PDA

View Full Version : ех, този роден български .. помощ



sweetmony
05-18-2014, 06:35
Здравейте, много ще съм ви благодарна ако някой ми помогне със запетайките и няколко въпроса по български език.

1) В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?

А) Романтичният дух на музиката му отразява, както стила на епохата, така и душевната същност, чувствата и мислите на
един деликатен, раним човек.
Б) Изтръпна, щом наблизо се чу шум, ала скоро видя кучето си, което се примъкна към него.
В) Видях моя учител под влияние, на когото изградих интерес към изобразителното изкуство.
Г)Нашата къща в селото беше далече, затова когато стигнахме до нея, всички бяха уморени.


2) В кой ред фразеологичните словосъчетания НЕ са синоними?
А) вадя на показ-изваждам наяве
Б) гоня вятъра - нося в решето вода за жадните
В) извадя от релсите - извадя от търпение
Г) плъзгам се по наклонена плоскост - плъзгам се по повърхността

3) В кое изречение НЕ е допусната лексикална грешка?
А) Поздравления за юбилея поднесе и заместник-лекторът на университета.
Б) В морската градина на града се учеща ласката на морския бриз.
В) За съжаление, неразрешими проблеми доведоха до срив в отношенията им.

4) В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?
А) Стресът от напрежението изчезва като по чудо, ако не му обръщаш внимание.
Б) Десертното грозде се съхранява в специални помещения като те се дезинфекцират с варов разтвор, за да се предотвратят евентуални зарази.
В) Листата на маковете се отварят, само когато са огрени от слънцето, а вечер се затварят.
Г) Борбена, упорита и изпълнена с желание за успех тя си постави за цел да успее при всички положения.


5) В кое изречени НЕ е допусната пунктуационна грешка?
А) Но, от друга страна, нито в дълбока древност, нито по-късно са можели да предполагат постиженията от потомците.
Б) Нашата къща в селото беше далече, затова когато стигнахме до нея, всички бяха уморени.
В) Изведнъж се обърна, може би, да се убеди окончателно, че момчето си е тръгнало.
Г) Всъщност, колко са хората, които ще заминат за конференцията, ще се уточни допълнително.

anonymous708973
05-18-2014, 15:02
Ако ми обясниш какъв е смисълът да наспамиш целия форум с тия 5 въпроса...

Ето:
-1Б
В "а" не трябва да има запетая пред "както", във "в" запетаята трябва да се премести след "учител", а в "г" трябва да се добави запетая след "затова".

- 2Г
Впрочем, фразеологизма в "б" го чувам за първи път. Изразът е "наливам в пусто празно".

- 3В ми се струва вярно, обаче си пропуснала да напишеш и Г.

- 4A.
В "б" трябва да има запетая след "помещения", във "В" не трябва да има запетая след "отварят", а в "Г" трябва да има след "успех".

-5А. Малко ми е колебливо тук, защото съм виждала варианти, в които пред "от друга страна" няма запетая, когато думата отпред е едносрична като "но", но в другите три реда просто има грешки.
В "Б" трябва да има запетая след "когато", във "В" след "може би" не трябва да има, в "Г" не трябва да има след "всъщност".

Ако нещо не ти е ясно защо е така, питай.
Пределно ясно ти е, че като ти кажа отговорите на готово, но не разбереш защо са така, нищо няма да си научила, нали?

Mozzela
05-18-2014, 18:53
Ако ми обясниш какъв е смисълът да наспамиш целия форум с тия 5 въпроса...

Ето:
-1Б
В "а" не трябва да има запетая пред "както", във "в" запетаята трябва да се премести след "учител", а в "г" трябва да се добави запетая след "затова".

- 2Г
Впрочем, фразеологизма в "б" го чувам за първи път. Изразът е "наливам в пусто празно".

- 3В ми се струва вярно, обаче си пропуснала да напишеш и Г.

- 4A.
В "б" трябва да има запетая след "помещения", във "В" не трябва да има запетая след "отварят", а в "Г" трябва да има след "успех".

-5А. Малко ми е колебливо тук, защото съм виждала варианти, в които пред "от друга страна" няма запетая, когато думата отпред е едносрична като "но", но в другите три реда просто има грешки.
В "Б" трябва да има запетая след "когато", във "В" след "може би" не трябва да има, в "Г" не трябва да има след "всъщност".

Ако нещо не ти е ясно защо е така, питай.
Пределно ясно ти е, че като ти кажа отговорите на готово, но не разбереш защо са така, нищо няма да си научила, нали?

Имаш малко грешки.
Отностно пета задача, верният отговор е Г. В първия вариянт след НО не трябва да има запетая. Не знам защо си се объркала, от друга страна не е вмъкната част. В Г има запетая след всъщност. Цялото изречение е сложно съставно с подчинено определително. Главното изречение е колко са хората, ще се уточни допълнително или ще се уточни допълнително колко са хората (едно и също е). Подчиненото изречение е които ще заминат за конференцията (кои хора?). Всъщност е вметната част(израз), а те се ограждат със запетая.
П.П. В Б си казала, че трябва да има запетая след когато, а не е така. Трябва да има преди когато. Сега съм седми клас и тези неща само ги повтаряма в училище и са ми бистри като .. :D.