PDA

View Full Version : Изтече информация за матурата по БЕЛ



Press37
05-20-2014, 17:31
От сигурен източник научих, че на ДЗИ по БЕЛ 2014 г. ще се падне един от двамата автори - Йордан Йовков или Атанас Далчев. Преговорете си материала за тях, ако искате да сте максимално подготвени. Успех на всички зрелостници тази година!

EinGutesKind
05-20-2014, 17:36
Далчев май скоро се беше паднал. А тоя последен въпрос като цяло е толкова маловажен, че не разбирам защо всички са в истерия от него :lol:

IWannaBeSedated
05-20-2014, 17:40
Аман от спекулации.

Ivaaaaa
05-20-2014, 17:41
Далчев май скоро се беше паднал

грешиш


ей, само всявате смут
иначе не би било лошо да се падне предметната лирика или разказчетата на Йовков

EinGutesKind
05-20-2014, 19:07
Шинел или Евгений Онегин ще ви се падне.

fUcKsMiLe
05-20-2014, 19:22
Далчев май скоро се беше паднал. А тоя последен въпрос като цяло е толкова маловажен, че не разбирам защо всички са в истерия от него :lol:

2011 до колкото помня.

mayaaa
05-20-2014, 19:46
Ай, стига, ве! Омръзна ми да гледам такива теми навсякъде...

KumchoValcho
05-21-2014, 12:09
Вапцаров беше. и аз се надявах да беше Далчев, но уви

LadyDi
05-21-2014, 13:01
тоя източник много сигурен излезе

fUcKsMiLe
05-21-2014, 13:42
и аз се надявах да беше Далчев, но уви

налииииииииии

KumchoValcho
05-21-2014, 14:46
налииииииииии
Ми аз се справих чудесно и на Вапцаров, трябва да си малоумен да не напишеш по зададената тема нищо, при положение, че беше елементарна 8-)

prosto_chovek
05-21-2014, 14:54
Ма хуй. На Далчев писах аз. Ако ми се беше паднал Вапцаров на времето, 6.00 щях да имам, а така само 5 и 86. Иначе темата не е трудна изобщо според мен. Догодина залагам за Осъдени души.

fUcKsMiLe
05-21-2014, 15:01
Ми аз се справих чудесно и на Вапцаров, трябва да си малоумен да не напишеш по зададената тема нищо, при положение, че беше елементарна 8-)

Йеп.

Fisherman
05-21-2014, 15:10
Ма хуй. На Далчев писах аз. Ако ми се беше паднал Вапцаров на времето, 6.00 щях да имам, а така само 5 и 86. Иначе темата не е трудна изобщо според мен. Догодина залагам за Осъдени души.

и кво ако нямаш 6 на матурата по бел по-малко българин ли си

prosto_chovek
05-21-2014, 15:12
и кво ако нямаш 6 на матурата по бел по-малко българин ли си

Не, изтъквам се, че имам много. Просто Вапцаров ми е нещо като любим поет.

SonataArctica
05-21-2014, 16:10
Аз пък не харесвам тоз' комунист. 8-)

nqmaznacheniee
05-21-2014, 20:45
даже не си направих труда да пиша, тая оценка не ми е нужна никъде.. Иначе на теста имам 26 точки, а на отворените ще имам 35, ако ми дадат максимален брой на резюмето, към 4.50 пак ще вържа сигурно

EinGutesKind
05-21-2014, 20:47
тая оценка не ми е нужна никъде..

Иди го обясни на дечицата с болните амбиции :lol:

nqmaznacheniee
05-21-2014, 20:50
и аз не мога да ги разбера, че и на уроци цяла година. 9:30 преди да стане жега се изнесох в кафето на хладно, който му е кеф да се поти в тея стаи :D

li0n
05-21-2014, 20:53
и аз не мога да ги разбера, че и на уроци цяла година. 9:30 преди да стане жега се изнесох в кафето на хладно, който му е кеф да се поти в тея стаи :D

Ти сериозно ли си 95? Винаги съм те мислела за по-голям.

prosto_chovek
05-21-2014, 20:54
Те тия амбиции не са на децата, а на родителите им. При децата има страх да не ги бият/да не им се карат после, както им е и насадено, че ако не влязат в Хелитна гимназия или техникум, бъдещето им ще бъде като чистачи/ки на тоалетни. В общи линии тъпи родители с грешен подход към чавето, като му набиват страхове и комплекси, за да изпълнят това, което те не са или са, но не са се реализирали след изпълнението му.

tori
05-21-2014, 21:22
Догодина залагам за Осъдени души.
Сакън, дано не. Баси гаднярите, взеха ми „Кино“, баси майката. Баси. Пффф. Пък миналата година ми взеха „Заточеници“, баси. Дано ни се падне догодина нещо друго яко. :д

prosto_chovek
05-21-2014, 21:25
Ако от мен зависеше и трябваше да се пише на Вапцаров, щях да дам Вяра. Па пожелавам ти квото си харесаш, това да ти се падне :D

tori
05-21-2014, 21:28
То при мене е далече още, НО иначе искам нещо на Яворов.

prosto_chovek
05-21-2014, 21:30
Заточениците лани оставиха доста хора недоволни.

EinGutesKind
05-21-2014, 21:31
Те тия амбиции не са на децата, а на родителите им. При децата има страх да не ги бият/да не им се карат после, както им е и насадено, че ако не влязат в Хелитна гимназия или техникум, бъдещето им ще бъде като чистачи/ки на тоалетни. В общи линии тъпи родители с грешен подход към чавето, като му набиват страхове и комплекси, за да изпълнят това, което те не са или са, но не са се реализирали след изпълнението му.
Социализмът още си оказва влияние, за съжаление. Като гледам и нашите кви виждания имат, за главата се хващам ...

А иначе е кофти, че се пада само българска литература. Има стотици разказчета, стихотворения и т.н, които надали и професорите ги знаят. Ако беше руска или западноевропейска литература, изчиташ 15-20 книжки и си готов.

prosto_chovek
05-21-2014, 21:37
Ми Насе, мен ако питаш като цяло този вид изпитване е адски глупав. Къв е някой да ми каже - ще пишеш за това произведение това, което е казал еди кой си литературовед? Това е зубрене, деградира творческата мисъл на децата и по никакъв начин не им помага по - нататък. Къде - къде по - добре би било да ги карат да разсъждават на някакви теми, които не са литературни, или да им дават да съчиняват свободен текст? Един път ще се види най - добре езиковата култура на детето в една не дотам формална обстановка, ще се види реално начина му на разсъждение, ще се стимулира въображението му, а за оценяване трябва да се вземе способност за построяване на текст, правопис, изразни средства, без да се замесват политически интереси и без да има влияние мисленето на проверяващия относно даден въпрос. Това сега е зубрене на некви теми от некви сайтове в интернет и от некви христоматии и учебници, щото ако не напишеш, че Вазов е велик, ще ти свалят единица, а ти може да мислиш, че е пълен кретен. Все едно на изпит по рисуване да те накарат да нарисуваш смисъла на живота, ма както го е описал еди кой си велик ум. Тъпо е.

li0n
05-21-2014, 21:39
Социализмът още си оказва влияние, за съжаление. Като гледам и нашите кви виждания имат, за главата се хващам ...

А иначе е кофти, че се пада само българска литература. Има стотици разказчета, стихотворения и т.н, които надали и професорите ги знаят. Ако беше руска или западноевропейска литература, изчиташ 15-20 книжки и си готов.

Защо имаш псевдогангстер на снимката на профила?

EinGutesKind
05-21-2014, 21:41
Ми Насе, мен ако питаш като цяло този вид изпитване е адски глупав. Къв е някой да ми каже - ще пишеш за това произведение това, което е казал еди кой си литературовед? Това е зубрене, деградира творческата мисъл на децата и по никакъв начин не им помага по - нататък. Къде - къде по - добре би било да ги карат да разсъждават на някакви теми, които не са литературни, или да им дават да съчиняват свободен текст? Един път ще се види най - добре езиковата култура на детето в една не дотам формална обстановка, ще се види реално начина му на разсъждение, ще се стимулира въображението му, а за оценяване трябва да се вземе способност за построяване на текст, правопис, изразни средства, без да се замесват политически интереси и без да има влияние мисленето на проверяващия относно даден въпрос. Това сега е зубрене на некви теми от некви сайтове в интернет и от некви христоматии и учебници, щото ако не напишеш, че Вазов е велик, ще ти свалят единица, а ти може да мислиш, че е пълен кретен. Все едно на изпит по рисуване да те накарат да нарисуваш смисъла на живота, ма както го е описал еди кой си велик ум. Тъпо е.

Принципно си прав, но има и поле за свободно изявяване, особено на матурата по философия. А тия въпроси тип "Ганчо и Траянчо от кой разказ са?", са крайно глупави, защото дори да си го чул и назубрил, колко време след това ще го помниш и прилагаш? Зорът им е да си чел някви произведения, без да ги интересува дали ги разбираш и интерпретираш.

prosto_chovek
05-21-2014, 21:42
Да, ама само с едната матура доникъде не си. Иначе ти може да си чел всички произведения на света без тия в училище. Тогава какво правим, по - неграмотен ли си от съучениците си?

EinGutesKind
05-21-2014, 21:44
Да, ама само с едната матура доникъде не си. Иначе ти може да си чел всички произведения на света без тия в училище. Тогава какво правим, по - неграмотен ли си от съучениците си?

Е как, тия в училище са най-великите ... който не ги е чел, не е българин :lol: Като цяло системата е кофти, но какво да се прави. Аз поне като учител ги карам да мислят малко от малко, ама то капка в морето.

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 21:45
Ми Насе, мен ако питаш като цяло този вид изпитване е адски глупав. Къв е някой да ми каже - ще пишеш за това произведение това, което е казал еди кой си литературовед? Това е зубрене, деградира творческата мисъл на децата и по никакъв начин не им помага по - нататък. Къде - къде по - добре би било да ги карат да разсъждават на някакви теми, които не са литературни, или да им дават да съчиняват свободен текст? Един път ще се види най - добре езиковата култура на детето в една не дотам формална обстановка, ще се види реално начина му на разсъждение, ще се стимулира въображението му, а за оценяване трябва да се вземе способност за построяване на текст, правопис, изразни средства, без да се замесват политически интереси и без да има влияние мисленето на проверяващия относно даден въпрос. Това сега е зубрене на некви теми от некви сайтове в интернет и от некви христоматии и учебници, щото ако не напишеш, че Вазов е велик, ще ти свалят единица, а ти може да мислиш, че е пълен кретен. Все едно на изпит по рисуване да те накарат да нарисуваш смисъла на живота, ма както го е описал еди кой си велик ум. Тъпо е.

+ За целия комент

а за удебеленото : Аз бях написал такъв свободен текст, разбира се смекчих малко критиката, но оставих госпожата доволна, а класа ми шашнат :D. Даже си казаха браво има собствено мнение :D

LadyDi
05-21-2014, 21:46
Заточениците лани оставиха доста хора недоволни.

и родиха страшни бисери
сега чакам Вапцаровите

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 21:46
Принципно си прав, но има и поле за свободно изявяване, особено на матурата по философия.

Не е точно така по Философия и тя е заклещена от едни догми, с които самите философи се закопаха. :D

EinGutesKind
05-21-2014, 21:47
Не е точно така по Философия и тя е заклещена от едни догми, с които самите философи се закопаха. :D

Да, ама на философското есе трябва да формулираш собствена теза, която да аргументираш.

prosto_chovek
05-21-2014, 21:48
+ За целия комент

а за удебеленото : Аз бях написал такъв свободен текст, разбира се смекчих малко критиката, но оставих госпожата доволна, а класа ми шашнат :D. Даже си казаха браво има собствено мнение :D

Винаги съм го правил, ма и класната, която ми беше по литература, велика жена, ме харесваше и не ми правеше сечено за тия работи.

Насе, а ти като учител хубаво правиш, то и системата притиска цялата работа, ама поне доколкото зависи от теб ги карай да мислят максимално. Щото иначе кво става, от зубрене накрая една година след като са завършили лапетата, не помнят какво са учили изобщо. Един колега ми заяви оня дни, че Гергана е героиня от Под Игото, произведение на Ботев.

nqmaznacheniee
05-21-2014, 21:48
Ти сериозно ли си 95? Винаги съм те мислела за по-голям.

95 съм си :D

prosto_chovek
05-21-2014, 21:50
А за философското есе, адски много зависи на какво мнение е проверителят по дадената тема, което също е много тъпо.


и родиха страшни бисери
сега чакам Вапцаровите

Ми как може да се очаква от хора, от които никога не е изисквано кой знае какво, да постигат кой знае какво? :)

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 21:53
Да, ама на философското есе трябва да формулираш собствена теза, която да аргументираш.

По какво си учител ?

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 21:55
Eдин колега ми заяви оня дни, че Гергана е героиня от Под Игото, произведение на Ботев.

Ами ти тогава как успя да запомниш Под Игото.

П.С. Така и не го прочетох до край, никога и съм нямал желанието да го правя.

EinGutesKind
05-21-2014, 21:56
Насе, а ти като учител хубаво правиш, то и системата притиска цялата работа, ама поне доколкото зависи от теб ги карай да мислят максимално.

Карам ги, даже бях шашнал базовата, че всички ми участвали в часовете :D Ама другите колеги, дето са 50+ само диктуват някви работи, дето после искат да се назубрят и така оценяват на база назубрено ...

nqmaznacheniee
05-21-2014, 21:56
А за философското есе, адски много зависи на какво мнение е проверителят по дадената тема, което също е много тъпо.

Дано да е на моето мнение, че в петък разчитам главно на есето :D

prosto_chovek
05-21-2014, 21:56
Ами ти тогава как успя да запомниш Под Игото.

П.С. Така и не го прочетох до край, никога и съм нямал желанието да го правя.

Аз Под Игото не го помня, помня основните идеи, знам му автора. Пък и не си падам по тоя тип възрожденска и освобожденска литература. Че и аз не го дочетох :D
^ успех тогава, нека проверителят бъде с теб.

EinGutesKind
05-21-2014, 21:56
По какво си учител ?

БЕЛ и философски цикъл.

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 21:57
^

K'vo shte re4e FILOSOFSKI CIKUL ?

SonataArctica
05-21-2014, 21:58
^Философия, свят и личност, логика и подобни

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 21:59
^ MERSAN


Обаче, как от нищото се появи Сона :D.

P.S. ZNAM TI ZODIQTA :D

EinGutesKind
05-21-2014, 22:00
Психология и логика, етика и право, философия, свят и личност.

SonataArctica
05-21-2014, 22:00
P.S. ZNAM TI ZODIQTA :D

Я кажи каква е, че аз не знам.

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 22:01
^

Bliznaci :D. Kot ti kaja tova shte budesh

IWannaBeSedated
05-21-2014, 22:02
То при мене е далече още, НО иначе искам нещо на Яворов.

Всичко без Славейков (засега 8-) ) би било приемливо.

SonataArctica
05-21-2014, 22:02
Мех. :)

anonymous908491
05-21-2014, 22:04
Аз поне като учител ги карам да мислят малко от малко, ама то капка в морето.

В смисъл, ти ги караш да мислят, без значение темата или причината да го правят ?
Има поговорка за една патка, която много мислила, гледай да не ти умрат в часовете.

EinGutesKind
05-21-2014, 22:04
Между другото, "Под игото" има и продължение - "Нова земя". Ако някой му е фен, да знае :cool:

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 22:05
Мех. :)

Знам, че не си близнаци. Те ти я казаха отдавна зодията :D

prosto_chovek
05-21-2014, 22:05
Капка в морето, ма капка по капка - вир.

SonataArctica
05-21-2014, 22:07
Знам, че не си близнаци. Те ти я казаха отдавна зодията :D
Коя е тогаз'? Щот' във форона има точно един човек, който знае кога съм роден, а той вече не пише.

EinGutesKind
05-21-2014, 22:07
В смисъл, ти ги караш да мислят, без значение темата или причината да го правят ?
Има поговорка за една патка, която много мислила, гледай да не ти умрат в часовете.

Разбира се, че зависи от темата. Например в урока "Езикът" не им издиктувах "1. Определение - езикът е ...", а ги питах за асоциации - едни казваха език като орган, други - езиците по света и така формулирахме определението сами, не както е дадено в учебника.

anonymous895156
05-21-2014, 22:08
Коя е тогаз'? Щот' във форона има точно един човек, който знае кога съм роден, а той вече не пише.

на над 30 ли си

IWannaBeSedated
05-21-2014, 22:08
Между другото, "Под игото" има и продължение - "Нова земя". Ако някой му е фен, да знае :cool:

Г-нът ми по литература каза, че е слаб и не струва да се прочете. 8-)
//да се влияеш от чуждото мнение

anonymous908491
05-21-2014, 22:10
Разбира се, че зависи от темата. Например в урока "Езикът" не им издиктувах "1. Определение - езикът е ...", а ги питах за асоциации - едни казваха език като орган, други - езиците по света и така формулирахме определението сами, не както е дадено в учебника.

Много са задръстени, нормалните тийнове свързват езикът със съвсем различни неща.

anonymous895156
05-21-2014, 22:10
Г-нът ми по литература каза, че е слаб и не струва да се прочете. 8-)
//да се влияеш от чуждото мнение

щом автор е вазов, значи не е много далеч от истината

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 22:10
Коя е тогаз'? Щот' във форона има точно един човек, който знае кога съм роден, а той вече не пише.
Спока е пич, тайната ти ще умре заедно с мен (макар няма да умра) :D

EinGutesKind
05-21-2014, 22:10
Г-нът ми по литература каза, че е слаб и не струва да се прочете. 8-)
//да се влияеш от чуждото мнение

Само главата "Радини вълнения" ме кефи :D Иначе както казва един приятел, цялата българска литература се върти около това как България е страдала в робството ... :lol:

SonataArctica
05-21-2014, 22:12
Се тая.


// И на мен не ми допада Вазов. Ба!

prosto_chovek
05-21-2014, 22:12
Само главата "Радини вълнения" ме кефи :D Иначе както казва един приятел, цялата българска литература се върти около това как България е страдала в робството ... :lol:

Може ли да го кажеш след Вапцаров днеска и това, че пое двама казаха, че мечтаят за Далчев? :D

SonataArctica
05-21-2014, 22:14
Далчев е лесен за анализиране. Това е причината да се "мечтае" за него.

prosto_chovek
05-21-2014, 22:15
Далчев е лесен за анализиране. Това е причината да се "мечтае" за него.

Ако си чел за него, по мое време всички го подминавахме.

EinGutesKind
05-21-2014, 22:15
Може ли да го кажеш след Вапцаров днеска и това, че пое двама казаха, че мечтаят за Далчев? :D

Мечтаят, щото ако им дадат откъс от "Тютюн", живи са загинали :D

prosto_chovek
05-21-2014, 22:17
Е вече няма да им дават Тютюн, язък :D

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 22:18
Далчев е лесен за анализиране. Това е причината да се "мечтае" за него.

Опростен
Външно
Еродирал
Наркодилър

Нз к'во казах :razz:

EinGutesKind
05-21-2014, 22:19
Е вече няма да им дават Тютюн, язък :D

Или там подобни - Преспанските камбани, Илинден, Осъдени души ... все гадно :cool:

SonataArctica
05-21-2014, 22:20
Ако си чел за него, по мое време всички го подминавахме.

To само той да се подминаваше. Това е без значение, всичко това е зад гърба ни.

anonymous895156
05-21-2014, 22:22
Не разбирам защо трябва матурата да се прави на такива произведения. Да дадат нещо чуждестранно или поне по-съвременно за душата, баси.

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 22:26
Не разбирам защо трябва матурата да се прави на такива произведения. Да дадат нещо чуждестранно или поне по-съвременно за душата, баси.

Защото матурата е по Български език и Литература. Което ще рече Българска литература.


П.П. Соната го е яд, че му знам зодията :D

prosto_chovek
05-21-2014, 22:28
Не разбирам защо трябва матурата да се прави на такива произведения. Да дадат нещо чуждестранно или поне по-съвременно за душата, баси.

Идеята е, че трябва да се пишат съчинения, в които да се споменават разсъжденията на некви видни литературоведи. В чуждестранните произведения особеността е, че вече има писани за тях и никой няма да излезе велик от нашите, че е казал нещо и то се учи по литература.

anonymous895156
05-21-2014, 22:30
Защото матурата е по Български език и Литература. Което ще рече Българска литература.


П.П. Соната го е яд, че му знам зодията :D

Български език и литература, не български език и българска литература. 8-)


Идеята е, че трябва да се пишат съчинения, в които да се споменават разсъжденията на некви видни литературоведи. В чуждестранните произведения особеността е, че вече има писани за тях и никой няма да излезе велик от нашите, че е казал нещо и то се учи по литература.

Балканджийски истории общо взето.

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 22:32
Български език и литература, не български език и българска литература. 8-)


Щом си толкова дребнав. Те искам отличник на изпита.

SonataArctica
05-21-2014, 22:32
П.П. Соната го е яд, че му знам зодията :D

През к**а ми е.

anonymous895156
05-21-2014, 22:33
Щом си толкова дребнав. Те искам отличник на изпита.

немога матурата е трудна :с

102
05-21-2014, 22:34
ниама неможеш
сиада6 и у4и6

anonymous895156
05-21-2014, 22:35
пф аз да не сам толко тап те продават отговорите за 200 лв

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 22:35
През к**а ми е.

+ :D

anonymous895156
05-21-2014, 22:36
що да се мача

SHPAIdURmeN
05-21-2014, 22:37
^

Бохал.