PDA

View Full Version : Стой далече от четящи момичета



SonataArctica
05-19-2014, 18:01
"Излизай с момиче, което не чете книги. Открий я сред уморения прах на някой затънтен мръсен бар. Сред цигарения дим и миризмата на пиянска пот и разноцветната светлина от лампите на комерсиален нощен клуб. Където и да я търсиш обаче, трябва да се ориентираш по усмивката. И тя да е от онези, които се провлачват, след като човекът, с когото е говорила, отмине. Ангажирай я с несантиментални тривиалности. Използвай заучени фрази и се смей вътрешно.

Изведи я навън, когато нощта злоупотреби с оказаното й гостоприемство. Игнорирай осезаемата тежест на умората. Целуни я под дъжда и слабата светлина от уличните лампи, защото си виждал, че така правят по филмите. Отбележи незначителността на ситуацията. Заведи я в апартамента си. Отпрати всякакви наченки на правене на любов. Чукай я.

Позволи с времето тревожният договор, който неохотно си съставил, да прерасне бавно и неудобно във връзка. Намери с нея общи интереси като суши и фолк музика. Изгради непроницаем бастион върху тази основа. Направи го свещен. Фокусирай се върху него всеки път, когато нещата започват да овехтяват и вечерите стават непоносимо протяжни. Говори единствено за неща, лишени от значение. Не се замисляй особено. Остави месеците да минат незабелязано. Предложи й да се нанесе при теб. Позволи й да обзаведе. Започнете да се карате за незначителни неща, като това как шибаната завеса в банята трябва да се разгъва, защото иначе ще започне да мухлясва. Остави още година да премине незабелязано. Започни да забелязваш.

Стигни до извода, че вероятно трябва да се ожените, защото в противен случай ще си пропилял твърде много време. Заведи я на вечеря на 44-ия етаж в ресторант далеч над възможностите си. Предварително се убеди, че има красива гледка към града. Плахо помоли келнера да й донесе чаша шампанско със скромен пръстен в нея. Когато тя забележи, й предложи с целия ентусиазъм и искреност, които можеш да мобилизираш у себе си. Не се тревожи твърде много, ако усетиш, че сърцето ти сякаш ходи по начупени стъкла. Всъщност, изобщо не се притеснявай, ако не почувстваш абсолютно нищо. В случай че има аплодисменти, изчакай ги да утихнат от само себе си. Ако тя се разплаче, усмихни се все едно никога не си бил по-щастлив. И да не го направи, пак се усмихни.

Позволи на годините да се търкулнат неусетно. Изгради кариера, не просто работа. Купи къща. Имай две удивителни деца. Опитай се да ги отгледаш добре. Проваляй се често. Потопи се в изпълнено с отегчение безразличие. Изгуби се насред тъжно равнодушие. Получи криза на средната възраст. Остарей. Размишлявай непрестанно върху липсата на постижения в живота си. Чувствай се понякога удовлетворен, но през повечето време пуст и безучастен. Имай усещането, когато се разхождаш, че може никога да не се върнеш или че ще отлетиш в неизвестна посока заедно с вятъра. Заболей от неизлечима болест. Позволи на смъртта да те отведе, но само след като си дадеш ясна сметка, че момичето, което не четеше, никога не накара сърцето ти да трепти с неподправена страст, че никой няма да напише историята на живота ви и че тя също ще умре с кроткото съжаление, че нищо истинско не се е получило от нейната способност да обича.

Направи всичко това, дявол да го вземе, защото няма нищо по-кофти от момиче, което чете. Направи го, повтарям, защото живот в чистилището е по-добре от този в ада. Направи го, защото момичето, което чете, притежава речник, способен да опише аморфното недоволство на непълноценно изживения живот. Речник, който прави морфологичен анализ на вродената красота на света и я превръща в достъпна необходимост, вместо в далечно непознато явление. Момичето, което чете, държи здраво речник, смело разграничаващ показната и бездушна реторика на някой, който никога няма да е способен да я обича, от лишеното от артикулация отчаяние на онзи, който я обича прекалено много. Речник, дявол да го вземе, който превръща празното ми остроумие в евтин трик.

Направи го, защото момичето, което чете, разбира синтаксиса. Литературата я е научила, че моментите на нежност идват на спорадични, но отчетливи интервали. Четящото момиче знае, че животът не е плоскост. Тя знае и с пълно право изисква отливът да идва след вълната на разочарование. Момичето, което добре е научило синтаксиса, усеща неправилните паузи, съмнението в дъха, предхождащо всяко изричане на лъжа. Тя улавя разликата между загрижения изблик на гняв и вкоренените навици на горчивия цинизъм, който ще се запази у някого, далеч отвъд границите на разумното и много след като тя е стегнала куфара си, казала е неохотно сбогом и е решила, че аз ще бъда многоточие, а не точка. Синтаксис, който познава ритъма и такта на един добре изживян живот.

Намери си момиче, което не чете, защото тази, която го прави, осъзнава колко е важен сюжетът. Тя е способна да улови линията на пролога и острите ръбове на кулминацията. Усеща ги под кожата си. Четящото момиче ще бъде търпеливо по време на антракт и ще ускори темпо за развръзката. Но преди всичко, тя проумява неминуемото значение на края. В хармония е с него. Вече се е сбогувала с хиляди герои с едва лек полъх на тъга.

Не се занимавай с момиче, което чете, защото момичетата, които четат, са разказвачите. Ти с Джойс, ти с Набоков, ти с Улф. Там в библиотеката, на платформата на метрото, ти – в ъгъла на кафенето, ти – на прозореца на стаята си. Ти, която правиш живота ми така дяволски труден. Момичето, което чете, е направило баланс на живота си и той е изпълнен със смисъл. Тя настоява наративите й да бъдат богати, обкръжаващите я герои да са пъстри и шрифтът на историята й да бъде удебелен. Ти, четящо момиче, ме караш да искам да бъда всичко, което не съм. Но аз съм слаб и ще те разочаровам, защото ти си мечтала, както и трябва, за някой по-добър от мен. Ти не би се примирила с описания в началото начин на живот. Не би приела нищо по-малко от страст и съвършенство, от живот достоен да бъде разказан. Така че, вън, четящо момиче! Хвани следващия влак на юг и вземи своя Хемингуей със себе си. Мразя те. Наистина, наистина, наистина те мразя."

// http://www.highviewart.com/articles/view/1693

Ivaaaaa
05-19-2014, 18:13
поредният опит за оригиналничене

http://www.lentata.com/page_5803.html

Hayashi
05-19-2014, 20:06
Обичам да чета, но това твърде много ми звучи като опит на скучен човек да се изкара изключително оригинален.

prosto_chovek
05-19-2014, 20:48
Това го бех чел некъде. Па да ти кажа, много момичета има, които не четат и са адски свестните мадами :)

tori
05-20-2014, 10:48
Па да ти кажа, много момичета има, които не четат и са адски свестните мадами :)
Аха. И освен това жена с акъл в главата като цяло, не само четящите, е опасна работа за по-простичките мъже. И обратното де, НО тука говорим ТОЧНО за жени с акъл/четящи и тъпигьози. Та - искам да кажа, че това колко гънки/сиво-вещество/втори-етаж/както-искате-го-наречете, в главите на хората, не ви дава право да отбягвате някого. Даже напротив - една четяща жена (в случая) единствено може да подтикне мъжа до себе си да открива нови книжни светове.

DisappointedDreamer
05-20-2014, 10:54
http://www.writersbloq.com/wp-content/uploads/2013/07/tumblr_inline_mi1asv8LxH1reoukg.gif

//изцяло съгласна съм, че четенето изобщо не е някакъв критерии за свестност/интелигентност/т.н., но темата се отнася специално за четящите момичета. защо подхождаме с лошо? :с

tireheb
05-20-2014, 11:02
никой не чете в днешно време бе брат ми, кой има пари за книги, сичко отива за хероин

afrodita18
05-20-2014, 12:44
Подобна статия бях чела наскоро и ми направи впечетление.
Но в статията се описваха момичетата,които са прочели
"Петдесет нюанса сиво "
И са се взели на сериозно, че четат книги.Което наистина е някаква тенденция сред момичета.
Според приятеля ми,които не чете много,аз се променям след всяка книга,която прочета,но това не го дразни.
Може би има нещо вярно.

draid
05-20-2014, 21:36
Няма по-добро нещо от красива интелигентна жена, която знае какво иска. Жалко, че много рядко се откриват такива екземпляри .

SonataArctica
05-21-2014, 18:26
Аз пък мисля, че просто искат да подтикнат младите да четат. Днешно време за много от младите книгите са отживелица.

li0n
05-21-2014, 18:34
Подобна статия бях чела наскоро и ми направи впечетление.
Но в статията се описваха момичетата,които са прочели
"Петдесет нюанса сиво "
И са се взели на сериозно, че четат книги.Което наистина е някаква тенденция сред момичета.
Според приятеля ми,които не чете много,аз се променям след всяка книга,която прочета,но това не го дразни.
Може би има нещо вярно.

И аз съм чела нюансите. Книгата е страшно хубава и дава много хубав урок ако се абстрахираш от всичкия секс, само на който, предполагам, си обърнала внимание. И в статията няма от къде да знаеш кой се описва.

102
05-21-2014, 18:37
ацки страшно хубава книга

DisappointedDreamer
05-22-2014, 03:20
И аз съм чела нюансите. Книгата е страшно хубава и дава много хубав урок ако се абстрахираш от всичкия секс, само на който, предполагам, си обърнала внимание. И в статията няма от къде да знаеш кой се описва.

Мхм, ако се абстрахираш от 251 страници секс, а книгата е 250 страници.

Какво и е 'страшно хубавото'? Давай, убеди ме.

tori
05-22-2014, 07:22
Доколкото разбрах от приятелка, която я чете, ако се абстрахираш от филмарщините, книгата поставя въпроса докъде можеш да стигнеш за човекът, към когото имаш чувства. Лично според мен книгата си е провокация по възможно най-зле измисления начин.

anonymous708973
05-22-2014, 07:38
книгата поставя въпроса докъде можеш да стигнеш за човекът, към когото имаш чувства.

Дотолкова, че да се откажеш да го наказваш с колан, когато е "нарушил правилата".
Книгата е секс сцени (които след третата ти писват, защото са едни и същи, независимо от уж различните обстоятелства. Накрая започваш да се чудиш как Анастейжа при тия оргазми един след друг не се дехидратира до степен на умиране.), eвтини сцени на ревност от страна на Крисчън (целящи да докажат неописуемата му любов), описание на мистериозното му детство и описание на очите му. (Е, явно аз съм единствената, дето не е виждала наживо това прословуто "потъмняха му очите"). Трите книги се четат за един ден без никакъв проблем, мисля, че това е показателно за сериозността им.
Поука - нулева. Освен накрая да ти се прииска да си удариш една, друг резултат от тоя пасквил няма.
Честно, "Академия за вампири" ме държа в по-голямо напрежение.

Hayashi
05-22-2014, 12:54
"Академия за вампири" беше много сладка поредица. Напълно безполезна, но много приятно четиво когато не ти се прави абсолютно нищо.
Аз най-накрая прочетох прословутата "The fault in our stars" и естествено бях много невпечатлена, но пък какво ли очаквах от нещо масово възхвалявано като невероятно.

DisappointedDreamer
05-22-2014, 13:00
Тъпото на книги като The fault in our stars е, че се възползват от драма, която обикновено включва неизбежен край (смърт) поради болест, но въпреки всички обстоятелства се завързва любов. Не изключвам, че емоцията е изключително силна, плаках с часове на подобен филм, но въпросната емоция е нормална и човешка, очаквана и дори комерсиална, колкото и противно да звучи. В пъти повече ме впечатлява книга, която умее да предаде дадени съобщение и емоция към читателя; съобщение и емоции, които на пръв поглед са невпечатляващи, обикновени и дори скучни, но които в крайна сметка те разстърсват до мозъка на костите ти, колкото и клиширано да звучи. Вината в нашите звезди и Looking for alaska (която прочетох много преди всички да почнат да обичат автора) не ме впечатлиха с нищо.

tori
05-22-2014, 13:24
Дотолкова, че да се откажеш да го наказваш с колан, когато е "нарушил правилата".
:D Не знам, не съм я чела, но си звучи изключително клиширано и скучно. Освен тва порн хъб е лесно достъпен.

afrodita18
05-22-2014, 15:36
И аз съм чела нюансите. Книгата е страшно хубава и дава много хубав урок ако се абстрахираш от всичкия секс, само на който, предполагам, си обърнала внимание. И в статията няма от къде да знаеш кой се описва.

Прочети пак какво съм написала.
Казах,че съм чела подобна статия на тази за точно тази книга,а не че точно тук се описва книгата.
А относно книгата,интересна И вълнуваща ми беше отначало,но после като се замислих за извода - не Ти дава никакъв урок,те нон стоп описват секс сцените,а Анастеийа ти дава урок да пренебрегваш себе си заради богаташа...добър пример за четящите 15-16г годишни.
Но иначе книгата става за минаване на времето,лесно се чете на един дъх.

Auriss
05-22-2014, 16:13
уроци от книги :cool:
май забравяте, че хора ги пишат - и то тъкмо такива, от които никак не е добра идея съвети да търсите :lol:

Тва ми звучи на един приятел, 'дето черпи житейска философия от филми ахаха.

anonymous708973
05-22-2014, 16:27
Тва ми звучи на един приятел, 'дето черпи житейска философия от филми ахаха.

И това е лошо, защото...?
Има филми, от които има какво да научиш. Има филми, които ти представят нещо толкова потресаващо, че два дни след това не знаеш на кой свят си.
Като малки ни учеха да търсим поука в Езоповите басни, защо да не търсим такива и от филми?

golemiq_korab_minava
05-22-2014, 16:40
И това е лошо, защото...?
Има филми, от които има какво да научиш. Има филми, които ти представят нещо толкова потресаващо, че два дни след това не знаеш на кой свят си.
Като малки ни учеха да търсим поука в Езоповите басни, защо да не търсим такива и от филми?

такива филми веднъж на няколко години излизат и пак, за да са по-вълнуващи ще са направени по изкуствен начин, с вкъкнати бисери.
научините филми също са много интересни и има какво да се научи, но като цяло то ще бъде само един малък процент от прочетеното и наученото от книга или в реални условя - личния опит, той винаги си остава на първо място.
А от художествени романи, драми и тутманици - обогатяват ти общата култура, но и ти тъпчат съзнанието с куп несъществуващи илюзии за новия свят, дават ти представа за някои неща, по които да размишляваш и да си правиш поука, макар че те са за хора с време. И не винаги се извлича полезното от тях. Пък и автора гледа през една призма, ти през друга.

draid
05-22-2014, 17:30
Ако искаш обогатяване четеш научна литература, а не художествена.

Ivaaaaa
05-22-2014, 17:53
Тва ми звучи на един приятел, 'дето черпи житейска философия от филми ахаха.

не, ама някои филми така ги 'представят', че се едно изведнъж нещо те удря, мълниеносно. почваш да се замисляш за неща, които доскоро не са ти минавали през акъла. абе, истинско оргазмено чувство е, когато преживееш 'филмов катарзис' ;д

колкото до тва с нюансите...за какво иде реч? начи, лошото момче, богаташа, красавеца със сериозни психически проблеми и травми, се влюбва в доброто и не чак толкова привлекателно и богато момиче. отрича чувствата си, но след като се разделят, осъзнава, че не може да живее без нея. женят се, тук-таме некоя екшън-драма и имат дечица в края. всичко друго секс. тая книжка става само за приятно и неангажиращо губене на време иии ти дава някои идейки :oops:

golemiq_korab_minava
05-22-2014, 17:59
Ivaaaaaaaaaaaaa ще спра да те чета.... много горещо пишеш от скоро ;д

Драйд... но хубавото на художествената е, че те учи на морал. :)

babity
05-22-2014, 18:07
Ако искаш обогатяване четеш научна литература, а не художествена.

Плоско изказване.
Никоя книга не ти дава нищо наготово. И замисълът не е да се поставиш на мястото на автора когато си е писал романчето. Ста'а дума за себепознание. Надали ще разбереш, зат'ва няма да обяснявам.

50-те нюанса са ужасно, ужасно комерсиално направени, да се направят пари от скандализирани домакини, които от 20 години ги чукат само по задължение. На космополитън клозетните романчета са малко по-интересни като история.
Обаче мен ме замислиха (нюансите)... Открехнах се по някои въпроси след първата книга.

Ivaaaaa
05-22-2014, 18:11
Ivaaaaaaaaaaaaa ще спра да те чета.... много горещо пишеш от скоро ;д


аз? горещо?

и мен нюансите ме накараха да се замисля...за някои мои задръжки, пхахаха :Д
ако ви се чете еротика, по-добре прочетете поредицата Кросфайър.

golemiq_korab_minava
05-22-2014, 18:26
аз? горещо?

и мен нюансите ме накараха да се замисля...за някои мои задръжки, пхахаха :Д
ако ви се чете еротика, по-добре прочетете поредицата Кросфайър.

не беше СЕКС, не бяха страстни оргазми .... с контраста и нюанса на аватара... :ц

anonymous708973
05-22-2014, 20:42
Открехнах се по някои въпроси след първата книга.

Например?

Умният човек извлича нещо от всяка ситуация. Поне по моите разбирания.

draid
05-22-2014, 20:47
Плоско изказване.
Никоя книга не ти дава нищо наготово. И замисълът не е да се поставиш на мястото на автора когато си е писал романчето. Ста'а дума за себепознание. Надали ще разбереш, зат'ва няма да обяснявам.

50-те нюанса са ужасно, ужасно комерсиално направени, да се направят пари от скандализирани домакини, които от 20 години ги чукат само по задължение. На космополитън клозетните романчета са малко по-интересни като история.
Обаче мен ме замислиха (нюансите)... Открехнах се по някои въпроси след първата книга.

Аз чета доста художествена литература наред с научната. Изглежда обаче тук ти си този който не разбира за какво иде реч, но няма да се хабя. За обогатяване на знанието художествената литература слабо може да ти помогне и няма как да се сравни с научната. И тук не говорим за изваждане на някаква пука от книгата и далеч не става дума за поставяне на мястото на автора. Ако държиш на себепознанието вземи прочети разговори с бога на Уолш, ако искаш да си вадиш поуки може да метнеш един поглед на улица "Хавър" и на нещата от живота на Пол Гимар.

Ама някак темата изобщо не беше за това кой какво е прочел, какво остава за оная боза в сиво. Последната доби глупава популярност измежду подрастващите девойки чиито хормони бушуват и си мечтаят да са на мястото на героинята. Хубаво хрумване на автора за правене на пари.

DarkTemplar
05-22-2014, 20:57
Мен ако питате, най-добре жената да е неграмотна. :D

bybrek
05-22-2014, 21:05
Аз съм мъж и прочетох също 50 нюанса,по простата причина,че бях обещал да го направя.Ама ми стана интересно,но след това забелязах,че доста от момичетата с които излизах след това и с тези с които си лягах и са чели книжките и подобни на тях,нещо ги е ударило хормона и искат такива неща.Говоря за момичета по 18-19 до 24 години,което е супер,но някои от нещата които искат са too much.Ама съм склонен на компромиси за секса. :D
Като цяло чета когато нямам какво да правя,ама когато ми е изключително скучно,последното което прочетох "7те навика на високоефективните хора",супер много се забъркваш,как да действаш и да мислиш,но като цяло момичетата които четат са малко филмирани,смисъл очакват твърде много романтика и някаква любов измислена.Само в книгите бедното момче е супер романтично и после става богат и се обичате и т.н .

SHPAIdURmeN
05-22-2014, 21:35
Мен ако питате, най-добре жената да е неграмотна. :D

:D. Ти луд ли си :D ?!

anonymous708973
05-22-2014, 21:54
Какво е too much, например?

bybrek
05-22-2014, 22:10
Започнаха да искат много странни неща и аз не знаех какво да направя.. :D Какво означава "удряй ме" ? Но не по дупето примерно.. а другаде къде трябва да я ударя? :D

DarkTemplar
05-22-2014, 22:38
Започнаха да искат много странни неща и аз не знаех какво да направя.. :D Какво означава "удряй ме" ? Но не по дупето примерно.. а другаде къде трябва да я ударя? :D
Да не би въпросната да е имала пернишка жилка?

LadyDi
05-23-2014, 07:41
Да не би въпросната да е имала пернишка жилка?

добър въпрос :cool:

50 нюанса сиво да не е новият Куелю? дето всички го четат, малко го разбират, но пък са готови за литературен кръжок?

anonymous708973
05-23-2014, 07:41
Лейди... то няма особено много за разбиране в тая книжка :д
Не че аз откривам особено много за разбиране и в книгите на Коелю, ама нейсе.

А каква е връзката с Перник? :Д


Започнаха да искат много странни неща и аз не знаех какво да направя.. :D Какво означава "удряй ме" ? Но не по дупето примерно.. а другаде къде трябва да я ударя? :D

Да удариш момиче по време на секс е too much и много странно?
ОМГ.

LadyDi
05-23-2014, 07:45
А каква е връзката с Перник? :Д
Една перничанка казва на мъжа си:
- Добре ли си, да нямаш някакви проблеми?
- Не, ма, що?
- Ам трети ден не си ме бил, та взех да се притеснявам.

LadyDi
05-23-2014, 07:45
Лейди... то няма особено много за разбиране в тая книжка :д
Не че аз откривам особено много за разбиране и в книгите на Коелю, ама нейсе.
Именно. Ама друго си е като се съберат четливците и да кажат: Е, ти не си разбрал книгата, затова не ти харесва ;)

anonymous895156
05-23-2014, 08:41
Ако искаш обогатяване четеш научна литература, а не художествена.

Именно. Аман от момиченца и момченца, които афишират с поредната прочетена чиклит, фентъзи или каквато и да е книга и се смятат за извисени над останалите, а нямат елементарни познания в различни науки.

babity
05-23-2014, 08:49
Именно. Ама друго си е като се съберат четливците и да кажат: Е, ти не си разбрал книгата, затова не ти харесва ;)

Да, ама е така. Всяка книга има нещо за разбиране. Само че не в нея, а в теб вътре.
Аз например се отегчавам до смърт от фентъзита и изобщо не посягам към тях. Т'ва не прави жанра лош, а просто неподходящ за мен. Зат'ва толкова се дразня на комерсиалността на Куелю и Букай, примерно. А най-много ме е яд, че стана модерно всички да се приплюнчват по Малкият принц.
Както и да е, една добра история не прави книгата добра, ако не те кара да търсиш нещо.

А само мимоходом да спомена, че с богатия речник на сегашните тийнейджъри никак няма да е пагубно да почетат и малко художествена литература.

102
05-23-2014, 08:51
а незнам
мозе да си права

anonymous895156
05-23-2014, 08:53
А само мимоходом да спомена, че с богатия речник на сегашните тийнейджъри никак няма да е пагубно да почетат и малко художествена литература.

Друго са били предишните тийнейджъри.
За обогатяване на речника препоръчвам по-скоро научна литература.

LadyDi
05-23-2014, 08:56
Да, ама е така. Всяка книга има нещо за разбиране. Само че не в нея, а в теб вътре.
Аз например се отегчавам до смърт от фентъзита и изобщо не посягам към тях. Т'ва не прави жанра лош, а просто неподходящ за мен. Зат'ва толкова се дразня на комерсиалността на Куелю и Букай, примерно. А най-много ме е яд, че стана модерно всички да се приплюнчват по Малкият принц.
Както и да е, една добра история не прави книгата добра, ако не те кара да търсиш нещо.

А само мимоходом да спомена, че с богатия речник на сегашните тийнейджъри никак няма да е пагубно да почетат и малко художествена литература.

Да, ама да разбереш книгата не означава, че трябва да я харесаш. Това имах предвид. А когато пред мен се изправи девойка, която ми хвали величието на Куелю и аз ѝ кажа, че не го харесвам, ме контрира с отговора: Не си го разбрала, затова :cool:
Малкият принц е хубава книга, проблемът с нея е, че повечето поуки са ясно формулирани, дълго предъвквани от всеки аспект и затова става лесна за "приплюнчване". Аз лично съм я чела 2 пъти - веднъж по задължение и веднъж, защото исках.
Но ако трябва да избирам, винаги ще посегна първо към Пипи ;)

babity
05-23-2014, 08:56
Друго са били предишните тийнейджъри.
За обогатяване на речника препоръчвам по-скоро научна литература.

Препоръчваш за какво?
Аз напоследък си чета основно научна литература и к'во? Най-добрият ми приятел има обща култура на завидно ниво и не знае какво означава инфантилен, или сенилен, или детергент. Файда!

102
05-23-2014, 08:56
дано да си трол

LadyDi
05-23-2014, 08:57
Друго са били предишните тийнейджъри.
За обогатяване на речника препоръчвам по-скоро научна литература.

Научната литература ще те научи на терминология. Художествената - как да се изразяваш.
На съвременните тинейджъри им липсват и двете.

102
05-23-2014, 08:57
Митаче

102
05-23-2014, 09:07
Например?

Умният човек извлича нещо от всяка ситуация. Поне по моите разбирания.

странно
тва за перник ти го казаха 30 пъти и ти продължаваш

tori
05-23-2014, 09:07
Малкият принц е хубава книга, проблемът с нея е, че повечето поуки са ясно формулирани, дълго предъвквани от всеки аспект и затова става лесна за "приплюнчване".
Ами напълно нормално е - дават я на децата в четвърти-пети клас. Написана е за тая възрастова група. На теб ти е лесна за четене, защото си далеч по-вряла и кипяла от десет-годишната Мими.

102
05-23-2014, 09:08
Написана е за тая възрастова група.

нот суре

LadyDi
05-23-2014, 09:08
Ами напълно нормално е - дават я на децата в четвърти-пети клас. Написана е за тая възрастова група. На теб ти е лесна за четене, защото си далеч по-вряла и кипяла от десет-годишната Мими.

Аз казах, че съм я чела и като дете. А в момента е модерна не сред възрастовата група, за която е предназначена. Поне чети докрай кво съм написала де.

anonymous895156
05-23-2014, 09:10
Препоръчваш за какво?
Аз напоследък си чета основно научна литература и к'во? Най-добрият ми приятел има обща култура на завидно ниво и не знае какво означава инфантилен, или сенилен, или детергент. Файда!

Това какво трябва да доказва? Не твърдя, че обща култура и речник се придобиват само от научна литература, а че тя е по-добрият избор пред художествената, ако искаш да натрупаш такива.


Научната литература ще те научи на терминология. Художествената - как да се изразяваш.
На съвременните тинейджъри им липсват и двете.

Научната ще те въведе не само в различна терминология, а и ще ти даде знания и донякъде ще ти помогне да се изразяваш по-добре, докато в художествената ще четеш широко възхваляваните истории на някой автор и в края ще решиш, че си си извадил фундаментални изводи за живота, вселената и всичко останало.

102
05-23-2014, 09:11
Аз казах, че съм я чела и като дете. А в момента е модерна не сред възрастовата група, за която е предназначена. Поне чети докрай кво съм написала де.

имаш пропусната запетайка
мисля че трябва да попрочетеш нещо научно

102
05-23-2014, 09:12
банете тоя трол Митето

LadyDi
05-23-2014, 09:14
имаш пропусната запетайка
мисля че трябва да попрочетеш нещо научно

например Кодекса на труда?
цяла сутрин се ровя в него

на Митето ще му пратя заповед за дисциплинарно наказание "предупреждение за уволнение" ;)

между другото, според тазгодишната матура по БЕЛ се оказа, че имам проблем със запетаите :cool:

anonymous895156
05-23-2014, 09:16
на Митето ще му пратя заповед за дисциплинарно наказание "предупреждение за уволнение" ;)

лоша ди :с

102
05-23-2014, 09:16
попрочети нещо различно от дългия чорап, де

LadyDi
05-23-2014, 09:18
попрочети нещо различно от дългия чорап, де

не мога...

102
05-23-2014, 09:19
липсва ти, капацитет за нещо по, така

bybrek
05-23-2014, 09:55
Да удариш момиче по време на секс е too much и много странно?
ОМГ.

Не,не,не не говоря за някакви нормални удряния,както и да е,не ми е удобно да говоря за това,просто исках да кажа,че момичетата стават по-отворени за нови неща с тези книги,готови са да пробват неща,които преди не биха направили.

Иначе,колкото повече четат толкова по-добре,аз също не чета много и имам добра култура,завърших училище,дипломирах се в уни,сега още една година и съм магистър,така че това че не чета много не ме прави ниско интелигентен,както и момичетата които не четат също не означава,че не са достатъчно интелигентни.Наскоро се запознах с група хора в ст.град,с които сигурно никога не бях излязъл,но просто това че са прочели някакви неща и на село в гимназиите били отличници,ги прави много интелигентни в София и са твърде над другите,като знаят 100 термина.Усещам,че е някаква мода да се правят момичетата на много начетени.

LadyDi
05-23-2014, 10:04
липсва ти, капацитет за нещо по, така

липсва ми желание

tori
05-23-2014, 16:25
Аз казах, че съм я чела и като дете. А в момента е модерна не сред възрастовата група, за която е предназначена. Поне чети докрай кво съм написала де.
Прочетох. И на мен не ми представляваше интерес, не можех да си го представя като на филм така добре, както си представях Принцът и просяка. И все пак не това казах. Книжлето е сдъвкано, за да е лесно за разбиране от деца, те рядко търсят скрития смисъл в каквото и да е и приемат нещата буквално. Точно поради тая причина на по-големите им се струва твърде очевидна и лесна. Всъщност това и ми се иска да запазя занапред у себе си, но вече навлизаме в съвсем друга насока.
Модата е странна, но изобщо нелоша.

Fisherman
05-23-2014, 18:45
Няма по-добро нещо от красива интелигентна жена, която знае какво иска.

толкова рядко,че такива няма

Ivaaaaa
05-23-2014, 18:46
толкова рядко,че такива няма

хахахаххаха
*палец нагоре*

li0n
05-23-2014, 19:06
Прочети пак какво съм написала.
Казах,че съм чела подобна статия на тази за точно тази книга,а не че точно тук се описва книгата.
А относно книгата,интересна И вълнуваща ми беше отначало,но после като се замислих за извода - не Ти дава никакъв урок,те нон стоп описват секс сцените,а Анастеийа ти дава урок да пренебрегваш себе си заради богаташа...добър пример за четящите 15-16г годишни.
Но иначе книгата става за минаване на времето,лесно се чете на един дъх.

Само този пример съм си извадила от книгата, да ти кажа. :lol:

shmatarok
05-23-2014, 20:19
Само този пример съм си извадила от книгата, да ти кажа. :lol:

li0n, ако нямаш нищо против, би ли навлязла в малко подробности? С какво толкова те впечатли поредицата?

anonymous708973
05-23-2014, 21:12
li0n, ако нямаш нищо против, би ли навлязла в малко подробности? С какво толкова те впечатли поредицата?

И аз изгарям от желание да чуя.
Ако не греша, имаме 5 години разлика, та... разбираемо е. Сестра ми също е впечатлена.

102
05-23-2014, 21:34
кво се заяждате, ве
зубърчета

tireheb
05-23-2014, 21:59
кой бил зубър, лел, виж ква правилна запетая си турил
мойче

102
05-23-2014, 22:01
кво заяждате, се ве

anonymous708973
05-24-2014, 09:19
кой бил зубър, лел, виж ква правилна запетая си турил
мойче

8-)

Evjenq
05-24-2014, 09:24
Обичам да чета, но това твърде много ми звучи като опит на скучен човек да се изкара изключително оригинален.

+1

li0n
05-24-2014, 10:44
li0n, ако нямаш нищо против, би ли навлязла в малко подробности? С какво толкова те впечатли поредицата?

Книгата показва как стъпка по стъпка, с много търпение и обич, човек може да се промени и да получи това, което иска.
Не ми се навлиза в по-задълбочени анализи, очевидно аз съм видяла нещо в тази книга, което вие не сте, което пък мисля, че не е някакъв голям проблем. Или греша?
За годините разлика дори няма да се опитвам да споря, така е, не съм ти на годините, но не е като да не съм видяла бая от живота и да не мога да размишлявам и да си изградя собствено мнение. Мога и го правя, така че да, впечатлена съм от книгата. Не казвам, че сексът не преобладава, но ако се абстрахираш от него можеш да си изкараш и друг пример.

SHPAIdURmeN
05-25-2014, 05:21
Това какво трябва да доказва? Не твърдя, че обща култура и речник се придобиват само от научна литература, а че тя е по-добрият избор пред художествената, ако искаш да натрупаш такива.АААА Като змей се извъртя на 180 градуса хааххахахаха виж са еееее ахахахаххаа. Сега вместо да ме питаш, как точно си се извъртял на 180 градуса. На учи да се изразяваш точно, като начетена личност и без това от край време твърдиш, че си такава. Ако ме питаш, кога си твърдял, че си начетена личност. Ами това го правиш с този коментар, както и с долния, + безброй намеци из различни теми, тъй като си самохвалко
Усещай са weeeeeeee

tori
05-25-2014, 09:15
Пък ти очевидно си неграмотник. Квит сте.

SHPAIdURmeN
05-25-2014, 09:49
Пък ти очевидно си неграмотник. Квит сте.

:lol: Смешка.

#advokatatori

Hayashi
05-25-2014, 11:48
Тея нюанси сиво когато минат изпитите сядам и ги прочитам. Искам да разбера какво толкова им се радват всички.

SHPAIdURmeN
05-25-2014, 11:56
Тея нюанси сиво когато минат изпитите сядам и ги прочитам. Искам да разбера какво толкова им се радват всички.
Лично на менe не ми e интересна. :D

Auriss
05-25-2014, 12:12
Тея нюанси сиво когато минат изпитите сядам и ги прочитам. Искам да разбера какво толкова им се радват всички.

Мечтата на всяка загубенячка - да заличи егото си в полза на някой емоционално нестабилен индивид и то чисто на база на това как я чекне в кревата.

Чудя се дали ви е биологично заложено на жените. Има някаква такава тенденция :cool:

Hayashi
05-25-2014, 13:04
От личен опит е по-скоро обратното. Много малко жени ще се сурнат след някой пульо само защото е добър в леглото. Мното по-често може да се види жена да върти глупак на пръста си. А и в природата най-често е така.

А без да си чел книгата е малоумна да обясняваш колко е тъпа.

Auriss
05-25-2014, 13:26
Мното по-често може да се види жена да върти глупак на пръста си.
Какво върти жената в подобна ситуация и кой е глупакът можем да поспорим доста, но ми се струва излишно.

А книгата я зачетох малко след като излезе (в пайрътбея хохо) - стигнах до някаква сцена, в която я опъва в кенефа и просто вдигнах ръце. Минах малко напред и то явно тъкмо е почвало садо-мазото, та се върнах назад да видя за какво иде реч и така. Чети си я като ти е мерак - явно доста време имаш за убиване :cool: Не знам на к'ви хора може да им допадне туй четиво, но то пък хората отдавна са си казали, че жените не са хора :cool:

tori
05-25-2014, 16:30
:lol: Смешка.

#advokata
К.

anonymous895156
05-25-2014, 19:12
АААА Като змей се извъртя на 180 градуса хааххахахаха виж са еееее ахахахаххаа. Сега вместо да ме питаш, как точно си се извъртял на 180 градуса. На учи да се изразяваш точно, като начетена личност и без това от край време твърдиш, че си такава. Ако ме питаш, кога си твърдял, че си начетена личност. Ами това го правиш с този коментар, както и с долния, + безброй намеци из различни теми, тъй като си самохвалко

Не, сериозно, структурирай си изреченията правилно и пиши по-човешки, защото не мога да хвана нишката на мисълта ти.
Да, сега наистина ще те попитам къде точно съм се извъртял на 180 градуса, ще се радвам да ми отговориш с конкретен мой пост в темата, който силно контрастира на този, който ти quote-на. Аз такъв не намирам.

tori
05-25-2014, 19:43
Не, сериозно, структурирай си изреченията правилно и пиши по-човешки, защото не мога да хвана нишката на мисълта ти.
Очевидно не само ти.

SHPAIdURmeN
05-25-2014, 19:59
Това какво трябва да доказва? Не твърдя, че речник се придобиват само от научна литература, а че тя...


Научната ще те въведе не само в различна терминология, а и ще ти даде знания и донякъде ще ти помогне да се изразяваш по-добре,...

Твърдиш, после не твърдиш ?

SHPAIdURmeN
05-25-2014, 20:00
Очевидно не само ти.
Мда.... В това отношение сте прави. Сега си прочетох творението.

tori
05-25-2014, 20:09
Мда.... В това отношение сте прави. Сега си прочетох творението.
После се сърдиш като ти казвам, че си неграмотник.

SHPAIdURmeN
05-25-2014, 20:16
После се сърдиш като ти казвам, че си неграмотник.

Да се сърдя, едва ли. :D

Достатъчно съм се доказал. Там, където трябва.

П.П. Ако искаш ще ти "седя 24/7 над главата", че да имам специалното удоволствие да те наричам...>неграмотна<...

Djenka
05-25-2014, 20:44
Много ми е тъпо, когато някое момиче (или момче) прочете два-три от бестселърите в момента и се смята за много четящ.

Колкото до написаното от "автора" - има нещо вярно, но съм по-склонна да мисля, че словосъчетанието "четящо момиче" може да се използва и за олицетворение на всяко едно момиче, което си знае цената и не позволява на Сульо и Пульо да я правят на нищо. Признавам, не го прочетох цялото, но след първите 3-4 абзаца схванах какво иска да се каже в текста. :D

Някой по-горе беше казал, че след всяка книга се променя. Сега като се замисля, наистина има нещо вярно. След всяка прочетена книга вкуса ми се изменя и начина ми на мислене също (то това им е целта на книгите, де).
Не знам, просто ми е много странно как може да има хора, които не четат. Или някои мои познати индивиди, които си мислят, че ако коментират това, че си нося книги на училище, защото ми е скучно, ще се засегна или обидя по някакъв начин. :D

Също така много се разочаровам, ако прочета някоя книга и не открия смисъла в нея. "Петдесет нюанса сиво" и една подобна поредица много ми ги хвалят, но аз разгледах едната от книгите и видях порно след порно. Не съм се заемала да ги чета, но не мисля, че ще открия нещо смислено в нея, освен една любовна история и някакъв клиширан житейски урок. :D

anonymous895156
05-25-2014, 23:00
Твърдиш, после не твърдиш ?

Обърни внимание на думичката само. :)

SHPAIdURmeN
05-26-2014, 06:51
Обърни внимание на думичката само. :)

Ясно е, че ти не искаш да видиш.
Защото няма значение тази думичка само, след като си противоречиш като цяло.



P.P. I am out !

toranaga
05-27-2014, 01:02
И аз съм чела нюансите. Книгата е страшно хубава и дава много хубав урок ако се абстрахираш от всичкия секс, само на който, предполагам, си обърнала внимание. И в статията няма от къде да знаеш кой се описва.



аааахахахахахахахахахахах аха.

Регистрирах се само за да мога да се изсмея на тази глупост. Заключенията за степента на неадекватност на коментара ти, оставям на теб.

Тази книга е боклук, направен по шаблон. Има хиляди евтинки книги, които следват идентична сюжетна линия. Просто маркетинга на точно този роман е провървял повече, отколкото на останалите.

Дюн - Франк Хърбърт
Шогун - Джеймс Клавел
Изворът, Атлас изправи рамене - Айн Ранд
На изток от Рая - Джон Стайнбек
Портрета на Дориан Грей - Оскар Уайлд
Играта на Ендър - Орсън Скот Кард

Книги със богат сюжет, пъстри картини, сложни герои и мъдрост като за дузина старейшини.

Дори по-леки четива като "Игрите на глада" и "Divergent" (Veronica Roth) изпъкват като Бентли по български пътища спрямо "Петдесет нюанса на емезис".

Завършвам коментара си към тебе с мисъл от моя любим автор - "Единственото по-лошо от това да не прочетеш нито една книга през живота си е да прочетеш само една". Ти ми кажи кой е той.


Статията наистина има леко помпозен привкус, но за да заостриш вниманието на читателя трябва да се движиш по много тънка граница, а това се постига само с практика. Ако автора е някъде тук - thumbs up. Относно хората, които твърдят че все по-малко се чете - така си мислите, защото вие сте във тази група. Няма да намерите много книгомани в дискотеките и по улците. Всички проучвания по въпроса заключват, че все повече хора четат (в Б-я и световен мащаб). Просто като процент от населението са малко. Масата хора са тъпаци. Кплкото по-скоро се примирите с този факт, толкова по-бързо ще започнете да изпълнявате целите си.

li0n
05-27-2014, 09:07
Аз не знам колко пъти трябва да обясня, че това си е мое мнение и че очевидно съм видяла нещо в книгата, което вие не сте. И от няколко страници гледам се пише нещо от сорта на "Единственото по-лошо от това да не прочетеш нито една книга през живота си е да прочетеш само една" - Т. Пратчет, мисля. Намек, че не чета книги ли е това? Защото някоя книга ми е харесала, а на вас не? Интересни заключения.
Искрено се радвам, че заради мен си се регистрирал тук. Но не ми обяснявай доколко съм неадекватна, понеже си прочел/а едно от мненията ми.

102
05-27-2014, 10:03
просто си малка може и да се оправиш по натам

DisappointedDreamer
05-27-2014, 10:46
"Единственото по-лошо от това да не прочетеш нито една книга през живота си е да прочетеш само една" - Т. Пратчет, мисля. Намек, че не чета книги ли е това?

Не. Потребителят намекваше, че прочитането на (и твърденето, че е "страшнооо хубава" книга) 50-те нюанса сиво е по-лошо (престъпление) от това да прочетеш нито една книга през живота си.

Май.

Мех.

xoxi
05-27-2014, 10:53
Изчетох всички мнения и съм крайно разочарована, че никой не е споменал Здрач, а само за нюансите спорите. :(
И в Здрач всички казваха, че имало големи житейски уроци за любовта, доверието, бла-бла... Не разбирам защо сте забравили така важните уроци, поуките и въобще цялата вампирска история.

yakuza_
05-27-2014, 10:56
Няма какво да си кривя душата, аз не чета (прочел съм някакви "книги", но те са по-скоро документални), не харесвам почти неща, които не са по действителен случай.

Сещам за една моя бивша съученичка, която беше прочела "Шифъра на Леонардо" и докато завършим слушахме за тая книга :lol:

Hayashi
05-27-2014, 11:01
Изчетох всички мнения и съм крайно разочарована, че никой не е споменал Здрач, а само за нюансите спорите. :(
И в Здрач всички казваха, че имало големи житейски уроци за любовта, доверието, бла-бла... Не разбирам защо сте забравили така важните уроци, поуките и въобще цялата вампирска история.

Това така и не можах да се насиля да го прочета. До 4-та глава стигнах само.
"Шифърът на Леонардо" поне беше интересна. Нея я ударих за една вечер.


Масовият любимец "Хари Потър" как го пропуснахте също? И от него само първата книга успях да прочета.

yakuza_
05-27-2014, 11:04
И като казахте за очилатото акне, се сещам за един др мой съученик, който си купи 2 бутилки мента и слезе на морето (на 2км от града е), да чете за хари и приятели :lol:

Ivaaaaa
05-27-2014, 11:11
шифърът е интересна...хаха
виц

anonymous895156
05-27-2014, 12:33
И от няколко страници гледам се пише нещо от сорта на "Единственото по-лошо от това да не прочетеш нито една книга през живота си е да прочетеш само една" - Т. Пратчет, мисля. Намек, че не чета книги ли е това?

ne

Djenka
05-27-2014, 19:52
Това така и не можах да се насиля да го прочета. До 4-та глава стигнах само.
"Шифърът на Леонардо" поне беше интересна. Нея я ударих за една вечер.


Масовият любимец "Хари Потър" как го пропуснахте също? И от него само първата книга успях да прочета.

"Хари Потър" ми е една от любимите поредици ^^
Не знам дали е защото израснах с нея и ми е много на сърцето, или наистина ме е научила на нещо. Според мен има много важни житейски уроци в нея, предадени по такъв начин, за да бъде разбираемо и за деца (въпреки, че процентът от възрастни, четящи книгите, е доста висок и самата авторка никога не е казвала, че е предназначена само за деца).

Също така, въпрос към четящите:
Счита ли се за фен на книгите този, който не обича да чете класически произведения?

102
05-27-2014, 22:51
казва се почитател

Djenka
05-27-2014, 23:33
Думата "фен" не произлиза ли от английската дума за почитател?

102
05-27-2014, 23:45
а знаеш ли от гъза ми какво произлиза
а знаеш ли какво да ядеш

LadyDi
05-28-2014, 06:54
Изчетох всички мнения и съм крайно разочарована, че никой не е споменал Здрач, а само за нюансите спорите. :(
И в Здрач всички казваха, че имало големи житейски уроци за любовта, доверието, бла-бла... Не разбирам защо сте забравили така важните уроци, поуките и въобще цялата вампирска история.

вампирите са най-малкия проблем на здрач... поредицата е адски изкривена представа за връзката между двама души... направо си е болно

Шифърът на Леонардо беше интересна, доколкото може да бъде книга в този жанр и стига да не се приема абсолютно насериозно.

Хари Потър обаче е хубава поредица. Аз съм ... почитател :cool:

anonymous708973
05-28-2014, 07:05
Аа, шифърът на Леонардо си беше суперграбваща.

А "Хари Потър"... пфффф, тая книга мога да си я чета и препрочитам и на 30 години. Израснах с нея - Хари отиде в Хогуъртс, аз отидох в първи клас, доколкото си спомням. Нова книга излиза - имам я до следващия ден, прочетена е до по-следващия, шегуваш ли се! :Д

А "здрач" - и от нея бях като обсебена, четях я с фенерче под одеалото :D
Сега осъзнавам, разбира се, че като книга не струва много :)

kalpazanka
05-28-2014, 07:10
Тея нюанси сиво когато минат изпитите сядам и ги прочитам. Искам да разбера какво толкова им се радват всички.
И аз!
Както и бозите на Силвия Дей!

xoxi
05-28-2014, 08:12
За Здрач имах предвид, че и там се изказаха много силни мнения за това, че книгата е много хубава, запомняща се, учи на много неща и т.н. и т.н.
Даже прочетох цялата поредица - от инат първо, и второ - защото исках да съм сигурна, че не е нищо особено.
Мисълта ми е, че книги като Здрач и нюансите са временно явление и набират популярност, защото предлагат нещо по-различно за четене на тийн обществото. След което бързо се забравят, за да направят място за следващата такава книга. Нещо абсолютно неангажиращо. По-малките момичета се радват на нещата, които са били само в главата им досега, а сега вече се впускат в ролята на главната героиня/герой с всичките му подробности.
Няма нищо лошо в това да се харесват такива книги, но да ми се хвалят и определят като нещо повече от клозетно (оп!) четиво - абсолютно не. Отвратителна е тенденцията да се търси под вола теле.

Ivaaaaa
05-28-2014, 09:44
И аз!
Както и бозите на Силвия Дей!

ама нали са бози? защо ще си правите труда? не мислите ли, че обиждате феновете на подобен вид четива? като са малоумни, не бъдете и вие такива и не ги четете! понякога човек се нуждае от нещо по-неангажиращо. според настроението е. обичам да чета еротика. дава ми идейки, отпускам се... това не означава, че се ограничавам само до това. обожавам руските автори. в момента чета друг гениален човек (не-руснак) - ремарк - живот назаем. колкото до шифъра...пълен шит. лично мнение.

//просто споделям

102
05-28-2014, 10:40
казва се почитатели

Ivaaaaa
05-28-2014, 10:49
се тая ( :

yakuza_
05-28-2014, 10:57
когато аз отидох в първи клас, хари потър беше само "плод" на кокаинова фантазия

Cloud9
05-28-2014, 11:04
Яко сте се вързали на тая тема.не забравяйте че това е само статус за фейсбук, с който мацките дето са прочели задължителната литература за матурата /по-скоро анализа за произведенията/ и някой и друг етикет на шампоан могат да се гордеят че мъжете ги е страх от тях понеже са интелигентни.Макар да съм съгласна че четящите момичета наистина имат въображение,боравят с думи по-добре отколкото тъпанджията в механите борави с палките и ритъма на някоя песен на Илиян.От доста време не намирам време да чета и усещам колко много ми липсва и как се отразява на речника ми.Но не значи че бих чела всичко все пак.Прочетох 3 страници от нюансите на сиво и се заклевам че поне 2 мозъчни клетки ми умряха.Понеже смятам че за да кажеш че нещо не е хубаво трябва да го пробваш първо,реших да почета и от здрач.Оказа се че начина на писане е по-зле и от актьорската игра във филмите /добре де,наравно са/.Обожавам Хари потър и най-вече начина,по който роулинг описва детайлите.От новите и модерни книги само това съм чела май.Аааа забравих -Song of ice and fire е нещо уникално /поне първите 3 книги/.четох я на английски ,не знам как са се справили с превода,но според мен Мартин заслужава признание.Цялата тая история,картите, милионите герои ...Евала!
Иначе предлагам всеки да си напише любима книга,стига само сме спорили кои не струват.Най-любими на всички времена /така да се каже/ са "Портретът на Дориан Грей","Майсторът и маргарита","10 малки негърчета",цялата тетралогия на "Железният светилник","Анн от фермата Грийн гейбълс" /малко спомени от детството/.Има и други, но тава са топ 5/ не точно в този ред,разбира се./

Djenka
05-28-2014, 16:12
а знаеш ли от гъза ми какво произлиза
а знаеш ли какво да ядеш

Не разбирам откъде произлиза враждебното ти отношение към мен. :)

По темата: да, наистина Хари и "Здрач" не са нищо особено, ама и по двете бях побъркана.
Любими книги имам много; ако една книга ме грабне, то я прочитам на едно сядане (по-скоро лягане или четене в какви ли не пози, само не и както трябва :D) и понеже дълго избирам следващото си четиво, почти всяка книга, която прочета, ми става любима.
Последната книга, която прочетох, беше "Чужденецът" на Албер Камю. Много лесно се чете, само дето не я схванах напълно. Разбрах какво се опитва да се каже и втълпи в главата на читателя, но може би моята гледна точка е прекалено различна от представената и затова не я оценявам.
Последната книга, която ми стана любима, беше "Предимствата да бъдеш аутсайдер" на Стивън Чбоски. Харесвам книги, които представят и различни гледни точки и тази определено беше такава. Накрая чак ме болеше, докато я четях. Такива книги харесвам. Променящи.
Някой беше споменал "10 малки негърчета". Това беше първата книга на Агата Кристи, която прочетох (все още няма втора, но тези, които има мама като нейна фенка, са наредени в библиотеката ми, чакащи да бъдат прочетени) и първата от такъв жанр, и, учудващо за мен, доста ми хареса. Почнах да я чета и изведнъж видях изгряващото слънце :D
"Делириум" и "Пандемониум" на Лорън Оливър също са ми едни от любимите. От тази авторка съм чела още една книга (също любима), а тя има около 5, мисля че - но не са издадени на български, все още.
Джон Грийн също ми е любим автор, харесва ми начина, по който пише. Чела съм 3 от неговите книги; най-любимата ми от тях е "Хартиени градове".

В момента чета няколко книги:
> "Силата" на Ронда Бърн - честно казано, не ми харесва много. Не мисля, че ще я довърша.
> "С дъх на канела" на Никълъс Спаркс - засега ми се струва като обикновена любовна история; става за убиване на времето.
> "Алхимикът" на Паулу Коелю - тя ми е интересна, но е трудна за четене с всичките тези метафори и мъдри мисли на всяка страница. Тя ми е странично четиво.
> "Толкова много време" на Франк Госен - книга, която си купих, защото беше намалена и се разказваше за музиката. :D Прочела съм около 1/4 от книгата и си стои така от известно време; интересно ми е какво ще стане занапред, но мисля, че ще я довърша по-късно.


Уау, не знам защо изписах толкова. Обичам да говоря за книги. Съжалявам за дългия ми пост и благодаря на тези, които го прочетоха; ще се радвам да видя и вашите любими книги или да чуя мнение за гореспоменатите ^_^

Djenka
05-28-2014, 16:17
За Здрач имах предвид, че и там се изказаха много силни мнения за това, че книгата е много хубава, запомняща се, учи на много неща и т.н. и т.н.
Даже прочетох цялата поредица - от инат първо, и второ - защото исках да съм сигурна, че не е нищо особено.
Мисълта ми е, че книги като Здрач и нюансите са временно явление и набират популярност, защото предлагат нещо по-различно за четене на тийн обществото. След което бързо се забравят, за да направят място за следващата такава книга. Нещо абсолютно неангажиращо. По-малките момичета се радват на нещата, които са били само в главата им досега, а сега вече се впускат в ролята на главната героиня/герой с всичките му подробности.
Няма нищо лошо в това да се харесват такива книги, но да ми се хвалят и определят като нещо повече от клозетно (оп!) четиво - абсолютно не. Отвратителна е тенденцията да се търси под вола теле.

+1

Auriss
05-28-2014, 16:20
Не разбирам откъде произлиза враждебното ти отношение към мен
аз пък знам ;/

LadyDi
05-28-2014, 16:50
Не разбирам откъде произлиза враждебното ти отношение към мен. :)

По темата: да, наистина Хари и "Здрач" не са нищо особено, ама и по двете бях побъркана.
Напротив. Хари си е нещо особено.

LadyDi
05-28-2014, 16:50
Не разбирам откъде произлиза враждебното ти отношение към мен. :)

По темата: да, наистина Хари и "Здрач" не са нищо особено, ама и по двете бях побъркана.
Напротив. Хари си е нещо особено.

draid
05-28-2014, 18:21
Здрач е бозаааа.

102
05-28-2014, 18:46
Напротив. Хари си е нещо особено.

спамиш

102
05-28-2014, 18:48
ка мое сложиш хариту до здрач....

Djenka
05-28-2014, 20:09
аз пък знам ;/

Би ли споделил? ^^

Djenka
05-28-2014, 20:10
Напротив. Хари си е нещо особено.

Всъщност да, съгласна съм; даже ми е странно някой, който не е чел и една книга от поредицата и казва, че е боза.

Edit: Как да слагам няколко цитата в едно мнение, за да не спамя много?

babity
05-29-2014, 14:46
Повечето съдят по филма. И то не е далеч от истината като цяло. С'а не си спомням кои точно книги от поредицата (две и три май) можеш да ги прескочиш преспокойно и пак ня'а изпуснеш нищо от сюжета. 'Щото в тия части само се описва как Белла(на) въздиша по възлюбения си.
Поне оформлението е добро като за клозетна литература.

Преди няколко месеца виждам, че колежка чете няк'во тънко книжле на лекции. Аз чета мегабързо и зат'ва и викам: "дай ми я, до два дни ще я върна, ако имам да уча, ако не - още утре". Залива ме една логорея к'ва книга е, колко е прекрасна и неповторима, и докосваща, и всичко. Даниел Стийл. Познато име, ама не знам откъде. Чета отзад резюмето и справката за авторката. Суперлативи колкото искаш. Т'ва е около 200 стр и на стр 10 исках да се самоубия. На страница 80 просто се предадох. 'Ма иначе суперлативи много и отвсякъде. Плюс, че ги получавам от всяк'ви възрастови групи. А то е същото говно кат' Нора Робъртс. Хубаво, че там има поне малко кримка в историята, та да го прочетеш без да се чувстваш затъпял накрая.