PDA

View Full Version : Човечност



acrspr
03-17-2014, 15:18
Не знам за къде е темата. Може ли да ми посочите някакви примери (от истински случаи, от филми или книги) за проявена човечност ?

Amore-Mio*
03-17-2014, 15:23
Толкова ли не можеш да използваш мозъчето си и да помислиш?

П.С - Спомням си, че скоро по новините даваха за момче, което спаси куче. Пиши за това. Това е човечност - помощ, без очакване на нещо в замяна.

acrspr
03-17-2014, 15:55
Благодаря!

OoVasKoO
03-17-2014, 15:55
Не знам за къде е темата. Може ли да ми посочите някакви примери (от истински случаи, от филми или книги) за проявена човечност ?
http://saintdobry.com/za-diado-dobry/


Дядо Добри от десетилетия събира пари за възстановяване на храмове из цяла България. Той не се страхува от студа и от лошо време, не се безпокои, че ще остане гладен, не се сърди на безучастните към делото му люде. Старецът излъчва благост и кроткост. Готов е с усмивка да целуне детска ръчичка, пуснала пара в касичката му, да поговори за бога с всеки минувач, да благодари за подаянието.
Дядо Добри обаче не е просяк. Той не разчита непознати да спасят плътта му, а иска той да спаси душите им. Не може да бъде наречен просяк човек като него, който е забравил нуждите си и събира пари за възвишена мисия, далечна от материалните облаги.

Да дариш за храм означава да дариш за поколенията, за вярата в по-благочестивото бъдеще, за изграждането на човеколюбиви българи. Това разчита, че прави дядо Добри без да търси благодарност и признание.

Той уважава хората и не таи нищо лошо в себе си. Вижда, че светът около него е егоистичен, но не се тюхка безмислено, а оставя следа и дава пример с даренията си. Затова и много хора се прекланят пред него...

Chichi
03-17-2014, 18:57
http://www.dnes.bg/world/2012/05/29/bylgarinyt-plamen-petkov-spasi-dete-no-se-udavi-v-angliia.159945

acrspr
03-18-2014, 14:22
Наистина много ми помогнахте. Благодаря Ви! :)

JustaLittleKid
03-21-2014, 13:20
Филм: Schindler's List.
Това за мен е огромна проява на саможертвеност и човечност.

acrspr
03-21-2014, 15:59
Не съм го гледала, но определено ще го направя. Благодаря!