PDA

View Full Version : Програмиране или електроника ?



Difteen16
05-15-2014, 17:48
Здравейте, аз съм ученик в 11 клас и съм на път да тръгна по последната права преди висшето ми образование.
Все още, обаче изпитвам огромни колебания как по-точно да продължа след средния курс на обучение. Изправен съм пред дилемата - програмиране или електроника. Ето и малко повече информация, преди да помоля за съвет.
Математиката е моята страст и силна страна. Харесвам физиката, защото е фундамент, а и има много общо с математиката. Освен това съм вдъхновен от личности като Никола Тесла, Алберт Айнщайн, Кюри, Рьонтген и т.н.
Това, което ме спира да скоча с двата крака във ТУ София е, че всички около мен ме увещават колко некачествено и излишно утежнено е образованието в ТУ и как 5 години няма да имам никакво време за нищо, дори да смогвам с ученето. Също и това, че ТУ е единственият такъв университет с толкова утежнена учебна система, а реално друг университет освен ТУ не може да ми предложи добра подготовка. Освен това по време на обучението е по-трудно да се работи, което създава и проблеми с издържането. От друга страна специалност като софтуерно инженерство ми предлага учебна система, изцяло съсредоточена в изискванията на специалността, т.е. не уча нищо излишно. Мога да си намеря работа още на 2рата година, при това по специалността. Мога да си намеря много добре платена и приятна работа след като завърша, но проблема тук е че програмирането ми е крайно неприятно и безразлично. Не изпитвам никаква тръпка, симпатия и т.н. Липсва ми онова чувство на желание, което изпитвам при мисълта за физиката.
Не искам съвети от сорта на следвай чувствата си и т.н., а по-скоро компетентно мнение от учащи в ТУ или СУ (софт. инж.) да споделят каква реално е ситуацията в университетите и какви са реалните възможности за реализация и всичко което смятат, че би било полезно във вземането на решението ми.
Благодаря предварително!