PDA

View Full Version : Vivid dreams



Mary_Jane_69
03-23-2014, 14:42
Сънища, които са толкова цветни, емоционални и реални, че границата между реалността и тях толкова изтънява, че афектира над цялото състояние изключително много. Каква е причината за тях, и ако знаете нещо повече, разкажете.

Тамии ..^^
03-23-2014, 15:15
Звучи ми доста интересно, ще следя темата.

anonymous708973
03-23-2014, 15:42
Де факто ние не спиме никога;

Мхм... само всяка проста графика в google pictures, която показва фазите на съня, ще те обори.

Red_Hair
03-23-2014, 15:50
Използваш тернима "vivid dream", което означава, че си потърсила в интернет, но не си намерила нищо.Причината за тях не е ясна, както много други явления в човешкото тяло.Миналата година бях на лекция за съня, и на нея се споменаха някой неща.Така, по същество, съня има 5 фази(или 3 главни с две подфази).Първата е така наречената преходна фаза от будно състояни към заспиване.Тя може да трае от няколко минути до час и както се разбира от името, през нея човекът все още е контактен.Тоест може да усети светлина, звуци и т.н., възприятията му са активни, т.е. мозъкът все още работи както през деня и на ЕЕГ-то се виждат бета или алфа вълни.С навлизането в следващата фаза, човек вече може да се каже, че спи, като в края на тази фаза мозъкът навлиза в тета фаза на вълните, или преход към дълбокия сън.Последната фаза вече мозъкът е в делта фаза.Мозъчните вълни са с голяма амплитуда и ниска честота.Това е стадият, когато човек се възстановява от предишния ден.С течение на нощта и преминаването на пикът на тази фаза, процесът започва да се връща на обратно.3,2,1ва фаза и някъде там е т.нар. REM фаза, която още не е изучена особено много.В нея се случват редиа физиологични промени-учестява се дишането, бързи двиения на очите(от където идва и името на фазата-Rapid Eye Movement),мозъкъчната дейност става по-интензивна и т.н.През тази фаза човек сънува.След всеки следващ цикъл на фазите делта-фазата намява, а се увеличава REM-фазата.Поради това се смята, че човек сънува главно сутрин между 5 и 8 сутринта, тъй като тогава REM е най-дълга, като накрая се изпускат дълбоките фази от цикъла и става нещо от сорта-първа фаза -> REM -> първа фаза -> REM.Та, обратно на въпроса ти ,смята се че ,сънища, каквито и да били, се провокират от изживяни през предния ден, емоционални събития.Тъй, като в REM-фазата, мозъкът работи и се опитва да анализира информацията, събрана от предния ден, той се опитва да анализира и тези преживяни емоционални събития, но явно не му се получава, и "вика на помощ" подсъзнанието, и "двамата" намират рационалното решение, като се визуализират образи, картини, цветове, звуци и сякакви такива щуротии.Това е хипотетично казано. :)

Mary_Jane_69
03-23-2014, 16:38
Значи аз ще си споделя пък, първо обаче благодаря за отзивите, но ме мъчи нещо.

Напоследък взех да се будя, лягам в 12 и навярно от интензивността на съня се будя м/у 3-4, със някакви завладяващи емоции... Разбира се по време на съня, ми е горе-долу ясно, но сякаш има някаква надпревара м/у ей ся ще променя ситуацията и типичното ми отлагане irl, което тук още по време на съня, започвам да се чудя дали е просто отлагане, или неподвластност до толкова да сменя сценария.

Напълно ясно ми е, че през тая мозъчна релаксация се получава смес от по-голям процент събития през деня, по-малък взет от минало тук, минало - там, която се обработва с цел запаметяване. Също знам че при лошо събитие най-добре е да не се заспива, но тва в друга тема.

Та с тия събуждания, не е нищо променяно в графика ми, но е пречещо. Поне за самия момент, защото толкова силни емоции не са приятни, дори да са хубави. Те даже не са точно конкретизирани, а просто спличкване от 10 вида цветна боя, която се маже и деформира навсякъде. Та ситуацията е кажи-речи 50/50, но дори и да не се будя постоянно от такива неща, имам кофти чувството, че колкото и време да отделям за сън - резултатът е същият.

Дори да не ползвам компютър с дни, разбира се, аз съм човек който си прави всякакви опити със себе си, няма никакъв ефект. А това, от което възнамерявам да кажа къде му липсва ефекта е именно това - всичко ми е нереално.
Няма спане, няма ежедневие, всичко ми е смесено, постоянно сънливо, постоянно шеметно-отнесено.
Не употребявам някакви упойващи вещества, никакви наркотици, но през цялото време самият свят е напълно...различен.
И не е приятно.
Имам предвид, толкова съм го свикнала, пречи ми, забравих думата, но вчера я четох, бих я използвала за понятие, даже се сещам за 2-3.... мех.

А знам че преди не ми е било така, и гледам да го потискам някак си по всякакви начини...
+относно мешавицата - чувството да си си извън тялото.
Най-
голямата
ми мъка.

anonymous708973
03-23-2014, 19:48
Мдам, и аз сънувам най-успешно сутринта или вечерта, преди да заспя дълбоко. Умея да си програмирам сънищата, да избирам какво да сънувам - не детайли, разбира се, но основната тема.

Напоследък ми се случва да спя по 8-9 часа и да не мога да се наспя. Не се дължи на прекомерен стрес, наваксване на сън от предимни безсънни нощи, пиене на енергийни напитки и т.н.

draid
03-24-2014, 08:36
Не може да се наспиш от 8-9ч сън ? Wtf ?

anonymous708973
03-24-2014, 09:09
Ох, и аз не знам дали не се наспивам или нещо друго не ми е наред. Сутринта ми е едно такова никакво, а нямам грам промяна в режима, даже бих казала, че повече спя.

girlwithblueeyes
03-24-2014, 09:37
Най-вероятно е опредален период и след време нещата ще се нормализират .Може би е нещо в самото време и климат .
Аз си лягам доста рано чак ме е срам да го написа като се има предвит че повечето си лягате по нощите обаче аз в 9 най късно 9 и нещо съм заспала .Имах период от 2-3 дни в който 8 те часа сън не ми стигах и сутрини в 5 бях като ударена с мокър парцал . Сигурна ли си че няма нещо което да ти пречи някакъв шум или нещо друго ?

Mary_Jane_69
03-24-2014, 18:33
Не съм сигурна към кой е отправен въпроса на синеокотомомиче, но поне при мене е супер тихо, но да, ако знаете какъв е potion-а за нормална енергия през денонощието, моля споделете отварата.