PDA

View Full Version : Не знам къде и какво да уча!



Rebbz
06-04-2014, 17:04
Привет! :)

Както предполагам вече сте разбрали, не знам къде и какво да уча. Вече съм накрая на XI клас и все още не съм решил този проблем. Кой университет, каква специалност... нищо! Днес реших да седна и сериозно да разгледам висшите учебни заведения и какво предлагат те.

Да, ама не! Не успях да намеря нито една специалност, която да ми е интересна. Не знам как е възможно... Прегледах всеки факултет, но нищо! Изобщо не знам с какво искам да се занимавам, но със сигурност искам да имам висше образование. Тук трябва да вметна, че нямам желанието да живея в България, но не бих се справил с ученето в чужбина, а и надали бих могъл да вляза там (не съм някакъв изпаднал и неук индивид).

Та реших да потърся съвет и от вас! Има ли хора, които са били в моето положение? Ако да, как са постъпили? Какво мога да направя аз?

Ако имате някакви въпроси, питайте!

an7raks
06-04-2014, 17:08
Привет! :)

Както предполагам вече сте разбрали, не знам къде и какво да уча. Вече съм накрая на XI клас и все още не съм решил този проблем. Кой университет, каква специалност... нищо! Днес реших да седна и сериозно да разгледам висшите учебни заведения и какво предлагат те.

Да, ама не! Не успях да намеря нито една специалност, която да ми е интересна. Не знам как е възможно... Прегледах всеки факултет, но нищо! Изобщо не знам с какво искам да се занимавам, но със сигурност искам да имам висше образование. Тук трябва да вметна, че нямам желанието да живея в България, но не бих се справил с ученето в чужбина, а и надали бих могъл да вляза там (не съм някакъв изпаднал и неук индивид).

Та реших да потърся съвет и от вас! Има ли хора, които са били в моето положение? Ако да, как са постъпили? Какво мога да направя аз?

Ако имате някакви въпроси, питайте!
Питаш непознати какво да правиш с живота си?
Щом за нищо не ставаш, недей се пъни, няма смисъл да изкарваш висше просто, за да го имаш...

anonymous708973
06-04-2014, 17:27
Какво значи "искам висше", ама не знаеш какво?

OoVasKoO
06-04-2014, 17:28
ако после не можеш да си намериш работа по специалността, вземи си заври висшето там, където слънце не огрява :D

Devilsplaymate
06-04-2014, 18:03
Ако има нещо, с което се занимаваш в момента, като хоби например, можеш да намериш нещо в тази сфера. Не може нищо да не ти е интересно.

MsMiracle
06-05-2014, 07:55
Тук трябва да вметна, че нямам желанието да живея в България, но не бих се справил с ученето в чужбина, а и надали бих могъл да вляза там


Личи си колко си незапознат. Има вариант да те приемат в чужбина, а в България не.
Поразрови се и първо реши какво ще учиш. Все НЕЩО трябва да ти харесва. Ако си чак такава претенция, почвай работа и си готов.

RapExotic
06-05-2014, 12:37
НБУ. Там е точно за такива неориентирани индивиди, които просто искат да имат диплома за нещо.

Между другото една позната учи там и дори не може да си пройзнесе специалността, която учи там. :D

girlwithblueeyes
06-06-2014, 06:55
Дай си година почивка .Развивай се ,пътувай
Ако искаш в друга държава научи всичко за нея,и за университета в който искаш.Старай се покриеш критерийте за съотвеният университет.Научи езика там или си го доусървашенствай .Едно посещение на въпросната държава също няма да ти навреди .Включвай се в различни проекти,извън класни дейности .

Lucho
06-06-2014, 10:57
Края на 11 клас - все още е рано и имаш много време. В чужбина - добре, но за там трябват и пари, не е само учене. Помисли върху това. Най-евтиния вариант е да учиш нещо в България, колкото да имаш висше (както сам/а казваш), след това имаш вариант отново да се ориентираш, но никой не те задължава да работиш това, което завършиш. Каквото и да решиш или да не решиш, най-важно е накрая ,все пак, да запишеш нещо.

queen_ofdisaster
06-06-2014, 14:31
На мен пък ми е много интересно как в днешно време,при наличието на толкова много и разнообразни като програма специалности,човек не може да си избере нито една..проблемът ми в 11 клас беше,че твърде много неща ми се струваха привлекателни за учене :D би трябвало до този момент поне да си си изяснил кои предмети в училище ти се отдават повече-дали са езиците,историята,природни те науки.На базата на това можеш поне ориентировъчно да прецениш какво би ти било приятно да учиш занапред.А относно влизането в чужбина,това вече изобщо не представлява трудност-достатъчно е да изкараш сертификат по съответния език и да имаш добри оценки на матурите,което е лесно постижимо,даже бих казала,че е доста по-лесно да влезеш в някой добър университет "навън" отколкото в същата специалност в България.Но това е вече друга тема :D

golemiq_korab_minava
06-06-2014, 15:12
Моите съдбовни моменти бяха точно в един ден, преди да се запиша за определения университет след 12-ти клас.
Защо ли? Защото е наистина много, много трудно да разбереш с какво искаш да се занимаваш след завършване от толкова много сфери на тази възраст. Страшно е да запишеш нещо, което ти допада, но в последствие да разбереш, че има друго, което още повече харесваш, а вече живота и привързаността са те грабнали в първата посока.

Имаш 1 година да мислиш.
Имаш възможност както да разгледаш всички университети в България и чужбина, така и да се хванеш здраво да учиш за матурите.
Няма значение колко си зле.
Но, ако не започнеш още от това лято - може и да не успееш след 12-ти клас веднга.

Но живота е пред теб и трябва да знаеш, че винаги имаш избор.

Да се губят години в размисли е глупаво.
Както се казва, бързай,но с достатъчно темпо, за да не стават грешки.

Една година не е много, но не е и малко.
Нито няма да се доусъвършенстваш, ако рабиш като общак в интелектуален план, нито ще намериш какво да четеш с тази работа.



Ако искаш и си за едно висше - записвай икономика, задочно и си работи.
Уверявам те. Не бъдеш ли сериозен през обучението - ти ще си го завираш от зад.
В чужбина е същото. Само дето ще робуваш на чуждите.
И без парите на мама и тате - не става. Ако има задочно някъде, ок, но както казах.. или отиваш да учиш и да се развиваш, или да си губиш времето.

lisi4ety
06-08-2014, 07:55
НБУ. Там е точно за такива неориентирани индивиди, които просто искат да имат диплома за нещо.

Между другото една позната учи там и дори не може да си пройзнесе специалността, която учи там. :D

УНСС също с хилядите икономи и маркетинги, в които познавам толкова много тъпи парчета, които даже не знаят какво учат..


Реално аз те разбирам, нямах идея какво искам да уча и аз, нормално е да си неориентиран. Но не бих те посъветвала да си дадеш година почивка, рядко има положителен резултат и рядко стават нещата на следващата. Затова просто се порови повече, поинтересувай се коя специалност каква реализация има и кое би ти било приятно и go for it. Но наистина гледай всичко, можеш да се изненадаш от нещата, които ще ти харесат.
За чужбина имаш шансове, всеки има, там се влиза по-лесно отколкото в България ;) сравнение: скъсах си задника от учене на история и английски, на 3 изпита ходих, докато една позната само с изпит по английски (по-лесен от моя) влезе в супер университет в Англия.