PDA

View Full Version : Подобряване на работата на компютъра + нова ОС



IcyHeart
07-08-2014, 16:13
Така обръщам се към вас за малко помощ. Компютърът ми в последно време работи доста зле и едното от нещата, което ще направя е да го преинсталирам, защото Уиндолса вече си е старичък и това е един от проблемите.
Да ви дам характеристиките на компютъра първо:
процесора - двуядрен 2,60 GHz Intel Celeron
рам памет 4 ГБ
хард диска е 466 ГБ
ако изпускам нещо казвайте
И в момента съм със 7ца 32 битова и се чудя дали да не я сменя с 64 и всъщност каква е разликата?
Смятах да добавя рам но се оказа, че дъното ми не става за тая работа, а пък процесора ако тръгна да го сменям - по-добре цял нов компютър да си взема.
Другата ми идея е да си взема направо 1 ТБ външен хард диск за да си разтоваря компютъра така и така скоро ще ми свърши свободната памет :д
Ползвам го за Sony Vegas Pro 11 (HD видео обработка), конвертиране на HD клипове и Симс 2 - така де това са нещата, които го товарят най-много.
Производителността му е 5,9 (най-ниския показател) - но това е при стартирането, когато не правя нищо иначе е доста зле.
Та надявам се на мнение за ОС и дали добавянето на външен хард диск би помогнало за разтоварването и по-приятната работа с компютъра.

anonymous908491
07-08-2014, 16:34
дали добавянето на външен хард диск би помогнало за разтоварването и по-приятната работа с компютъра.

Не

an7raks
07-08-2014, 18:06
Ползвам го за Sony Vegas Pro 11 (HD видео обработка), конвертиране на HD клипове и Симс 2 - така де това са нещата,
За това би ти помогнала по-бърза памет и процесор. По-бърза памет, не повече памет! Тези две неща са най-важните за такава дейност. Харда няма никакво значение, нито ОС/освен, ако не е забатачена/.

JDeel
07-08-2014, 20:27
Направо събирай за нова машина.

За освежаване на работата на тази можеш да сложиш един SSD хард за Windows-a, но това няма да направи процесора по-бърз когато почнеш да рендваш видео, нито пък паметта повече когато се изпълни с боклуци. А тези програми изпълват всичко каквото могат до горе, такива са хищници.

Общо взето ти трябва от всичко по много. Не че не можеш да определиш кое удря в тавана:
- Процесора лесно може да се види. Щом става въпрос за видео, то предполагам често е на 100%
- Паметта е по-завоалирана. Но ако вземеш че забраниш виртуалната памет за да остане само физическата на разположение, то съм почти сигурен че много бързо ще докараш компа до краш от недостиг на памет
- Скоростта на харда със сигурност е пречка, но тези класическите хардове са си почти еднакво бавни от поне 10 години

Ако сериозно се занимаваш, значи ти трябва нещо от рода на i7, 16GB или още по-добре 32GB памет, два харда - SSD за скорост и нормален за архива. С най-добрите честоти в днешно време. И тогава всичко ще е наред... поне за половин месец :D

an7raks
07-09-2014, 05:09
Ама той не пита как да похарчи парите от апартамента, а как да си свърши работата... i5 му е напълно достатъчен + 4GB DDR3 на 1600 MHz. Харда му е последното нещо, за което да дава пари...

Auriss
07-09-2014, 06:15
^аха, да, леко като ползва щайгата за видео обработка да не му трябва ССД

Аз съм с 2х на конфигурацията, която си предложил, и чакам по 2-3 минути да ми запази файловете. И при положение, че цъкам save през 10 минути смятай кво пилеене на време е това. Ама и хич не ми се дават 1/гигабай за ССД. Чист обир си е тва.

Как да е - основният проблем в нейния случай е харда. След тва видеото. Чак след това процесорът. Може и да съм в грешка, но имам някакъв спомен, че във вегаса CPU-то се ползваше за енкодинг - докато ръчкаш в самия софт се товари видео картата и, логично, хард диска, тъй като дърпа изображенията от там.


Ако сериозно се занимаваш, значи ти трябва нещо от рода на i7, 16GB или още по-добре 32GB памет, два харда - SSD за скорост и нормален за архива. С най-добрите честоти в днешно време. И тогава всичко ще е наред... поне за половин месец
Xeon-ите са по-евтини и не ти трябва З87/97 дъно (което си е още разход), че да клокваш и7-цата К серия, която и без това е 150 лева отгоре на ксеона.
Аз си взех един 1240в3 и дъно за 100 кинта и си свиркам. Само 4770ката струва толкова и още поне 150 за дъно за нея, смятай ;) Същата производителност.

dimitar_ak
07-09-2014, 07:19
Преминаването към 64 битова система ще има едно предимство. 32 битовата не вижда повече от 3ГБ памет.

JDeel
07-09-2014, 08:50
Е, ако е някой дето си прави кинтите от това, що да не си вземе нещо ново с най-добрите параметри :) Компютъра е инструмент, а работата се върши по-лесно когато инструментите са качествени. Тя тая щайга сега явно и без това си е за смяна...

Но ако няма толко кинти, един малък SSD съживява нещата... стига да няма жал към износването му :D

Иначе и на мен ми прави впечатление как някоя моя остаряла машина започва да се държи сякаш по-зле с времето. Оттатък имам един паметник такъв. И логично няма какво да му е - ако има повредено дъно, памет, процесор, значи не трябва изобщо да работи. Та остават две неща - харда и софтуера.

Софтуера си е еб... мам..., за нещо дето трябва да ти отвори една снимка примерно, правят програма голяма гигабайти и захапваща още гигабайти където и каквото може. Кешове всякакви навсякъде, кой от кой по-безсмислен, пълнят харда с боклуци и докато се усетиш се е напълнил до горе и даже няма как да се изчисти.

Харда... има въртящи се части, има логика да се съсипва с времето. Ама колко па да се съсипва. А да, бед сектори. Един бед сектор и мамата си трака. А и са си бавни, каквото и papugai да ни говори. Ето и една причина в днешно време да са още по-бавни - кешовете. Хем трябва да се кешират ненужни боклуци, хем да се сканират от антивирусни идиотщини, хем операционната и програмите да работят с него по същество.

С чисто нов комп си на ръба в днешно време, какво остава за машина дето е на най-малко 5 години :)

an7raks
07-09-2014, 10:43
^аха, да, леко като ползва щайгата за видео обработка да не му трябва ССД

Аз съм с 2х на конфигурацията, която си предложил, и чакам по 2-3 минути да ми запази файловете. И при положение, че цъкам save през 10 минути смятай кво пилеене на време е това. Ама и хич не ми се дават 1/гигабай за ССД. Чист обир си е тва.

Как да е - основният проблем в нейния случай е харда. След тва видеото. Чак след това процесорът. Може и да съм в грешка, но имам някакъв спомен, че във вегаса CPU-то се ползваше за енкодинг - докато ръчкаш в самия софт се товари видео картата и, логично, хард диска, тъй като дърпа изображенията от там.


Xeon-ите са по-евтини и не ти трябва З87/97 дъно (което си е още разход), че да клокваш и7-цата К серия, която и без това е 150 лева отгоре на ксеона.
Аз си взех един 1240в3 и дъно за 100 кинта и си свиркам. Само 4770ката струва толкова и още поне 150 за дъно за нея, смятай ;) Същата производителност.
Ами, ако трябва да избирам между това дали да чакам докато ми сейфа или да ми забива постоянно, ще избера да чакам сейфа...
Не виждам абсолютно никаква логика в това ЦПУ да не се товари, а да се товари видеото... Все пак, видеото се занимава само със обработката на самия видеосигнал към монитора. Тя не може да пресмята при конвертиране, примерно. Не казвам, че не й трябва видео, но спокойно може да мине с вграденото в една съвременна дънна платка. 3D моделирането ми се вижда доста по-натоварващо видеото, а вграденото видео/ ATI Radeon 3000/ на дъното ми от преди 2 години си се справяше...
При твоя хард, не знам, ама аз като цъкна на снимката и се отваря на секундата... Едва ли ще го усети толкова съществено при работа, при положение, че рамта служи за буфер и компенсира бавния хард.

Auriss
07-09-2014, 11:51
Vegas Pro 13 leverages the GPU for video effects, transitions, compositing, pan/crop, track motion, and encoding. An optimized hardware configuration that uses an appropriate GPU device dramatically improves timeline performance. Enjoy higher resolution previews with multiple effects in Vegas Pro 13, and crank encoding speeds up by as much as six times over previous versions to popular formats like AVC. Vegas Pro 13 uses OpenCL™-supported devices from AMD, NVIDIA, and Intel to unleash your creative vision.

'Моделирал' си с вграденото си видео 'щото бокс моделирането не иска бърз компютър. Пробвай да скулптурираш и като ти станат по 5-6ГБ в swap-а файловете и по 3-400мб .psd-та пак ще говорим ;3 Единствено Zbrush е изключение и можеш да минеш със слаба видео карта, но пък ти трябва приличен процесор и бърз хард.

ОП-то спомена, че обработва HD клипове - я сметни ако снима при 30 кадъра в секунда, 60 секунди клип колко е ? 1800 изображения, всяко от тях 1920*1080 вектора за смятане ? Погледни после един елементарен Blur (http://en.wikipedia.org/wiki/Gaussian_blur) колко операции изисква (https://ccrma.stanford.edu/~jos/fp/Definition_Simplest_Low_Pass.html).
Видно е предполагам защо хората са решили да прехвърлят това върху GPU-то.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kernel_(image_processing) ето още малко ако ти е интересно.

Разбирам, че няк'ва картинка ти се струва елементарна и тн, ама като напляскаш 20 ефекта отгоре, всеки от които трябва да си върши операциите пиксел по пиксел, и като говорим за толкова високи резолюции нещата просто стават тежки.

И не забравяй, че като цъкнеш Play се кешва върхи видео картата цялата тази информация. Недостатъчно памет = чисти кеша = изчислява повторно. Лайняно си е.

Във всеки случай си прав, де - едното ССД или по-скъпо видео няма да й решат проблема. Трябва си и сносен процесор, и достатъчно рам. Просто казвам, че от изброените, ако вземе само 1, от ССД ще забележи най-голям плюс. Твай то

anonymous908491
07-09-2014, 12:30
Начетох се на глупости в темата.
GPU-то се ползва за FX-овете, за абсолютно нищо друго, а като знам, какъв боклук е Вегас, се съмнявам, че дори и малко ще успее да натовари видеокартата.
SSD-то ще и свърши същата работа, която и една черена панделка вързана за монитора - ще краси основно.
Голям кеш(за който е нужен минимум 512GB SSD) правят качествените програми като NUKE, Fusion, Scratch, Resolve и т.н.
Има видео едитори като HitFilm, CorelVideoStudio, PowerDirector, Magix, които са в пъти по-добри от Вегас и ползват максимално добре наличния хардуер.

an7raks
07-09-2014, 12:54
'Моделирал' си с вграденото си видео 'щото бокс моделирането не иска бърз компютър. Пробвай да скулптурираш и като ти станат по 5-6ГБ в swap-а файловете и по 3-400мб .psd-та пак ще говорим ;3 Единствено Zbrush е изключение и можеш да минеш със слаба видео карта, но пък ти трябва приличен процесор и бърз хард.

ОП-то спомена, че обработва HD клипове - я сметни ако снима при 30 кадъра в секунда, 60 секунди клип колко е ? 1800 изображения, всяко от тях 1920*1080 вектора за смятане ? Погледни после един елементарен Blur (http://en.wikipedia.org/wiki/Gaussian_blur) колко операции изисква (https://ccrma.stanford.edu/~jos/fp/Definition_Simplest_Low_Pass.html).
Видно е предполагам защо хората са решили да прехвърлят това върху GPU-то.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kernel_(image_processing) ето още малко ако ти е интересно.

Разбирам, че няк'ва картинка ти се струва елементарна и тн, ама като напляскаш 20 ефекта отгоре, всеки от които трябва да си върши операциите пиксел по пиксел, и като говорим за толкова високи резолюции нещата просто стават тежки.

И не забравяй, че като цъкнеш Play се кешва върхи видео картата цялата тази информация. Недостатъчно памет = чисти кеша = изчислява повторно. Лайняно си е.

Във всеки случай си прав, де - едното ССД или по-скъпо видео няма да й решат проблема. Трябва си и сносен процесор, и достатъчно рам. Просто казвам, че от изброените, ако вземе само 1, от ССД ще забележи най-голям плюс. Твай то

Не се изразих правилно... 3D чертане имах предвид...
Ами, не се натоварва повече от това да си пуснеш HD филм... А да не говорим, че докато обработваш видеото, не е задължително да го гледаш на пълна резолюция, че е дори и невъзможно малко...

JDeel
07-09-2014, 13:04
papugai, вземи си най-накрая едно SSD, тествай го за два дена и започни да говориш от опит, щото зъбенето на база предположения е малко... де да знам, аматьорско

Auriss
07-09-2014, 13:28
@JDeel виж си личните

npp
07-09-2014, 20:41
Така обръщам се към вас за малко помощ. Компютърът ми в последно време работи доста зле и едното от нещата, което ще направя е да го преинсталирам, защото Уиндолса вече си е старичък и това е един от проблемите.
Да ви дам характеристиките на компютъра първо:
процесора - двуядрен 2,60 GHz Intel Celeron
рам памет 4 ГБ
хард диска е 466 ГБ
ако изпускам нещо казвайте
И в момента съм със 7ца 32 битова и се чудя дали да не я сменя с 64 и всъщност каква е разликата?
Смятах да добавя рам но се оказа, че дъното ми не става за тая работа, а пък процесора ако тръгна да го сменям - по-добре цял нов компютър да си взема.
Другата ми идея е да си взема направо 1 ТБ външен хард диск за да си разтоваря компютъра така и така скоро ще ми свърши свободната памет :д
Ползвам го за Sony Vegas Pro 11 (HD видео обработка), конвертиране на HD клипове и Симс 2 - така де това са нещата, които го товарят най-много.
Производителността му е 5,9 (най-ниския показател) - но това е при стартирането, когато не правя нищо иначе е доста зле.
Та надявам се на мнение за ОС и дали добавянето на външен хард диск би помогнало за разтоварването и по-приятната работа с компютъра.

външен харддиск единствено си заслужава ако е нов модел western digital, seagate, или hitachi на usb3 или esata, но трябва да имаш външен конектор и в двата случая, дъното ти може и да няма вграден usb3 контролер, което означава че за да си вземеш такъв харддиск, ще трябва да си намериш и usb3 контролер, но за това най-вероятно трябва да имаш поне един свободен pci express слот, същото важи и за esata, само че има възможност да се постави адаптор, който се свързва към вътрешен sata конектор

за ускоряване на системата трябва да провериш температурите на процесора, също и дали клока на процесора е нормален или понижен, дай и точния модел на дъното

aaster23
07-09-2014, 22:26
Не успях да изчета, вашите диви теории на вероятността.... http://laptop.bg/archive/laptops-acer-Aspire_4745G-acer_aspire_4745g_5456G64Mnks Вземи си това лаптопче и си джиткай!!! Няма да имаш проблеми и за по-тежки приложения и игри дори от сорта на Metro...
Това също е добро лаптопче http://laptop.bg/archive/laptops-acer-Aspire_E1_522-acer_aspire_e1_522_NX_M81EX_077 :)