PDA

View Full Version : Образование в Дания



neno_96
04-03-2014, 08:03
Искам да попитам как е като цяло живота в Дания, колко пари са ми нужни за разходите ми там и как най-добре да се подготвя за TOEFL, за да мога да изкарам най-добри резултати. Документите сам ли трябва да си ги подготвя или с фирма...? Също така колко струва подготовката за TOEFL. Ще бъда благодарен ако пишат и студенти вече в Дания които могат да ми обяснят по-подробно. Мерси предварително :)

IvHristova
04-09-2014, 09:14
Здравей,

Аз съм студентка в Дания и сега започвам трета година. Има два варианта, или много да ти хареса или да не успееш да се приспособиш. На мен лично много ми харесва. Дания е много интернационална, хората са свикнали с чужденците и като цяло няма човек там, който да не говори английски.

Стандарта на живот определено е по-висок от тук, но с един 700-800 евро може да се живее. Освен това, с времето, ще придобиваш право за различни държавни помощи. Има разлика разбира се, дали ще живеещ в столицата или в някой от средните градове. В Копенхаген е една идея по-скъпо. Студентски живот има, заведенията са скъпи, но има местенца на които си ходят студенти.

Като си търсиш апартамент, защото повечето университети не предлагат общежития, ти препоръчвам да започнеш търсенето около една година преди това. Зависи в кой квартал си, квадратура и сграда, цените може да се от 1700 датски крони наем със сметки до 3500 датски крони (1700DKK = 227EUR). Има страшно много групи в Facebook, където се предлагат и търсят апартаменти, от идващи и заминаващи студенти.

Има датски университети и академии, които предлагат собствен тест по английски език, без заплащане и обикновено е по-лесен от сертификатите. Препоръчвам ти да си намериш консултантска фирма, защото те имат много информация, която трудно ще намериш, ако не се ровиш и не пращаш имейли. ( и за Дания обикновено безплатно се придвижват документите, освен заплащания за неща, като превод и легализация, тъй като за това им се налага да използват външни фирми.)

Много на кратко, това мога да споделя. Надявам се, че ще ти е поне малко полезно.

kilers
04-10-2014, 12:38
Извинявам , че се намесвам в темата ти , нено_96 , но ми стана интересно . Имах период , в който обмислях учене в чужбина и Дания ми се виждаше като най-доброто място , но така и не можах да разбера доста неща , заради прекалено многото и объркана информация .. Та моят въпрос и проблем е по-скоро финансов . Би ли ми казала възможно най-просто , колко пари ти трябват от началото на подготовка на докумени до приемането ти там и живота в Дания . Не искам да изпадаш в подробности , просто леко да ме насочиш , ИвХристова , ще съм ти много благодарен :)

Поздрави !

neno_96
04-16-2014, 16:00
Мерси много

Momicheto:)
04-19-2014, 19:16
ъп

Kaljbsdtfdf
04-20-2014, 14:10
Ако може някой, който е учил в Дания да ми отговори на няколко въпроса: 1 - Как преподават учителите? Имам предвид - те предават урока и вие записвате най - важното или след това ви пращат самия урок и вие го учите? 2 - Той е свързан с 1-вия въпрос. Как се учи за тестовете? Вие имате информацията записана на вашите тетрадки или ви я пращат на email, или нещо друго? 3 - Какъв е стилът на преподаване? Само теория или има и доста практика? И ако има практика, тя паралелно ли върви с теорията? 4 - Колко пари ще ми трябват преди да замина? 5 - Наемите за стаите с 3 месеца депозит ли се плащат? Еми за сега са това :D

Momicheto:)
04-20-2014, 15:14
Ако може някой, който е учил в Дания да ми отговори на няколко въпроса: 1 - Как преподават учителите? Имам предвид - те предават урока и вие записвате най - важното или след това ви пращат самия урок и вие го учите? 2 - Той е свързан с 1-вия въпрос. Как се учи за тестовете? Вие имате информацията записана на вашите тетрадки или ви я пращат на email, или нещо друго? 3 - Какъв е стилът на преподаване? Само теория или има и доста практика? И ако има практика, тя паралелно ли върви с теорията? 4 - Колко пари ще ми трябват преди да замина? 5 - Наемите за стаите с 3 месеца депозит ли се плащат? Еми за сега са това :D
Лично знам че там няма заверки, отсъствия и т.н. Тоест можеш да отидеш на лекции или да не отидеш, стига да си вземеш изпита си окей. За преподаването, всички учебници можеш да ги изтеглиш онлайн. Самите лекции след това се пращат на имейл към студентите. Това знам от човек, който учи там. Също така, въпросното момиче каза, че университетът, в който тя учи е отворен 24/7, тоест имаш карта и можеш по всяко време да отидеш, тя сподели, че първите 2 седмица като е отишла е спала в университета, докато я одобрят за квартира.

Въпросът, който имам, е с колко пари би трябвало да разполагам когато замина, приблизително, разбира се? И кога вече мога да работя? След първата година, или евентуално когато си намерите работа, независимо дали сте там от 6, 8 месеца, прочие... 8-) Тоест според държавните разпоредби? :???:

П.С. - Kaljbsdtfdf, там няма тетрадки, има таблети. И знам, че имат много екскурзии и практика. Същото момиче сподели, че са писали проекти за Волво, БМВ, а тя учи икономика.
И аз се ориентирам към Дания, или Холандия. Хич не ми се учи в България... Единственото нещо, което е кофти е времето. :D :???:

Kaljbsdtfdf
04-20-2014, 15:28
България е от ЕС и следователно можеш да работиш, и без позволително за работа. Не съм сигурен, дали имаше ограничение за часовете, но би трябвало да имаш право да работиш, колкото искаш.

Momicheto:)
04-20-2014, 15:53
Мисля, че имаше.

Kaljbsdtfdf
04-20-2014, 16:00
Има и друго кофти нещо, освен времето. Ако работиш в Дания, в смисъл без да учиш вече, плащаш около 40% данъци на държавата, но все пак, тези 40% осигуряват високия стандарт на живот и си заслужава. Дано времето да остане единственото кофти нещо :D