PDA

View Full Version : Чужбина :)



starr21
04-14-2014, 18:33
Здравейтеее :) Първо,благодаря за вниманието :)) Другата година завършвам и след това заминавам за Англия,за да уча искам да ви попитам няколко неща :) Тъй като,първата година в университета няма да имам навършени 18,искам да попитам някой има ли представа дали ще ми направят проблем за това,като искам да си наема стая(квартира) и т.н. Имам предвид ще ми трябват ли някакви документи,направени от родителите,че ми разрешават да правя тези неща,най-вече свързани с документация? И също така,ако тук има някой живеещ в Англия,дали ще можете да ми кажете- много ли е скъпо там и много ли е трудно да се намери работа? :) Благодаря отново :)

cookie dough
04-14-2014, 23:32
На първия ти въпрос, за първи път чувам за човек, който няма навършени 18 и отива в университет.. Явно доста рано си тръгнала на училище? :) Мисля, че не биха ти направили проблем за годините, особено ако си търсиш частна квартира. Колкото до другото, не е толкова трудно да си намериш работа в Англия. Особено сега след като паднаха ограниченията за българи няма да имаш проблем просто да си пуснеш cv-то или да търсиш в gumtree някакви почасови работи за барове, ресторанти, магазини и т.н. Досега не съм чула за човек, който да е искал да работи и да не е успял, така че зависи колко си настоятелна в търсенето си. За парите, ако си в Лондон ще ти е значително по-скъпо от провинцията откъм цени на квартири и транспорт. Ти къде ще учиш?

starr21
04-15-2014, 14:49
Tъй като съм тръгнала 1 година по-рано,сега ще завърша още една година по-рано от очакваното,тъй като съм вземала 2години за 1,затова толкова рано ;) И ще бъда в университет на 17 :) Иначе ще уча или в London Academy of Music and Dramatic Arts или Central School of Speech and Drama. И по принцип,не мога да си ги позволя,но ще взимам стипендия+заем и така :) Обаче пък не мога да си позволя скъпа квартира ;д Ти там ли живееш? :)

DisappointedDreamer
04-15-2014, 14:57
В Шотландия хората завършват на 16 :Д //ако съм прочела правилно.

Не мога да ти помогна за Англия, обаче.

cookie dough
04-15-2014, 19:09
За квартирите мога да ти предложа освен gumtree.com, да си направиш регистрация в easyroommate, където да си пуснеш обява и да поставиш горна граница на цената на стаята, която търсиш (например 400 паунда на месец). Така ще получаваш постоянни имейли с квартири, които покриват изискванията ти. Съветвам те да търсиш стаи с включени цени на ток/газ/вода, защото иначе излиза по-скъпо и няма да ти се налага да се занимаваш с плащания. Другият вариант е да попиташ дали може да наемеш стая към университета, повечето английски уни-та имат halls of residence или self-catered halls. Като цяло обаче такава стая ще ти излезе с около 100-150 паунда по-скъпа, отколкото ако си я намериш сама.
Като дойдеш в Лондон ще е хубаво да си извадиш student oyster card, и така ще плащаш с 30% по-малко за пътуване с метрото. На този сайт горе-долу може да се ориентираш как вървят цените на транспорта в отделните зони. http://www.tfl.gov.uk/fares-and-payments/

За друго не се сещам засега, дано това да ти е от помощ. :)

Hayashi
04-15-2014, 19:14
Не съм убедена точно как стоят нещата, но тъй като аз трябваше да подписвам договор за наемател, а легално под 18 години нямаш право да подписваш договор, трябва да е там и родителя.

starr21
04-16-2014, 14:58
cookie dough благодаря ти,изключително много ми помагаш :) Предполагам ти там живееш? А иначе не знам как ще дойде и родител ;д Ще излезе още по-скъпо,но няма как ;д :)

cookie dough
04-16-2014, 20:27
Да, тук живея в момента. :) Наистина не знам как би се получило това с договорите, Hayashi e права, че няма как да влизаш в договорни отношения щом си под 18. Другото, което се сетих, е че няма как да си извадиш student oyster card, защото трябва да си между 18 и 25 годишна възраст. Сега проверих и това за сайта easyroommate, където те посъветвах да си направиш регистрация. Може да я направиш ако си на минимум 18, но това с годините никога не ми е било проблем и не съм знаела, че има възрастова граница.. Като цяло е възможно да си наемеш квартира без договор, защото много хазяи в Лондон не държат да подписват документ, но това има своите минуси ако стане нещо. Като цяло защо бързаш толкова, може ли да изчакаш докато навършиш 18?

starr21
04-17-2014, 12:53
Aми,аз така или иначе другата година,завършвам ;д И не мисля,че има смисъл да губя 2 години от живота си,само защото нямам 18. Може би просто,първоначално,ще трябва да дойде с мен майка ми,за да подписва всичко иии след това ще видим ;д :)) Аааа cookie, писах ти лично съобщение :)

Lelwut
04-17-2014, 14:05
В Англия много ненавиждат българитйе.

starr21
04-18-2014, 13:03
Не е баш така ;д Зависи как си го направиш ;)

d.ivanova19
04-18-2014, 13:10
Здравейте ! Искам да попитам , дали има някой който е наясно с кандидатстването в Германия след 8 клас ?

MaLkaTa_LaDy
04-18-2014, 13:29
В Англия много ненавиждат българитйе.

Кой си ти, че да го твърдиш?

Няма как да си наемеш квартира, нито да излезеш извън страната без попечител. Най-добрия ти вариант е да имаш попечител, с който да пътуваш и да живее наблизо, който да е отговорен за теб.

В Лондон квартирите са два пъти по-скъпи от всеки друг град в Англия. Ще ти се наложи да пътуваш много до университета или да плащаш висок наем за квартира. Живота иначе не излиза кой знае колко по-скъп, зависи как се научиш да харчиш и от къде да пазаруваш. Най-големите ти разходи са квартирата + сметките за ток, вода и газ.

П.с. Преди няколко дни ми искаха документ за самоличност когато си купувах ножичка за нокти... Не знам как ще се оправиш ако си под 18. Няма да можеш да си отвориш банков акаунт на твое име, съответно да си изкараш дебитна карта. Абе въобще много трудности ще имаш.