PDA

View Full Version : Да останеш или да заминеш....



BoysInc97
05-25-2014, 18:17
Здравейте, дълго се чудих в коя категория да пусна темата, но накрая реших, че тук ще е най-добре. Заглавието на темата говори само по себе си. В днешно време постоянно се говори за това дали хората трябва да останат в България или да заминат да се реализират и да устройват живота си в чужбина. Аз съм от тези, които са привърженици на втората идея (наречете ме както искате). Не твърдя, че не харесвам страната си, напротив - обичам я, но до сега аз не виждам какво положително е направила тя за мен... След гимназията имам желание на уча в чужбина и евентуално да остана да живея там. Знам какво е чувството, защото родителите ми са работили в чужбина и съм имал, както се казва, first-hand experience.
Аз не мисля, че в България мога да се развия, независимо от сферата, която харесвам. Останал съм с впечатлението, че в нашата държава, ако нямаш връзки и много пари, не ставаш за нищо, без значение какво си завършил и какъв човек си. Аз нямам връзки, нито много пари. Искам да се занимавам с медицина, но не желая да получа образование, което не се признава никъде и след това да работя за 2 минимални заплати и да трябва да плащам за това, че съм специализант. Не знам дали на друго място го има това... Да не говорим за след това...

В тази тема бих искал да чуя вашите мнения и отношението ви към чужбина :)
благодаря, поздрав xx

420
05-25-2014, 18:29
мое мнение е , че ако на млад човек му се открие възможност да замине за чужбина - без да се замисля да заминава , няма какво да се прави в България .

RapExotic
05-25-2014, 19:27
Може би си прав, че там ще се реализираш по-добре, но ако смяташ да емигрираш за постоянно спри да се оплакваш от положението в България. Човек, който не смята да даде нещо за родината си и да я промени поне малко към по-добро няма право да обвинява другите за състоянието и в момента.

Danica
05-25-2014, 19:29
Може би си прав, че там ще се реализираш по-добре, но ако смяташ да емигрираш за постоянно спри да се оплакваш от положението в България. Човек, който не смята да даде нещо за родината си и да я промени поне малко към по-добро няма право да обвинява другите за състоянието и в момента.

Що пък да няма? Много ми е смешно така като се изказвате - аз бягам от родината, защото положението е зле. Не съм аз виновна, че положението е такова обаче. И не съм сляпа, нито ще си затварям очите за нещата, които са зле в България. Защо това, че оставам, да ми дава специалната привилегия да се оплаквам от ситуацията?
Не го приемай като заяждане, ама просто ми е чудно.

anonymous708973
05-25-2014, 19:33
Между "чужбина" и "чужбина" има огромна разлика. Не можеш да разделяш целия свят на България и "чужбина". Има много държави, много различни манталитети, няма как да знаеш дали ще ти допаднат, дали ще устискаш една година, камо ли много. В момента си градиш сухи теории. Като млад човек трябва да заминеш, разбира се, да видиш малко свят. Не разчитай на впечатленията на родителите си, защото всеки човек е различен. Има хора, които просто не са замесени от тестото за чужбински приключения - което в никакъв случай не е лошо, просто хората сме различни. Виж как ще се чувстваш, пък тогава прецени. В противен случай просто си правиш вятър на устата.

an7raks
05-25-2014, 19:40
Що пък да няма? Много ми е смешно така като се изказвате - аз бягам от родината, защото положението е зле. Не съм аз виновна, че положението е такова обаче. И не съм сляпа, нито ще си затварям очите за нещата, които са зле в България. Защо това, че оставам, да ми дава специалната привилегия да се оплаквам от ситуацията?
Не го приемай като заяждане, ама просто ми е чудно.

Ами, да, нямате право да ревете. Щом не оставате тук и не правите нищо за развитието на страната, нямате никакво право нито да се наричате българи, нито да мрънкате.
Не го приемай като заяждане, ама няма нищо чудно...

Danica
05-25-2014, 19:42
Ами, да, нямате право да ревете. Щом не оставате тук и не правите нищо за развитието на страната, нямате никакво право нито да се наричате българи, нито да мрънкате.
Не го приемай като заяждане, ама няма нищо чудно...

Ама що съм длъжна да оправям бакиите на другите?
Да критикуваш нещо, което виждаш, да отбелязваш, че това, което виждаш, е лошо, не е мрънкане. Лицемерно е да се преструваш, че всичко в България е наред, само защото си извън нея и "нямаш право да мрънкаш".

an7raks
05-25-2014, 19:52
Ама що съм длъжна да оправям бакиите на другите?
Да критикуваш нещо, което виждаш, да отбелязваш, че това, което виждаш, е лошо, не е мрънкане. Лицемерно е да се преструваш, че всичко в България е наред, само защото си извън нея и "нямаш право да мрънкаш".
Що ли? Щото да ти е хубаво на теб и на децата ти, за тва!
Какво имаш да отбелязваш? Хващаш самолетчето за Германия, миеш им кенефите за 1500 евро и се кефиш колко е по-добре, няма за какво да отбелязваш нищо...
Никой не е казал, че тук е идеално, но има и далеч по-неуредени държави, а младите имаме достатъчно години, за да променим поне с малко нещата към по-добро.

Danica
05-25-2014, 19:56
Що ли? Щото да ти е хубаво на теб и на децата ти, за тва!
Какво имаш да отбелязваш? Хващаш самолетчето за Германия, миеш им кенефите за 1500 евро и се кефиш колко е по-добре, няма за какво да отбелязваш нищо...
Никой не е казал, че тук е идеално, но има и далеч по-неуредени държави, а младите имаме достатъчно години, за да променим поне с малко нещата към по-добро.

По-добре да остана и със заплатата си на висшист-преподавател да не мога да си изхраня децата?
Това, че съм избрала да отида там, където ще бъда оценявана според възможностите си и където няма да се сблъсквам с абсурди и несправедливости всеки ден, не означава, че трябва да си затварям очите, нито че внезапно губя правото си да коментирам ситуацията в България.

RapExotic
05-25-2014, 20:01
Що пък да няма? Много ми е смешно така като се изказвате - аз бягам от родината, защото положението е зле. Не съм аз виновна, че положението е такова обаче. И не съм сляпа, нито ще си затварям очите за нещата, които са зле в България. Защо това, че оставам, да ми дава специалната привилегия да се оплаквам от ситуацията?
Не го приемай като заяждане, ама просто ми е чудно.

И ти си виновна, че положенито е зле, и аз също съм виновен и всички, които живеем тук. А най-вече са виновни тези, които са избягали в чужбина и са забравили от къде са тръгнали.
Сега сигурно ще кажеш -Ама те политиците ни ограбиха държавата, циганите са ни виновни че имат по 12 деца не работят и крадат, заплатите са ниски.. Обаче кой ги избира тези политици, кой допуска тези кражби, кой е виновен за икономическото положение в българия? Ние, българите.
Бягайки в чужбина ти толерираш точно опадъка на държавата си. Лишаваш я от един образован млад кадър, който може да промени поне малко положението у нас. Ще си помислиш -Ама един човек какво ще промени? Ама ако са два, пет, десет, сто, хиляда... Това е начина. Тогава имаш право да си недоволна от положението тук, да се оплакваш, да протестираш и тн.
Винаги ми става смешно, когато някой, който живее от 10+ години в чужбина и почти е забравил родината си и езикът си ми обяснява колко било лошо положението в България и какво трябвало да се направи за да се подобри.

an7raks
05-25-2014, 20:04
По-добре да остана и със заплатата си на висшист-преподавател да не мога да си изхраня децата?
Това, че съм избрала да отида там, където ще бъда оценявана според възможностите си и където няма да се сблъсквам с абсурди и несправедливости всеки ден, не означава, че трябва да си затварям очите, нито че внезапно губя правото си да коментирам ситуацията в България.

Хахах! Щяла да бъде оценявана... Колкото в щатите оценяват негрите и колкото ние оценяваме сирийците...
Айде, не можела да си изхранва децата... 7 милиона души, от които сигурно няма и 3 работещи, живеят тук и някак избутват, ти точно няма да можеш...
Или се бориш, мърмориш и помагаш за решаването на един проблем, или бягаш от него и мълчиш, но не и да бягаш, и мърмориш!

Danica
05-25-2014, 20:04
И ти си виновна, че положенито е зле, и аз също съм виновен и всички, които живеем тук. А най-вече са виновни тези, които са избягали в чужбина и са забравили от къде са тръгнали.
Сега сигурно ще кажеш -Ама те политиците ни ограбиха държавата, циганите са ни виновни че имат по 12 деца не работят и крадат, заплатите са ниски.. Обаче кой ги избира тези политици, кой допуска тези кражби, кой е виновен за икономическото положение в българия? Ние, българите.
Бягайки в чужбина ти толерираш точно опадъка на държавата си. Лишаваш я от един образован млад кадър, който може да промени поне малко положението у нас. Ще си помислиш -Ама един човек какво ще промени? Ама ако са два, пет, десет, сто, хиляда... Това е начина. Тогава имаш право да си недоволна от положението тук, да се оплакваш, да протестираш и тн.
Винаги ми става смешно, когато някой, който живее от 10+ години в чужбина и почти е забравил родината си и езикът си ми обяснява колко било лошо положението в България и какво трябвало да се направи за да се подобри.

Грешно ме разбра.
Човек, който не живее в България, не може да дава съвети какво трябва да се направи, за да се оправи положението, така е. Но това не означава, че изведнъж ще спре да се интересува или ще ослепее за ситуацията в страната.

Danica
05-25-2014, 20:06
Хахах! Щяла да бъде оценявана... Колкото в щатите оценяват негрите и колкото ние оценяваме сирийците...
Айде, не можела да си изхранва децата... 7 милиона души, от които сигурно няма и 3 работещи, живеят тук и някак избутват, ти точно няма да можеш...
Или се бориш, мърмориш и помагаш за решаването на един проблем, или бягаш от него и мълчиш, но не и да бягаш, и мърмориш!

Щях да тръгна да споря с теб, но виждам колко си не наясно. Наизуст говориш.
Мислиш, че е лесно на тия, които "бягат"? Помисли пак. Сблъскват се със също толкова тежки проблеми, колкото е животът в българия.

an7raks
05-25-2014, 20:10
Щях да тръгна да споря с теб, но виждам колко си не наясно. Наизуст говориш.
Мислиш, че е лесно на тия, които "бягат"? Помисли пак. Сблъскват се със също толкова тежки проблеми, колкото е животът в българия.

Ами, защо бягат, като е толкова тежко?
България се пише с главно "Б", невероятно, но факт!

Danica
05-25-2014, 20:14
Ами, защо бягат, като е толкова тежко?
България се пише с главно "Б", невероятно, но факт!

Горе съм я написала с главно Б, дай да не се заяждаме чак толкова на дребно : )
Защото човешкото същество е създадено да търси най-ефективния изход от една ситуация. Виждаш, че тук не те устройва, имаш надежда, че другаде ще е различно - отиваш. Ако още пазиш надеждата, че имаш някакво значение, че можеш да промениш нещо - остани.

Уважавам избора ти да останеш. Имам моите си причини да смятам, че нямаш значение за промяната, но не мисля да ги споделям с теб.
Интересен феномен: как досега не съм чула някой от емигриралите да се зъби по адрес на останалите, а винаги е обратното? Защо се месите на другите хора, при положение, че те не ви се месят на вас?

BloodyDreamer
05-25-2014, 20:23
Според мен пък точно хората, които остават, ама не правят нищо по въпроса, нямат право да се оплакват.
Не виждам нищо лошо в това човек да отиде да поживее някъде другаде. Дори може би точно това ни трябва. Да погледнем отстрани. Да видим как другите държави се справят с проблемите, които ги има в България. Това, че не си вътре в самата държава, не означава, че не можеш да помогнеш.
По темата - аз съм решила, че не искам да остана тук. Или по-точно не искам да получа висшето си образование тук. За после не знам. Може и да се върна, може и да не се. Но, честно, имам чувството, че висшето образование тук не значи нищо. Както и средното, впрочем. Имаме толкова много училища, че куцо, кьораво и сакато може да се запише и с малко повече пари даже да завърши със сносни оценки. После сульо и пульо си развяват невероятните дипломи и сертификати, и не знам си още какво и се тупат по гърдите колко са интелигентни. Обожавам страната си, но държавата ми идва малко в повече.

an7raks
05-25-2014, 20:25
Горе съм я написала с главно Б, дай да не се заяждаме чак толкова на дребно : )
Защото човешкото същество е създадено да търси най-ефективния изход от една ситуация. Виждаш, че тук не те устройва, имаш надежда, че другаде ще е различно - отиваш. Ако още пазиш надеждата, че имаш някакво значение, че можеш да промениш нещо - остани.

Уважавам избора ти да останеш. Имам моите си причини да смятам, че нямаш значение за промяната, но не мисля да ги споделям с теб.
Интересен феномен: как досега не съм чула някой от емигриралите да се зъби по адрес на останалите, а винаги е обратното? Защо се месите на другите хора, при положение, че те не ви се месят на вас?

Ама нали викаш, че пак било толкова трудно, защо го правят?

anonymous708973
05-25-2014, 20:26
Хахах! Щяла да бъде оценявана...

Не си прав тук.
Квалифицираните кадри се оценяват :)
Има и много хора, които заминават, за да работят неквалифициран труд, но тези, които са учили и са със стаж, не са пренебрегвани, защото идват от България. В никакъв случай :)

RapExotic
05-25-2014, 20:26
Грешно ме разбра.
Човек, който не живее в България, не може да дава съвети какво трябва да се направи, за да се оправи положението, така е. Но това не означава, че изведнъж ще спре да се интересува или ще ослепее за ситуацията в страната.

Да, точно това е проблемът на българските емигранти - забравят, че са българи. Попринцип съм ЗА обучението в чужбина и ЗА работата там, но тогава когато след като се изучиш ще приложиш знанията си у нас и с парите спечелени там ще се върнеш и ще направиш нещо в родината. А не да идеш и да забравиш от къде си тръгнала, не децата ти да незнаят къде се намира България, не да работиш като за чужденците като втора ръка човек и да си доволна от това.
За пример мога да ти дам турските емигранти. Те са един много добър пример за емигриране без бягане от отговорност към родената си. Те отиват в чужбина, но там продължават да говорят по между си на родния си език, продължават да спазват обичаите си, подкрепят се взаимно в чуждата държава и чакат с нетърпение момента, в който ще си върнат в родината си. А българите какво правят? - Отиват там, забравят езика и обичаите си, гледат да се прецакват един друг, мазнят се на чужденците и дори не се сещат за България. И накрая влизат в един форум и започват до обясняват колко било лошо положението тук.

Danica
05-25-2014, 20:26
Ама нали викаш, че пак било толкова трудно, защо го правят?

Ключовата дума е надежда. : )
Имам надежда, че ако се боря в чужбина, ще има ефект. Нямам надежда, че ако остана тук, борбата ще има някакво значение. Това обаче не означава, че и тук, и там, не е еднакво трудно. Въпросът е има ли смисъл от тия трудности.
Достатъчно ясна?

SHPAIdURmeN
05-25-2014, 20:45
Защо ти е да се ограничаваш до два избора ?
Много известни Български личности през 19 и 20 век, са избирали друг/а идея/избор. Една от тях е да се образоват в чужбина, след това да се върнат в България.
Тогава държавата е нямала какво да им предложи, въпреки това са помагали и давали.

Все ни учат, че държавата е народа и народа прави държавата. Каква е държавата според теб ?
Ти сам го каза. Тя не дава, корумпирана е, разединена е... Едни страдат от носталгията като дърпат въжето на една страна, други дърпат въжето на другата страна, понеже желаят да се развиват, но не по старите принципи. Тя не прави нищо положително за нас.
Извинявай ама не казах ли, че държавата е народа ?

prosto_chovek
05-25-2014, 21:06
Като избягаш единствено ставаш емигрант в чуждата страна. Ако не си някакво светило в някоя област да те молят да идеш в чужбина, си точно един обикновен емигрант. Щото България има над 3 милиона граждани зад граница, които, ако си бяха останали тук, може би целият народ щеше да живее по - добре. Щото цялата политика на страната ни е такава, хората с възможности и поне малко акъл да заминават за чужбина, тук да остават простите и неуките, щото се управляват по - лесно от местановци, съргеевци, боковци и тем подобни лайна. Аз лично мисля, макар че много ще кажат, че това са патриотични приказки, че защо ли да оправям на другите бакиите, че всеки, който е българин, трябва да остане в България и да работи за България, да прави нещо в България. Щото виновни за това дередже, на което сме, сме си самите ние, щото след "злия комунизъм (верно ли някой си мисли, че в България е имало истински комунизъм?)" народът остави разни мутри, измекяри и други подобни да разграбят държавата, позволи на разни диван мостовци, петър стояновци, царчета и други ей такива да разпродадат държавата и да направят всичко частно. Как им позволи? С невежество и на принципа "точно аз ли ще се бутам, който иска, да се бори". Щото ако народът се беше обединил на времето, нито мутрите щяха да просперират, нито тия щяха да ни управляват. И понеже тия са същите и знаят това, мед им капе на сърцето, кога видят поредния самолет я към Англия, я към Германия, щатите... пълен с млади хора, имащи потенциала да направят нещо за страната си, но изнасяйки го в чужбина, за да се реализира като мияч на чинии, автомонтьор, продавач в някоя верига магазини, в бутици, да гледа пенсионери... Забелязали ли сте, че колкото повече народът се измързелява и колкото повече иска всичко да му е на готово и да е по - лесно, толкова по - зле става всичко? Повечето си мислят - ще ида в чужбина, ще ми е по - лесно, България е зле, еди къде си е добре... А ако всичките тези останат тук и развият потенциала си тук, България ще бъде много по - добре за живеене от тия страни, към които се стремите. Ще кажете, че няма потенциал, няма какво да се прави тук. А кой какво прави? Половината отивате в чужбина, другата половина пърдят по диваните по цял ден и чакат някой да ги оправи. Ама нямало здравеопазване - ми как ще има, като кадърните доктори избягаха в чужбина. Нямало образование - как ще има, като всеки гледа да мине по линията на най - малкото съпротивление, като родителите не си възпитават децата или ги възпитават, че няма какво да пазят тук, при положение, че като завършат, ще избягат, като родителите се карат на учителите, които са със завързани ръце от закона така, че реално учител не може да каже нищо на ученик, който може да каже всичко на учител? Просто кучето играе според тоягата. Трябва да спре това промиване на мозъци, което гласи, че чужбината е утопия, което се насажда на децата от най - ранна детска възраст. Щото само по този начин - кадърните млади хора да остават тук, въпреки че в началото може би ще им е по - трудно, ще се оправи България. Тия в парламента по един или друг начин много скоро ще заминат всичките - народът няма да ги търпи вечно, особено ако народът е масово по - умен и по - способен, ако не протестират главно хора, които с минали оттам и са видели, че има протест. България има нужда от млади хора, лица, които да водят към подобряване на хавата. Ама повечето такива са заминали, а които не са имали възможност или просто са останали, са малцинство. Чуждите фирми можеха да бъдат български, всъщност могат да бъдат. Масовката, обаче, са хора, нищо не знаещи, нищо неинтересуващи ги, които гледат как да гепят нещо, как да минат някъде тънко и да не се занимават с нищо. Затова реално за мен всички, които заминават, обричат с още малко бъдещето на България. Нали си правите сметка какво ще стане, ако всички имаха възможност и кажеха - тук не е хубаво, заминавам?

anonymous708973
05-25-2014, 21:06
За пример мога да ти дам турските емигранти. Те са един много добър пример за емигриране без бягане от отговорност към родената си. Те отиват в чужбина, но там продължават да говорят по между си на родния си език, продължават да спазват обичаите си, подкрепят се взаимно в чуждата държава и чакат с нетърпение момента, в който ще си върнат в родината си.

:lol:
Я да те питам - колко турски емигранти си виждал? Щото в България хич не са чааак толкова много. В Германия са 10% от населението и абсолютно категорично твърдя, че не чакат с нетърпение момента, в който ще се върнат в родината си.

NarutoShippuuden
05-25-2014, 21:37
Две отворени дърти чанти, отварям - скърцат панти.

RapExotic
05-25-2014, 21:46
:lol:
Я да те питам - колко турски емигранти си виждал? Щото в България хич не са чааак толкова много. В Германия са 10% от населението и абсолютно категорично твърдя, че не чакат с нетърпение момента, в който ще се върнат в родината си.

Аз имам в предвид точно тези турски емигранти, които са в Германия, Холандия, Белгия и други западноевропейски държави. Тези в България не ги броя за такива, а по скоро за потомствени турци, които са се оказали в пределите на страната ни по различни геополитически причини.
Та точно тези западноевропейски турски емигранти си пренасят бита в държавата в която отиват и започват да живеят там по техния си начин. Българите правят точно обратното - започват да подражават на местните. Турците там се прибират всяко лято в родината си. Това са и така наречените гастарбайтери или гурбетчии. Самият смисъл на думата гурбет или на немски гастарбайтер е човек, който пребивава в друга държава с цел да работи там. Те се определят точно като такива, а не като емигрирали за винаги. Голяма част от българите не се прибират с години, а някои и въобще нямат намерение да стъпват в родината си.
Ако Турция бъде приета в Европейския съюз и стане достатъчно демократична държава (няма да казвам икономически развита, тъй като тя е на второ място в Европа след Германия), то тези турци ще се върнат там без да се замислят. Обаче ако в България нещата се подобрят (което е почти невъзможно ако всеки бяга зад граница) колко от българите ще се върнат тук? Със сигурност няма да са много.

shmatarok
05-25-2014, 22:15
Ще се включа утре по темата по-подробно.

Към автора - ако смяташ да учиш медицина, недей да излизаш навън, учи си я в България. В УК (и в Германия доколкото знам) е много трудно, да не кажа невъзможно, да влезеш с чиста медицина. Въпреки че базата е доста остаряла и не се разполага с най-модерната техника, материята е почти същата. Вече като дойде време за специализация, винаги можеш да се преориентираш към някъде другаде.

Към спора - набързо ще вметна, че в България всъщност има доста възможности. Прави ми впечатление последните години, като се прибирам, хрумват ми няколко идейки. Ако се променят поне законите и законодателната и съдебната власт вземат да си гледат работата както трябва... :)
Иначе всеки разправя, че трябва да вземем да направим нещо, миналата година две седмици бях по протести и каква файда? Протестира ли още някой изобщо?
Аз лично не знам как може да се промени нещо по мирен път. На тея дебелоглавци в парламента изобщо не им пука какво става по улиците.

FAKE IT
05-25-2014, 23:31
Не съм изчел всички коментари, но това не ми пречи да пофилософствам за лека нощ. Започваме.


Не твърдя, че не харесвам страната си, напротив - обичам я, но до сега аз не виждам какво положително е направила тя за мен...

Ако не си помогнеш сам, няма кой да ти помогне. Ти какво очакваш? Някой да дойде и да ти свърши работата вместо теб? Някой да те носи на ръце, без да си свършил нищо? Как очакваш да получаваш, след като не даваш? Кви са тия фантазии, още живееш в приказките.

Нищо на тоя свят не е лесно и не се дава ей така, щото колкото ти се дава, толкова ще ти се и взима в един момент, животът ти не е константна величина - има падения и има успехи, както един ден всичко ти върви перфектно, така на другия ти се случват всички гадости на света и то на куп. Точно в момента на тия падения обаче е по-удобно да си останем на земята, да си седим мирно и кротко в дупката, в която сме попаднали, защото пътят нагоре изисква усилия и има риск да се подхлъзнем и да паднем отново. По-лесно е да седим пред телевизора, да си разкарваме задниците по молове и кафета и същевременно да се чудим защо всичко е толкова тъпо и защо нямаме развитие. Защо нямаме свястна работа. Как да я имаш, като не си мърдаш шибания задник? Вместо да посветиш свободното си време на личностно развитие го прекарваш в статуси у фейсбук и непрестанни оплакваници. Е, как да стане нещо?

От теб зависи всичко. Защо го отдаваш на външни фактори и прехвърляш топката на някой друг? Прехвърляш топката на родителите си, на народа, на държавата си, очакваш те да изградят живота ти на готово вместо теб самия. Я се хванете в ръце и излезте от тоя филм бе, хора. Все трябва да си избираме лесния и мързелив път, щото нямаме топки и сме твърде слаби и е твърде трудно, о горките ние. Дай да правим това, което правим най-добре от 50 години насам - да се оплакваме и да бездействаме. Е, как да стане нещо?


Аз не мисля, че в България мога да се развия, независимо от сферата, която харесвам. Останал съм с впечатлението, че в нашата държава, ако нямаш връзки и много пари, не ставаш за нищо, без значение какво си завършил и какъв човек си. Аз нямам връзки, нито много пари.

И пак прехвърляме топката на някой друг, пак външните фактори ни ограничават и са виновни за всичко. Защо? Защото така е удобно, а всеки обича да му е комфортно на задника, но не осъзнава, че за това нещо се изискват жертви. Ти мислиш, че в България няма да се развиеш? Знаеш ли какво мисля аз? Че с тая нагласа няма да се развиеш, където и да идеш. Защо? Защото не вярваш в себе си и не уважаваш себе си. Все другите са виновни за всичко, а ти междувременно не си мръднал задника да свършиш нещо, като хората или дори и да си го направил си се отказал пред първата трудност. Трудности винаги ще има, без гадости не става в тоя живот, винаги нещо ще те спъва, но ключът към успеха е в това да се изправиш и да продължиш напред след всяко едно спъване!

Вземете се фокусирайте върху себе си, върху личностното си развитие и спрете да вярвате във външни фактори и да се оправдавате с тях. Никой не ви е виновен за това, че сте мекотели, вие самите носите отговорност за собствения си живот и от вас зависи посоката, в която ще протече той. Не зависи нито от държавата ви, нито от който и да е било друг. ВИЕ СТЕ ДЪРЖАВАТА! България е отражение на хората, намиращи се в нея, а голяма част от въпросните хора имат навика да:

- Се оплакват от всичко и всички и същевременно да не вършат нищо по въпроса.
- Да отдават собствения си живот на чужди фактори и все някой друг да е виновен.
- Да бягат. Вечното бягство от проблемите. Само дето няма начин да избягаш от тях, те винаги ще те съпътстват, докато не се изправиш срещу тия путки майни и не им кажеш да си е*ат майката. Но не, лесното е да бягаме мислейки си, че ще постигнем нещо по тоя начин.
- Да се отказват след първата пречка пред пътя им.

Как очаквате да е добре държавата ни, като е пълна с хора, които страдат от 3000 вида психични разстройства и депресии, без дори да го осъзнават? Хора, които са негативни и всяват собствения си негативизъм в децата си? Хора, които са със слаба воля? За това и държавата ни е изпълнена с негативизъм и е на това ниво. Не заради еди кой си политик, а заради мен самия. Аз и само аз съм виновен за ситуацията, в която се намирам, аз съм отговорен за падението на държавата си.

Хубаво си помислете.

anonymous708973
05-26-2014, 05:48
АТурците там се прибират всяко лято в родината си. Това са и така наречените гастарбайтери или гурбетчии. Самият смисъл на думата гурбет или на немски гастарбайтер е човек, който пребивава в друга държава с цел да работи там. Те се определят точно като такива, а не като емигрирали за винаги. Голяма част от българите не се прибират с години, а някои и въобще нямат намерение да стъпват в родината си.

О, ама на теб зорът ти е емигрантите да се прибираме за лятото. Така ли се оправя държава? Като се прибера за лятото да ида на море, какво точно оправям, не че нещо?
Наливам пари в туризма, разбира се, ама туризмът сигурно ни е единственият отрасъл, който е наред, напук на усилията ни да го скапем.

BoysInc97
05-26-2014, 06:55
пълен с млади хора, имащи потенциала да направят нещо за страната си, но изнасяйки го в чужбина, за да се реализира като мияч на чинии, автомонтьор, продавач в някоя верига магазини, в бутици, да гледа пенсионери...
Ама нямало здравеопазване - ми как ще има, като кадърните доктори избягаха в чужбина.

Първо, радвам се, че темата предизвика интерес. Аз обаче не съм съгласен с някои от твърденията. На няколко пъти прочетох тук, че българите в чужбина единствено става ли работа "втора ръка" - чистачи, гледачи на стари хора т.н, НО дори и да има такива, умните и добри кадри биват възнаградени за труда и знанията си. Това че никой не показва успелите българи в чужбина, не означава, че ги няма. И не ми казвайте отново, че, където и да отидеш и какъвто и да си, винаги ще си "по-малко" от другите само защото си чужденец. ТОВА НЕ Е ТАКА! Познавам и съм чел за много успешни хора, на които местните се възхищават.
Относно здравеопазването и коментара на prosto_chovek - ами да стоят тук ли докторите? Тези, които са се спукали от учене и след това да получават по-малко от една сервитьорка в Слънчев бряг, така ли е правилно?? Разбира се, че не всичко се отнася до парите, но това е несправедливост. Или пак ще кажеш - докторите сами трябва да оправят положението...как??? тяхната работа не е ли да помагат на хората?

BoysInc97
05-26-2014, 07:05
Друго нещо, което забелязах е, че много от вас твърдят, че държавата зависи от народа. До някъде съм съгласен с това, но нали се сещате, че "там горе" винаги ще ги има "калпавите" и некадърните, които желаят само собственото добро. Колкото и да се опитват младите и кадърните, които остават, да направят нещо, те биват притискани и ограничавани и така стремежът им тотално се убива. Чуждестранните фирми са може би единствените, които предлагат горе-долу добра реализация за младите, но те не могат да оправят целия народ. Друго, за което говорите, са мързеливите и неуки българи, които си "клатят краката" и не правят нищо. Защо тези, които са способни, да понасят последствията от невежеството на другите???? Това не мога да разбера. Тези, които имат потенциал, да ходят да образоват тези, на които не им пука изобщо? България има много блестящи кадри, но тъжното е, че броят на тези, които "не стават за нищо", е ужасно по-голям и така всичко губи смисъл.
Да, кажете пак, че съм малък и че живея в собствения си свят, но според мен това е реалността и тя може да бъде променена адски трудно, дори невъзможно, точно заради тези, на които им е все едно.
Хубав ден :)

SHPAIdURmeN
05-26-2014, 07:30
Друго нещо, което забелязах е, че много от вас твърдят, че държавата зависи от народа. До някъде съм съгласен с това, но нали се сещате, че "там горе" винаги ще ги има "калпавите" и некадърните, които желаят само собственото добро. Колкото и да се опитват младите и кадърните, които остават, да направят нещо, те биват притискани и ограничавани и така стремежът им тотално се убива. Чуждестранните фирми са може би единствените, които предлагат горе-долу добра реализация за младите, но те не могат да оправят целия народ. Друго, за което говорите, са мързеливите и неуки българи, които си "клатят краката" и не правят нищо. Защо тези, които са способни, да понасят последствията от невежеството на другите???? Това не мога да разбера. Тези, които имат потенциал, да ходят да образоват тези, на които не им пука изобщо? България има много блестящи кадри, но тъжното е, че броят на тези, които "не стават за нищо", е ужасно по-голям и така всичко губи смисъл.
Да, кажете пак, че съм малък и че живея в собствения си свят, но според мен това е реалността и тя може да бъде променена адски трудно, дори невъзможно, точно заради тези, на които им е все едно.
Хубав ден :)

Прав си до там, където ни се разминава мисленото.
За мен мислиш прекалено отрицателно "няма надежда; невъзможно е". Няма невъзможни неща.

an7raks
05-26-2014, 07:56
Ама то успелите и кадърните получават възнаграждение и тук... Имам позната, която вземаше 10 бона на месец, занимавайки се с програмиране и графичен дизайн тук в България. Ако си толкова кадърен, ще успееш и тук да пробиеш, но ако си некадърен, и на Марс да идеш, нищо няма да постигнеш.

DisappointedDreamer
05-26-2014, 10:24
Първоначално написано от RapExotic Виж мнението
За пример мога да ти дам турските емигранти. Те са един много добър пример за емигриране без бягане от отговорност към родената си. Те отиват в чужбина, но там продължават да говорят по между си на родния си език, продължават да спазват обичаите си, подкрепят се взаимно в чуждата държава и чакат с нетърпение момента, в който ще си върнат в родината си.

Изключително неподготвен се изказа.
Особено много се смях на последното ти твърдение - чакали с нетърпение момента, в който ще се върнат в родината. ХХАХАХАХАХАХА, сериозно ли не осъзнаваш абсурдността на твърдението си?

Познавам много турци зад граница, познавам и много българи, които живеят назапад. И от двете националности се забелязват две неща:

- хора, които спазват обичаите си
- хора, които подражават и приемат обичаите на страна, в която живеят

И двете алтернативи се забелязват и в българи, и в турци, в еднакъв процент като бройка. Единствената разлика, в която съм се убедила е, че турците (както и сърбите и други) се поддържат и помагат, докато при българите такъв феномен не съм наблюдавала. Което, разбира се, не означава, че не е изключено да съществува. И повярвай ми, турците изобщо не чакат с нетърпение момента, в който ще се върнат, защото тук вече са изградили нов живот. Живот, който родината им не би могла да им предостави.

Относно другото ти абсурдно твърдение как турците се прибирали всяко лято, а българите не с години - отново смях. Пантерката ти обясни защо, а друга възможна причина е, разбира се, финансовата.

Мноого бисери в тази тема, и то от все един и същ потребител. За какво ли се учудвам

RapExotic
05-26-2014, 10:39
О, ама на теб зорът ти е емигрантите да се прибираме за лятото. Така ли се оправя държава? Като се прибера за лятото да ида на море, какво точно оправям, не че нещо?
Наливам пари в туризма, разбира се, ама туризмът сигурно ни е единственият отрасъл, който е наред, напук на усилията ни да го скапем.

На мен идеята ми е със спечелените пари там да направят нещо за родината си. Да не забравят, че са българи. Да имат желание да се върнат и да променят нещо, а не да се чуждестранизират.
Това става най-вече чрез откриване на фирми, инвестиции и вкарване на свежи пари в икономиката ни.
Туризмът в България съвсем не е наред. Явно не си много в крак с положението му в момента. Хотелите през лятото стоят полу-празни и са принудени да смъкват цените до минимума само и само да не работят на загуба. Особенно заради украинско-руската криза тази година се очаква спад с до 80% на руските туристи у нас, а те са една голяма част от почиващите чужденци по черноморието.

anonymous708973
05-26-2014, 14:18
На мен идеята ми е със спечелените пари там да направят нещо за родината си. Да не забравят, че са българи. Да имат желание да се върнат и да променят нещо, а не да се чуждестранизират.
Това става най-вече чрез откриване на фирми, инвестиции и вкарване на свежи пари в икономиката ни.
Туризмът в България съвсем не е наред. Явно не си много в крак с положението му в момента. Хотелите през лятото стоят полу-празни и са принудени да смъкват цените до минимума само и само да не работят на загуба. Особенно заради украинско-руската криза тази година се очаква спад с до 80% на руските туристи у нас, а те са една голяма част от почиващите чужденци по черноморието.

Мда бе, хотелите били полупразни. Най-близката ми приятелка последното лято е работила в хотел в Златни, пръсвал се е по шевовете, даже стаите на персонала са били дадени на гости. В началото на сезона видях, че нощувката там е 50 лв, в разгара на сезона стават по 110. Само ще е на загуба, да знаеш.
Пък по случайност познавам украинец, който (като много други) e ходил на почивка на Крим, но предвид кризата си е запазил полет и хотел в България.

Лято 2012 бях в Кранево, не можеш да се разминеш от руснаци, ама буквално. И тва в Кранево! Айде представи си Албена, Слънчев бряг и Златни пясъци.

Как пък все се случва да мога да ти опровергая абсурдните твърдения?

RapExotic
05-26-2014, 14:51
Мда бе, хотелите били полупразни. Най-близката ми приятелка последното лято е работила в хотел в Златни, пръсвал се е по шевовете, даже стаите на персонала са били дадени на гости. В началото на сезона видях, че нощувката там е 50 лв, в разгара на сезона стават по 110. Само ще е на загуба, да знаеш.
Пък по случайност познавам украинец, който (като много други) e ходил на почивка на Крим, но предвид кризата си е запазил полет и хотел в България.

Лято 2012 бях в Кранево, не можеш да се разминеш от руснаци, ама буквално. И тва в Кранево! Айде представи си Албена, Слънчев бряг и Златни пясъци.

Как пък все се случва да мога да ти опровергая абсурдните твърдения?

Твърдението не е мое, а е на базата на проучвания. Златните пясъци и Слънчев бряг не ги коментирам, тъй като там ходят точно определени хора с точно определена цел, различна от спокойна почивка на море. За това и винаги се намират хора, които да запълнят хотелите. В останалите курорти също има хотели, които са пълни, но има и много, които са полу-празни. Ако имаш наблюдения върху точно определен хотел това е друга работа. Аз говоря за положението като цяло.

За руснаците е точно така. Те съставят една голяма част от почиващите чужденци у нас и без тях печалбата от сезона би спаднала доста. Руското министерство официално е призовало гражданите си да не ходят на почивка в страните от ЕС. Да се надяваме, че няма да се вслушат в препоръката.

tori
05-26-2014, 16:37
Туризмът в България съвсем не е наред. Явно не си много в крак с положението му в момента. Хотелите през лятото стоят полу-празни и са принудени да смъкват цените до минимума само и само да не работят на загуба.
Моля?! Кво викаш?! Я пак? Аз що не знам да е така? :о
Баси, за кво уча туризъм, баси. То туризъм в БГ няма, няма туристи, хотелите празни, все на загуба, все с побутване... Баси, къде се набутах?! Ужас! Жива да се оплача!
Надявам се разбираш колко неориентирано звучиш. По черноморието е бъкано с руснаци, тук-таме някой украинец и изключииително рядко румънец (те висят по Метро-тата), забелязвала съм и германски баби, но те основно са по круизи по Дунава. Хотелите са все пълни, но има друг проблем и той е далеч от липсата на туристи и такива ми ти работи. Персонала често бива подбиран на принципа „знае как да поздрави на английски, немски и руски, виждал е как се сервира/работил е малко с Clock evolution/знае как да забърка таратор, тъй че става за нещо“, защото всеки хотелиер гледа да вземе току-що завършили ученици ИЛИ не добре образовани хора като цяло. Ние (току-що/все още незавършили гимназия) сме почти без опит, млади сме и можем да бачкаме по 10-12 часа в денонощие, още сме твърде зелени и не си знаем правата особено добре, търсим нещо сезонно за между учебните години в училище/университет. 4/5 звездните хотели ги устройва да платят три или четири заплати по 6-7-800 лева, според зависи, да им правиш слуш и за догодина да си готов пак да хукнеш там, щото, видиш ли, е много яко. Включена ти е храна, транспорт, стая И накрая вземаш някоя препоръка, че си чудесен млад кадър и можеш да правиш туй-онуй.
Който е мъъъъъничко запознат, веднага щом седне по морските кръчми и дискотеки забелязва грешките в чинията си, в чашата си, в маниерите на сервитьора, отношението, в поставянето на кърпата в хотела ако щеш, чистенето на стаята и такива мънички неща. През това време призьори в готварството, барманството, сервирането, дето са учили сумати време киснат без бач или се принуждават да блъскат за 400 лева по капанчетата, да пържат цаца и картофи и да наливат бира в пластмасови чаши. Защо? Защото в гимназията са били „най-добър сладкар за 1980 на България“ и сега не се лъжат като нас - по-младите.

Mozzela
05-26-2014, 18:06
И ти си виновна, че положенито е зле, и аз също съм виновен и всички, които живеем тук. А най-вече са виновни тези, които са избягали в чужбина и са забравили от къде са тръгнали.
Сега сигурно ще кажеш -Ама те политиците ни ограбиха държавата, циганите са ни виновни че имат по 12 деца не работят и крадат, заплатите са ниски.. Обаче кой ги избира тези политици, кой допуска тези кражби, кой е виновен за икономическото положение в българия? Ние, българите.
Бягайки в чужбина ти толерираш точно опадъка на държавата си. Лишаваш я от един образован млад кадър, който може да промени поне малко положението у нас. Ще си помислиш -Ама един човек какво ще промени? Ама ако са два, пет, десет, сто, хиляда... Това е начина. Тогава имаш право да си недоволна от положението тук, да се оплакваш, да протестираш и тн.
Винаги ми става смешно, когато някой, който живее от 10+ години в чужбина и почти е забравил родината си и езикът си ми обяснява колко било лошо положението в България и какво трябвало да се направи за да се подобри.

Имаш предвид, че сме виновни, защото не помагаме и не правим нищо, тогава защо държавата да упада, като този нищо неправещ човек си отиде, така има един бездействащ човек по-малко и в държавата остават повече хора, който ще правят промяна, било тя към добро или лошо.

RapExotic
05-26-2014, 18:20
Имаш предвид, че сме виновни, защото не помагаме и не правим нищо, тогава защо държавата да упада, като този нищо неправещ човек си отиде, така има един бездействащ човек по-малко и в държавата остават повече хора, който ще правят промяна, било тя към добро или лошо.

Напротив, имам предвид, че точно образованите и креативни, млади хора отиват да работят за друга държава и забравят за България. Те не правят нищо за родината си, а не попринцип. Така тук остават нереализираните и необразованите хора, които дърпат държавата надолу. Остават мошенниците, които се възползват от тяхната глупост за да ги ограбват и да си живеят живота. Остават възрастните хора, които живеят в нищета, защото децата и внуците им отдавна са избягали в чужбина, а на държавата не и дреме за това.
Точно за това положението тук няма да се оправи. Хората нямат мотивацията да променят нещо, а гледат да избягат на готово.

Mozzela
05-26-2014, 18:22
Хора, отваряте много подтеми! Туризмът няма нищо общо. Аз няма да напусна България, заради обичаите и т.н., аз ще я напусна, заради влошаващото се положение. Забележете, това идва от устата на бъдещото "ни" поколение. Аз, макар и още дете, съм си изградил план за живота, какво образование, къде, ами после. Като цяло тук темата са емигрантите и понеже това ми влиза в плана, бих се изказал. Според елементарни политически наблюдения от моя страна, аз осъзнавам, че България запада в един огромен цикъл на застояване, или пък по-лошо, влошаване. Това се дължи на не малко неща, главно политика. Народът е силно разчленен и не може да се организира правилно гласуване за политици. От една страна има силна корупция, от друга има купуване и продаване на гласове. Затъвам много навътре и ще се върна към разчленението на народа. Един от проблемите са циганите, който намират пробив в системата и се възползват, а ние плащаме за хитростта им. Другият проблем е е образованието и работата. Има огромна маса от слабообразовани хора, търсещи работа,а и да бъдем честни, това се среща и при хората с високо образование. Този процент ( не малък) хора нямат никаква представа на кого да се доверят, защото това изгражда с време. Е, мога да дам още доста примери, но ще се задълбоча, а не искам, и забележете, че нищо от това, което написах, го няма в чужбина. Не искам да изпадам в спорове, защото уважавам вашето мнение, пък и аз съм направил своя избор.

Mozzela
05-26-2014, 18:31
Напротив, имам предвид, че точно образованите и креативни, млади хора отиват да работят за друга държава и забравят за България. Те не правят нищо за родината си, а не попринцип. Така тук остават нереализираните и необразованите хора, които дърпат държавата надолу. Остават мошенниците, които се възползват от тяхната глупост за да ги ограбват и да си живеят живота. Остават възрастните хора, които живеят в нищета, защото децата и внуците им отдавна са избягали в чужбина, а на държавата не и дреме за това.
Точно за това положението тук няма да се оправи. Хората нямат мотивацията да променят нещо, а гледат да избягат на готово.

От човешка гледна точка си прав и трябва да се направи нещо, НО като няма какво, няма как, аз не съм длъжен да страдам, заради бездействието на миналото поколение. Защо слагаш новото поколение под общ знаменател образовано и мотивирано? Положението в държавата е едно и също от мноооого дълго време, така и хората остават същите. Няма надежда за промяна. Единственият проблем са старите хора и родителите, защото макар и да прозвучи грубо, че са бездействали и сами са си виновни, те все пак са ни отгледали и са виновни заради положението, в което сме. Аз съм доволен, защото имам избор и възможности и аз избирам какво да правя. Това е държава на измамници и цигани, защо просто не я оставим на тях, така нямам от кого да дърпат, а ние ще сме в по-добро положение. Тези неща, като морални ценности на страна, те няма да ми определят живота.

RapExotic
05-26-2014, 18:44
От човешка гледна точка си прав и трябва да се направи нещо, НО като няма какво, няма как, аз не съм длъжен да страдам, заради бездействието на миналото поколение. Защо слагаш новото поколение под общ знаменател образовано и мотивирано? Положението в държавата е едно и също от мноооого дълго време, така и хората остават същите. Няма надежда за промяна. Единственият проблем са старите хора и родителите, защото макар и да прозвучи грубо, че са бездействали и сами са си виновни, те все пак са ни отгледали и са виновни заради положението, в което сме. Аз съм доволен, защото имам избор и възможности и аз избирам какво да правя. Това е държава на измамници и цигани, защо просто не я оставим на тях, така нямам от кого да дърпат, а ние ще сме в по-добро положение. Тези неща, като морални ценности на страна, те няма да ми определят живота.

Именно заради този песимизъм и бягане от отговорност държавата е в това състояние. И ще повторя думите си от първия ми пост - хора, които разсъждават по този начин нямат моралното право да се оплакват от положението тук. Или бягаш и си мълчиш или оставаш и се бориш за нещо по-добро.

Hayashi
05-26-2014, 18:49
Тези теми винаги са ми любими.
Ако имаш възможност, заминавай и не се чуди много. После винаги можеш да се върнеш, но шанс да учиш висше в чужбина отново едва ли ще имаш.
България нищо не прави, за да задържи младите си, така че изобщо никой не трябва да се учудва, че много народ и си хващаме багажа и отлитаме на някъде. И не, приятелите и познатите ми, които живеят тук не са направили повече за родината си отколкото аз. Но пък откъм възможности за образование са имали много повече предложения отколкото сме имали ние в България.
И ако живееш в държава от Европейския съюз и спазваш елементарни привички на обществото, никой няма да те третира като емигрант, най-малкото, защото е противозаконно.

BloodyDreamer
05-26-2014, 20:59
В България в момента има грубо казано три типа хора:
1. Честни, работливи, креативни, можещи, знаещи и т.н. граждани (млади и стари)
2. Мързеливи егоисти, които гледат само те да се уредят, използват връзки, за да получат разни изгоди (работа, парична награда, почивка, по-добро място за паркиране, каквото и да е), въпреки че са абсолютно некомпетентни и незаслужаващи въпросната изгода
3. Хора, на които просто не им пука. Такива, които живеят само в своя си свят, не се интересуват от нищо по-далечно от това дали ще има ядене и пиене на масата тая вечер, дали ще си получат заплатата в края на месеца и дали евентуално ще успеят да си съберат пари за новия автомобил/телефон/нещо си. С две думи - стига да на се валят в мизерия и да не ги карат да си дават прекалено много зор, им е през оная работа какво става в държавата, по света, във вселената, не им пука за морали, идеали, бъдещето и разни такива вятърничави глупости... или просто са решили да си затварят очите.

И какво всъщност се случва:
Хората от втория тип заемат по-високите позиции чрез най-различни методи като манипулиране, подкупване, мазнене и т.н., и понеже са некомпетентни, рушат всичко по пътя си. Хората от първия тип, колкото и да се опитват, не биха могли да се противопоставят на по-висшестоящите идиоти, защото единственото, което биха могли да предложат са идеалите си и надеждата за една по-добра България. А какво са мечтите на един идеалист за зажаднялите за власт лумпени, които ръководят държавата (и някои фирми/организации/читалища/квото там може да се ръководи) освен меко руло тоалетна хартия (мога да ви опиша с подробности какво правят с тия мечти, ама няма да е много красиво, затова ще си замълча... пък и всички знаем за какво се ползва тоалетната хартия)? Защото единственият начин да победиш човек, който играе без правила, е и ти да зарежеш своите. Но какъв е смисълът да се бориш за нещо, ако преди това трябва да го отречеш? Третия тип хора не мисля, че има смисъл да ги коментирам. Единствената причина, поради която те биха се възмутили от случващото се, е ако им бъде бръкнато по-дълбоко в джоба, ама вече видяхме кво се случи с протестите, така че и тука май удряме на камък. И така кадърните млади българи или остават в България и евентуално свикват да бъдат тъпкани и стават от третия тип хора, или биват корумпирани и се превръщат в хора от втория тип, или просто си хващат партакешите и заминават по чужбината.
ПП. Не, чужбина не е утопия. Мисля, че по-голямата част от хората, които заминават, са пределно ясно с това. Но хората не заминават, защото в Германия/Англия/Франция/Тимбукту/На баба ми кюлотите е перфектно и там ще си ринат мангизите и щастието с лопати (едва ли някой е чак толкова заблуден). Народът заминава, защото там е по-добре от тук и това е напълно достатъчно.

draid
05-26-2014, 21:23
Ще ти задам 2 въпроса.

1. Какво ти си направил за държавата, че чакаш на готово от нея ?
2. Как така реши, че няма как да се развиеш в държавата, след като дори не си опитал ?

Вече започвам да съжалявам родителите които промиват мозъците на децата си от малки.


По-добре да остана и със заплатата си на висшист-преподавател да не мога да си изхраня децата?
Това, че съм избрала да отида там, където ще бъда оценявана според възможностите си и където няма да се сблъсквам с абсурди и несправедливости всеки ден, не означава, че трябва да си затварям очите, нито че внезапно губя правото си да коментирам ситуацията в България.

Както се изрази покойният Джоко Росич, много уважавана от мен личност, наполовина българин, но по голям Българин от 95% от днешната младеж. Там си отишла на готово уредено и направен, но ти не си допринесла за това. Мислиш ли че на хората в Германия им е било леко в годините след ВСВ ? А на поляците, французите и т.н. ? Защо те не са избягали всички нанякъде с идеята, че в държавата им нищо не става ?


:lol:
Я да те питам - колко турски емигранти си виждал? Щото в България хич не са чааак толкова много. В Германия са 10% от населението и абсолютно категорично твърдя, че не чакат с нетърпение момента, в който ще се върнат в родината си.

Хвани да пътуваш с кола от Германия за България около Байрам или края на лятото и ще видим дали няма да висиш като паяк по задръстванията и как на 10 коли 8 са с броеници окичени по огледалата и багаж като за великото преселение на народите в колата. И да не ти обяснявам за Турците в Германия, Холандия и т.н. и точно как си пренасят много успешно бита и традициите в дадената страна. Жалко, че си уж толкова време в Германия и все се биеш в гърдите, а не си забелязала нещо толкова очевадно. И ако се съмняваш, то вземи пътувай с кола в указаното от мен време за България, ако не може да караш нека някой те вози, пък после ще си говорим.


Ще се включа утре по темата по-подробно.

Към автора - ако смяташ да учиш медицина, недей да излизаш навън, учи си я в България. В УК (и в Германия доколкото знам) е много трудно, да не кажа невъзможно, да влезеш с чиста медицина. Въпреки че базата е доста остаряла и не се разполага с най-модерната техника, материята е почти същата. Вече като дойде време за специализация, винаги можеш да се преориентираш към някъде другаде.

Към спора - набързо ще вметна, че в България всъщност има доста възможности. Прави ми впечатление последните години, като се прибирам, хрумват ми няколко идейки. Ако се променят поне законите и законодателната и съдебната власт вземат да си гледат работата както трябва... :)
Иначе всеки разправя, че трябва да вземем да направим нещо, миналата година две седмици бях по протести и каква файда? Протестира ли още някой изобщо?
Аз лично не знам как може да се промени нещо по мирен път. На тея дебелоглавци в парламента изобщо не им пука какво става по улиците.

В Германия не е трудно да влезеш медицина, особено за тези завършили немски гимназии с Sprachdiplom, мой роднина завърши медицина там и нямаше абсолютно никакви проблеми с влизането, даже бих казал че в България се влиза по-трудно. Трудността там е да избуташ първите 2 години и по конкретно ситото след 2-рата година на което те препитват за предните 2г и на което не може да се провалиш повече от X брой пъти, след което решават че си неблагонадежден за въпросната специалност и духаш супата. От 3-тата година става вече по леко и така до края на 6-тата когато след определен период стажове трябва да си вземеш държавните изпити. Абе за медицината в Германия много мога да говоря.


Моля?! Кво викаш?! Я пак? Аз що не знам да е така? :о
Баси, за кво уча туризъм, баси. То туризъм в БГ няма, няма туристи, хотелите празни, все на загуба, все с побутване... Баси, къде се набутах?! Ужас! Жива да се оплача!

Ами аз завърших преди доста време средното си образование със специалност мениджмънт в хотелиерството и прочие. Завърших това, защото уж беше с добра преспектива (не казвам, че е лош избор, но туризма изобщо не е това което трябва да бъде и в много насоки е пълна трагедия) И това ти го казва, човек който го е наблюдавал много от близо и е бил част от един доста доходоносен бизнес в тая сфера, който за съжаление отдавна не е изобщо доходоносен колкото трябва да бъде. Като се замисля, все още има доста хляб в него, но вече трябва да се играе много по на едро. Хубаво е за теб като учеща туризъм да се разходиш по курортите в Швейцария, Италия, Австрия (повечето зимни курорти, които са прекрасни и през лятото) и ще може да сравниш колко глупости се направиха в България за да се съсипе туризма. Ако очакваш по морето и масови курорти като на Слънчев бряг, Несебър, Созопол и т.н. да откриеш пример за правилно подреждане на маса, правилно сервиране, познание кое как се поднася и с какво в каква чиния и прочие много се лъжеш. В някой от 5 звездните хотели се срещат обслужване на достатъчно високо ниво, въпреки че за учил подобно нещо не би било проблем да открие ред нередности.

anonymous708973
05-26-2014, 22:25
Както се изрази покойният Джоко Росич, много уважавана от мен личност, наполовина българин, но по голям Българин от 95% от днешната младеж. Там си отишла на готово уредено и направен, но ти не си допринесла за това. Мислиш ли че на хората в Германия им е било леко в годините след ВСВ ? А на поляците, французите и т.н. ? Защо те не са избягали всички нанякъде с идеята, че в държавата им нищо не става ?

Това е много добър аргумент, впрочем!

А за медицината - грешиш, и то стабилно. Българи влизат по-лесно (ако говориш само за това, напълно съм съгласна!), както и на повечето места, разбира се, но е напълно обичайно за германците да стоиш 2-3 години във Warteliste-то, защото средният успех за влизане е 1.0, примерно :D

А тоя шпрахдиплом е такава кирлива хартийка, че за нищо не става. Никакви реални знания не стоят зад нея.

За турците не ми говори. Специално в моя град има много. Вероятно си пътуват чат-пат, никъде не съм казала, че не си пренасят обичаите, неслучайно си купувам кори за баница именно от турски магазин... НО особено младите турци такъв немски приплякват, че българите вода ще им носим. По-възрастните са ужас - забрадки, селско провикване в трамвая, джапанки етц.

102
05-26-2014, 22:51
тия турци напрао цигани

draid
05-27-2014, 07:08
Това е много добър аргумент, впрочем!

А за медицината - грешиш, и то стабилно. Българи влизат по-лесно (ако говориш само за това, напълно съм съгласна!), както и на повечето места, разбира се, но е напълно обичайно за германците да стоиш 2-3 години във Warteliste-то, защото средният успех за влизане е 1.0, примерно :D

А тоя шпрахдиплом е такава кирлива хартийка, че за нищо не става. Никакви реални знания не стоят зад нея.

За турците не ми говори. Специално в моя град има много. Вероятно си пътуват чат-пат, никъде не съм казала, че не си пренасят обичаите, неслучайно си купувам кори за баница именно от турски магазин... НО особено младите турци такъв немски приплякват, че българите вода ще им носим. По-възрастните са ужас - забрадки, селско провикване в трамвая, джапанки етц.

Разбира се, че говоря за българи. Тук надали има немци които искат да идат в Германия да кандидатстват. Шпрахдиплом е хартийка, то като че ли SAT не е. Това какви знания седят зад нея е изцяло строго индивидуално. Важното е, че преди с тая хартийка нямаше проблем да кандидатстваш, поне за няколко специалности съм сигурен. А влезеш ли да учиш колкото и да не си го научил няма къде да ходиш. Може да си удължиш обучението с някоя година, но ще се справиш с правилната мотивация. Братовчеда знаеше немския доста добре и въпреки това имаше известни затруднения първата години по устните изпити, но и терминологията в медицината е малко кофти, то всъщност като цяло специфичната терминология за дадена специалност е кофти.

anonymous708973
05-27-2014, 09:16
Така съм съгласна.
А SAT... останала съм с впечатление, че е доста сериозен изпит и със сигурност се иска повече подготовка отколкото за тоя смешен шпрахдиплом.

Hayashi
05-27-2014, 09:35
По повод аргумента на draid, аз не съм съгласна. Поляците се изнасят и то много повече от колкото ние българите. А в Полша ситуацията е много по-добре от България. Французите не учат висше в чужбина, защото езиците им куцат толкова много, че само един минимален процент ще успеят да го изкарат. А и тук по принцип не обичат да си дават зор за каквото и да е.
На всеки, на който не му изнася и има възможност е логично да се премести.

anonymous708973
05-27-2014, 12:38
Французите не учат висше в чужбина, защото езиците им куцат толкова много, че само един минимален процент ще успеят да го изкарат. А и тук по принцип не обичат да си дават зор за каквото и да е.


Колкото повече слушам за тия французи, толкова повече се убеждавам, че не са моята нация :ДД

BoysInc97
05-27-2014, 13:14
В България в момента има грубо казано три типа хора:
1. Честни, работливи, креативни, можещи, знаещи и т.н. граждани (млади и стари)
2. Мързеливи егоисти, които гледат само те да се уредят, използват връзки, за да получат разни изгоди (работа, парична награда, почивка, по-добро място за паркиране, каквото и да е), въпреки че са абсолютно некомпетентни и незаслужаващи въпросната изгода
3. Хора, на които просто не им пука. Такива, които живеят само в своя си свят, не се интересуват от нищо по-далечно от това дали ще има ядене и пиене на масата тая вечер, дали ще си получат заплатата в края на месеца и дали евентуално ще успеят да си съберат пари за новия автомобил/телефон/нещо си. С две думи - стига да на се валят в мизерия и да не ги карат да си дават прекалено много зор, им е през оная работа какво става в държавата, по света, във вселената, не им пука за морали, идеали, бъдещето и разни такива вятърничави глупости... или просто са решили да си затварят очите.

И какво всъщност се случва:
Хората от втория тип заемат по-високите позиции чрез най-различни методи като манипулиране, подкупване, мазнене и т.н., и понеже са некомпетентни, рушат всичко по пътя си. Хората от първия тип, колкото и да се опитват, не биха могли да се противопоставят на по-висшестоящите идиоти, защото единственото, което биха могли да предложат са идеалите си и надеждата за една по-добра България. А какво са мечтите на един идеалист за зажаднялите за власт лумпени, които ръководят държавата (и някои фирми/организации/читалища/квото там може да се ръководи) освен меко руло тоалетна хартия (мога да ви опиша с подробности какво правят с тия мечти, ама няма да е много красиво, затова ще си замълча... пък и всички знаем за какво се ползва тоалетната хартия)? Защото единственият начин да победиш човек, който играе без правила, е и ти да зарежеш своите. Но какъв е смисълът да се бориш за нещо, ако преди това трябва да го отречеш? Третия тип хора не мисля, че има смисъл да ги коментирам. Единствената причина, поради която те биха се възмутили от случващото се, е ако им бъде бръкнато по-дълбоко в джоба, ама вече видяхме кво се случи с протестите, така че и тука май удряме на камък. И така кадърните млади българи или остават в България и евентуално свикват да бъдат тъпкани и стават от третия тип хора, или биват корумпирани и се превръщат в хора от втория тип, или просто си хващат партакешите и заминават по чужбината.
ПП. Не, чужбина не е утопия. Мисля, че по-голямата част от хората, които заминават, са пределно ясно с това. Но хората не заминават, защото в Германия/Англия/Франция/Тимбукту/На баба ми кюлотите е перфектно и там ще си ринат мангизите и щастието с лопати (едва ли някой е чак толкова заблуден). Народът заминава, защото там е по-добре от тук и това е напълно достатъчно.

+1 :)

tori
05-28-2014, 10:38
Ами аз завърших преди доста време средното си образование със специалност мениджмънт в хотелиерството и прочие. Завърших това, защото уж беше с добра преспектива (не казвам, че е лош избор, но туризма изобщо не е това което трябва да бъде и в много насоки е пълна трагедия) И това ти го казва, човек който го е наблюдавал много от близо и е бил част от един доста доходоносен бизнес в тая сфера, който за съжаление отдавна не е изобщо доходоносен колкото трябва да бъде. Като се замисля, все още има доста хляб в него, но вече трябва да се играе много по на едро. Хубаво е за теб като учеща туризъм да се разходиш по курортите в Швейцария, Италия, Австрия (повечето зимни курорти, които са прекрасни и през лятото) и ще може да сравниш колко глупости се направиха в България за да се съсипе туризма. Ако очакваш по морето и масови курорти като на Слънчев бряг, Несебър, Созопол и т.н. да откриеш пример за правилно подреждане на маса, правилно сервиране, познание кое как се поднася и с какво в каква чиния и прочие много се лъжеш. В някой от 5 звездните хотели се срещат обслужване на достатъчно високо ниво, въпреки че за учил подобно нещо не би било проблем да открие ред нередности.
И аз това казах - че на нашия туризъм това му е проблема, а не липсата на туристи. Наемат ни (нас, по-мъничките, които сме виждали веднъж-дваж в живота как се сервира примерно по практиките), замазват ни очите за сезонна работа по морето с някой лев и стая, ние мислим как там е много яко и такива работи. Защо майката на мой приятел (най-добър сладкар в България за хиляда деветстотин, осемдесет и някоя година) бачка в квартална сладкарница за 400 лева, издевателстват над нея, прави торти И вкъщи за някой лев, а не ходи да жъне по морето/планината на сезонно? Кво излиза - че хората, дето са по-вътре и малко или много предявяват някакви по-такива искания за по-такива умения, биват заменени от русокоски, които те поливат и не знаят как да носят табла. И после кво става с тия по-талантливите, можещи и вътрешни - ми или се набутват някъде, където им разктават фамилийката от бач за жълти стотинки понеже не могат да излязат от България, или могат и отиват в чужбина. Ами като съм талантлив сладкар и ми мажат очите с 400 лева, щото неумеещи ми вземат работното място, няма и да се старая. Ще си ползвам кремчета на доктор Йоткер, бъкани с боклуци и готови блатове и въобще няма да си го слагам вътре.