станат президенти и ще взимат милионите. Ама то нормално да мислят така, тук в България дойде ли чужденец всичко сме готови да направим за него, 'щото явно си мислим, че ще останат тук, та дай да се подмажем. Затова хората си мислят, че и в другите страни е така.

UnkNoWn12
03-26-2014, 17:04
Лично аз не виждам нещо срамно в това да си чистач, да миеш чинии или каквото и да е. Работа като работа. Нормално е да не те приемат първоначално, но както каза DisappointedDreamer ти си човекът, който може или да се интегрира или да се отчужди още повече, от теб си зависи. Що се отнася до ученето вкъщи, унитата в Дания (доколкото съм запознат) по-скоро те насочват кое и как трябва да направиш в проектите си, а не ти предават суха теория. От теб се очаква сам да се интересуваш и да търсиш. Разбира се, не мога да споделя мнение от първа ръка все още, но смятам, че обобщаването не е толкова уместно. Кой както си го направи. :)