PDA

View Full Version : Парадокс



Obey
04-23-2014, 15:10
"Може ли някой всемогъщ (като Бог) да създаде скала, толкова тежка, че даже той да не може да я повдигне? Ако може, значи той престава да бъде всемогъщ. Ако пък не може, значи поначало не е бил всемогъщ."

Ако това е доказателство, че всемогъщия не съществува, защо продължаваме да вярваме в него?

npp
04-23-2014, 15:45
Бог е всемогъщ по отношение на всякакви добри неща, обаче в рамките на вечността, понеже няма как да се осигури вечен живот за всички души извън рамките на вечността, която все пак е период с начало и край, така че всяко добро нещо е напълно въможно за Него, обаче ще има край след като вечността изтече, след което ще започне следващата поред вечност, и така до безкрай...

npp
04-24-2014, 18:38
а що се отнася до (наистина) тъпия философски въпрос, няма как Бог да създаде нещо по-голямо отколкото може да понесе, защото самият Той е толкова голям колкото е голяма (и) цялата (безгранична) вселена, обаче и никак не би Му било потребно да прави такова нещо

Obey
04-24-2014, 19:29
Тогава не е всемогъщ

npp
04-24-2014, 20:14
как може Съществото, Което само в рамките на шест дена(144 часа) е създало цяло творение, обхващащо цялата (безгранична) вселена, да не е всемогъщо?!, например ти как си представяш милиарди галактики, във всяка от които има милиарди слънца, около всяко от които кръжат планети, като един немалък процент от планетите в космоса са населявани от човешки същества, а Бог управлява всичко това?!

SonataArctica
04-24-2014, 20:41
Бог не е създал вселената, а Земята за 6 дена. Също така не го управлява. Няма милиарди слънца, а звезди. Никъде не е доказано, че има живот извън Земята, а ако има - ще е доста далеч от "човешки същества".

LadyDi
04-24-2014, 21:02
Що спорите за Бог? Я по-добре разгадайте какво ще се случи, когато всепомитащото гюлле срещне непоклатимия стълб...

SonataArctica
04-24-2014, 21:19
Големият взрив, разбира се. 8-)

//Aко гюлето е всепомитащо няма да има непоклатим стълб, a ако стълбът е непоклатим няма да има всепомитащо гюле.

LadyDi
04-24-2014, 21:22
problem solved... ;)

Obey
04-24-2014, 23:24
Aко гюлето е всепомитащо няма да има непоклатим стълб, a ако стълбът е непоклатим няма да има всепомитащо гюле.

Но пък Всемогъщия съществува по тази логика такава скала която не може да бъде поместена от него не съществува, тогава как е Всемогъщ?

SonataArctica
04-24-2014, 23:42
Мисля, че е същото както при кутията на Шрьодингер. Може да се приеме за Всемогъщ и в същото време, че не е Всемогъщ.

npp
04-25-2014, 07:53
Бог не е създал вселената, а Земята за 6 дена. Също така не го управлява. Няма милиарди слънца, а звезди. Никъде не е доказано, че има живот извън Земята, а ако има - ще е доста далеч от "човешки същества".

пише, че Бог е създал "небе" и "земя"(Битие 1гл.) - "небето" е онази част от творението, която нито може да се види с електронни микроскопи, нито може да се констатира чрез колайдери, докато "земята" е видимата градивна субстанция: молекули, атоми, протони, електрони, неутрони, фотони, неутрино, и т.н.

как не го управлява?!, ти къде си виждал нещо работещо, което е създадено от човек, и което въобще не се контролира от човек когато трябва да бъде сигурно, че ще продължи да работи по план?!

използвах думата "слънца", защото имах предвид най-вече звезди около, които кръжат планети

и защо мислиш, че няма и други планети населени с живот от други слънчеви системи?!, може ли да сме сами в толкова огромен космос?!

може би си гледал твърде много филми за извънземни и затова си мислиш, че ако има живот на други планети, няма да включва човешки същества

anonymous895156
04-25-2014, 08:38
^
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/1722926_662707193771674_893402978_n.jpg

SonataArctica
04-25-2014, 08:40
Я си развий теорията за небето. Защо да не може да се "види с електронни микроскопи, нито може да се констатира чрез колайдери".

Щом го управлява защо толкова невинни и добри хора живеят толкова мизерно, а много от "лошите" хора живеят охолно? Само не ми казвай, че е заради първородния грях.

Ох! Не съм казал, че няма други планети, на които да има живот. И има само една "слънчева система"! Математически е невъзможно да сме сами. Просто животът на другите/другата планети/а ще е далеч от този на Земята. Живот би се смятал и само ако се открият едноклетъчни организми - не е задължително да има друг разумен интелект. Пък и да има определено ще е по-различен от човешкото същество. "Произход на видовете" показва защо. Това е причината да има човешки същества само на Земята. Освен ако не ни се разминават определенията за човек.

JDeel
04-25-2014, 23:00
Библията е само един от комиксите на онова време. Иначе и на мен ми е любопитно как би изглеждал живота на друга планета далече от нашата. Искам да гледам някое тяхно лайв шоу по телевизията :)

Ouroboros
04-27-2014, 17:26
Вие Господ ли оспорвате тука? Ако искайте вярвайте, ако не искате - недейте. Не се правете на твърде умни пред Него.

SonataArctica
04-27-2014, 17:32
Като изключим картинката на Митко къде видя оспорване на Бог? Въпроса е дали Бог е всемогъщ.

npp
04-27-2014, 19:46
Я си развий теорията за небето. Защо да не може да се "види с електронни микроскопи, нито може да се констатира чрез колайдери".

Щом го управлява защо толкова невинни и добри хора живеят толкова мизерно, а много от "лошите" хора живеят охолно? Само не ми казвай, че е заради първородния грях.

Ох! Не съм казал, че няма други планети, на които да има живот. И има само една "слънчева система"! Математически е невъзможно да сме сами. Просто животът на другите/другата планети/а ще е далеч от този на Земята. Живот би се смятал и само ако се открият едноклетъчни организми - не е задължително да има друг разумен интелект. Пък и да има определено ще е по-различен от човешкото същество. "Произход на видовете" показва защо. Това е причината да има човешки същества само на Земята. Освен ако не ни се разминават определенията за човек.

може ли да се види доброто ако не са добрините, които разни хора правят?!, ето защо Небето, за което се говори в Библията не може да бъде видяно с каквито и да било земни устройства, понеже именно то е светът на доброто, който се проявява в/чрез съответните хора вършещи добро, или как си представяш, че би изглеждала (примерно) милостта под електронен микроскоп?!

проблема досега беше, че още от седмия ден досега Бог се намираше в състояние на полусън-полубудност, а в същото време се вършеше духовно беззаконие, чрез което станаха всички лоши неща на света, понеже именно то е причината за всички (останали) злини, а за да може Бог да бъде събуден за да спаси всички човеци/одушевени веднъж завинаги, трябва да се упражнява правилна вяра в Него, която се състои от проява на чиста любов към хората/душите за тяхното пълно спасение в Него чрез добри молитви и проповядване на Неговото Слово

как можеш да си представиш (това) да сме сами в толкова огромен космос с милиарди галактики, от които във всяка една има милиарди слънца (или както ти ги наричаш "звезди"), а около орбитата на много от тях кръжи поне една планета?!, нима Господ Бог е създал толкова огромен космос пълен с милиарди на милиарди слънца и планети само заради нас човеците от тази планета?!, а дори и на други планети човеците там да са с по-различна анатомия, но ако и те имат по две ръце, два крака, мъжки и женски полови органи, глава с две очи, две уши, уста, и нос, и ако по душа и разум са същите като човеците от тази планета, тогава няма ли да са и те човеци като нас?!

JDeel
04-28-2014, 16:37
Какво ще стане ако всички вярващи от нашата планета бъдат пратени с космически кораби навред пространството да търсят други цивилизации? Кои ли ще загинат първи - вярващите в корабите или невярващите дето са останали на планетата?

Obey
04-29-2014, 00:14
още от седмия ден досега Бог се намираше в състояние на полусън-полубудност

Как така се е намирал в полусън?

npp
04-29-2014, 10:45
Как така се е намирал в полусън?

ти как заспиваш вечер/нощем и се събуждаш на сутринта?!

SHPAIdURmeN
05-16-2014, 20:38
Наскоро прочетох нещо :D, но си е с право.

Бог казваш, че е създал земята за 6 дена. Ами как изминава един ден, а ? :D

npp
05-17-2014, 10:31
Наскоро прочетох нещо :D, но си е с право.

Бог казваш, че е създал земята за 6 дена. Ами как изминава един ден, а ? :D

ще спре ли времето да тече и ще спрат ли часовниците да отброяват секундите, минутите и пр. ако човеците се намират в космоса извън орбитата на земята и останалите тела от слънчевата система (например ако се намират в някаква огромна космическа станция, където животът е поддържан чрез много напреднали технологии)?!, имай предвид, че именно Господ Бог е направил тази планета "земя" да се завърта около оста си за това време(24 часа), и чак след това човеците са въвели мерните единици за време: часове, минути, секунди, и пр., но цялото вселенско творение бе създадено само за 144 часа(6 дена)

SHPAIdURmeN
05-17-2014, 11:47
^

Я се успокой малко е !

npp
05-18-2014, 07:56
^

Я се успокой малко е !

къде си ме видял да размахвам томахавка галопирайки на черен кон?!

SHPAIdURmeN
05-18-2014, 10:37
^

Недей ми приказва за томахавки и глупости, и се успокой е !

defender
05-18-2014, 12:47
^

Недей ми приказва за томахавки и глупости, и се успокой е !

нпп е умирал и съживявал няколко хиляди пъти, сражавал се е и е победил всички трансцидентални магьосници на злото, достигал е при медитация температура на тялото 200 градуса.

Мислиш ли, че човек преживял всичко това може нещо в този свят да го накара да изгуби спокойствие е.

npp
05-18-2014, 14:46
^

Недей ми приказва за томахавки и глупости, и се успокой е !

не са глупости, а въпрос кога си ме видял ядосан, че ми казваш да се успокоя?!

npp
05-18-2014, 14:49
нпп е умирал и съживявал няколко хиляди пъти, сражавал се е и е победил всички трансцидентални магьосници на злото, достигал е при медитация температура на тялото 200 градуса.

Мислиш ли, че човек преживял всичко това може нещо в този свят да го накара да изгуби спокойствие е.

лигльовците като теб бяха много, при все че дори се пишеше (за) много набожен за разлика от гандалфепич и др., обаче ти май надмина всички други по упорство

SHPAIdURmeN
05-18-2014, 19:29
не са глупости, а въпрос кога си ме видял ядосан, че ми казваш да се успокоя?!


лигльовците като теб бяха много, при все че дори се пишеше (за) много набожен за разлика от гандалфепич и др., обаче ти май надмина всички други по упорство


Ама ето те пак нервничиш, вземи се успокой най накрая !
































































































































































Бахти

defender
05-18-2014, 20:13
лигльовците като теб бяха много, при все че дори се пишеше (за) много набожен за разлика от гандалфепич и др., обаче ти май надмина всички други по упорство

добре де, да не съм излъгал, какво различно съм написал от това, което ти си казвал за себе си.

ПП: гандалфепич никой не може да го бие, оня беше уникален.

npp
05-19-2014, 09:18
Ама ето те пак нервничиш, вземи се успокой най накрая !

Бахти

трябва ли да си изям сникерса за да не съм като примадона?! :-D

http://vbox7.com/emb/external.php?vid=b86cae77ae

npp
05-19-2014, 09:45
добре де, да не съм излъгал, какво различно съм написал от това, което ти си казвал за себе си.

ПП: гандалфепич никой не може да го бие, оня беше уникален.

какво знаеш ти за мен?!, както никой друг не знае всичко онова, което си преживял, така и ти не можеш да знаеш всичко за другите, а ето и че изопачаваш фактите като се лигавиш

defender
05-19-2014, 11:47
какво знаеш ти за мен?!,

аз знам за тебе точно това, което ти си казвал за себе си и точно това съм написал, и нищо повече.............. или ти вече си забравил какво си говорил за себе си.

просто казах, че човек преживял всичко това, което ти си преживял, едва ли може нещо да го накара да изгуби спокойствие .......... къде тук видя обида.

ок, прощавай ако съм те обидил, сигурно има защо да се обиждаш, но точно за какво.

npp
05-19-2014, 19:57
аз знам за тебе точно това, което ти си казвал за себе си и точно това съм написал, и нищо повече.............. или ти вече си забравил какво си говорил за себе си.

просто казах, че човек преживял всичко това, което ти си преживял, едва ли може нещо да го накара да изгуби спокойствие .......... къде тук видя обида.

ок, прощавай ако съм те обидил, сигурно има защо да се обиждаш, но точно за какво.

и откъде знаеш какво съм казал за себе си?!, понеже например аз никога не съм твърдял, че съм медитирал когато онези окултни чешити ми стовариха онзи сатанински "огън", плюс това съм казвал, че температурата на тялото ми тогава беше станала над 200-300 градуса (по) целзий, което може да значи дори хиляди градуси, нито пък съм твърдял, че съм побеждавал трансцедентални магьосници (като) от себе си, а това че истинските Светии са умирали дори всеки ден и са били съживявани всеки ден не е нещо ново под слънцето: "Братя, с похвалата, с която се гордея за вас в Христа Исуса нашия Господ, аз всеки ден умирам."(1 Коринтяни 15:31)

SHPAIdURmeN
05-19-2014, 21:04
^

На колко години си чадо ?

an7raks
05-21-2014, 21:29
^

На колко години си чадо ?

2012-2013... Счита се, че Исус му се е явил на първия рожден ден.

anonymous895156
05-24-2014, 14:19
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1.0-9/10253768_704715019570891_6601792132668539003_n.jpg

defender
05-24-2014, 20:06
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1.0-9/10253768_704715019570891_6601792132668539003_n.jpg
Ако Бог е доброто, тогава къде да отидат тези, които не обичат Бог (т.е. не обичат доброто) и не искат да живеят с него - естествено на място, което няма нищо добро.

някак си логично изглежда

SHPAIdURmeN
05-25-2014, 06:07
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1.0-9/10253768_704715019570891_6601792132668539003_n.jpg
my fav. pic. :lol:


Ако Бог е доброто, тогава къде да отидат тези, които не обичат Бог (т.е. не обичат доброто) и не искат да живеят с него - естествено на място, което няма нищо добро.

някак си логично изглежда

Но пък и съпротивата е добра !




P.P. *Eating popcorn*

RagioL
05-26-2014, 13:05
Но пък Всемогъщия съществува по тази логика такава скала която не може да бъде поместена от него не съществува, тогава как е Всемогъщ?

Да предположи че е и скалата.

iakatamacka
06-10-2014, 14:45
Бог е всемогъщ по отношение на всякакви добри неща... например земетресения, урагани, вулкани, цунамита и между тях войни и катастрофи. Или аз нещо съм изпуснала?

npp
06-10-2014, 17:36
... например земетресения, урагани, вулкани, цунамита и между тях войни и катастрофи. Или аз нещо съм изпуснала?

това, което си описала е сатана, не истинският Бог - Бог е любов към човеците, докато дяволът е "богът", който причинява зло на хората

socareless
06-10-2014, 18:06
това, което си описала е сатана, не истинският Бог - Бог е любов към човеците, докато дяволът е "богът", който причинява зло на хората

колко удобно

an7raks
06-10-2014, 21:38
това, което си описала е сатана, не истинският Бог - Бог е любов към човеците, докато дяволът е "богът", който причинява зло на хората

Щом само сатаната може да ни навреди, защо да не се кланяме на него, вместо на Бог?

npp
06-11-2014, 07:01
Щом само сатаната може да ни навреди, защо да не се кланяме на него, вместо на Бог?

едва ли искаш да страдаш от непоносими мъки, така че не се хвали с дявола

an7raks
06-11-2014, 11:39
едва ли искаш да страдаш от непоносими мъки, така че не се хвали с дявола

Е, щом Бог е безсилен срещу злото/войни, земетресения, наводнения/, защо да се занимавам с него?

foez
06-11-2014, 11:45
Дали Бог иска да предотварти злото, но не може? Тогава не е всемогъщ. Дали може, но не иска? Тогава е зъл. Дали и иска, и може? Тогава откъде идва злото? Дали нито иска, нито може? Тогава защо го наричаме бог?

defender
06-11-2014, 11:47
Е, щом Бог е безсилен срещу злото/войни, земетресения, наводнения/, защо да се занимавам с него?

сега предчувствам, че ще ти бъде разкрита теорията за спящия бог в полусън...

npp
06-11-2014, 16:38
а защо чакате Бог да направи всичко вместо вие също да участвате (поне с малко) в праведното дело по спасяване на човешките същества за изобилен и вечен живот в истинския Господ?!, затова и четвъртата заповед (б)е: "помнете съботата, за да я освещавате"(Изход 20:8-11), защото досега Бог не бе в състояние да се погрижи за всички (макар и това да е само временно), иначе защо нарочно да допусне да има зло за един или друг?!, а ако беше зъл, щеше ли да бъде Богът на цялата вселена?!, но нямаше ли да е просто едно от лошите същества на вселената, а някой друг да е Бог на негово(то) място?!, ако досега човеци се нуждаеха от почивка, защо Бог да не се е нуждаел?!, ако човешкият живот имаше начало и край, не е ли възможно и животът на Бог да (си) има цикъл?!, например както човек става сутрин, работи през деня, после ляга да спи през ноща, и така всеки ден, не е ли възможно така и Бог да се окаже, че за Него също има начало и край?!

"Извикай силно, не се щади; Издигни гласа си като тръба Та изяви на людете Ми беззаконието им, И на Якововия дом греховете им. При все това те Ме търсят всеки ден И желаят да учат пътищата Ми; Като народ, който е извършил правда; И не е оставил постановлението на своя Бог, Те искат от Мене праведни постановления, И желаят да се приближат при Бога. Защо постихме, казват, а Ти не виждаш? Защо смирихме душата си, а Ти не внимаваш? Ето, в деня на постите си вие се предавате на своите си удоволствия, И изисквате да ви се вършат всичките ви работи. Ето, вие постите за да се препирате и карате, И за да биете нечестиво с пестници; Днес не постите така Щото да се чуе горе гласът ви. Такъв ли е постът, който Аз съм избрал, - Ден, в който трябваше човек да смирява душата си? Значи ли да навежда човек главата си като тръстика, И да си постила вретище и пепел? Това ли ще наречеш пост и ден угоден на Господа? Не това ли е постът, който Аз съм избрал, - Да развързваш несправедливите окови, Да разслабваш връзките на ярема, Да пускаш на свобода угнетените, И да счупваш всеки хомот? Не е ли да разделяш хляба си с гладния, И да възвеждаш в дома си сиромаси без покрив? Когато видиш голия да го обличаш, И да се не криеш от своите еднокръвни? Тогава твоята светлина ще изгрее като зората, И здравето ти скоро ще процъфне; Правдата ти ще върви пред тебе, И славата Господна ще ти бъде задна стража. Тогава ще зовеш, и Господ ще отговаря! Ще извикаш, и Той ще рече: Ето Ме! Ако махнеш насред себе си хомота. Соченето с пръст и нечестивите думи, Ако даруваш на гладния желаното от душата ти, И насищаш наскърбената душа, Тогава светлината ти ще изгрява в тъмнината, И мракът ти ще бъде като пладне; Господ ще те води всякога, Ще насища душата ти в бездъждие, И ще дава сила на костите ти; И ти ще бъдеш като напоявана градина, И като воден извор, чиито води не пресъхват. И родените от тебе ще съградят отдавна запустелите места; Ще възстановиш основите на много поколения; И ще те нарекат Поправител на развалините, Възобновител на места за население. Ако отдръпнеш ногата си в събота, За да не вършиш своята воля в светия Ми ден, И наречеш събота наслада, света на Господа, почитаема, И Го почиташ като не следваш в нея своите си пътища, И не търсиш своето си удоволствие, и не говориш своите си думи, Тогава ще се наслаждаваш в Господа; И Аз ще те направя да яздиш по високите места на земята, И ще те храня в наследството на баща ти Якова; Защото устата Господни изговориха това." Исая 58: 1-14,

"Не е ли писано във вашия закон: "Аз рекох, богове сте вие(т.е. че човеците също могат да участват в Божието дело, чиято мисия е да се осигури всеобщо спасение за изобилен и вечен живот)"?" Йоан 10: 34

an7raks
06-11-2014, 17:23
сега предчувствам, че ще ти бъде разкрита теорията за спящия бог в полусън...

Явно имаш някакви способности... :D