PDA

View Full Version : Душата



BloodyDreamer
06-07-2014, 21:05
Смятате ли, че душата съществува? Ако да - какво представлява тя? Каква е разликата между ума и душата и къде лежи границата между двете (ако изобщо съществува такава)? Какво се случва с душата, докато спим? А когато тялото се поддържа само от системи и не може да функционира само, когато е толкова болно, че биологично човек не е способен да формулира мисли? Възможно ли е тялото да съществува без душа? Възможно ли е връзката между душата и тялото да бъде прекъсната преди абсолютната смърт на тялото? А какво представлява душата на лудия човек? Ами душата на този, който страда от дисоциативно разстройство на личността? Възможно ли е хората, които страдат от тази болест, да имат повече от една душа в тялото си? Към хората, които вярват в ада и рая - къде отиват душите на психично болните хора, които не могат да се контролират, и защо?
Знам, че има супер много въпроси (и то такива, на които едва ли ще успеем да си отговорим някога), но съм философски настроена и обичам една тема като се подхване, да се разнищва до край. Освен това не сте длъжни да отговаряте на всичко. Засега ще се въздържа от изказване, защото искам да чуя коментарите ви. Ако може не цитирайте други източници, освен ако не го правите, за да затвърдите/аргументирате собственото си мнение. Смисъл, не оставяйте само някакви извадки от книги или интернет страници, искам да чуя вашите разсъждения по темата.

npp
06-08-2014, 13:36
душите са нещо, за което в Библията пише, че са съществували още (от)преди Бог да започне да твори - още (от)преди началото на настоящата вечност

"В начало Бог създаде небето и земята. А земята беше пуста и неустроена; и тъмнина покриваше бездната; и Божият Дух се носеше над водата." Битие 1: 1-2

именно "водата" в последния стих е душите, както и останалата част от изначалната субстанция на вселената - "водата" е нещо, което винаги е съществувало, и никога не е имало време, през което да не е съществувала

безсмислено е да се прави метафизична разлика между душа, сърце, ум, и пр., иначе според Словото на истинския Бог "сърцето" в Библията е вътрешността(сърцевината, ядрото) на човешкото същество, а именно духът на човека, или казано с други думи, духовното у човека, което е (в) основата на всяко нещо във вселената, при вярващите то (може да) е активно, докато при невярващите - пасивно

душата е същинското одушевено същество, освен това тя е основният орган на възприятията, чрез който можем да усещаме/чувстваме/изпитваме, възприемаме, виждаме, чуваме, и пр.

одушевеното същество може по един или друг начин да се окаже в състояние на дълбок сън без съновидения, или с други думи, в състояние на несъществуване, понеже докато човек е в такова състояние, той обикновено не усеща, не възприема и не мисли нищо освен покой, така щото един вид спира да съществува, понеже и паметта му не функционира, докато във всеки друг случай може да възприема нещо, или, да съществува според както древният философ е казал: "аз мисля, следователно съществувам"

няма различни видове души, но всички души са от един и същи вид, само тялото може да бъде различно, но не говорим просто за тялото като съставено само от атоми и молекули, понеже има и невидима субстанция

по принцип никой не може да има повече от една душа, но всеки има само по една, иначе ако някой успее да обладае/обсеби или по подобен начин да влияе на друг, тогава става въпрос за нещо съвсем друго

има разлика между душата посочена в Битие 1:2 и душата като нещо описвано от науката психиатрия/психология

всеки, който причинява зло другиму, рано или късно ще пострада като въздаяние, дори и ако това се забави с милиарди на милиарди години

ch0c0late44
06-15-2014, 17:23
За мен ''душата'' си е просто същноста на даден човек.Мисли,постъпки,чувст а,действия..

an7raks
06-16-2014, 09:02
именно "водата" в последния стих е душите, както и останалата част от изначалната субстанция на вселената - "водата" е нещо, което винаги е съществувало, и никога не е имало време, през което да не е съществувала

Поредното доказателство, че Библията е писана от идиоти...

Не, не вярвам, че има такова нещо като душа. Има само съзнание, което съществува докато мозъка е жив. Тялото може да съществува без съзнание, но съзнанието без тяло - не.
До сега никой не се е върнал нито от рая, нито от ада, така че не мога да повярвам, че има такова нещо.

anonymous895156
06-16-2014, 11:29
за мен душа = съзнание, вярвам, че то може да съществува под някаква форма и без тялото, но нямам доказателства за това от първо лице, а и се надявам да не получа скоро

an7raks
06-16-2014, 11:52
нямам доказателства за това от първо лице, а и се надявам да не получа скоро

Вземи така да се държиш и в реалния живот и ще получиш... :D

npp
06-16-2014, 13:08
Поредното доказателство, че Библията е писана от идиоти...

Не, не вярвам, че има такова нещо като душа. Има само съзнание, което съществува докато мозъка е жив. Тялото може да съществува без съзнание, но съзнанието без тяло - не.
До сега никой не се е върнал нито от рая, нито от ада, така че не мога да повярвам, че има такова нещо.

никак не е тъпо написаното в Библията, но е написано със специална терминология, която е духовна и малко или много символична/метафорична/алегорична

defender
06-16-2014, 13:19
http://alarmanews.com/wp-content/uploads/2014/06/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B0_% D1%81%D0%B8%D0%BD.png

вече Марадона е свидетеля на словото

an7raks
06-16-2014, 16:22
никак не е тъпо написаното в Библията, но е написано със специална терминология, която е духовна и малко или много символична/метафорична/алегорична

Мда... колко удобно, а? Всеки да може да си тълкува каквото и както си иска...

BlackEyedPeas
06-16-2014, 16:35
Колкото и да се разнищва по тази тема.. абе не знам, но според мен никога няма да има отговор. Такива глупости Ад и Рай според мен не съществуват, Библията е от хора, които са искали да си обяснят света по свой начин. Не случайно едно време е имало толкова много богове, че са създали митологиите. Това са просто разкази от уста на уста за някой мъдър и доста силен човек, който се е отличавал от останалите. На са можели да си обяснят нещата по прост начин и са използвали въображение. Как някой ще хвърля светкавици от небето? Ами просто е имало буря, следователно и гръмотевична буря, но преди милиони години много са знаели, че да си обяснят физичното действие на това явление. Има какви ли не глупави богове от рода на.. не й помня името, но в гръцката митология имаше богиня на дъгата. Е.. WTF? Колкото до нашият Господ.. Все някой е трябвало да сплашва хората през Тъмните Векове, за да не всяват разруха. Но доста се отдалечих от темата. Според мен няма Господ, но има някой там, който има сила да ни контролира. А за душата.. питала съм се когато човек е в кома как така все пак е на ръба? Според мен тогава душата му остава в тялото и затова не навлиза в пълен покой. Има много разкази как хора са граничили между двата свята в кома, може и така да е, не знам. Душата сме ние. Сила. Душата е съзнанието, че живеем. Сигурно всеки е чувал онези разкази, че когато човек си замине и веднага след това тялото ми отслабвало моментално с 40 грама, за които няма обяснение от къде идват.

an7raks
06-16-2014, 16:39
Сигурно всеки е чувал онези разкази, че когато човек си замине и веднага след това тялото ми отслабвало моментално с 40 грама, за които няма обяснение от къде идват.

Само 40гр?! Ба'ти малодушния тип! :/
Мен кучето ми като умря отслабна с 20кг...

BlackEyedPeas
06-16-2014, 17:05
:D

npp
06-17-2014, 11:02
Мда... колко удобно, а? Всеки да може да си тълкува каквото и както си иска...

има неминуем съд за изопачаване на Св. Писание, лъжепророкуване и въобще за вършене на духовно беззаконие, при това наказанието в такива случаи е най-тежко, ако някой може да смята, нека пресметне това:

"Падна, падна великия Вавилон, който напои всичките народи от виното на своето разпалено блудствуване. И друг, трети, ангел вървеше подир тях и казваше със силен глас:Ако някой се поклони на звяра и на неговия образ и приеме белег на челото си или на ръката си, той ще и да пие от виното на Божия гняв, което е приготвено чисто в чашата на гнева Му; и ще бъде мъчен с огън и жупел пред светите ангели и пред Агнето. И димът от тяхното мъчение ще се издига до вечни векове; и ония, които се покланят на звяра и образа му, не ще имат отдих ни денем, нито нощем, нито кой да е, който приема белега на името му. Тук е нужно търпението на светиите, на тия, които пазят Божиите заповеди и вярата в Исуса." Откровение 14: 8-12,

"И видях звяра и земните царе и войските им събрани да воюват против яздещия на коня и против Неговото войнство. И звярът биде уловен, и с него лъжепророка, който бе извършил пред него знаменията, с които измами ония, които бяха приели белега на звяра, и които се покланяха на неговия образ; те двамата бяха хвърлени живи в огненото езеро, което гори с жупел. А останалите бидоха избити с меча на яздещия на коня, с меча, който излизаше от устата Му. И всичките птици се наситиха от месата им." Откровение 19: 19-21,

"И дяволът, който ги мамеше, биде хвърлен в огненото жупелно езеро, гдето са и звярът и лъжепророкът; и ще бъдат мъчени денем и нощем до вечни векове. След това видях един голям бял престол и Онзи, Който седеше на него, от Чието лице побягнаха земята и небето, че не се намери място за тях. Видях и мъртвите големи и малки, стоящи пред престола; и едни книги се разгънаха; разгъна се и друга книга, която е книгата на живота; и мъртвите бидоха съдени според делата си по написаното в книгите. И морето предаде мъртвите, които бяха в него; и смъртта и адът предадоха мъртвите, които бяха в тях; и те бидоха съдени всеки според делата си. И смъртта и адът бидоха хвърлени в огненото езеро. Това - присъдата за в огненото езеро е втората смърт. И ако някой не се намери записан в книгата на живота, той биде хвърлен в огненото езеро." Откровение 20: 10-15,

"Горко, горко, граде велики, облечен във висон, багреница и червено и украсен със злато, със скъпоценни камъни и с бисери;" Откровение 18: 16,

"Имаше някой си богаташ който се обличаше в мораво и висон, и всеки ден се веселеше бляскаво. Имаше и един сиромах, на име Лазар, покрит със струпеи, когото туряха да лежи пред портата му, като желаеше да се нахрани от падналото от трапезата на богаташа; и кучетата дохождаха и лижеха раните му. Умря сиромахът; и ангелите го занесоха в Авраамовото лоно. Умря и богаташът и бе погребан. И в пъкъла, като беше на мъки и повдигна очи, видя отдалеч Авраама и Лазара в неговите обятия. И той извика, казвайки: Отче Аврааме, смили се за мене, и изпрати Лазара да натопи края на пръста си във вода и да разхлади езика ми; защото съм на мъки в тоя пламък. Но Авраам рече: Синко, спомни си, че ти си получил своите блага приживе, така и Лазар злините; но сега той тук се утешава, а ти се мъчиш. И освен всичко това, между нас и вас е утвърдена голяма бездна, така, че ония, които биха искали да минат оттук към вас, да не могат, нито пък оттам да преминат към нас. А той рече: Като е тъй, моля ти се, отче, да го пратиш в бащиния ми дом; защото имам петима братя, за да им засвидетелствува, да не би да дойдат и те на това мъчително място. Но Авраам каза: Имат Моисея и пророците; нека слушат тях. А той рече: Не отче Аврааме; но ако отиде при тях някой от мъртвите, ще се покаят. И той му каза: Ако не слушат Моисея и пророците, то и от мъртвите да възкръсне някой, пак няма да се убедят." Лука 16: 19-31,

"И когато дойде в храма, главните свещеници и народните старейшини дойдоха при Него, като поучаваше, и казаха: С каква власт правиш тия неща? и кой Ти е дал тая власт? А Исус в отговор им каза: Ще ви задам и Аз един въпрос, на който, ако ми отговорите, то и Аз ще ви кажа с каква власт правя тия неща. Иоановото кръщение от къде беше? от небето или от човеците? И те разискваха помежду си, думайки: Ако речем: От небето, Той ще ни каже: Тогава защо не го повярвахте: Но ако речем: От човеците, боим се от народа; защото всички имат Иоана за пророк. И тъй, в отговор на Исуса, казаха: Не знаем. Рече им и Той: Нито Аз ви казвам с каква власт правя тия неща. Но как ви се вижда? Един човек имаше два сина; дойде при първия и му рече: Синко, иди работи днес на лозето. А той в отговор каза: Не искам; но после се разкая и отиде. Дойде и при втория, комуто каза същото. И той в отговор каза: Аз ще ида, господине! но не отиде. Кой от двамата изпълни бащината си воля? Казват: Първият. Исус им рече: Истина ви казвам, че бирниците и блудниците ви изпреварват в Божието царство. Защото Иоан дойде при вас в пътя на правдата, и не го повярвахте; бирниците обаче и блудниците го повярваха; а вие, като видяхте това, даже не се разкаяхте отпосле да го вярвате." Матей 21: 23-32,

"И Исус рече: За съдба дойдох Аз на тоя свят, за да виждат невиждащите, а виждащите да ослепеят. Ония от фарисеите, които бяха с Него, като чуха това, рекоха Му: Да не сме и ние слепи? Исус им рече: Ако бяхте слепи, не бихте имали грях, но понеже сега казвате: Виждаме, грехът ви остава." Йоан 9: 39-41,

"Тогава Исус продума на народа и на учениците Си казвайки: На Моисеевото седалище седят книжниците и фарисеите; затова всичко що ви заръчат, правете и пазете, но според делата им не постъпвайте; понеже говорят, а не вършат. Защото свързват тежки и непоносими бремена, и ги налагат върху плещите на хората, а самите те не искат нито с пръста си да ги помръднат. Но вършат всичките си дела, за да ги виждат хората; защото разширяват филактериите си, и правят големи полите на дрехите си, и обичат първото място при угощенията, и първите столове в синагогите, и поздравите по пазарите, и да се наричат от хората: учители. Но вие недейте се нарича учители, защото Един е вашият Учител, а вие всички сте братя. И никого на земята недейте нарича свой отец, защото Един е вашият Отец, Небесният. Недейте се нарича нито наставници, защото Един е вашият Наставник, Христос. А по-големият между вас нека ви бъде служител. Но който възвишава себе си ще се смири; и който смири себе си ще се възвиси. Но горко вам книжници и фарисеи, лицемери! защото затваряте небесното царство пред човеците, понеже сами вие не влизате, нито влизащите оставяте да влязат. [Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери, защото изпояждате домовете на вдовиците, даже, когато за показ правите дълги молитви; затова ще приемете по-голямо осъждане]. Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери! защото море и суша обикаляте за да направите един прозелит; и когато стане такъв, правите го рожба на пъкъла два пъти повече от вас. Горко вам слепи водители! които казвате: Ако някой се закълне в храма, не е нищо; но ако някой се закълне в златото на храма задължава се. Безумни и слепи! че кое е по-голямо, златото ли или храмът, който е осветил златото? Казвате още: Ако някой се закълне в олтара, не е нищо, но ако някой се закълне в дара, който е върху него, задължава се. [Безумни и] слепи! че кое е по-голямо, дарът ли, или олтарът, който освещава дара? Прочее, който се кълне в олтара, заклева се в него и във всичко що е върху него. И който се кълне в храма, заклева се в него и в Онзи, Който обитава в него. И който се кълне в небето, заклева се в Божия престол и в Онзи, Който седи на него. Горко вам книжници и фарисеи, лицемери! Защото давате десетък от гйозума, копъра и кимиона, а сте пренебрегнали по-важните неща на закона - правосъдието, милостта и верността, но тия трябва да правите, а ония да не пренебрегвате. Слепи водители! които прецеждате комара, а камилата поглъщате. Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери! защото чистите външността на чашата и блюдото, а отвътре те са пълни с грабеж и насилие. Слепи фарисеино! очисти първо вътрешността на чашата и блюдото, за да бъде и външността им чиста. Горко вам книжници и фарисеи, лицемери! защото приличате на варосани гробници, които отвън се виждат хубави, а отвътре са пълни с мъртвешки кости и с всякаква нечистота. Също така и вие от вън се виждате на човеците праведни, но отвътре сте пълни с лицемерие и беззаконие. Горко вам книжници и фарисеи, лицемери; защото зидате гробниците на пророците, и поправяте гробовете на праведните, и казвате: Ние, ако бяхме живели в дните на бащите си, не бихме съучаствували с тях в проливане кръвта на пророците. Така щото свидетелствувате против себе си, че сте синове на ония, които избиха пророците. Допълнете и вие, прочее, мярката на бащите си. Змии! рожби ехиднини! как ще избегнете от осъждането в пъкъла? Затова, ето, Аз изпращам до вас пророци, мъдри и книжници; едни от тях ще убиете и ще разпънете, и други от тях ще биете в синагогите си, и ще ги гоните от град в град; за да дойде върху вас всичката праведна кръв проляна на земята, от кръвта на праведния Авел до кръвта на Захария, Варахиевия син, когото убихте между светилището и олтара. Истина ви казвам: Всичко това ще дойде върху туй поколение. Ерусалиме! Ерусалиме! ти, който избиваш пророците, и с камъни убиваш пратените до тебе, колко пъти съм искал да събера твоите чада, както кокошката прибира пилците си под крилата си, но не искахте! Ето, вашият дом се оставя пуст. Защото казвам ви, от сега няма вече да Ме видите, до когато речете: Благословен, Който иде в Господното име." Матей 23: 1-39

кои са посочени от самия Господ като същински(те) грешници, духовните беззаконници, или други(те)?!

an7raks
06-17-2014, 11:34
И кой определя кое е правилното тълкуване? Щото Християнството има 3 официални версии и безброй неофициални... Май бая хора ще горят в ада...

tori
06-17-2014, 13:30
Продадох си душата на дявола, тъй че явно има тяло без душа. Ама така ми е по-леко де. Те тия четиридесет грама ми ебаваха майката.

istorika
06-17-2014, 13:38
Платон казва че тялото е затвор за душата,и че тя е безсмъртна,велика идея,поне според мен

an7raks
06-17-2014, 19:22
Платон казва че тялото е затвор за душата,и че тя е безсмъртна,велика идея,поне според мен

Мога да се съглася, че тялото е затвор за съзнанието, но то не е безсмъртно.

npp
06-18-2014, 08:23
И кой определя кое е правилното тълкуване? Щото Християнството има 3 официални версии и безброй неофициални... Май бая хора ще горят в ада...

самият истински Бог е източник(ът) на истинската истина, понеже е нейният първослужител (освен че и до ден днешен нейният най-голям служител), някога в началото на вечността Истината е съществувала в неекстрактната(неразвита) форма, и Той е бил първото зряло същество, което се е явило на вселената, и единственото, което е имало власт да я екстрактне и изяви в нейната съвършена пълнота

"В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог. То в начало беше у Бога. Всичко това чрез Него стана; и без Него не е ставало нищо от това, което е станало. В Него бе животът и животът бе светлина на човеците. И светлината свети в тъмнината; а тъмнината я не схвана." Йоан 1: 1-5

затова истинските Светии се основават единствено на правилната вяра в Него, защото само така човек може винаги да има истинското Божие Слово, тъй като само Той може да го вложи в сърцето и ума на човека

"ето заветът, който ще направя с Израилевия дом След ония дни, казва Господ: Ще положа законите Си в ума им И ще ги напиша в сърцата им; Аз ще бъда техен Бог, И те ще бъдат мои люде;" Еремия 31: 33, Евреи 10: 16

an7raks
06-18-2014, 11:48
Добре, Бог определя коя е истината, ама защо не иска да слезе на земята, да излезе по телевизията и да я каже, ами ни кара да се мъчим с някаква Библия и разгадаването й.
Ти с какво ще ме убедиш, че ти си "говорителят" на "истинския Бог"? Щото още 1392835349876 секти имат свои "свидетели", на които Господ им е говорил директно, ама различни неща...

defender
06-18-2014, 12:27
"говорителят" на "истинския Бог"?

:D





ПП: той и папата казва, че е "говорител"

npp
06-18-2014, 14:11
Добре, Бог определя коя е истината, ама защо не иска да слезе на земята, да излезе по телевизията и да я каже, ами ни кара да се мъчим с някаква Библия и разгадаването й.
Ти с какво ще ме убедиш, че ти си "говорителят" на "истинския Бог"? Щото още 1392835349876 секти имат свои "свидетели", на които Господ им е говорил директно, ама различни неща...

по принцип Божията истина е съвсем разбираема и очевидна, защото истинският Бог я е направил да бъде проста за човеците, понеже Той пое отговорността да бъда системен Администратор на вселената за да освободи човеците от тежката работа по управлението на вселенските ресурси, а Божията истина за човеците започва с непричиняването на зло и продължава с правенето на добро, непричиняването на зло също е един вид правене на добро, обаче би било още по-добре ако се помага на нуждаещите се човеци (за) да имат изобилен живот, например кой би искал да бъде засегнат неблагоприятно, или да страда от нещо неприятно или най-малкото (от) нещо непоносимо?!, разбира се, че никой, понеже дори и да има такъв човек, който поради една или друга причина предпочете да (по)страда, тогава ако това се случи с него, той едва ли ще желае то да продължи вечно, и т.н. - ето как Истината е съвсем разбираема и очевидна, понеже както за обикновения консуматор е лесно да занесе неизправно(то) устройство в сервиза за ремонт или подмяна отколкото ако трябва да го поправя сам, така и за човеците е лесно да бъдат обикновени потребители на вселената в истинския Господ Бог, защото така или иначе в духовен план само истинският Бог е изпълнител(ят), докато на човеците е дадено да бъдат единствено поръчители, ето защо Исус каза относно злото: "този род с нищо не може да премине, освен чрез молитва и пост"(Марк 9:29), понеже "молитвата" е да искаш от Бог да направи/осигури съответните добри неща, които не можеш да сториш, докато "постът" е загрижеността за спасението и осигуряването на човеците за изобилен и вечен живот - така ще е поне докато истинският Бог Отец се събуди напълно от хилядолетния полусън

an7raks
06-18-2014, 21:32
"Известен още като Той, Него, Онзи горе, Големия шеф, Всевишния, Стефан Кънев е програмист и разработчик на най-известната компютърна игра - живот, написана изцяло на Java. Вероятно името на съответния програмен език произлиза от начина, по който Го назовават - Ява => Яхве. Той е и един от тримата души, които разполагат с cheat-кодовете за играта. Другите двама са Иисус Христос и Моисей.

Според легенди Той е написал живота за 6 дена, а на седмия решил да си почине. В резултат от това безхаберие и липса на support играта му хваща вируси, известни като икономика, гимназистки, Чък Норис и бял човек.

Който може да пачне живота, е добре дошъл.

Малко известен факт за почивния ден на Всевишния : неизвестен до момента програмист направи fork на продукта Български език и добави неодобрен patch, съдържащ правилото за пълен и кратък член. Господ все още не е простил на виновника и очаква този еретичен продукт да остане без последователи. Според някои този програмист и до ден днешен броди на земята предрешен като Владко Мурдаров. "