PDA

View Full Version : Агрономство в България



lastmob
06-11-2014, 20:17
Здравейте, насочил съм се към земеделието. Искам един ден да се занимавам с био земеделие (пермакултура), гъбарство и т.н. Тоест, да имам широки знания в областта, да работя към създаването на устойчива биосистема, и, естествено, да мога да се изхранвам с това. Според вас, добра идея ли е да уча агрономство в България? Ако да, къде?

Тракийски, АУ - Пловдив, Техническия във Варна, Шуменския, Лесотехническия - всички имат подобна специалност. АУ даже имат "Био земеделие". По принцип съм от Варна и бих се радвал да остана да живея там, мога да запиша нещо и задочно. Споделете ако учите в един от университетите - какво е нивото, има ли практика, какви са състудентите? :)

golemiq_korab_minava
06-11-2014, 21:45
Здасти. Какъв късмет. Аз също уча агрономство . Ще ти пиша на лично за повече информация.
Иначе. Какво да ти кажа за реализацията в България, аз също още не съм много на ясно. България има бъдеще в тази сфера, имаме абсолютно всички качества и предпоставки за аграрна държава. Надявам се, че ще има промяна. За сега тази сфера е подтискана и удряна заедно разбитото ни животновъдство по икономически причини, но да не забравяме, че се организират доста евопейски фондове и програми, нисши, в който човек може да пробие според мен, още повече, ако има земи. Агрономството не е лесна наука, иска се учене и много практика.

likeoli
06-12-2014, 20:39
Здравейте! Ще следя с интерес темата, защото нещата при мен седят по много идентичен начин.Не е лесно да се открие достоверна информация в интернет, а и нямам много познати в тази област. За сега съм се ориентирала към екология или агрономство в СУ или ЛТУ, мислех за ТУ Варна(аз също съм от Варна), но не чух много хубави неща. Доста съм объркана и също бих се радвала на всякакъв вид информация :)

golemiq_korab_minava
06-12-2014, 20:58
Колкото е във Варна, толкова е и в ЛСУ.
В София, ако отидеш да живееш, в отделна квартира ли ще си? И как мислиш, че ще ти е по-удобно да учиш? А когато дойде време да събираш куп хербарии в столицата? Да не забравяме и задължителните летни практики, които ще водиш чааак на другия край на България ;)

likeoli
06-12-2014, 21:50
За ЛТУ не знам почти нищо. Но доколкото знам в СУ някои от практиките са около Варна. С квартирата всичко ще е наред. А оставането във Варна би улеснило ученето ми, но не много. Предполагам, че ще запиша екология, надявам се поне да ми е интересно, ако не друго :/

golemiq_korab_minava
06-13-2014, 07:22
Екологията се изучава в различни направление във всеки отделен университет. Например ЛСУ е най-добре известния природен университет и в него екологията е свързана повечко с горското стопанство, горите, дивеча, земеделие.. В ТУ пък се изучава повече в техническа посока, химията и за морето. В СУ не знам, може би се наблягат биологичните науки, но като цяло има общи дисциплини навсякъде. Не знам обаче какви преспективи за работа можеш да имаш с екология след завършване... Масово преминалите я работят и се реализират в друга сфера. Същото е с биологията. В чужбина имаш преспективи, но само с български бакалавър и език според мен не е добре. Интересно е.

likeoli
06-13-2014, 07:59
Благодаря, че отделяш време. Тази година ще опитам да изкарам сертификат за език и се надявам да изляза за една година, наистина е важно да имам поне малко опит вън, каквото и да уча :)