PDA

View Full Version : Sentence transformations - английски??



mim4ety_sara
04-06-2014, 11:53
Моля ви помогнете, 12 клас съм и в матурата ми са включени тези трансформации. Как по-лесно да ги схвана? Правя ги, но винаги бъркам времето.. Дайте примери или някакво правило, как да избера кое време е? Питам учителката,която нищо не разбира и ми отговаря,че трябвало да имам усет, иначе няма да ги направя :D ..

cookie dough
04-07-2014, 23:17
Кой вид трансформации? Дай някакъв конкретен пример.

bebeemalko
04-08-2014, 12:06
Трябва да запазиш смисъла еднакъв, следователно и времето да е същото, защото смисъла се променя.

mim4ety_sara
04-08-2014, 14:04
Например като тези: I started studying english in 1996.
I have.. been studying english for 12 years.

Tony is both talanted and good-looking.

Not only is Tony talanted ,but he is also good-looking.

insane7
04-08-2014, 14:49
Трябва да научиш първо хубаво времената. Ако е Reported speech времето отива с едно назад. Например от Present simple става Past simple. В другите случаи зависи от думичките, които са ти дадени в началото или края на непопълненото изречение, а там почти винаги времето си остава едно и също. Conditional Sentences също често се срещат в матурата.
И браво на госпожата с големия усет към нещата. :D

bebeemalko
04-08-2014, 18:43
Тя тая трябва да е имала шесто чувство като си е защитавала магистратурата.. :D

cookie dough
04-09-2014, 14:16
Например като тези: I started studying english in 1996.
I have.. been studying english for 12 years.

Tony is both talanted and good-looking.

Not only is Tony talanted ,but he is also good-looking.

За първото изречение мисля, че е най-логично да запазиш годината, тоест I have been studying English since 1996. Освен ако не ти е дадено и началото, и края.

Иначе както казаха и другите, научи типовете които могат да се срещнат. Например 1ви, 2ри, 3ти вид условни, инверсии и съгласуване на времена. Това са едни от основните. Също, може да си купиш книжка с примерни матури, в нея би трябвало да има answer key.

gugenceto2
04-09-2014, 14:45
Учителката ти е някакъв ясновидец сигурно :D