PDA

View Full Version : Учител - преподавател - професия



DownloadVirus
05-10-2014, 18:45
Какво Ви е мнението за професията на учителят ,тя е доста важна професия според мен :)
Говори се много за ниското заплащане,несигурната реализация,искат навсякъде стаж,въпреки че повечето са пенсионери.
Коментарите са крайно негативни,даже трагикомични. Какво е Вашето мнение ? :)

Mozzela
05-10-2014, 18:51
Зависи, в чужбина професията е уважавана и заплатата е добра, но в България просто... Ако това ти е цел и нямаш планове за реализация в чужбина, което и без това ще стане много трудно и няма да си струва, се откажи.

DownloadVirus
05-10-2014, 18:56
Естествено,че става въпрос за България,ако беше за чужбина въпросът щеше да е зададен по друг начин.
Аз се чудя разни работи и просто чакам ей така хората да си излеят каквото имат на ума :)) Интересно ми е просто.

Overkill_Teen
05-10-2014, 19:05
Мнението ми е че 70% от новите учители стават такива само защото не могат да се реализират другаде.

Иначе има и готини - аз съм имал 2-3 преподавателя (всичките на около 50-55г.) които са на уникално високо ниво, истински професионалисти, а и добри хора.
Понякога дори съм се чудил защо са останали такива и с тази неблагодарна в днешно време професия, след като заслужават много повече - и като условия и като заплащане.
Тези учители винаги ни спечелваха - просто респектират отвсякъде.
Едно че си разбират абсолютно от материята, друго че я поднасят интересно, ангажират учениците с процеса на обучение, не са само предаватели на информация.

Имал съм и учители които по никакъв начин не са ме респектирали - или сухари, или толкова несериозни че не стават даже за продавачи в плод и зеленчук...но какво да се прави, както във всяка професия и тук има качествени и некачествени...

anonymous708973
05-10-2014, 19:06
Това не е професия, а призвание. Безкрайно много хора стават учители, защото не са се реализира по друг начин в сферата си. Изключително уважавам частта от преподавателите, избрали да следват този път, които се опитват да са в час с новостите в областта си, а не просто да предават по някакъв учебник, писан преди да се родя. Невероятни нерви, невероятно търпение се иска. Самата аз не виждам да притежавам такива качества, но определено бих се чувствала страшно поласкана, ако един ден съм постигнала толкова много, че ме поканят като гостуващ лектор пред аудитория, която да слуша в захлас всяка моя дума.
Като учител в гимназия не се виждам, освен може би за някоя и друга извънредна презентация в моята сфера, която би била полезна за подрастващите като източник на информация.

YSMF
05-10-2014, 19:18
Мога да говоря само за началните учители. Трябва да ти е призвание, защото ако от едно 'не искам без работа' си се хванал просто няма да оцелееш. Уча в СОУ, имам малко наблюдения над началните класове и аз едва ги изтрайвам, трябва да имаш железни нерви, за да ги търпиш. Отделно трябва да свикнеш да ти подливат вода, защото всеки гледа да излезе най - добър и да покаже колко му пука за училището. Трябва да свикнеш да се бориш с комплексите на една група от старите учители, които освен със стаж не могат да се похвалят с друго и да си го изкарват на новите кадри им е радостта за деня. Не очаквай да си от 12 до 18 и после 'Чао, колеги!'. Много бумащини за попълване, много работа, която се отнася вкъщи. Има периоди в които няма ваканции, няма почивни дни.
И всичко това на фона на 'Тая простата пача ще ми казва на МЕНЕ какво да правя?!'.

DownloadVirus
05-10-2014, 19:21
YSMF интересно ми е като казваш,че имаш наблюдения какво имаш предвид..Ти СИ учител или си ученик всъщност?

YSMF
05-10-2014, 20:09
Ученичка, имам близка роднина, която е учителка. Така че имам наблюдения и от двете страни.

EinGutesKind
05-10-2014, 20:18
Аз като преподавател мога да кажа, че наистина трябва сърце и душа. Ако влизаш, пееш сухата теория и пишеш 2-ки на поразия, няма да се получи. Ама ако заинтригуваш учениците и им е яко в часовете ти, вече ще е по-различно. Колкото до заплащането - зависи от доста неща. С частни уроци може 1000+ на месец да си докарваш, също и от хорариума часове, които имаш.

DownloadVirus
05-10-2014, 20:22
Не знам за какъв хорариум говорим .. Има си точна ясно заплата доколкото знам,тоест 500 лева,които остават нето 395 лв. Това е заплатата на един младши учител. Иначе си е така и аз искам не защото не мога друго да запиша (?!) . То никой не се бута за учител , спокойно мога да пиша нещо друго, никакъв смисъл няма в това,защото нито заплащането е добре,имаш постоянно проблеми, оправяш се с подрастващи,на които последното,което им е в главата е да учат и да се занимават с теб ,няма уважение и още мнооого неща. Не знам кой ще стане учител,защото друго не ставало? Тоест ти просто трябва да го искаш,иначе си един обикновен мазохист.

EinGutesKind
05-10-2014, 20:32
Не може да сравняваш заплата например на някой българик или математик, който има по 7 часа всеки ден фул с един учител по туризъм или някакъв специализиран предмет, с по 4-5 часа седмично.

DownloadVirus
05-10-2014, 20:40
Всъщност насоката ми е точно към математиката ,ако е от значение де :))
Аз все си мисля,че се почва на еднаква заплата,тоест какво аз ако вземам 400 лв като математик ,този с туризма колко ще вземе 100? Нали всички почваме еднакво от минималната определена заплата или греша :) ?

EinGutesKind
05-10-2014, 20:42
С колегите много не се дискутира темата за заплатите, но доколкото знам си има минимум + 6-7 лева за учебен час

Fisherman
05-10-2014, 20:44
Забравяте,че даскалите дават частни уроци и може да вържат хилка на месец.

EinGutesKind
05-10-2014, 20:55
Забравяте,че даскалите дават частни уроци и може да вържат хилка на месец.

Нали и аз тва казах.

anonymous708973
05-10-2014, 22:45
Аз като преподавател мога да кажа, че наистина трябва сърце и душа. Ако влизаш, пееш сухата теория и пишеш 2-ки на поразия, няма да се получи. Ама ако заинтригуваш учениците и им е яко в часовете ти, вече ще е по-различно. Колкото до заплащането - зависи от доста неща. С частни уроци може 1000+ на месец да си докарваш, също и от хорариума часове, които имаш.

Какво преподаваш?

Devilsplaymate
05-11-2014, 08:53
Абсолютно съм съгласна със казаното по-горе, че трябва да ти е призвание. Иначе няма как да си добър в работата си (каквато и да е тя). А специално тази - прекалено отговорна е морално, за да не си добър.
Уча специалност, която има и педагогическа насоченост. Мога да кажа, че има няколко колеги, които искат да станат учители и за това са я записали. Да, малцинство са, но ги има. Говоря за учители на гимназиално ниво. Запознах се с доста хора, които ще записват докторантура и предполагам следващата им цел ще е нагоре по стълбичката.
Относно заплащането - това, което ни обясняваха на нас, е, че ако преподаването се извършва на чужд език може да се увеличи със до 100лв. Също и зависи дали и каква степен има учителя (за тези, които не знаят - учителите могат да получат квалификационна степен, има 5, като първата е най-висока и е учител-методик).

EinGutesKind
05-11-2014, 10:29
Какво преподаваш?

БЕЛ и философски цикъл.

DownloadVirus
05-11-2014, 15:35
Е аз определено имам желание за това ,но ще трябва адски много работа ..
Харесва ми да обяснявам ,мъча се по различни начини и имам волята за това.Дали това стига ,всъщност не знам :)) То стига особено ако имаш връзки .
EinGutesKind не те ли дразни сега като виждаш навсякъде как пишат хората неграмотно,вкл. и аз ? :D

EinGutesKind
05-11-2014, 16:27
EinGutesKind не те ли дразни сега като виждаш навсякъде как пишат хората неграмотно,вкл. и аз ? :D

Дразни ме, но какво да правя :cool: то доценти и професори пишат с грешки, а когато чета книга, си взимам червен химикал, за да коригирам безумията ...

DownloadVirus
05-11-2014, 20:00
Е нашият гл асистент страшен математик,но не знае къде се поставят запетаи ,елементарни.
А къде смятате,че е най-добре обучението:))

EinGutesKind
05-12-2014, 10:20
Относно обучението, винаги съм твърдял, че зависи от човека. Стига да ти се учи, има хиляди книги, библиотеки и книжарници, където можеш да четеш до припадък. Преподавателите също са професионалисти, които стига да ги попиташ, винаги ще ти обяснят, препоръчат каквото питаш. Няма добро и лошо обучение, има мързел и ученолюбивост.