PDA

View Full Version : Образование в чужбина



Molly16
05-27-2014, 19:37
Здравейте, ученичка в 10 клас съм и сериозно обмислям обучение в чужбина, по-специално в Шотландия. Проучих и пише, че там е най-евтино и все пак образованието е едно от водещите. Ако може някой, който е запознат да ми даде съвет. В момента ще се явявам на изпит за CAE. Така че се опитвам да се подготвя малко от малко. Искам да следвам право и ако е възможно от 11 клас да подам документи и съвети какви би трябвало да са и успех. Ако може и ориентировачни цени. :)

ameli
05-27-2014, 19:48
Документи се подават началото на 12 клас, недей бърза :D

Molly16
05-27-2014, 19:53
има доста хора които познавам са се записали в университет от 11 клас просто държат предварителен изпит ;)

koko95
05-29-2014, 00:43
Ако искаш ред- бягай извън БГ!

DisappointedDreamer
05-29-2014, 06:27
За 11-ти клас подаване на документи не знам как става, така че тук не бих могла да ти помогна.

Като цяло, кандидатстваш през ucas като имаш право на 5 избора на университети, всички от които са в UK само. Можеш да избереш 5 университета и следователно 5 програми, или 4 университета и 5 програми и т.н.

Крайният срок е 15-ти януари за повечето програми и университети. В Ucas попълваш своите данни, оценки, препоръка от човек, който те познава + мотивационно писмо, дълго 4000 букви или около 600 думи, ориентировачно. След това чакаш за отговор. Последната стъпка е, когато вече си получила отговор от всички университети и имаш правото на два избора - firm and insurance.

Струва около 23 паунда, за да пратиш кандидатурата си.

Аз кандидатствах и от септември месец, живот и здраве (и късмет :Д) се насочвам там, така че все още за цени не мога да говоря, освен ако не става дума за жилище и т.н. Тези подробности и сама можеш да поразгледаш в сайта на всеки университет. В допълнение, ако напишеш living costs university of Aberdeen, примерно, веднага ще ти излезе ориентировачна годишна цена, която включва жилище, храна, пътувания, етц.

Успех! :)

Zorin
05-29-2014, 10:02
Като цяло не е голяма философия да кандидатстваш, приемат само с диплома и езиков сертификат, щом сега държиш САЕ си добре. Аз мога да те посъветвам да не си занемаряваш езика - постоянно чети, гледай и слушай на английски. Сигурна съм, че щом си се насочила натам си достатъчно убедена в езиковите си способности, което е чудесно, но правото е тежък хуманитарен предмет, при който се изисква едва ли не перфектен английски. Който, разбира се, винаги може да се доразвие. Без паника, както казва Дъглас Адамс.
Шотландия е хубав избор, но аз бих те посъветвала и да не отхвърляш Англия като вариант. Някои от водещите университети за право са там и макар и да знам, че много хора имат едно наум, студентският заем всъщност е с много приемливи условия и е доста печеливша инвестиция. Помисли и прочети.
Моят университет приемат за право с диплома 5.70-80 (в Англия университет). За Шотландия не знам как стоят нещата, но най-добрият ти вариант е да пишеш директно на университетите и да ги питаш какви са им изискванията за диплома и езиков сертификат - някои не приемат Кеймбридж. Нашата диплома се води Diploma za Zavarsheno Sredno Obrazovanie, понякога просто DIPZSO (малоумно е, знам), така че влизаш в сайта на избрания от теб университет, търсиш имейл или телефон за контакт и съответно звъниш/пишеш. Хората пращят от любезност и те заливат с информация. Хубаво е че отсега си се стреснала, така имаш шанс да се подготвиш адекватно за по-добрите университети, защото с парите, които ще дадеш, трябва да си сигурна, че инвестицията си струва.
Кандидатства се началото на 12ти клас, както обясниха вече, през UCAS.
Макар и да живея в Англия, честно казано, била съм и в Шотландия. Големите градове са точно толкова скъпи, колкото тези в Англия. Да не кажа по-скъпи. Никога не съм разбирала аргументът с "по-евтино е". Но изборът си е твой, разбира се.
Ако ти трябва нещо по кандидатстването пиши ми, ще мога да те насоча.
Добри сайтове да погледнеш са:
http://www.thestudentroom.co.uk - британски сайт за студенти, има форум с подфорум за всеки университет, много е полезно, макар и хората там понякога да нямат много реална преценка за нещата
http://www.bghelp.co.uk/forums/forums/138-Образование-в-UK - български форум за студенти във Великобритания. Дяволски полезно. Процедурата по кандидатстването е обяснена с болезнени подробности.
http://thecompleteuniversityguide.co.uk - класация на университетите във Великобритания. Има и по специалност.

Успех!