PDA

View Full Version : Следване в Испания



yolanda
06-09-2014, 19:44
Здравейте! Направих си профил, за да попитам има ли такива, които ще следват висше в Испания? Аз все още нямам информация, но поддържам контакт с испанка и се надявам тя да ми разясни нещата с кандидатстването. Не съм си избрала град (предпочитам Мадрид). Искам да уча психология. Имам още една година до завършването и се надявам да кандидатствам веднага, не ми се иска да губя година. Ако има някой, който се е насочил натам, ще го помоля да ми даде малко инфо :) Благодаря предварително

vladislavcheto
06-10-2014, 15:58
Не ми е дошло все още времето за кандидатстване,но тази година бях на една презентация и честно казано не останах с особено добри впечатления.Първо системата за чужденци е адски тромава,а и доста сложна.Мисля,че даже се държаха изпити в посолството (ама не езикови,а някакви други).Трябва ти много високо ниво на испанския като цяло,като предвид това,че психологията е малко или много медицина,приемните изпити ще бъдат и по-тежки.Скъпо е.Ако не бъркам момчето каза,че излиза нещо от сорта на 1000 евро на семестър + издръжка.Освен всичко друго е и безперспективно.Държат си на техните кадри и е по-вероятно да наемат местен,а не чужденец.

П.П.Имай предвид,че съм далеч от 12 клас и само ти предавам дословно каквото съм чул.Успех :)

yolanda
06-10-2014, 18:57
Този изпит, за който говориш, Селективидад, вече не важи за нас. Иначе не съм запозната със системата. Чувала съм както добри, така и лоши мнения, но за перспективите донякъде си прав, тъй като има безработица. Въпреки това аз съм твърдо решена да уча там, просто се доверявам на вътрешните си чувства към тази страна. Че е скъпо, скъпо е, но не мисля, че е чааак толкова, смисъл поносимо е. Пък и има разнообразие от униеверситети. Все пак мерси за инфото :)

Ще се радвам и някой друг да даде мнение :)

Pantheratigris
06-11-2014, 08:41
трябва да те приемат в български университет.. демек трябва да държиш изпит тук,да са те приели в дадена специалност и оттам да дадеш около 400 лв за да ти дадат разписка,която да дадеш в Испания и да чакаш да ти отговорят оттам

yolanda
06-11-2014, 13:09
А не мога ли да кандидатствам направо там? Има ли други варианти? Аз ще проуча нещата, но ми е нужна и малко помощ.
Сигурно има и други варианти, не може да е само един. Всеки университет си има различни изисквания, тъй че трудно някой ще ми помогне, без да съм си избрала университет. Благодаря все пак.

Pantheratigris
06-11-2014, 14:22
няма друг варинат муци.позвъни ако исакш на испанският образователен в бг и ще ти кажат същото

yolanda
06-11-2014, 18:57
муци, аз няма да се отказвам :D ще се интересувам и ще попитам и на други места, крайно време е...

Lumia
06-16-2014, 23:24
понеже аз съм в испания и гледам, че тук пише няколко доста неверни неща, ще ти споделя как става или можеш да прочетеш тук
http://www.mecd.gob.es/dctm/bulgaria/estudiar/accesounibg.pdf?documentId=0901e72b80fd2b6a

общо взето, не е нужна никакъв превод, дори не искат и оригинали, само правиш копия на паспорта, дипломата за средно образование, а и ти трябва академична справка на последните 3 години, т.е. от 9-11 клас, защото 12 излиза в дипломата така или иначе. Не искат изпит/сертификат по испански за прием, ако не го знаеш, си е твоя работа. освен това, както пише и в линка, искат изпит за прием, без значение какъв, може да правиш по английски, бг или каквото искаш, важна е само оценката, която изкараш. пращаш им документите и те ти преравняват оценките, издават ти т.нар. credencial , в който пише оценката, с която кандидатстваш за унитата в Испания. Всичките копия трябва да имат нотариална заверка "вярно с оригинала". Малко по-трудно е , ако го правиш от България, аз лично пратих документите на баща ми и той отиде да ги подаде. трябва ти и регистрация в www.uned.es

Не е толкова скъпо, въпреки че зависи от дисциплината и колко кредита ти трябват за нея. Хубавото е, че това е уверено със закон, като 1 кредит = 21 евро мисля или вече май е 24, така че може да си направиш груба сметка колко ще ти струва 1 година. Но! Дават стипендии за успех, и подчертавам стипендии, не заеми, така че не трябва да ги връщаш, но това е друга тема и си има други изисквания. Общо взето, ще трябва да си платиш първата година, но после ако изкараш оценки, ще ти пуснат стипендия, matricula de honor например.

Съзнавам, че сигурно вече знаеш тези неща, но това го пиша и за всички останали, които се интересуват. ако има въпроси, питайте.

yolanda
06-17-2014, 12:54
Много ти благодаря :) Да, прочетох доста по темата вече и съм запозната горе-долу, притеснява ме само това за испанския... Видях сайта на UNED, аз оттам се информирах, обаче ще им напиша и писмо.
Насочих се към Compultense (засега), още повече, че и една позната учи там и може да ми даде насоки. И ми хареса специалност, която се учи на английски. Обаче видях, че има вариант да карам курс по испански през лятото преди университета. Ама ще видим. Дано ме приемат.

Lumia
06-17-2014, 13:01
Аз точно там уча,само че зависи каква специалност искаш,може и да искат да се запишеш в somosaguas. Само да те светна,че общежитията са към 800 € на месец,затова хич и не се занимавай ами си намери piso или piso compartido.успех,ако има нещо,питай и после да кажеш дали са те приели.

yolanda
03-05-2015, 13:43
Здравейте!
Съживявам темата, защото вече съм 12 клас и ми предстои да кандидатствам. Вече знам цялата процедура с креденсиала, даже положих изпит и сега си чакам удостоверението. Обаче имам въпроси относно самото кандидатстване. Насочила съм се към Мадрид или Валенсия, може би ще проуча и университетите в другите провинции. Научих, че всяка провинция има главен университет, към който трябва да пратя креденсиала + останалите документи, за да кандидатствам. Обаче не знам дали това е вярно. И ако е вярно, къде трябва да пратя документите, за да кандидатствам в Мадрид и Валенсия? Или ги пращам директно към университетите?
Знам, че още съм далеч от самото кандидатстване, обаче е важно да разбера тези неща.
Благодаря предварително :)