PDA

View Full Version : Пенчо вече съвсем не чете!?



Malkata porasnalA
05-04-2014, 18:36
Здравейте драги тийнове. Въпроса е според вас "Пенчо"-българското общество като цяло, чете ли- образова ли се и иска ли да го прави? Отговора ви съответно ще повдигне и въпроса "Защо?". Дайте свобода на въображението си за да отговорите възможно най-правилно за вас самите. Темата няма твърд отговор да или не. Това е тема за дебат, колкото е права едната страна, толкова е права и другата. Вие сте!!

galen_plamen
05-04-2014, 19:07
ОТГОВОРА Е ЯСЕН-ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО,РАЗБИРА СЕ ИМА И МНОГО СТАРАТЕЛНИ ДЕЦА, ЗА ЧЕТЕНЕТО МИСЛЯ,ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЧЕТАТ ПО- ПОЛЕЗНИ,НАУЧНИ КНИГИ, ЕНЦИКЛОПЕДИИ НАПРИМЕР ИЛИ ДРУГИ ТАКИВА,КОИТО НАИСТИНА МОГАТ ДА ОБОГАТЯТ ЗНАНИЯТА И ОБЩАТА КУЛТУРА НА ЧИТАТЕЛИТЕ ,ВМЕСТО НЯКАКВИ ИЗМИСЛЕНИ РАЗКАЗИ И СТИХОТВОРЕНИЯ,НАД КОИТО ДА МИСЛИМ 9 ДЕНА И ОСЕМ ЧАСА КАКВО Е ИСКАЛ ДА КАЖЕ АВТОРА И ВСИЧКИТЕ МУ СЪЧИНЕНИЯ.

EinGutesKind
05-04-2014, 19:43
Винаги е имало четящи и нечетящи. Не може да се обобщи за цялото общество дали чете или не. Както има шефове-подчинени, крале-роби, клошари-милионери ...

Malkata porasnalA
05-04-2014, 19:55
Това и казах, темата е за дебат, няма твърдо мнение. Просто правим нещо като "проучване" за да видим какво се смята от обществото и най-важно: подрастващото такова. колкото до това което казваш: (Както има шефове-подчинени, крале-роби, клошари-милионери ...) ако не го променим ние, кой?! Всичко е възможно, стига да си отворим очите и да не ни е страх, че ще ни асимилират, няма друг изход. Дерзай! И гледай по оптимистично на нещата, не може да искаме промяна и да седим намръщени, обидени на света и не активни!! Няма как!!

EinGutesKind
05-04-2014, 19:59
Откак свят светува е имало разделение, винаги и ще го има ... не може да се промени и всички да са равни. Иначе за оптимизма - трудно ще намериш по-оптимистичен човек от мен :cool:

Malkata porasnalA
05-04-2014, 20:04
Помисли рационално: ако всеки казва, винаги е имало разделение, винаги е било в двете крайности, тогава как ще го премахнеш?! Не казвам, че може да бъде премахнато напълно, но може да бъде драстично смекчено. Въпрос на желание е. Ти даваш един прекрасен отговор на въпроса "Защо България е на това дередже?"..защото винаги е било така...както и да е, нека не се отклоняваме от поставената тема и заглавие.

EinGutesKind
05-04-2014, 20:18
Не може да бъде премахнато, просто така е устроен светът. Ако всички станат крале и кралици например, кой ще ходи да копа на полето - губи се схемата производство - разпределение - потребление. Като учител по философия мога да кажа, че темата може много да се дискутира, но не ми се пишат романи. Имам и една разработка дори "Статутът на роба в Античността". А като учител по БЕЛ - трудно може да накараш ученик да прочете да кажем "Тютюн" или "Братя Карамазови", но има единици, които го правят.

Malkata porasnalA
05-04-2014, 20:27
Никой не казва, че всички ще са крале и кралици, казвам, че може картинката да е по-хубава. Казвам, че баланс може да има и в рамките на едно равенство. Казвам, че дори като тракторист, можеш да си равен на една, както казахте "кралица", стига да си пожелал да си такъв, като човек, а не да казваш "аз съм тракторист това е, повече не мога" не е така. Ако всеки се спира до това което може, света няма да се върти, няма да се движи напред. Защото ще ги няма амбициите и надеждите. колкото до "Тютюн". "Под Игото" и още куп книги, включени в учебния план, съгласете се, че ако ги нямаше тях, никой нямаше да чете новите автори /говоря за ученическата страна/ и се съгласете, че ако в учебния план се включваха автори като Александра Маринина или Анди Андюс, то тогава те нямаше да се четат и "стадото щеше да се хвърля из старите автори. Просто е създаден странен стереотип според който училището не е хубаво място. Също така бих казала в защита не отказващите да четат споменатата от Вас литература, че днешните автори са по интригуващи от тях, поднасят написаното по начин който вдъхновява въображението! Едва ли въображението на някой ще се съживи и ще заиграе докато чете "Дядо Горио". В най-добрия вариант ще си представи болен старец и цялата мръсотия на общество което не би могло да бъде наречено дори стадо, още повече - народ.

EinGutesKind
05-04-2014, 20:37
В случая с посочените романи имах предвид дебелината им като критерий, че няма да бъдат прочетени. Но и ти си права, че младото поколение ги вълнуват други неща, а не "болни старци" и буржоазното общество в Париж през 19-ти век. Пък и както е казано, насила хубост не става. Един ученик с по 10-15 предмета, по които трябва да учи и да пише разни домашни, няма как да седне и да прочете роман от тип 500+ страници ... 99% от учениците разчитат на анализи и преразкази поради липса на време и интерес.

Malkata porasnalA
05-04-2014, 20:51
Дебелината няма значение, стига да има интерес -лично мое мнение. Аз по принцип чета всичко което ми падне и дебелината никога не ме притеснява ако ми е интересно..;д

EinGutesKind
05-04-2014, 21:03
Колкото и да е интересно, от прекалено много локуми и глупости, в един момент се губи връзката и вниманието. Както един приятел казва, "само излишно хабене на хартия за нещо, което може да се каже и в 50-100 страници" ...

tori
05-04-2014, 22:07
Никога не съм разбирала как така един човек може да говори за неща, които не разбира. Дано някой ден разбера.

Evjenq
05-04-2014, 22:11
„Дали човек чете или не чете - това веднага се забелязва. Между хората няма по-голяма разлика от тази.“

~ „Нощен влак за Лисабон“ - Паскал Мерсие
Българското общество като цяло не чете и няма особена мотивация да учи и да се развива. „Що да уча, кат мога и да не уча.“
Че трябва да се промени образователната система, това е факт. Но не е нормално дете 13/14-годишно (7-ми клас) още да срича като чете. Просто не искам да си помислям да правя изводи за родителите колко са загрижени за образованието на детето си... Учителите трябва да престанат да пишат 3 за годината на някого, който не е заслужил, просто за да не загуби пари училището. Докато продължава тази практика, всяка година матурите ще бъдат с по-плачевни резултати.
Малко хора в днешно време и четат, като 90% четат от фентъзи жанра. Повечето се оправдават с липсата на време. Да, ама имаш време да стоиш цяла вечер да следиш клюките във Фейсбук или да гледаш „България търси талант“, или, що пък не, някой турски сериал.
Когато чета някои статуси във Фейсбук, започвам да подозирам, че в училищата не се преподава български език поне от 15 години...
Деградацията е пълна. Дори и да има някое будно и ученолюбиво дете, съучениците му го нападат с обиди, отбягват го, настройват и други хора срещу него, а понякога дори му налитат на бой...

mayaaa
05-04-2014, 22:26
Ох, само не разбирам, не ви ли омръзна за повдигате и предъвквате тази тема отново и отново. Това е обсъждано още не знам колко пъти. Пак ще се кажат общи приказки, пак ще се говори колко деградирало е обществото... Тук-там ще се каже, че винаги е било така, хора всякакви. Иии накрая нищо! Нито ще се извлекат някакви поуки, нито ще се стигне до изводи, нито нищо.

Malkata porasnalA
05-06-2014, 13:17
Повдигам темата, защото правим дебат с един от 5-те силни и истински отбора по дебати в България. Дори най-незначителното мнение е важно. Колкото до неодобрението и песимизъма които строят от застоялата ти интернет душица са твой проблем. Без изразяване на мнение, без дума, криейки се зад профилни снимки и т.н. нищо не променяме. Излез и го кажи някъде това, създай инициатива ..промени нещата не може да бездействаш и да искаш промяна..!

Malkata porasnalA
05-06-2014, 13:18
Никога не съм разбирала как така един човек може да говори за неща, които не разбира. Дано някой ден разбера.

ами ето и ти, не знаеш за какво говориш ама говориш..попитай себе си, вътрешните разговори помагат.

tori
05-06-2014, 13:35
ами ето и ти, не знаеш за какво говориш ама говориш..попитай себе си, вътрешните разговори помагат.
То при мене е питане, хората с въпроси са стигнали и до Цариград.

anonymous895156
05-06-2014, 15:09
ами ето и ти, не знаеш за какво говориш ама говориш..попитай себе си, вътрешните разговори помагат.

Това, което тори иска да каже (в случай, че е насочено към теб), е, че с другото момиче като цяло говорите празни приказки, неща, които са ясни на всички ни, и нито откривате топлата вода, нито се показвате като такива, каквито искате (в случая - четящи ерудирани за възрастта си момичета, които глупавият свят не може да разбере). Представяте липсата на интерес у хората да четат по свръх апокалиптичен начин, като пропускате да отбележите, че масовият човек никога не е имал желание или възможност да чете научна и художествена литература и като цяло е бил неук, а с "Пенчо вече съвсем не чете" направо ни хвърляте в дълбоките води, заявявайки, че, видиш ли, преди 50-на години всички са били професори и са се разхождали с книга под ръка.
Отивам да пусна тема "Пенчо вече съвсем не е вегетарианец!"

The Don Killuminati
05-06-2014, 15:24
Чета много из wikipedia, рядко книги, понеже не мога да намеря такава, която да ме заинтересува и завладее до края.

tori
05-06-2014, 16:35
Това, което тори иска да каже (в случай, че е насочено към теб), е, че с другото момиче като цяло говорите празни приказки, неща, които са ясни на всички ни, и нито откривате топлата вода, нито се показвате като такива, каквито искате (в случая - четящи ерудирани за възрастта си момичета, които глупавият свят не може да разбере). Представяте липсата на интерес у хората да четат по свръх апокалиптичен начин, като пропускате да отбележите, че масовият човек никога не е имал желание или възможност да чете научна и художествена литература и като цяло е бил неук, а с "Пенчо вече съвсем не чете" направо ни хвърляте в дълбоките води, заявявайки, че, видиш ли, преди 50-на години всички са били професори и са се разхождали с книга под ръка.
Отивам да пусна тема "Пенчо вече съвсем не е вегетарианец!"
Децата-кристал си четат мислите през 18532463545 хиляди километра. :3333333333333333333 Бичааааа. :3333333333

mayaaa
05-06-2014, 17:45
Колкото до неодобрението и песимизъма които строят от застоялата ти интернет душица са твой проблем. Без изразяване на мнение, без дума, криейки се зад профилни снимки и т.н. нищо не променяме. Излез и го кажи някъде това, създай инициатива ..промени нещата не може да бездействаш и да искаш промяна..!
Всеки път, когато някъде е повдигана тема, по която не би могло да се каже нищо ново съм изразявала подобно мнение, защото, просто, не ми харесва да се разтягат локуми ненужно. Имало е много интересни теми, за които съм писала цели есета, спорила съм и съм защитавала подробно тезите си, но не бих го направила за тема, която отдавна е изчерпана. И освен това, каква промяна? Да накараме нечетящите да четат? Никой не е казал, че искам промяна, но явно, според теб, всеки е недоволен от тези "проблеми". Нека да съм в грешка, но не съм на този свят за да го променям, камо ли хората в него. Единственото, което мен наистина ме засяга, е тава дали аз чета, уча или каквото и да е било друго, а обществото дали "деградира", дали чете, дали еди какво си, не ми пречи, още по-малко искам да го промяна.


Това, което тори иска да каже (в случай, че е насочено към теб), е, че с другото момиче като цяло говорите празни приказки, неща, които са ясни на всички ни, и нито откривате топлата вода, нито се показвате като такива, каквито искате (в случая - четящи ерудирани за възрастта си момичета, които глупавият свят не може да разбере). Представяте липсата на интерес у хората да четат по свръх апокалиптичен начин, като пропускате да отбележите, че масовият човек никога не е имал желание или възможност да чете научна и художествена литература и като цяло е бил неук, а с "Пенчо вече съвсем не чете" направо ни хвърляте в дълбоките води, заявявайки, че, видиш ли, преди 50-на години всички са били професори и са се разхождали с книга под ръка.
Отивам да пусна тема "Пенчо вече съвсем не е вегетарианец!"
Ако толкова е важно мнението ми, ето! Този коментар казва всичко, което мисля и аз по този "въпрос".

SHPAIdURmeN
05-07-2014, 18:25
Eто ти обобщено проучване : Докато се говори за .... не ще изчезне !

:D

Tука трааа си малко по дийп в нищата, чИ да ме разбереш :(