PDA

View Full Version : Компютър. CD без DVD? Взъможно ли е?



redbul2
03-17-2014, 17:53
Компютърът записва данни на CD диск. Обаче по някаква причина не може да запише (примерно клипове,филми) на DVD диск. Така е от самото начало. Имам една кутия с дискове (EMTEC DVD-R ,RECORDABLE ENREGISTRABLE, SINGLE SIDED, SIMPLE FACE, 4,7 GB, 120 MIN, 8X CERTIFIED). При опит за запис и поставяне на един такъв диск се получава съобщение "поставете диск".
Освен това в левия панел (прозореца за задачи за файл) има опция "запиши на CD", обаче няма "запиши на DVD". Иначе на предния капак на компютъра има надпис "DVD MULTI RECORDER", а най-вляво от него друг надпис със ситни букви "DVD+R DL". Най-вдясно отпред на капака "compact disc"

Когато го закупих в 2006г дискът с драйвери беше повреден както каза един приятел,който ми инсталира Уиндоса. После той изтегли от нета необходимите драйвери.
Имах закупени готови филми на DVD обаче не мога да ги намеря. За да разбера дали само не записва на DVD или не може и да възпроизвежда готови записани дискове.
Възможно ли е един компютър да може да записва само CD, но не и DVD? Едно и също устройство ли записва двата вида дискове? Или са две различни устройства в обща кутия?

redbul2
03-17-2014, 18:06
Къде да търся проблема? Дали е в конструкцията, производствен дефект? Или е въпрос на някакви настройки или допълнителен софтуер? Или някаква несъвместимост с дисковете, които имам?

JDeel
03-17-2014, 21:47
Ако питаш мене въобще не се занимавай с дискове. Може матричните (фабрични) дискове от едно време да останат читави завинаги, но всичко що е CD-R или DVD-R не може да издържи дори няколко години, дори касетките от едно време ще надживеят който и да е такъв диск.

И проблема да беше само в дисковете, аз почти всичко що съм имал като записващо устройство е дало фира без дори да съм го използвал кой знае колко. Тая технология е някакъв недъг на миналото десетилетие.

В днешно време има по-голям избор, лаптопи и телефони имат HDMI изход (ако ще гледаш на телевизора), има USB флашки за малки данни, външни харддискове за големи данни...

DarkTemplar
03-17-2014, 22:40
Пичага, за да записва DVD-та на устройството трябва да пише DVD-RW, DVD-R e най-обикновен DVD Rom (чете DVD-та, но не може да записва такива). DVD-дисковете, които слагаш във въпросния са празни, затова не ти ги чете. ;)


Имах закупени готови филми на DVD обаче не мога да ги намеря. За да разбера дали само не записва на DVD или не може и да възпроизвежда готови записани дискове.
Би трябвало да може да ги възпроизвежда.


Възможно ли е един компютър да може да записва само CD, но не и DVD? Едно и също устройство ли записва двата вида дискове? Или са две различни устройства в обща кутия?
Възможно е.

Ако е CD-RW, значи пише и чете обикновени CD-та. Ако е DVD-RW, чете и пише DVD-та и CD-та.
Ако е CD-R, значи само чете обикновени дискове. Ако е DVD-R, само чете DVD-та.

И това няма общо с драйвери и тем подобни, просто такава им е ролята.

redbul2
03-18-2014, 19:41
Мерси много за полезната и подробна информация! :) Нещата се изясниха с ваша помощ.