PDA

View Full Version : Програмиране - C++ помощ



nasko_254
06-16-2014, 17:35
Здравейте !
Трябва ми помощ с една задачка по информатика, защото не ги разбирам много. Ще съм ви много благодарен.
Ето и снимка на задачата, защото няма как да я напиша тук - http://prikachi.com/images.php?images/480/7403480A.jpg
Благодаря предварително.

an7raks
06-17-2014, 10:51
#include<iostream>
#include<math.h>

int main()
{
double a, b, S=0;
std::cout<<"a=";
std::cin>>a;
std::cout<<"b=";
std::cin>>b;

for(int i=0; i<=b; i++) S=S+4/((a+i)*(a+i));
std::cout<<S;
return 0;
}

Припомних си C++ малко... :D

nasko_254
06-17-2014, 12:09
Много благодаря !

dimitar_ak
06-17-2014, 14:02
S = S + ... може да се замени с S += ..., за да си е съвсем C++. И за да се спази условието броячът i трябва да стартира от 1.

an7raks
06-17-2014, 14:10
S = S + ... може да се замени с S += ..., за да си е съвсем C++. И за да се спази условието броячът i трябва да стартира от 1.

Да, и така става.

mayaaa
06-17-2014, 14:41
#include<iostream>
#include<math.h>

int main()
{
double a, b, S=0;
std::cout<<"a=";
std::cin>>a;
std::cout<<"b=";
std::cin>>b;

for(int i=0; i<=b; i++) S=S+4/((a+i)*(a+i));
std::cout<<S;
return 0;
}

Припомних си C++ малко... :D
Това std::cout<<"a="; и std::cout<<"b="; не трябва да ги има. Т.е. за истинска програма е добре, но, като гледам, това му е домашна и ще му направят забележка. Също std:: навсякъде не е нужно, ако има #include<iostream>.

an7raks
06-17-2014, 14:43
Това std::cout<<"a="; и std::cout<<"b="; не трябва да ги има. Т.е. за истинска програма е добре, но, като гледам, това му е домашна и ще му направят забележка. Също std:: навсякъде не е нужно, ако има #include<iostream>.
Няма да му направят... Трябва да му е много убита даскалицата, за да му направи проблем за това, че го е направил по-добре.
Във моята версия на Dev C++ трябва да го слагам навсякъде.

mayaaa
06-17-2014, 21:29
Няма да му направят... Трябва да му е много убита даскалицата, за да му направи проблем за това, че го е направил по-добре.
Във моята версия на Dev C++ трябва да го слагам навсякъде.
Ми, не знам, преди време и аз така правих и ми бяха казали, че не е правилно. И все пак аз решавам състезателни задачи, в които има точно определен вход и изход и едно такова нещо ще ми даде wrong answer.
А за Dev - С коя версия си? Не ти ли трябва system ("pause") там? Махни я тази умряла програма и си свали Code::Blocks. Лично мнение. :)

npp
06-18-2014, 09:05
важното в програмирането е програмният ред да се съкращава до максимум за бързодействие и по-малко заемана памет, освен че при изпълнение програмите не трябва да се бъгват, да дават грешки или да вадят нежелани резултати, сигурно учителите се предържат към някаква стандартна версия на c++ и за това не препоръчват команди от други версии, които не фигурират в стандартната за тях

an7raks
06-18-2014, 12:03
Ми, не знам, преди време и аз така правих и ми бяха казали, че не е правилно. И все пак аз решавам състезателни задачи, в които има точно определен вход и изход и едно такова нещо ще ми даде wrong answer.
А за Dev - С коя версия си? Не ти ли трябва system ("pause") там? Махни я тази умряла програма и си свали Code::Blocks. Лично мнение. :)
Dev-Cpp 5.6.3 MinGW 4.8.1
system pause не ми трябва.
Не се занимавам с програмиране... Тази програмка ми остана от 9-ти клас, като програмирах заради училище. Сега просто ми стана интересна задачката и реших да си поиграя малко. :)