PDA

View Full Version : Изпит за СУ



JohnnaLevine
03-20-2014, 16:06
Тази година ще кандидатствам в СУ и ми трябва малко информация за единия от изпитите. Някой случайно знае ли какво представлява изпитът по БЕЛ с коефицент 1 за право, тема ли е или е някакъв тест (и ако е тема на материала от училище ли е или няма нищо общо)? Опитах се да намеря някаква информация, но нещо не успях.

Jaune
03-20-2014, 16:17
Е как е възможно да не намериш информация? :Д Изпитът е след 16 дни и ме съмнява да се явяваш тая година. А и записванията минаха де.
Иначе изпитът е тема /интерпретативно съчинение/ - като имаш право на избор между тема, зададена върху 1 автор, и тема, която е съчинение /не есе/ върху два цитата от различни автори. Конспектът включва авторите от 11. и 12. клас, произведенията са повече от изучаваните в училище /има ги на сайта на СУ/, без Багряна. Обемът следва да е ок. 10 страници на тема и да включва подробни разсъждения върху нея. Обикновено темите обхващат цялото творчество на автора. Цитати се помнят наизуст, нямаш право на книжки.
Иначе доколкото знам от познати, на изпита по БЕЛ за право /момиче/ ти трябва около 4.50, защото с по-висок коефициент е историята. Но имай предвид, че и толкова се изкарва със зор.

JohnnaLevine
03-20-2014, 16:51
Аз на пробен няма да ходя. Само на редовния, който е юни месец. Видях конспекта в сайта, но отдолу не пишеше, че с този изпит се кандидатства за право, а имаше само за педагогически специалности, журналистика и още някакви. Иначе благодаря, ще се поразровя още малко, за да намеря повече информация.

granger
03-20-2014, 21:11
Разбира се,че е тема.
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/kandidatstudentska_kampaniya_2014/programi_za_izpiti/b_lgarski_ezik_i_literatura

Не е трудно за намиране.