PDA

View Full Version : Котенце - помощ?



fUcKsMiLe
07-03-2014, 02:19
Тъй като това ми е първото котенце искам малко помощ.
Не е много голямо още.(Тази я постнах в темата за снимки, ама пак, за да видите колко е голямо.) (http://i.imgur.com/9clyyYh.jpg) Не съм сигурна как трябва да го храня и т.н.
Знам, че тука сте страшни на тая тема, супер много стопани на котки знам, че има, затова хелпвайте.
Имала съм само кучета и съм гола вода в частта с котките. :D

Хранене:
-Кога, как?
-До кога?
-С какво? Знам, че не трябва да му давам Wiskas?(лоши отзиви - вярно ли е?).
-Какво да избягвам?

Тоалетна:
-Колко често се чисти?

Пъъък вие добавяйте още информация, за да ми помогнете, плс. Обичам ви! :D

VikkyNirvana
07-03-2014, 08:46
Нямам котка от 9-10 години,но все пак,до колкото помня тя много обичаше Уискас.

mayaaa
07-03-2014, 09:38
^Уискас го обичат, защото има валериан вътре. Ветеринар ми го е казвал.

Два или три пъти на ден го храни. Ако е гладно, няма да те остави да не разбереш този факт, спокойно. :D Давай му повече тип домашна храна (мое мнение), че нещо не ми вдъхват особено доверие котешките храни. Ако е мъжко избягвай да го храниш с гранули. А за тоалетната - ти ще си прецениш, но колкото по-често, толкова по-добре. Ако можеш веднага, след като я е използвало е най-добре, но аз никога не съм чистила толкова често.

galaxy29
07-03-2014, 10:13
ох как сладко се е настанило, много сте милички
има ли си мами и на колко месеца е?

fUcKsMiLe
07-03-2014, 10:31
Мама си няма. Или поне не знам къде е. Предполагам, че е на максимум 2 месеца, но може и да греша. От около 2 седмици го мярках покрай едната къща, че се върти и мяука (имаше и още едно, ама него не го знам къде се изгуби) и накрая ми стана много жал и си го прибрах. Беше с много свило се стомахче. Сега си хапна и си мърка и си играе. Свикна така да кажем.

mayaaa, мерси :3

galaxy29
07-03-2014, 10:51
самичко ли си хапна или с пипетка му дава

dimitar_ak
07-03-2014, 11:04
Котката не е като кучето, което се храни на брой пъти на ден. Котката обича в паничката да намери нещо когато и да я потърси. Аз винаги държа там малко храна. Пълня я повечко сутрин и вечерта подменям храната, ако е престояла целия ден (сега е топло и ако не е суха се вмирисва). Ако през деня видиш празна купичка може пак малко да и сложиш. Котките са много капризни на храна и създават вкус. Допират муцуната си до храната и ако не и допада няма и да я пипне, колкото и да повтаряш да й сипваш. Обожават Whiskas и Gormet, но са скъпи и не знам можеш ли да издържиш. Възрастна котка си оправя по кутия на ден. Моята харесва хапките на k-Classic. Пастета изобщо не го поглежда.
За тоалетната. Купи си специализирано легенче. Хубаво е да не е малко. Котката е чисто животно и си зарява нещата. Трябва да има място да рови без да изхвърля навън. Чисти се когато видиш, че в пясъка вече има много образувани топчета от изпражнения. За целта се ползва специализирана лъжица за пресяване на пясъка. Отделяш едрите топчета. Ако се налага досипваш чист пясък. Това е най-неприятното от гледането на котката. Намокрен този пясък мирише силно на амоняк и е малко задушлив, но все пак това се прави 1-2 пъти седмично.

NaOH
07-03-2014, 11:23
Хранене:
-Кога, как?
-До кога?
-С какво? Знам, че не трябва да му давам Wiskas?(лоши отзиви - вярно ли е?).
-Какво да избягвам?

Тоалетна:
-Колко често се чисти?

2 пъти на ден, една малка шепа. Не оставяй храна в купичката, че се разглезва и спира да я яде. Ако е мъжко - на постоянна диета с профилактична храна. На гранулки суха храна е добре, сменяй вкусовете от време на време, за да не му омръзва.
Тоалетната - ако е на камъчета/пясък - когато се замърси, обикновено веднъж седмично. Иначе можеш да го научиш в легенче без да се налага да купуваш пясък.
Вземи му гребен и го реши всеки ден, в противен случай целия ти апартамент ще стане в косми.
В никакъв случай не му режи/махай ноктите.
Къпи го веднъж на 2-3 месеца със специален шампоан. Учи го, че водата не е страшна.
Може да вземеш специално легло за котки, където ще може да си остри ноктите (вместо върху мебелите) и да спи (там ще има най-много косми).
В първата година, особено ако е мъжко, ще бъде страшна дивотия. Ще го сърбят зъбите и ще хапе всичко наред. Не се притеснявай, просто така си играе. После ще се кротне.

BadAss
07-03-2014, 11:40
аз моя дивак като беше по-малък го хранех с едни пастети за бебета, говоря ти за 2-3 месеца възраст, много ги харесваше
после преминах на мека храна от консерва + гранули, а сега вече от около година е изцяло на гранули
къпането не е необходимо да е толкова често, слюнката на котката е бактерицидна и си се почиства достатъчно добре като се ближе
рясането е задължително
тоалетната се сменя на десетина дена, максимум две седмици, не че е фатално ако я оставиш и повече, просто на теб ше ти смърди :D ако успееш да го научиш да си ходи по нужда в банята, няма да мислиш за тоалетна, както е моя.. ходи си на канала в банята и веднага след като си свърши работата измивам след него
обезпаразитяването - външно - има различни пудри против бълхи, хубави са, разтърси се.. след като си го взела от улицата е хубаво да го обезпаразитиш и вътрешно, за глисти и други паразити, които може да е пипнало
кастрацията (ако е мъжко) не е задължителен елемент.. моя е гледан изцяло в апартамент на 5 етаж и като е размножителен период не усеща феромоните на женските котки и следователно не се разгонва и затова и не сме го и кастрирали
и баща ми и майка ми са ветеринари, така че всичко, което пиша в момента е на базата на техния опит с животни :)

LadyDi
07-03-2014, 12:10
Направо си го заведи на лекар да го обезпаризити и да ти кажат какви ваксини и кога трябва да му поставиш.
Моят калпазанин от съвсем миниатюрна топка косми отказва да докосва човешка храна, не иска нито пастет, нито салам, нищо. Яде само гранули и мека храна от консерва, като ги редувам - ту това, ту онова. Храна му държа в паничката винаги, той си яде, когато си реши. В началото не е добре да му оставяш непрекъснато ядене, защото малките котета са по-лакоми, особено ако идва от улицата. Но и то ще си каже като огладнее.
Тоалетната му е със силиконов пясък, абсорбира мокрото. Като ходи по голяма нужда, гледам малко след това да му почистя. Иначе пясъка го сменям на десетина дена, най-много две седмици, иначе започва доста да мирише. Неприятното с този пясък е, че котето рови в него и съответно част попада на пода и понеже тоалетната му е в банята, е много приятно сутрин сънен и бос да стъпиш на такова топче :) Затова си имам една четка, с която му смитам там каквото е попаднало извън легена му.
Реши го, иначе пуска косми навсякъде. Но не го къпи често. Аз моя го къпя на месеци разстояние, чак като ми се стори вече доста мърляв. Сега не съм го къпала някъде от зимата, но и той не ходи много-много навън.
Кастрирала съм го и бих те посъветвала и ти да си го кастрираш, но това си е лично решение.
Моят се оказа не особено социален, а пък аз обичах да го мачкотя, затова сега ме обича по-малко отколкото мъжа ми. Хич не иска да ми стои в ръцете и ме хапе по глезените, когато минавам покрай него.

edit: забравих да кажа, че има котешка храна, специално за малки котета. може да го почнеш с нея, а може да пробваш да го храниш и с домашно приготвено... въпрос на това, колко ще ти е капризно

NaOH
07-03-2014, 12:38
За къпането наистина може и по-рядко, ако не го пускаш навън.
Също така, ако е женско - никога не й давай хапчета против разгонване или подобни неща - причиняват рак. Кастриране само ако е мъжко и не смяташ да го оставяш да прави поколение.

Melodies
07-03-2014, 13:26
Специално моята котка обожава Уискас (пакетчета и гранули, не близва консерви). И до сега ползваме основно него и сме доволни. Обича и Гормео. От време на време й даваме домашна храна. А относно това колко пъти дневно трябва да й даваме храна: пълним паничката й винаги когато видим, че е празна, а ако й се яде ще яде. Понякога пък я глезим със специални котешки лакомства.
Що се отнася до котешката тоалетна: почистваме винаги, щом сме забелязали, че е мръсна.

fUcKsMiLe
07-03-2014, 16:41
Женско е, няма да излиза навън, защото имам куче, което мрази, ама наистина мрази котки.
Днес си намери тоалетната без проблеми, ама да видим.
Мерси на всички. :smt00t

Имам един странен въпрос. Баба ми нещо е събирала чесън от градината и е сложила скилитките сутринта при котето (нарочно го държа в момента на едно малко място, като коридор, че вкъщи има места където ще се заклещи и никакъв шанс после да го измъкнем, а не искам това да става) и днес като ходих по едното време при него го видях да лежи там, не искаше да се маха.. исках да си поиграя малко, то се връщаше там. Да не обича чесън? :D

galaxy29
07-04-2014, 23:01
Кастриране само ако е мъжко и не смяташ да го оставяш да прави поколение.
защо само, ако е мъжко?

а това, което каза мая за гранулите, според мен и женските също не трябва САМО с такова да се хранят, за от време на време не виждам проблем



а пък, ако му даваш капки против вътрешни паразити самичка, не забравяй да си сложиш ръкавици
аз за нашите не си сложих в началото, защото си казвах, че са ангелчета и не биха ме одраскали... да бе, цялата ме изподраскаха :Д
ще му киселее и ще се цупи сякаш е яло лимон, известно време и ще ти е обидено, не забравяй да го възнаградиш с лакомства :Д

NaOH
07-05-2014, 12:39
защо само, ако е мъжко?

Защото е много по-сложна и опасна операцията при женските в сравнение с мъжките.

anonymous908491
07-05-2014, 12:58
За къпането наистина може и по-рядко, ако не го пускаш навън.
Също така, ако е женско - никога не й давай хапчета против разгонване или подобни неща - причиняват рак. Кастриране само ако е мъжко и не смяташ да го оставяш да прави поколение.

Защото е много по-сложна и опасна операцията при женските в сравнение с мъжките.

На дебили като теб трябва със закон да се забрани да дават съвети.
1. Къпането няма никаква връзка с излизането навън.
2. Кастрира се задължително, ако няма да има поколение, без значение дали е мъжко или женско, защото Рак се докарва и ако не е кастрирана женска, а не роди.
3. Кастрирането при женските е почти същото като при мъжките.

galaxy29
07-05-2014, 17:06
Защото е много по-сложна и опасна операцията при женските в сравнение с мъжките.
да, но това не значи, че не трябва да се кастрира, просто трябва при добър лекар
аз за котката на съседите питах едни ветеринари тук, дали може да се кастрира, защото е стара и те казаха "о не, няма да се събуди от упойката"
е да, ама на леля ми женското куче преди години се наложило да го кастрират, когато била в последните си години от старостта, завели я при някакви добри специалисти и просто й сложили упойката на няколко пъти, а не наведнъж, всичко било успешно

papugai, къпането има връзка с излизането навън
котките са много чисти животинки, особено женските и си се чистят достатъчно добре и сами
ако са в апартамент примерно, къпането трябва да е доста по-рядко, според мен
за разлика от къщните, особено ако са пакостливи калпазанчета и разбеснеят ли се, се прибират кални и в тръни :д

yakuza_
07-05-2014, 17:17
кога ще разберете, че котките не се къпят, а се лижат ...
за бавните - къпането е с цял хигиена, а лизането за удоволствие ;/

anonymous908491
07-05-2014, 17:23
да, но това не значи, че не трябва да се кастрира, просто трябва при добър лекар
аз за котката на съседите питах едни ветеринари тук, дали може да се кастрира, защото е стара и те казаха "о не, няма да се събуди от упойката"
е да, ама на леля ми женското куче преди години се наложило да го кастрират, когато била в последните си години от старостта, завели я при някакви добри специалисти и просто й сложили упойката на няколко пъти, а не наведнъж, всичко било успешно

papugai, къпането има връзка с излизането навън
котките са много чисти животинки, особено женските и си се чистят достатъчно добре и сами
ако са в апартамент примерно, къпането трябва да е доста по-рядко, според мен
за разлика от къщните, особено ако са пакостливи калпазанчета и разбеснеят ли се, се прибират кални и в тръни :д

Пишеш и ти големи измислици.
Не се кастрира на възраст не заради упойката, от която нямало да се събуди, а защото това се прави в ранна възраст, не след дъжд качулка.
Котките не се мият понеже излизали и се каляли, това не ти е прасе, не ходи да се въргаля в лайната, мият се основно заради падащата им козина.

galaxy29
07-05-2014, 17:33
знам, че се прави в ранна възраст и че не е опасно само заради упойката, ама ко да направя, че съседите ни не са го направили и ражда на поразия
аз не визирах само упойката, исках да дам пример, че при добър лекар, такава сложна операция може да бъде успешна
и да ти кажа, нашият си е прасе :Д
почти всеки път като завали, излиза и захожда някъде, връща се буквално кален и подгизнал
ако не мине през банята, после като изсъхне, по козината му има буци кал и няма спасение без къпане
и разбира се, че не е само това причината за баня

npp
07-05-2014, 17:42
сухите храни, в това число и whiskas, съкращават живота на котките, дори и храните в консервите, най-добре е да не учиш котката си на такива храни, но по-добре и готви някакви неща, примерно риба с някакви зеленчуци примесено с хляб без консерванти и др. вредни вещества - доста котки умряха преждевременно например от бъбречни усложнения вследствие на систематично хранене със суха храна и консерви

anonymous908491
07-05-2014, 17:45
Без значение е дали е добър или лош лекар, просто не се прави. Кастрират се не само, за да не раждат, а и по здравословни причини, много по-малко болести имат.
Чувала ли си, че домашните животни приличали на стопаните си ?

galaxy29
07-05-2014, 17:54
ахахах да :д по това прилича на сестра ми, същата е ;/
знам, че не само това е причината за кастрация, да
пък и дори да не са болести, като се разгонят и нямат с кой да си угодят, се въргалят, мърчат жално
и не съм съгласна за операцията, на леля ми кучето се е разболяло на стари години и е била неизбежна такава процедура, не е било кастрирано навреме

anonymous908491
07-05-2014, 18:02
Разболяват се и се получават нещо като кисти, много е гадно за самото животно, за стопаните също. Опреацията не може да оправи вече увреден орган.
Имах котка 12 години, разболя се, беше много неприятно и след половин година я заведохме да я приспят. Не си заслужава заради едната възможност, че може би ще искаш да има поколение да и причиниш такова нещо.

galaxy29
07-05-2014, 18:10
не зная ко точно е било, ама са се били отчаяли и вуйчо ми накрая е разбрал за някакви много добри, завели са го и всичко е било успешно

fUcKsMiLe
07-05-2014, 18:14
А по принцип кога трябва да се кастрира котката? :/

anonymous908491
07-05-2014, 18:16
По възможност докато е малка, няма да я заведеш след като вече е почнала да се разгонва.
Операцията е много лесна и веднага си я прибираш.

galaxy29
07-05-2014, 18:39
Не си заслужава заради едната възможност, че може би ще искаш да има поколение да и причиниш такова нещо.
по-скоро го причиняват, защото не могат да отделят пари за животното към, което са поели отговорност
но иначе, могат да си позволят по няколко кутии цигари всеки ден, както и да се угояват с храна
не е като да спестяват за трансплантация или за харвард, или пък да нямат пукнат грош, такива случаи се броят на едната ми ръка, сравнение с тез горе



http://youtu.be/CD6aW2MBgz0 2:50-3:02

anonymous908491
07-05-2014, 18:45
Не вярвам, кастрирането не е скъпо, а и при положение, че разгонена котка може да те побърка, няма причина да мислят за парите.

galaxy29
07-05-2014, 18:51
ще се учудиш какви случаи има
предпочитат да си дадат парите за поредното парче сланина или за уред, който стои прашлясал
ама да ги дадат за кастрация, дума да не става!

anonymous908491
07-05-2014, 19:11
Може да има, но не са масово. Различни хора, различни интереси, другата страна са тези, които гледат животните сякаш са им деца, пак не е нещо нормално.

galaxy29
07-05-2014, 20:24
мда, да им режат ноктите, да ги гримират, да им купуват конзола и мини ферари ;/


смайлке, свикна ли да се храни самичко

Overkill_Teen
07-05-2014, 20:28
Кастрирането според мен е нещо ужасно.
Първото ми коте (женско) след кастрацията 2 дни не беше на себе си, залиташе като ходи, не ядеше, освен това и повърна 2 пъти...не бих подложил животинче на такова нещо отново. Вече ако е котарак и е вътре няма как да не се кастрира, защото ще вземе да маркира територия и ще ти напикае всичко...
За пръв път чувам че ако женска не е кастрирана и не е раждала хваща рак (все едно нераждала жена да я хване...), може и да се увеличава риска, но на мен ми звучи нелогично. Аз знам че ако и се дават противозачатъчни от тях се развива рак...
Сега имам страхотна писана на двора, не е кастрирана, но явно не е добра майка, защото донася само по 1 или в рядък случай 2 котенца - много са сладки, винаги се намират кандидати да ги вземат, така че няма проблеми. :)

fUcKsMiLe
07-05-2014, 20:58
смайлке, свикна ли да се храни самичко

Храни се перфектно, ама още не се учи да ходи до тоалетна там дето трябва. :Д
Пробвах го на доста храни и като гледам си хапва и по-твърда храна добре, но засега няма да му я сменям.
Нека порасне още малко. ^_^

Кучето ми иска да го изяде :D , хубаво, че има ключ там, че иначе може да си отваря вратите само. Егати пича.

galaxy29
07-05-2014, 21:18
и нашето не обича котки, а пък и те са гадинки и го дразнят :Д
един ден се събраха на едно място и котьо се качи на дървото и не искаше да слиза, заспа там :д

Chimairah
07-06-2014, 07:42
Така... не знам дали знаеш, но трябва да се комбинират дуаха храна и паучове.. и винаги се старай писанчо да има чиста водичка...
Ако не му даваш вода и пауч със сухата,твърда храна, се образува нещо като тапа на дупето, не може да се изходи,инфектира се... и става голяма какофония...
Иначе уискас е хубава марка, аз лично съм доволна от нея... имам котанчо на 14 годинки, който се държи като на 1 .. само тича и скача и ихрае и изобщо не се чувства стар... захранван е само с уискас...
Естестено трябва да му вземел и витаминки... има даже точно на уискас едни, които помагат да се разграждат топките косми в стомахчето, дентални за зъбки... и такива работи