PDA

View Full Version : Реализация с химия или биология



kst
05-03-2014, 19:18
Тази година съм 11 клас и още не съм решила окончателно какво да следвам. Интересите, а и силните ми страни, са главно химията и биологията (езиците също ми вървят), но те включват още много подспециалности. Бях се насочила първоначално към молекулярната биология (исках да изкарам след това магистратура с биохимия) и биотехнологиите, но като чета по форумите, хората, които са завършили тези специалности до 2007-8 година масово се оплакват от липса на реализация в България, а аз не искам да заминавам за чужбина. От друга страна, аз ще завърша чак към 2020-2021 и може би има някакъв шанс тогава нещата да стоят по малко по-различен начин.
Ии така, смятате ли, че тези специалности ще намерят по-добра реализация в близките 5-6 години и също така, кои други специалности от химията и биологията според вас имат добра реализация в страната. (Не искам да следвам медицина.)
Също така, обмислях и разните специалности, свързани с компютри, но те изискват повече математика. Аз се справям без проблеми с материала на първо равнище, но не мисля, че математиката ми на по-високо равнище ще е също толкова добра. И в такъв случай има ли смисъл да се насочвам към информатиката и другите компютърни науки?

Black Cat
05-03-2014, 19:28
Фармация, стоматология? Защо не искаш медицина?

kst
05-03-2014, 19:35
Не ме влече самата професия. Обмислях фармацията, но в учебната програма на първо място стои една "Висша математика", а и напливът през последните 5-10 години е доста голям (започва да става като с икономистите и правистите.)

Nika95
05-03-2014, 23:02
Генетика и генно инженерство са определено науките на бъдещето, но не съм особено сигурна и за тяхната реализация тук. Въобще специалностите, които си споменала биха били изключително переспективни, тепърва с поле за развитие, но в чужбина, за голяяямо съжаление. Нашия БАН, както сигурно знаеш, въобще не е в подем, заплатите са смешни, но и особено разпалена дейност там ми се струва, че няма....не знам, възможностите ти са много. Засега с подобни специалности тук една от опциите ще е да си учител или лектор, но реално да практикуваш наука ме съмнява. Помисли за варианта с чужбина, ако наистина искаш да се занимаваш с чиста наука. А пък във фармацията, висшата математика, ще ти е най-малкия проблем, според мен :D Успех с вземането на решение!

Hayashi
05-03-2014, 23:45
Неврология, молекулярна биология, клетъчна биология, физиология, микробиология, биохимия, медицинска химия, екология, вирусология, бионформатика, генетика, генно инженерство...

Това са само част от професиите, които бих могла да избера като първа година биология. Когато кажеш, че искаш да се занимаваш с биология и химия всички се сещат за медицина, дентална и фармация, но истината е, че те са най-скучни. :)

В България обаче реализацията е трудна, липсват средства и лаборатории и често си оставаш недооценен.