PDA

View Full Version : Настойки на преден амортисьор на велосипед?



Minwu
06-24-2014, 17:23
Тъй като не разбирам, а искам да подържам колелото в изправност реших да попитам как да си направя настройките на амортисьора? Или да разбера дали са правилно направени? Виждам, че има някакви палчета (не знам как точно се наричат) с нарисувани на тях + и - върху него. В магазина бяха доста нелюбезни или може би ги беше срам да си кажат, че не разбират.. не знам. Търсих в интернет, но човек като не знае какво точно да търси, трудно намира. Ще се радвам, ако се намери някой да помогне. :)

an7raks
06-24-2014, 17:28
Дай снимки. Би трябвало, като цъкаш палчето на едната страна, амортисьора да се втвърдява, а на другата - да омеква. Кажи и по какъв терен ще го караш. ;)

Minwu
06-24-2014, 17:46
Ох, извинявам се. Модела е Гила Т8 ( http://eshop-gorgona.com/bg/velosipedi/vilki-amortisyori/amortisyorni-vilki/amortisyorna-vilka-rst-gila-t8-0.html )
Днес го карах в града, но от утре съм в планината. Това, което си казал нищо не ми говори. На мен за стръмен терен по-твърд или по-мек амортисьор ми е нужен? Забелязах, че слизането от бордюрите е доста неприятно. Все едно карам без амортисьор...

an7raks
06-24-2014, 17:56
http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=69704
Ето тук малко са дъвкани тея вилки.

Стръмността на терена не е от значение. Настилката е важна. Ако се спускаш по асфалт, ти трябва твърда вилка за стабилност. Ако караш по неравен терен - бордюри, черни пътища, дупки, ти трябва мека вилка за обиране на неравностите, предпазване на останалите компоненти от разбиване и добро сцепление на предната гума.

RapExotic
06-24-2014, 18:06
С тази вилка няма особенно голямо значение как ще я настроиш. При всички случаи ще вози твърдо. Тези врътки, на които пише + и - са за да натегнеш повече или по-малко пружината. Като въртиш към плюса става малко по-твърда, а към минуса по-мека. Ако питаш мен я завърти до край към минуса. Това е най-мекото полужение, но все пак ще ти е твърдо предполагам. Хубавите вилки с истинска предцизна настройка струват от 300лв. нагоре.

Minwu
06-24-2014, 19:09
Ако много се запаля по, по-екстремно каране бих отпуснала повече пари, но сега като начинаеща - не. Много ви благодаря за инфото. :) Ако издържи 1 година без много сериозни ремонти, ще съм доволна. :D

yakuza_
06-25-2014, 08:50
при положение, че си аматьор, ако не изкара 1 година, то трябва да си закрият фирмата

an7raks
06-25-2014, 19:49
Ще изкара... ако скачаш като хората и не се блъскаш челно в бордюри...
Аз с една китайска вилка/оригиналната на Sprint focus/ изкарах 6 години... Карах предимно по черни горски пътища. Накрая започна много да се усуква, като й заминаха втулките...