PDA

View Full Version : Наказание заради оценки?



yoniie
06-16-2014, 12:09
Здравейте на 16 години съм и сега завършвам 9ти клас. Уча в гимназия с изучаване на руски език.
Та.. проблемът е, че по всички предмети ще имам петици за годината *освен по психология, информатика, информационни* и майка ми и баща ми постоянно ми се карат. Доста често чувам реплики от рода на "ти не учиш, нищо няма да стане от теб, с тези оценки си за никъде след 12 клас.. " и много други. Винаги ми казва как другите деца имали само шестици, което не е така. Днес се прибрах и й казах, че имам пет и 20 на класната по български и 5,50 на класното по руски език, но ще имам пет за срока и годината. Тя ми каза " след като другите завършват с шест, ти си много проста." Сравни ме с най-добрата ми приятелка, която не се прибира в тях с дни, тоест по купони е, напива се, пуши и какво ли не, има шестици по някои предмети.. Аз и отвърнах, че просто и се отдават и бързо помни. Аз нито пия, нито пуша, прибирам се в 19,30- 20,00 най късно и уча много, но повече от пет не изкарвам, имам и шестици но не мога да стигна до шест за годишни оценки. Какво да правя, чувствам се гадно, когато ми каже, че баща ми е разочарован от мен заради поредната петица. Постоянно ми постарят, как нищо няма да стане от мен. Понеже и съм малко пълничка ми казват как никой няма да ме обича, ще съм винаги сама и още много неща.. Сега ще ме наказват, заради петиците, но не знам как. Казаха ми, че няма да ми дават да излизам лятото. Какво да правя? Нормално ли е това заради петици? ;х

sl1nceetoo
06-16-2014, 14:03
Не е нормално, разбира си! Да ти казват, че си проста и никой няма да ти обича?! За бога, кажи им, че те нараняват. Обясни им, че се стараеш, а те не показват никаква подкрепа, с която да те мотивират.

Illusion772
06-16-2014, 14:08
Просто спри да се интересуваш , какво мислят родителите ти. Има такива които не са доволни от нищо, никога. Като те накажат казваш - " ок няма проблем " , и след 1-2 дни започваш да си излизаш като първия човек - не могат да те вардят цяло лято.

BanKai
06-16-2014, 14:34
Да ти се карат за петици? Вдигни си малко това самочувствие и не им ходи по акъла.

Mozzela
06-16-2014, 14:39
Кажи им, че сега оценките сега не ти трбаябват за нищо, попитай ги с какво ще ти помогне в живота, ако сега имаш шест, а не пет. Обещай, че в 12 клас, когато е важно, ще се стегнеш. Дотогава ще си по-самостоятелна.

Madness.
06-16-2014, 15:13
Докато четох поста ти, си мислех, че родителите ти проявяват просто висша форма на загриженост. Но после видях това с килограмите... И още съм втрещена. Никое дете не бива да бъде оставяно да живее в илюзии, ама споменатото си е чисто, целенасочено накърняване на самочувствието. Да не говорим колко е стресиращо за едно дете това непрекъснато натякване и мъмрене за оценки.
Опитай се да им обясниш (въпреки, че не си го представям), че не може да се запомни всичко. Понякога си е до чист късмет. Стегни се, бъди силна, почивай си лятото - напук на приказките им...
А, и още нещо - родителите ти отличници ли са били? Това е някаква проява на болни амбиции според мен.

RapExotic
06-16-2014, 15:45
Забелязал съм, че родителите имат една такава потребност да правят забележки на детето си. Те считат това за част от родителският им дълг. Колкото по-малко проблеми им създаваш, толкова повече издребняват и започват да се заяждат за глупости. Твоите явно са стигнали до такава фаза, че и 5,99 да изкараш ще ти се скарат за едната стотна, която си пропуснала.

Начинът за справяне с тази ситуация е диалог и нагледен пример. Предполагам вече си пробвала с разговори, а сега е време да им покажеш реалността - това, че другите пушат, пият, друсат се, не се прибират с дни, търсят ги по районните, изкарват двойки и повтарят класове.. А те са недоволни от това, че имаш добро държание и оценки.

Ouroboros
06-16-2014, 16:25
Те нормални ли са? Как ще кажеш на дъщеря си, че е дебела, че никой няма да я обича, че е проста, че за никъде не става и тем подобни?! Обясни им, че Не могат да те сравняват с останалите, кажи им че даваш всичко от себе си, кажи им как те нараняват с подобни МАЛОУМНИ констатации и просто им кажи, че НЕ си длъжна да си перфектна във всяко едно отношение. Не си мисли, че петиците имат нещо общо с любовта.


Тя ми каза " след като другите завършват с шест, ти си много проста."

А тя е проста като тролейбус. Разбирам да завършваш с 2 или 3, ама ти си завършваш с петица. ИЗОБЩО НЕ СИ ПРОСТА!

yoniie
06-16-2014, 16:59
Здравейте отново, благодаря за мненията ви, наистина имам нужда от съвети.
Да, говорила съм многократно с тях, но те изтукват като причина, че излизам, а не стоя в къщи и да уча. Ами на 16 съм искам да излизам, не прекалявам както казах в предния ми пост. Днес ми стана гадно, защото баща ми не работи в България и ще си дойде след два месеца и майка ми, ми заяви, че баща ми ще е бесен за петиците и, че ме очаква наказание, това нормално ли е? Приятелките ми, имат тройки за скока*не всички и по всичко* и родителите им не са толкова лоши?

Ospi
06-16-2014, 18:17
Не се филмирай, след два месеца баща ти надали ще се сеща за това... :D
НО! Предполагам, че няма да ти е леко в бъдеще. Тия твоите родители ще ти окажат бая влияние заради глупостите си. Да, глупости са. Просто се дръж и прави това, което мислиш за правилно. Това време ще мине :).

Red.Corp
06-16-2014, 18:48
Bullshit казвам аз пък! Аз от 10ти клас си го карах на задочно, стъпвах в даскало само за изпитите за завършване, въпреки че наще ме заплашваха с фрази от типа: " Наказан си, няма да излизаш ", "ти никога няма да си намериш работа ", "Без учене до никъде няма да стигнеш" и моята любима - "Щом няма добри оценки, няма джобни". Беше ми любима, защото аз всъщност през времето, което трябваше да съм на училище аз бях на бачкане. И какво? Завърших с 3йки, ама на матурите изкарах 4ка по БЕЛ и 5ца по АЕ. Работя си за по 500 на месец и мисля да записвам висше. Но ми капе мед на сърцето, като отида и им кажа на наще нещо от типа на- Нали нямаше да завърша? Нали от мен нищо нямаше да стане? Нали бях глупак? :D
Прави това, което смяташ за добре и не позволявай на никой да ти казва, че не можеш това или не можеш онова. Повярвай и се вслушай в себе си ;)
Успех!

saglasensam
06-16-2014, 18:50
Тъпо е, но родителите го правят защото те искат да им поправиш грешките, че не са учили.

mimaria
06-16-2014, 19:05
кът мой те аз имам само6 те пак ми сазват не учеш
да си гледат работа:-P:-P:-P:-P:-P

mimaria
06-16-2014, 19:09
но не им дава причина да ни унежават
на ли дай те ми съвет?????????

Lumia
06-16-2014, 21:20
отношението на родителите ти към теб е доста лошо. Проблемът ти може да се обсъди от 2 гледни точки:
1) те са свръхзагрижени за теб и смятат, че колкото са ти по-високи оценките, толкова повече шансове имаш да успееш. В интерес на истината, в това има нещо вярно, но поради начина, който го показват, ти вероятно не можеш да го разбереш и оцениш, което е лошо, защото може да предизвика твоя бунт и нежелание да учиш, както и ненавист към ученето като цяло
2) ако сметнеш, че е добра идея, аз бих ти предложила следното. Понеже не те слушат и не ти обръщат внимание, като им обясняваш, че не ти харесва отношението им, говори с друг възрастен, който може да им го обясни, например психоложката/педагогически съветник в твоето училище. След като тя/той се запознае с проблема, ще ти помогне в разговора с твоите родители и ако го/я помолиш, няма да споменава неща, които не искаш.

yakuza_
06-16-2014, 22:22
Родителите ти са такива българи ...

Ouroboros
06-17-2014, 11:50
Здравейте отново, благодаря за мненията ви, наистина имам нужда от съвети.
Да, говорила съм многократно с тях, но те изтукват като причина, че излизам, а не стоя в къщи и да уча. Ами на 16 съм искам да излизам, не прекалявам както казах в предния ми пост. Днес ми стана гадно, защото баща ми не работи в България и ще си дойде след два месеца и майка ми, ми заяви, че баща ми ще е бесен за петиците и, че ме очаква наказание, това нормално ли е? Приятелките ми, имат тройки за скока*не всички и по всичко* и родителите им не са толкова лоши?

Все си мисля, че НЕ трябва да се впечатляваш от подобни наказания и издребнявания. Все пак, колкото по-изряден е човек, за толкова по-дребни неща се карат родителите му. Иди при училищния педагог/психолог и го запознай с проблема си. Той ще ти помогне при разговорите.

nasnedogonyat
06-17-2014, 19:41
Аз бих потърсила помощ от училищния психолог.

Да си едитна... забелязах , че и потребителите над мен също са те посъветвали да говориш с психолога.

mayaaa
06-18-2014, 12:47
Аз по принцип съм си по-свободолюбива и при някаква такава глупост накрая нямаше да издържа и щях да им вдигна скандал до небето как не ме зачитат, как ме нараняват, как нямат право да се отнасят така и тн., така че не мисля, че съветите ми ще са много адекватни. :cool: Като отворих темата си мислих, че ще си поредната лигла, която едвам вързва 3-ки и 4-ки, но оценките ти всъщност изобщо не са лоши. Познавам човек с родители като твоите. Те просто искат детето им да мисли само за училище, но много малко хора наистина го могат. Също някой хора си мислят, че като мачкат и мачкат (за съжаление и аз бях така в известна степен) ще те мотивират да се стегнеш повече, но така не става. Имай предвид, че винаги можеш да излезеш, ако поискаш. Все пак няма да те вържат във вас, така че недей едно наказание да го приемаш като закон и им покажи, че не си съгласна с тях и че няма да приемеш наказанията, защото не се чувстваш виновна.

didi222
06-19-2014, 12:32
Не искам да обиждам родителите ти, но според мен те са откачени. Петицата е една много висока оценка. И ти трябва да се гордееш, че си я заслужила. Едно момче от класа ми почерпи всички, задето има 4 по математика и БЕЛ. Затова не им обръщай внимание. Да не се правят на "голямата работа". Щом те сравняват с НДП-то ти, тогава лятото прави като нея: излизай, ходи на купони, прибирай са късно. Да видим дали ще им хареса. ;)

therichbitch
06-19-2014, 12:48
За разлика от повечето тук няма да тръгна от гледната точка, че петицата е една велика оценка и трябва да ти дадат златни кюлчета, че имаш толкова. Грешен за мен тук е подходът и начинът, не изискванията, всеки образован, средноинтелигентен родител обикновено изисква максимума от децата си, за добро или лошо.

Просто ще кажа, че са вманиачени явно и никога, никога не трябва да се обвързва оценката или каквото и да било постижение от този род с материални облаги/лишения, наказания етц. особено докато растеш, за да се научиш, че амбицията, да постигнеш нещо, не е разменна монета за купона в събота или напушването в неделя. Писала съм го по- обстойно в други теми това.