PDA

View Full Version : проблем с оченцето на зайче



deni4kata333
07-11-2014, 05:39
Здравейте, в момента съм на гости на баба ми и дядо ми, те отглеждат зайци. Когато отидох да видя последните родени /преди 20тина дни/ видях , че едно от тях е много по-малко в сравнение с другите, до толкова,че дори оченцата не му се бяха отворили напълно. Вече 4-5 дни го храня със спринцовка, наддало е и е по-жизнено, но има някакъв проблем с оченцето. Първоначално беше по-притворено от другото, а от няколко дни сутрин, когато го взимам да го храня, окото е напълно затворено заради гурелчета. Почиствам го с памуче и отвара от лайка и все едно нищо му няма- изглежда съвсем нормално... До следващата сутрин. Тази сутрин забелязах, че и другото оченце му е леко притворено... Но на останалите зайчета им няма нищо, а те живеят заедно.Не ми се ще да го водя тук на ветеринар, защото тук няма големи специалисти, по-скоро самозванци,които ми убиха 2 кучета за период от 1 година...

XTREMEFREERIDE
07-11-2014, 06:05
Здравей.
Грижа се за едно от зайчетата на баща ми. Неговото оченце изобщо не се беше отворило и беше забрало. Правих му промивки с кислородна вода (да изгори засъхналата гной) и много внимателно събирам всичко с марля. После му правих компреси с черен чай за по 4-5 минутки. Оказа се, че оченцето му е изтекло, но спрях възпалението. Имай предвид, че чаят от лайка само успокоява, докато черният чай действа и противовъзпалително, така че можеш да ги смесиш. Отдели го от другите някъде на чисто за 4-5 дни и му прави промивка+ компрес сутрин, обед и вечер.
Успех!

deni4kata333
07-11-2014, 07:47
Ще добавя и черен чай към лайката тогава, благодаря ти много. Не ми се ще да го отделям, защото е много мъничко, не получава достатъчно мляко и все го храня допълнително със спринцовка, но млякото от кутия не може напълно да замести майчиното, за това след като го нахраня го връщам пак. Пък и останалите зайчета са напълно здрави, което ме навежда на мисълта , че не е вирусно.

an7raks
07-11-2014, 09:57
Правих му промивки с кислородна вода (да изгори засъхналата гной) ....
.... Оказа се, че оченцето му е изтекло, но спрях възпалението.

Как може, ве?!? Как, подяволите, може?!? Как ще му правиш промивки на окото с кислородна вода?! направи си 2 промивки да видиш дали и на теб няма да ти изтече окото!
Води гадината на ветеринар и изобщо не се чуди! Колкото и да е "самозван", пак ще знае повече от теб!

gbbonev13
08-04-2014, 08:00
И ние на село имаме зайци и имаме същия проблем. Едва ли ще се оправи окото, но ако се храни добре всичко ще бъде наред.

Yoo reTo G
08-04-2014, 08:13
Според мен той е прав. Не му правете промивка с кислородна вода. Нищо чудно да е изтекло окото, ох, не ми се мисли за горкото зайче.

tori
08-04-2014, 08:31
Кислородната вода изсушава, аре чак да изтече нечие око не знам, но със сигурност дразни. Не знам с чий акъл лекувате някого, различен от себе си, в домашни условия.

Sarafina
08-05-2014, 21:17
ОТ КИСЛОРОДНАТА ВОДА МОЖЕ ДА ОСЛЕПЕЕ!!!
http://www.blitz.bg/article/13465