PDA

View Full Version : Говорен дефект - с, ч, ш, щ...



ArjenRobben
05-13-2014, 17:04
Привет!

Както става ясно от заглавието, имам говорен дефект и по-точно с изговарянето на бувките "с","ч","ш","щ" и като цяло си преплитам езика. Въпросът ми е дали някой случайно се е подлагал на какъвто и да било тип лечение.

Ясно ми е, че първото нещо, което ще ми кажете, е да отида на логопед. И все пак това ми е минавало през главата, но ще ми е много по-полезно, ако някой сподели конкретен опит от такава терапия.

Също така съм чувал за сравнително разпространен метод, при който слагаш парче коркова тапа между зъбите и говориш така известно време. Преди да инвестирам време, захващайки се с нещо подобно, също бих искал да чуя feedback.

Благодаря предварително!

RapExotic
05-13-2014, 17:37
Може да имаш проблем с челюстта. Пробвай да стиснеш зъбите си и виж дали горните резци (тези предните два зъба) допират долните. Ако остава разстояние, значи това е проблема. Обикновенно точно това е причината за проблем с буквите "с" "з" "ц"

mayaaa
05-13-2014, 22:09
Не се занимавай сам да се учиш с разни методи от интернет. Просто нищо няма да стане. Отивай на логопед, той ще ти каже най-добре.
Аз съм ходила за буква "р". Никой от нашите не може да я казва и така и не се бях научела. В началото ми се струваше страшно отчайващо и невъзможно да се науча, но в крайна сметка успях и сега си я казвам перфектно. И все пак, тогава съм била много малка и, може би, това също има известно влияние. Но не му мисли много, специалист най-добре ще ти каже.

ArjenRobben
06-15-2014, 02:11
Благодаря ви много за отговорите. Случайно някой да е чул за случай на коригиран говорен дефект след 20-годишна възраст?

lenka9
06-19-2014, 18:57
Трябва да се консултираш с лекар за този въпрос.Може да се наложи малка операция,но все пак това трябва да определи лекар.Отиди на логопет.