PDA

View Full Version : Страх от игли и спринцовки - как да го премахна



mimi 258
04-26-2014, 16:31
Здравейте, знам че тази тема не е особенно свързана с форума на Здравни проблеми и болести, но реших да пиша тук.
Моят проблем е че имам ужасен страх от игли и спринцовки, а скоро ми предстой имунизация и няма как да мина без инжекция.Всеки път когато ми бият инжекция, взимат ми кръв и дори се говори за инжекции изпадам в ужас , цялото ми тяло започва да се тресе и започва да ми причернява.
Пробвах да открия избавяне от този страх в интернет и намерих по форумите всякакви откачени начини, като например да изпея силно нещо което знам на изуст или да си нося телефон, таблет или ако в стаята има телевизор, докато ми бият инжекцията да гледам някой ужас и така да си отплесна вниманието.Но въпреки това е ясно че няма да ги изпробвам, защото няма да ми позволят в кабинета да пея силно или да гледам ужаси :D
Ай по-скоро страхът ми е от болката при инжекцията от колкото от самата нея или от кръвта, както при повечето хора.Самият ми страх възникна когато бях на 5 години и трябваше да ми бият манту, до тогава никога не ми бяха правили подобно нещо и за това ми звучеше нещо като масаж и мама, за да не ме плаши ми каза че наистина е масаж.Но в деня на мантуту разбрах какво е всъщност и вдигнах голям цирк, а една баба от чакалята ми каза че когато съм била вътре съм крещяла все едно ме колят.След няколко години когато бях на 7 ,тогава май беше през 2010 година през август се разболях от грип, който се усили и често ходехме по болници чак до октомри, един ден след поредното ходене в болница ми биха ваксина, но лекарката забрави да провери дали съм здрава и за това след 1 седмица състоянието ми се влоши и се оказа че от ваксината съм се разболяла от пневмония.
През ноември постъпих в болница там ми откриха пневмонията тогава ми сложиха абокат и отново крещях все едно ме колят и най - накрая през декември си тригнах от болницата безкрйно щастлива, но сега ми предстой имунизация и съм направо отчаяна, моля ви кажете ми как да се отърва от този страх, защото направо ще се побъркам от притеснение. Съжалявам ако звуча като бъзла, но много ме е страх. Благодаря предварително :)

Зайче..
04-26-2014, 16:38
Аз до 12 години бях така. Когато се налагаше да ми сложат абокат или ваксина, дори и мъртвите ми чуваха писъците. Спомням си на последната ми ваксина, понеже бях вече по-голяма и ме беше срам да правя циркове си стиснах очите и в общи линии не усетих нищо. Но най-много страха ми мина след като започнах да си правя татуси и пиърсинг :Д
Но като цяло мисля, че страха от игли е до една определена възраст и е често срещано "явление" при почти всички.

AnarchyBoy
04-26-2014, 16:44
Просто не гледай и си мисли за нещо друго, като ти го бият изсъскай и това е. Не е особено трудно, като ви гледам опита с игли, ако ви дам едно кратко резюме за това мен колко пъти са ме боцкали в болницата (а и не само) ще се закопаете. 8-)

tori
04-26-2014, 17:24
Баща ми е такъв - той направо припада при видя на инжекция. Като редовен кръводарител обаче се е научил да си обръща главата встрани и да не гледа. Вероятно не е най-лесното нещо на света ама ще го преживееш.

AnarchyBoy
04-26-2014, 17:27
Свиква се. Просто не гледаш и това е, мен като малък също ме беше страх, ама свикнах, ся даже гледам, но пък има и един друг момент.. Правили са ми гръбначна пункция (а там иглата е маматаситрака голяма) след въпросната манипулация, нек'ви иглички, абокадчета, вземане на кръв и прочие, ама хич не ме притесняват.. :D

mimi 258
04-26-2014, 17:30
Баща ми е такъв - той направо припада при видя на инжекция. Като редовен кръводарител обаче се е научил да си обръща главата встрани и да не гледа. Вероятно не е най-лесното нещо на света ама ще го преживееш.

всъщност мен ме боли повече така защото не знам какво става, така че явно трябва да гледам

sashinka95
04-26-2014, 21:27
Здравей,
Не си бъзла. Може би много хора са ти казали, че е така, но не е.
От какво точно те е страх? Вида на иглата, болката от убождането? Какво се случва с тялото ти, когато те е страх?Какво те кара да крещиш Питам, защото това е важно за справянето със страха. Първото, което можеш да правиш е до поемеш контрола (поне да опиташ). Докато ти правят манипулацията опитай да гледаш в една точка и да дишаш дълбоко. Дълбоко и бавно. В такъв момент е трудно, затова те съветвам да го тренираш предварително. Друг съвет, който мога да ти дам е преди да започне манипулацията да поговориш с човека, който ще я прави, кажи, че те е страх. Добрият лекар никога не би се подиграл с това, че те е страх.
Бих ти дала повече информация след като ми отговориш на въпросите (ако искаш) на лични или тук. Нещата не са толкова лоши колкото ти изглеждат. Аз съм се справила с жесток страх от лекари.

Red_Hair
04-27-2014, 00:22
Ами всичко е до психическа нагласа.Боли да, но болката е по-лека от тази когато падаш и си обелваш коляното.Реално няма как да избегнеш това.Вече имаш страх и когато видиш изгла/спринцовка мозъкът ти подсъзнателно прави асоциация с неприятно изживяване и страх и изпадаш в паника.Опитай се да издържиш имунизаията, и стискай палци да не се разболяваш до там, че да се стига до инжектиране на лекарства. :)