PDA

View Full Version : Оценките



Djenka
03-24-2014, 23:29
Така, уча в гимназия по икономика и много съжалявам за избора си на средно образование в тази насока.

Не ме бива нито по математика, нито по икономика, а това е главно какво се учи в това училище.

Ниските оценки по принцип не ме бъркат, за мен оценките не показват интелигентността или ценностната система на човека. Искам да уча/живея в Англия и ми е интересно на някой ще му пука ли за ниските оценки по икономика и математика, ако не искам да уча това за в бъдеще? Искам да уча музика, изкуство, или психология.
Знам, че въпроса е тъп, но искам да знам имат ли значение оценките по "ненужните" ми предмети, за да мога после да уча нормално висше образование и да имам хубава професия?

Ще се радвам и ако някой ми обясни как стои работата с колежите в Англия или някъде другаде в Западна Европа, доколкото знам от роднини, ми трябва само TOEFL (въпреки че ми звучи прекалено лесно).

Благодаря ви предварително, ще се радвам ако някой отговори. :)

DesireToFire
03-25-2014, 01:00
Хей:) От личен опит ти казвам, че в Англия няма голямо значение дали си завършила Иконома, Електрото или някое СОУ. Интересуват ги общата ти диплома, някои може да ти поискат и матури или оценки по произволни предмети. Сертификатът по английски е важен, но ако нямаш достатъчно висока диплома няма да те приемат, колкото и впечатляващо да ти е мотивационното писмо или постиженията в областта. И е почти невъзможно да им обясниш, че дадени предмети са ти били "ненужни". Тукашната система е на принципът "учиш каквото си си избрал" и трудно биха те разбрали. Ако кандидатстваш нещо с изкуство, ще ти искат и портфолио, а е хубаво и да имаш някаква извънкласна дейност свързана със специалността ти каквото и да учиш. Сега съм първа година в Англия в Нюкасъл, и съм минала и през кандидатстването и през портфолиото, така че ако имаш въпроси питай :)

cookie dough
03-25-2014, 14:48
Оценките в Англия са много важни за намиране на хубава работа в голяма компания, ако това е нещото, което искаш. Важни са и за влизането ти в университет, но тук зависи от конкретния ВУЗ и се гледа средноаритметичното от дипломата ти накрая. Почти всеки университет в Англия ще ти иска определен брой UCAS points - ориентировъчно, крайна диплома от 5.50 се равнява на 320 точки, а диплома 5.00 се равнява на 300 точки. Повечето специалности ще ти искат определени оценки по предметите, които са свързани с това, което ще учиш. Така че може да има места, където да ти поискат 6 по психология.

На въпроса ти дали 'ненужните' предмети са от значение https://www.dur.ac.uk/psychology/undergraduate/entrance_requirements/ В този ВУЗ искат да имаш еквивалента на B по математика за специалност психология.

Ако не можеш да се оправиш сама с процеса по кандидатстване и ти трябва помощ, по-добре се обърни към специализирана агенция, там ще ти обяснят всичко, което трябва да знаеш и ще ти помогнат с молбите.

DesireToFire
03-25-2014, 15:37
Аз пък съм много против тези агенции, както и почти всичките ми познати, които са минали през кандидатстването. Пращат се луди пари за почти нищо особено, което всеки може да свърши и сам. Ако ще се ползва агенция да е само за консултация, или за помощ с UCAS, за което нямат право да искат пари.