PDA

View Full Version : Спешноооо



addicted-to-you
06-11-2014, 14:35
Добре, първо знам че има сигурно поне 15 други теми със заглавие "спешно", но наистина много бързам и не мога да измисля нищо по - добро от това.
Така, миналата седмица в училище взимахме "Нежната спирала" от Йордан Радичков и разбира се за да ни е по - гадно, г-жата ни даде 6 въпроса на които да отговорим за домашна. И тъй като аз чак сега се сещам за тази домашна, ми трябва помощ - защото е за утре.
Та въпросите са:
1. Какво е значението на първата среща с шипковия храст?
2. Как режисьорът Методи Андонов си представя шипковия храст?
3. Какво е значението на повторението на думата "спокойно"?
4. Защо храстът и човекът се характеризират като "диви"?
5. Какво ни казва Радичков чрез този разказ?
6. Как авторът постига внушенията си?

Това са. Знам, че много от вас сигурно ще ми кажат, че ако прочета разказа, че намеря отговорите - е, прочетох разказа 2 пъти и все още не мога да го схвана напълно, така че ... Помагайте! :)

Eagle 123
06-11-2014, 15:41
1 - Смисловата и композиционна функция на шипковия храст е особено значима в текста. Този образ насочва повествованието към две от основните теми на текста – насилието спрямо Природата от хората въобще и благоговението пред нея от човека на Изкуството. Агресивното и разрушително отношение на хората към заобикалящия ги свят е ярко илюстрирано чрез постъпката на коняря. Той казва „Я, гледай ти!” и безпричинно удря изневиделица появилия се шипков храст. Няма значение, че храста не е живо същество, това е шанс за човека да покаже „надмощието” си. Радичков ни показва, че хората се мислят за господари на собствената си майка- природата. Въпреки че тя дава всичко нужно човека да живее, той често пъти забравя това и се заблуждава относно позицията си в нея.

2 - Територията около неизгарящия храст е свята, а тази около Методи Андонов – духовна. Човекът с острата си сетивност, с оригиналното си възприятие „вижда“ храста като образ със значима стойност в сценичното пространство. Лайтмотивите в случая са повтарящи се изречения във вариативен вид. Частичната промяна в смисъла води до нови идеи. Например жестокият удар върху шипковия храст от пътуващия в шейната човек и „невидимият“, вече божествен, камшик, чрез който храстът придобива в очите на Методи Андонов облика на съвършено природно творение. Детското удивление от красотата и съвършенството на природата, подобно на това на човека и режисьора Методи Андонов, се съдържа в авторовото удивление пред красотата на шипката в „Шипков храст“. Режисьорът Методи Антонов е прекалено привързан и убеден във всемогъществото на природата, затова „е престанал да гледа на живота и на природата край себе си като на декоративна завеса

3 - Полетът на ятото диви гълъби, насочва погледите на ловците към всемогъществото на природата и нейните тайни. „Птиците прераснаха в голямо сиво ято, носеха се те спокойно над сивата гора, без да издават нито звук.” Спокойният и плавен полет обаче предизвиква ловджийската страст на мъжете. У тях полетът отново не предизвиква възхищение, а страст за надмощие и безумно насилие.

От мен толкова, искрени поздрави, за повече се обадете на SOS homework :D
P.S. Това беше един от разказите в 8мия клас, който наистина ме порази с дълбоките си дори философски внушения, допадна ми страшно много и наистина ме постави на място, дотолкова че да се замисля защо наистина човек прави такива безумни и лишени от всякаква човешка логика неща, защо избира по този жесток начин, освен на природата, да вреди и на себе си ..

sexa_na_kompleksa
06-16-2014, 16:20
Чети теми по литература, те ще ти помогнат, когато се затрудняваш с домашните. Тук има безплатни разработки: http://www.neznam.bg/?x=0&y=0&s=%D0%BD%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D1%8 1%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B0

Успех! : )