PDA

View Full Version : Ватикански хляб. Защо?



tori
07-05-2014, 21:43
Преди два дни ми връчиха два буркана с някаква ужасно миришеща гъста течност, която била кваска за ватикански хляб и лист с рецепта и стъпки за направата му. Естествено въпросната кваска беше брутално изхвърлена в първият контейнер, който засякох, защото отказвах да си усмърдя къщурката на вкиснало. В мен обаче се породи въпросът поради каква причина хората вярват в тоя късметлийски кекс, че даже и го правят. От страх Всевишния да не ги изгори моментално при отказ? Народа е наплашен от всички неудачи ли? Или защото е модерно? Вярно ли хората смятат, че с бъркането на подобни отварителски нещица ще си предизвикат късмета?
Въобще що за простотия е това - яде ли се, изхвърля ли се като го направиш? В църква ли се носи, на бедните ли се раздава? Щото аз лично не бих яла такова нещо - като се замислиш излиза, че една такава гадост е престояла поне осем дни на температура 19-20 градуса в най-добрия случай. Някои хора едва ли биха го оставили ТОЧНО на въпросната температура, по-скоро на 30-5 градуса отвън. А пък в нея още на втория ден се слага мляко, което, както предполагам всички знаят, е от нетрайните хранителни продукти. Освен това какви ужасни неща очакват отказалия? Минава ли в Черния списък на Господ/Дядо Коледа? Ами ако е веган? Ако вземе, че умре преди да го е направил? А тая смес като се раздели и се раздаде, поради каква причина се раздава? Сериозно ли някой въобще вярва, че би донесло добро на следващия от веригата?
От тук някой занимавал ли се е с такива хлябове, а от лотарията спечелил ли е? Би ли се занимавал, би ли го занесъл въобще вкъщи?

Пускам темата, защото тука сте по-големи философи и мислители, иначе раздела ми е крайно неприятен. Реално питам за тия неща не като за факти, извадени от рецептата, а по-скоро като лично мнение, базирано на личен опит или наблюдения оттук или оттам. Благодаря предварително за отговорите.

yakuza_
07-06-2014, 07:18
Винаги съм подозирал, че тоя италиански квартал е една обикновена пекарна.

Fisherman
07-06-2014, 07:44
фърлила си хляба и си се оплашила,че нещо ще ти се случи ли

tori
07-06-2014, 11:40
А, не, просто се замислям за сляпата вяра/страха/каквато там е причината за направата му от разни хорица.

SonataArctica
07-06-2014, 12:13
Тоз' буламач дава на хората надежда, че нещата могат да потръгнат в по-добра посока.

npp
07-07-2014, 08:13
това са глупости, никакъв квас не е по-добър от онази мая, която я продават на кубчета от 40-50 гр. и на калъпи по 500, само не трябва тестото заквасено с нея да се консумира недостатъчно термично обработено, защото ако микроорганизмите на тази мая попаднат в храносмилателния тракт, "изсмукват" витамините от организма

такъв квас като посочения в оригиналния(първия) пост може да натрови някой или да предизвика стомашно-чревни смущения, иначе ако се закваси със стандартната мая и след това се налее прясно мляко, но с млечнокисела закваска, не би имало проблеми ако престои в хладилник за посоченото време

tori
07-07-2014, 13:33
Аз не това питам. Въпроса бяха причините, поради които хората вярват в тоя буламач.

yakuza_
07-07-2014, 13:50
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3951699
v4era pro4etoh tova :lol:

tori
07-07-2014, 14:10
Да, и аз тия глупости четох.

de-X-ter
07-07-2014, 14:41
нищо не съм чел, ама е вкусен деа....

tori
07-07-2014, 19:11
Да, предполагам има вкус на кекс и непрани чорапи.

Mary_Jane_69
07-07-2014, 19:45
Гадно ми е поне на мен

anonymous908491
07-07-2014, 20:30
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3951699
v4era pro4etoh tova :lol:

Напоследък е особено актуално правенето на Ватикански хляб.
================================================== =====
Това не заслужава коментиране, модата движи живота на толкова хора, че се чудя как въобще ще оцелеем през следващите години.

socareless
07-07-2014, 21:26
звучи абсурдно

tori
07-07-2014, 21:40
звучи абсурдно
Определено е не по-малко, отколкото звучи.

npp
07-09-2014, 21:10
Аз не това питам. Въпроса бяха причините, поради които хората вярват в тоя буламач.

едва ли козунакът и кексът правят човека по-безгрешен отколкото обикновеният хляб

Fisherman
07-10-2014, 08:41
А, не, просто се замислям за сляпата вяра/страха/каквато там е причината за направата му от разни хорица.

какво ознчава сляпа вяра?

tori
07-10-2014, 09:36
Ми да не се замисляш реално над нещата. В случая на въпросния хляб - едно тесто с какво ще ти помогне, освен в случай на запек?

didi_marin0va
07-17-2014, 22:14
Преди два дни ми връчиха два буркана с някаква ужасно миришеща гъста течност, която била кваска за ватикански хляб и лист с рецепта и стъпки за направата му. Естествено въпросната кваска беше брутално изхвърлена в първият контейнер, който засякох, защото отказвах да си усмърдя къщурката на вкиснало. В мен обаче се породи въпросът поради каква причина хората вярват в тоя късметлийски кекс, че даже и го правят. От страх Всевишния да не ги изгори моментално при отказ? Народа е наплашен от всички неудачи ли? Или защото е модерно? Вярно ли хората смятат, че с бъркането на подобни отварителски нещица ще си предизвикат късмета?
Въобще що за простотия е това - яде ли се, изхвърля ли се като го направиш? В църква ли се носи, на бедните ли се раздава? Щото аз лично не бих яла такова нещо - като се замислиш излиза, че една такава гадост е престояла поне осем дни на температура 19-20 градуса в най-добрия случай. Някои хора едва ли биха го оставили ТОЧНО на въпросната температура, по-скоро на 30-5 градуса отвън. А пък в нея още на втория ден се слага мляко, което, както предполагам всички знаят, е от нетрайните хранителни продукти. Освен това какви ужасни неща очакват отказалия? Минава ли в Черния списък на Господ/Дядо Коледа? Ами ако е веган? Ако вземе, че умре преди да го е направил? А тая смес като се раздели и се раздаде, поради каква причина се раздава? Сериозно ли някой въобще вярва, че би донесло добро на следващия от веригата?
От тук някой занимавал ли се е с такива хлябове, а от лотарията спечелил ли е? Би ли се занимавал, би ли го занесъл въобще вкъщи?

Пускам темата, защото тука сте по-големи философи и мислители, иначе раздела ми е крайно неприятен. Реално питам за тия неща не като за факти, извадени от рецептата, а по-скоро като лично мнение, базирано на личен опит или наблюдения оттук или оттам. Благодаря предварително за отговорите.

Хората вярват, защото секуларизацията в България се движи с темпото на охлюв!

Deadlock
07-18-2014, 15:41
Надежда. Нека се надяват хората, защо да им го взимаме.

Andjyy
07-18-2014, 20:47
Надежда. Нека се надяват хората, защо да им го взимаме.
+

tori
07-18-2014, 21:51
Не се опитвам да го взема, даже напротив - кой квото иска да си прави. Просто аз не разбирам цялата философия. Окей, ще се хвана, ще го направя, ще похабя продукти за простотии и какво нататък? Ще дължа всеки изкачен връх със хляба? Съответно и ако не го направя - всяка неудача ли ще бъде заклеймявана като наказание от Великия Хляб-кекс?

Deadlock
07-19-2014, 10:40
Бялата лястовичка, леене на куршъм, палене на свещичка, етц. Няма какво да им се обяснява рационално. Надежда, че нещо ще ти помогне в трудностите.

Andjyy
07-19-2014, 12:57
Точно...Ключова дума-надежда
Ама нещо аз не разбрах защо са ти дали 2 буркана? И защо си взела сместа,а след това изхвърлила?
Според ЛЕГЕНДАТА този хляб носи щастие и здраве на цялото семейство. Като се абстрахираме от магиите се получава вкусен кекс.
Хората правят курбан за здраве. Нали?
"От страх Всевишния да не ги изгори моментално при отказ? Народа е наплашен от всички неудачи ли? Или защото е модерно? Вярно ли хората смятат, че с бъркането на подобни отварителски нещица ще си предизвикат късмета "
За голям процент от хората това е повече от ясно

tori
07-19-2014, 20:00
Щото толкова ми дадоха. Беше близка приятелка, на която нямаше как да откажа. Вкусния кекс имам чувството, че ще киселее след тия млека на сто години и така нататък.

SHPAIdURmeN
07-22-2014, 21:26
Тези хора вярват, надяват се, но едва ли го правят от страх, че Богът ще ги прати в ада или някакво подобно мъчение.