PDA

View Full Version : български език, трудности



sweetmony
05-18-2014, 07:36
Здравейте, много ще съм ви благодарна ако някой ми помогне със запетайките и няколко въпроса по български език.

1) В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?

А) Романтичният дух на музиката му отразява, както стила на епохата, така и душевната същност, чувствата и мислите на
един деликатен, раним човек.
Б) Изтръпна, щом наблизо се чу шум, ала скоро видя кучето си, което се примъкна към него.
В) Видях моя учител под влияние, на когото изградих интерес към изобразителното изкуство.
Г)Нашата къща в селото беше далече, затова когато стигнахме до нея, всички бяха уморени.


2) В кой ред фразеологичните словосъчетания НЕ са синоними?
А) вадя на показ-изваждам наяве
Б) гоня вятъра - нося в решето вода за жадните
В) извадя от релсите - извадя от търпение
Г) плъзгам се по наклонена плоскост - плъзгам се по повърхността

3) В кое изречение НЕ е допусната лексикална грешка?
А) Поздравления за юбилея поднесе и заместник-лекторът на университета.
Б) В морската градина на града се учеща ласката на морския бриз.
В) За съжаление, неразрешими проблеми доведоха до срив в отношенията им.

4) В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?
А) Стресът от напрежението изчезва като по чудо, ако не му обръщаш внимание.
Б) Десертното грозде се съхранява в специални помещения като те се дезинфекцират с варов разтвор, за да се предотвратят евентуални зарази.
В) Листата на маковете се отварят, само когато са огрени от слънцето, а вечер се затварят.
Г) Борбена, упорита и изпълнена с желание за успех тя си постави за цел да успее при всички положения.


5) В кое изречени НЕ е допусната пунктуационна грешка?
А) Но, от друга страна, нито в дълбока древност, нито по-късно са можели да предполагат постиженията от потомците.
Б) Нашата къща в селото беше далече, затова когато стигнахме до нея, всички бяха уморени.
В) Изведнъж се обърна, може би, да се убеди окончателно, че момчето си е тръгнало.
Г) Всъщност, колко са хората, които ще заминат за конференцията, ще се уточни допълнително.

anonymous708973
05-18-2014, 08:18
-1Б
В "а" не трябва да има запетая пред "както", във "в" запетаята трябва да се премести след "учител", а в "г" трябва да се добави запетая след "затова".

- 2Г
Впрочем, фразеологизма в "б" го чувам за първи път. Изразът е "наливам в пусто празно".

- 3В ми се струва вярно, обаче си пропуснала да напишеш и Г.

- 4A.
В "б" трябва да има запетая след "помещения", във "В" не трябва да има запетая след "отварят", а в "Г" трябва да има след "успех".

-5А.
В "Б" трябва да има запетая след "когато", във "В" след "може би" не трябва да има, в "Г" не трябва да има след "всъщност".

Ако нещо не ти е ясно защо е така, питай.

paradosou
05-18-2014, 13:43
Отговориха ти вече, така че аз напълно без връзка ще си позволя да помрънкам.
Съвсем нескромно - имам усет към езиците, обаче някои утвърдени в правописните речници форми са много странни. Не разбирам как може да съществуват абсурди като 'фото сесия', 'отъпквам' (звучи неестествено, пък и съм сигурна, че в не една и две книги съм го срещала с 'у'), 'езуит'...

anonymous708973
05-18-2014, 15:04
Как бе, отказвам да повярвам, че фотосесия не се пише слято! Слятото, полуслятото и разделното писане не са ми най-силната страна, въпреки че ги докарвам на усет доста успешно, но нямаше ли някакво правило, че ако първата дума е съкращение, се пише слято? Фото е съкращение от фотографска, следователно фотосесия би трябвало да е слято.
Йезуит се пише също със сигурност. Е, възможно е "езуит" да е дублетна форма, ама не ми се вярва нещо. Просто изглежда дебилно.

В кой речник гледаш, сигурна ли си, че си гледала в речник, а не си слушала учителка? Моя учителка по БЕЛ в 6-ти клас я хванах още да греши.

Едит: Накарах майка да види в речника. Езуит е дублетна форма на ЙЕзуит. Всички думи, започващи с "фото", са написани слято: фотоматериал, фотоелемент, фотокореспондент.

Та, ако учителката ти е поправила думата, взимай речника и й го хлопни на главата... пардон, масата :)

LadyDi
05-21-2014, 11:50
Как бе, отказвам да повярвам, че фотосесия не се пише слято! Слятото, полуслятото и разделното писане не са ми най-силната страна, въпреки че ги докарвам на усет доста успешно, но нямаше ли някакво правило, че ако първата дума е съкращение, се пише слято? Фото е съкращение от фотографска, следователно фотосесия би трябвало да е слято.

Проблемът с разделеното изписване на фото сесия е, че думата "фото" дотолкова е навлязла в езика, че се използва самостоятелно. В момента нямам под ръка новия правописен речник, но като се прибера ще му хвърля едно око.
Така или иначе правилото е да се изпише слято, но предполагам, че както измениха много новонавлезли неща, така и фотото е попаднало в промените (ако paradosou наистина го е видяла в речника).

paradosou, малко размисли върху отъпквам ;) Хванала си се за най-спорната дума в българския език. Спорна, защото правилното изписване е отъпквам за глагола и утъпкан за прилагателното :cool: Представка О пред глагола се пише, за да се обозначи, че действието се довежда до резултат и се разпростира върху цялата повърхност на обекта, докато представка У при глаголи, за да се означи, че действието се насочва към дълбочина, към центъра на обекта или надолу. Споровете се много дали, когато тъпчеш нещо разпростираш действието по повърхността или надолу... :lol: В крайна сметка се приема, че при действие отъпквам, имаш движение по цялата повърхност, но утъпкан показва действие надолу. Така че... върви го разбери. Понякога е по-лесно само да го назубрим, отколкото да го разберем.