PDA

View Full Version : За програмирането



teenproblem999
04-02-2014, 12:41
Много искам да започна нещо, с което да си изкарвам парите сам и да не включва да работя механичен труд за други хора, а да създавам и развивам нещо сам. Като цяло това ми е концепцията да се издържам - нещо повече бизнес ориентирано, а не работа на заплата. И защото единствената може би сфера, в която това е възможно са компютрите, интересно ми е за колко време бил се научил да програмирам на ниво да си направя сайт (нещо семпло - например като този)
или някаква проста игра. По принцип нямам никакви познания за програмирането, тъй като уча съвсем друго нещо(счетоводство), а и в момента се готвя за един изпит по английски, просто ми е интересно за колко време мога да науча програмиране на нивото, което посочих по-горе. Знам, че е много трудно да се даде такава субективна оценка, нo поне горе-долу. Идеята ми е ако се занимавам цяло лято интензивно, до какво ниво бих стигнал.

Например, аз смятам, че бих могъл да науча някого на счeтоводството, което сме учили от 9 клас до сега (аз съм 11) за около 2 до 3 седмици, максимум месец. Разбира се, ако се занимавам с него по цял ден.

yakuza_
04-02-2014, 12:51
Късмет с това счетоводство за максимум месец. За програмиране до това ниво, наскоро гледах един клип, където един сравнително мъдър човек, каза поне година по 10 часа на ден.

draid
04-02-2014, 13:59
Ха, за да станеш програмист ти трябват няколко години сериозно учене и работа по проекти. Това е сфера която е толкова динамично променяща се, че трябва непрестанно да учиш дори когато си почнал вече работа.

MaGuSs
04-02-2014, 17:06
Много искам да започна нещо, с което да си изкарвам парите сам и да не включва да работя механичен труд за други хора, а да създавам и развивам нещо сам. Като цяло това ми е концепцията да се издържам - нещо повече бизнес ориентирано, а не работа на заплата. И защото единствената може би сфера, в която това е възможно са компютрите, интересно ми е за колко време бил се научил да програмирам на ниво да си направя сайт (нещо семпло - например като този)
или някаква проста игра. По принцип нямам никакви познания за програмирането, тъй като уча съвсем друго нещо(счетоводство), а и в момента се готвя за един изпит по английски, просто ми е интересно за колко време мога да науча програмиране на нивото, което посочих по-горе. Знам, че е много трудно да се даде такава субективна оценка, нo поне горе-долу. Идеята ми е ако се занимавам цяло лято интензивно, до какво ниво бих стигнал.

Например, аз смятам, че бих могъл да науча някого на счeтоводството, което сме учили от 9 клас до сега (аз съм 11) за около 2 до 3 седмици, максимум месец. Разбира се, ако се занимавам с него по цял ден.


За да стигнеш до това ниво, че да направиш сайт като този 2-3 години занимаване със сайтове и програмиране не ти мърдат. А аз съм сигурен 90% и перфектно да знаеш езиците такъв сайт сам няма да можеш да направиш. Такива големи проекти се правят месец-два от екип минимум 2-3ма човека... Като се започне от дизайн и после до програмиране сам човек трудно би се справил.
Знания по програмиране не ти трябват. Трябва ти интерес и мотивация за знания. От изведнъж нищо няма и да научиш. Започва се с прости сайтове и се стига до големи проекти.
Ако се занимаваш цяло лято "интензивно" би снигнал до ниво 1-2 по скалата до 10. Всичко си е индивидуално и зависи от желанието ти да узнаваш, запомняш неща и да дъжиш на критика след като представиш нещо направено от тебе на някой друг, поучаваш се от неговите забележки и се стараеш да не ги допускаш повече тези грешки.
Ти би научил някого на счетоводство, там си е зубрене на материал, докато при програмирането и уебсайтовете се изисква индивидуална логика, която я развиваш с много упражнения.
Въобще не си мисли, че е лесно, не искам да те отказвам, много е интересно да се занимаваш точно с това, но се изисиква и старание и постоянство, защото със всяка изминала година идват нови стандарти на писане, нови версии на езиците и ти трябва да се съобразяваш с тях.
От сега ти и препоръчвам да не купуваш никакви книги за програмиране, уебезици или дизайн. Четенето според мене е само загуба на време. Препоръчвам ти да си намериш един сайт /ако искаш пиши ми на ЛС да ти го дам/ и от там да следваш уроците и веднага след урока упражнение.

Ето малко повече информация за мен, ако се съмняваш в думите ми: http://maguss4o.maxamuss.net/

JDeel
04-03-2014, 14:07
1 месец е период за придобиване на повърхностен усет за конкретно нещо, например за php, и то ако се занимаваш доста активно. Само че не е само php, има много различни езици и всеки е различен с неговите си правила и несъвършенства.

Един обикновен форум като този обаче можеш да направиш лесно - регистрираш един сървър (няколко часа), сваляш phpBB (минута), инсталираш го (зависи) и още от утре можеш да имаш напълно работещ форум. Но това не е програмиране :)

И наистина, трябва си ентусиазъм (+ английски език), другите неща си идват на мястото. Аз също вярвам, че програмирането е добра идея ;)

MaGuSs, мисля че трябва да хвърлиш един поглед върху страницата си с проектите :)

MaGuSs
04-03-2014, 15:08
1 месец е период за придобиване на повърхностен усет за конкретно нещо, например за php, и то ако се занимаваш доста активно. Само че не е само php, има много различни езици и всеки е различен с неговите си правила и несъвършенства.

Един обикновен форум като този обаче можеш да направиш лесно - регистрираш един сървър (няколко часа), сваляш phpBB (минута), инсталираш го (зависи) и още от утре можеш да имаш напълно работещ форум. Но това не е програмиране :)

И наистина, трябва си ентусиазъм (+ английски език), другите неща си идват на мястото. Аз също вярвам, че програмирането е добра идея ;)

MaGuSs, мисля че трябва да хвърлиш един поглед върху страницата си с проектите :)


Страницата ми не съм я барал от 2 години ^^

G3GaSa
04-03-2014, 15:26
Този форум е готов, vBulletin 8-) аз също имам!
Купуваш си го-Купуваш домейн-Качваш го на сървър машина, една така добра е 1.800лв, защото трябва да си Онлайн 24/7- и ХОП ето ти такъв форум. А phpBB е безплатен!

Ако искаш да се занимаваш с това, трябва да си купиш нужните книгите, да седнеш и почти по-цял ден, здраво да четеш!
За една година, ще можеш да си създадеш сайт г/д като "pomagalo"
За приложенията трябва да учиш много, HTML5/JavaScript/PHP трябва да го знаеш, и да имаш доста пари, за да закупиш лицензирани програми, MacBook, на тях се правят и се тестват, и само с тях можеш да ги качваш в iTunes, там почти всичките са с $. и ще печелиш.

Ако смяташ да учиш от интернет, по-добре се откажи.
Ако сериозно ти се занимава, казах ти какво да си купиш.

MaGuSs
04-03-2014, 15:59
Този форум е готов, vBulletin 8-) аз също имам!
Купуваш си го-Купуваш домейн-Качваш го на сървър машина, една така добра е 1.800лв, защото трябва да си Онлайн 24/7- и ХОП ето ти такъв форум. А phpBB е безплатен!

Ако искаш да се занимаваш с това, трябва да си купиш нужните книгите, да седнеш и почти по-цял ден, здраво да четеш!
За една година, ще можеш да си създадеш сайт г/д като "pomagalo"
За приложенията трябва да учиш много, HTML5/JavaScript/PHP трябва да го знаеш, и да имаш доста пари, за да закупиш лицензирани програми, MacBook, на тях се правят и се тестват, и само с тях можеш да ги качваш в iTunes, там почти всичките са с $. и ще печелиш.

Ако смяташ да учиш от интернет, по-добре се откажи.
Ако сериозно ти се занимава, казах ти какво да си купиш.

Назубрил си няколко изречения по темата, за това как се учи уебпрограмиране и дизайн и го пльоскаш тука. Бъди поне с покритие...

Човека иска сам да си пише нещата. Най-доброто учене на уеб/програмни езици е от онлайн уроци на български. Паралелно докато слушаш урока пишеш и кода. Така го научаваш. След урока триеш всичко и го пишеш пак като се мъчиш на ум да си обясняваш кое какво прави както човека от урока ти го е казал. Така се и запомня. След като се изгледат уроците започваш да правиш някакъв малък сайт със знанията, които си научил през това време. Нещо като не знаеш как става търсиш в нета информация да го направиш. Сайта може да е на тема, която си избереш и мислиш, че ти е интересна.

За съвър всеки двуядрен компютър, 1-2GB RAM и hdd до 80GB може да стане такъв. Такава конфигурация струва 100лв. Слагаш му един Linux, apache и sql server с едно статично IP и си готов. Но докато събере и ако има желание може да ползва персоналния си компютър на windows за сървър. Трябва да се сдобие само със статично IP ако няма.

Приложения за iOS, Android, WP не се пишат на "HTML5/Javascript/PHP". Да има да вземаш.... Може да има програми, които ти превръщат сайта в приложение, но това не са езиците.

За да се занимаваш с програмиране, уебдизайн или въобще да правиш сайт, не ти трябва нищо лицензирано. Всичко е безплатно в интернет. Трябва ти само текстообработваща програма/notepad++/ и браузър. За уебдизайн Photoshop /може и кракнат, ако няма да се явяваш на състезания с тези проекти/ и един xampp(т.е. apache и mysql server), да се инсталира, който също е безплатен.

JDeel
04-03-2014, 17:26
Защо пращате човека да си прави собствен сървър, дори и да излезе с готов сайт не му трябва сървър вкъщи, има купища хостинг услуги и в България и в чужбина, и въобще не са скъпи. То дори и сървър не трябва на първо време.

Като за начално наистина нищо не трябва, само обикновен компютър/лаптоп и интернет. На компа се инсталира локален сървър, намира си някакъв едитор за кода, отваря браузъра и почва.
Дори и за телефоните не трябва нищо външно, дори телефон. Програмата за програмиране си има емулатор и на него се гледат резултатите, ей на: https://developer.apple.com/xcode/

Инсталирането на готови форуми и такива неща НЕ Е програмиране. Но може да не иска да става програмист, а просто да си менаджира някакъв сайт, и ако е така може просто да инсталира Wordpress или някакво си там друго CMS и да каже "Вижте ме, имам сайт!". Е да, малко стоков, ама сайт. Повечето всъщност така започват, аз също съм инсталирал сума ти форуми и чудеса. И това е забавно, но това не е програмиране. Програмирането е създаване на нов софтуер.

G3GaSa
04-03-2014, 18:23
@MaGuSs: Няма нищо вярно в това което казваш! Още си много малък, и представа си нямаш... А аз съм учил в тая област и знам много неща, И ИМАМ черно на бяло. ;) Не празни приказки като твоите.

Какви пари ще изкарате с безплатни домейни и хостове бе, вие чувате ли се какво говорите? Пари не се правят с фрее домейн и хост. "една мизерна сума"

MaGuSs, не знаеш нито как се пише сайт, нито как се правят приложения.
Пак ти казвам, че мобилно приложение за apple се създава само на Lion X OS, и трябва закупиш ПРОГРАМИ ОТ ТЯХ, също така трябва да се закупи Developer Account който е 99$, всичките тия работи СТРУВАТ ПАРИ, на такива компании не се плаща с бисквитки! Те тия хора, затова имат милиарди, защото всичко е свързано с пари.

ТОВА безплатно ли е? https://developer.apple.com/programs/
Я да скриеш веднага СЕЛСКИ БЕК, не ме занимавай с просташките си мнения, и безплатните неща в интернет.

JDeel
04-03-2014, 19:11
G3GaSa, и на какво учиш хората, да се държат като идиоти? :D

Това на Apple дори да е платено, то е това което е. Ако искаш да програмираш за техните джаджи явно трябва да се плаща. Аз лично не съм го пробвал това, само дадох линк за да се види на картинката как изглежда. Пробвал съм аналогичното нещо за Windows Phone, някаква добавка към Visual Studio е, но си работи свободно. Е, свалил съм го от замундата, тъй че няма как да е иначе :D

Безплатните домейни са шит, също както и идеята да си хостваш сайта от вкъщи с какъвто и да е домейн. При все че има супер евтини хостинг планове и не трябва да се тревожиш за прекъсвания на ток и интернет и кой знае още какво. Ако ще се върши работа домейна задължително трябва да си се купи (и това е също евтино), и хостинга е най-добре да е на някакъв хостинг. Освен ако не говорим за някакъв грамаден проект, ама не говорим за такъв все още. Дори хостинг за 5 лв на месец става като за начало.

draid
04-03-2014, 20:20
Не е много добра практика да учиш от книги на български ;)

yakuza_
04-03-2014, 21:23
наков има 2 книги, за джаваскрипт и си шарп, които са на български, както и доста клипове

MaGuSs
04-03-2014, 22:37
@MaGuSs: Няма нищо вярно в това което казваш! Още си много малък, и представа си нямаш... А аз съм учил в тая област и знам много неща, И ИМАМ черно на бяло. ;) Не празни приказки като твоите.

Какви пари ще изкарате с безплатни домейни и хостове бе, вие чувате ли се какво говорите? Пари не се правят с фрее домейн и хост. "една мизерна сума"

MaGuSs, не знаеш нито как се пише сайт, нито как се правят приложения.
Пак ти казвам, че мобилно приложение за apple се създава само на Lion X OS, и трябва закупиш ПРОГРАМИ ОТ ТЯХ, също така трябва да се закупи Developer Account който е 99$, всичките тия работи СТРУВАТ ПАРИ, на такива компании не се плаща с бисквитки! Те тия хора, затова имат милиарди, защото всичко е свързано с пари.

ТОВА безплатно ли е? https://developer.apple.com/programs/
Я да скриеш веднага СЕЛСКИ БЕК, не ме занимавай с просташките си мнения, и безплатните неща в интернет.

О всичко, което казвам си е вярно и аз още доста хора са доказателството. Аз не разбирам какво против мене имаш, но не съм казал и нищо грешно.
"Човека иска сам да си пише нещата" -Така ли е, така е прочети му първия пост. Иска и да се научи на нещо, с което да си изкара хляба. Добре уебсайтовете са добро начало.
"За съвър всеки двуядрен компютър..." - Това също е вярно. В нас имам 2 съвръни компютъра, ползвам 1 платен хостинг, и 2 безплатни.
"Приложения за iOS, Android, WP не се пишат на "HTML5/Javascript/PHP""- М това няма какво да го коментирам...
"За да се занимаваш с програмиране, уебдизайн" - не си задължен да плащаш нищо.

Това, че ти подканваш хората да си плащат за труда е абсурдно. Абсурдна е и самата компания, която толерира това. Ето затова и мразя Apple и всичките продукти, които произвежда и услуги, които предлага. Печели пари на гърба на хората.

И пич знам как се пише сайт, правил съм и сайтове, мразя готовите системи, рпедпочитам сам да си я напиша. Това, че влизам в тийн сайт не значи, че съм зубърче на 14, дет не знае докъде му стига... Напротив много добре знам до къде ми е и какви са ми възможностите. Един път напиши мнение към мен, където ми доказваш къде греша и защо не си сългасен с моите постове. Бъди с покритие, както ти бях казал...



Още си много малък, и представа си нямаш... А аз съм учил в тая област
Като си учил поне кажи какво прави този код. Дума по дума ми го обесни. Поне знам, че няма от къде да погледнеш от интернет, така хем ще покажеш, че нещичко знаеш...



if($_SESSION['logged'] === true){
$q = mssql_query("Select memb___id,memb__pwd,mail_addr,fpas_ques,fpas_answ from MEMB_INFO Where memb___id='".$_SESSION['user_info']['memb___id']."'");
$row = mssql_fetch_assoc($q);
if($_POST['submit'] == 1){
$email = trim($_POST['email']);
$answer = trim($_POST['answer']);
$last_pass = trim($_POST['last_pass']);
$pass1 = trim($_POST['pass1']);
$pass2 = trim($_POST['pass2']);

if(!preg_match("/^[a-z0-9][a-z0-9_.-]*@[a-z0-9.-]+\.[a-z]{2,4}$/i", $email)){
$error_array['email']=true;
}
if($email != $_SESSION['user_info']['mail_addr']){
$error_array['email']=true;
}
$answer = preg_replace('/\s\s+/', ' ', $answer);
if(!preg_match("/^[a-zA-Z0-9\s]{4,10}$/", $answer)){
$error_array['answer']=true;
}
if($answer != $row['fpas_answ']){
$error_array['answer']=true;
}
if(!preg_match("/^[a-z0-9]{4,10}$/i", $last_pass)){
$error_array['last_pass']=true;
}
if($last_pass != $row['memb__pwd']){
$error_array['last_pass']=true;
}
if(!preg_match("/^[a-z0-9]{4,10}$/i", $pass1)){
$error_array['pass_not_match']=true;
}
if(!preg_match("/^[a-z0-9]{4,10}$/i", $pass2)){
$error_array['pass_not_match']=true;
}
if($pass1 != $pass2){
$error_array['pass_not_match']=true;
}
if(!count($error_array)>0){
mssql_query("UPDATE MEMB_INFO SET memb__pwd='".$pass1."' where memb___id='".$_SESSION['user_info']['memb___id']."'");
unset($_SESSION['logged']);
unset($_SESSION['user_info']);
$_SESSION['successful_newpass'] = true;
sleep($maxamuss['antiflood']);
header("Location: index.php");
exit;
}
}
}else{
sleep($maxamuss['antiflood']);
header('Location: cp.php');
exit;
}