PDA

View Full Version : Икономика в Софийски университет или в УНСС?



mimonte2
07-11-2014, 11:39
Здравейте, изправен съм пред голяма дилема. Искам да следвам икономика (с английски език), но не знам, дали да се ориентирам към СУ или към УНСС. Чувам, че СУ бил по-добрият избор, но искам вашето мнение.

takecare
07-11-2014, 15:34
Тъй като и аз бях пред такава дилема. Може би не точно дилема, но се замислих за това. Ще ти кажа моето мнение и това, което чух от хора, учили това. Софийски университет е несъмнено най - реномираният университет в България. Има си история, има си и много добри преподаватели и специалности. За ме Софийски университет е университет на науките. Университет за хора, които ги влече история, педагогика, право, всякакви "истики".Както си разглеждал/а предполагам в Софийски има точно 3 специалности икономика, което е несравнимо с УНСС, който е все пак университет за икономика. В момента казват, че не се търси толкова чуждоезиковото обучение, но все пак мисля, че върви. Би трябвало и да си се запознал/а с разликата между чуждоезиково обучение и с преподаване на английски в УНСС. Има плюсове и минуси. Но за мен и според мнение на други за икономика, било то с език или не, най - добрият избор е УНСС. :)

mimonte2
07-11-2014, 15:40
А ако все пак избера Софийски университет, това голяма грешка ли ще бъде? Имам предвид, все пак според рейтинговата система, СУ е по-добре от УНСС за икономика, тоест ако се запиша в СУ пак няма да сбъркам, нали? И още нещо- каква е тази дистанционна форма на обучение в УНСС? Ако завърша под такава форма, това ще го пише ли в дипломата? Работодателите вземат ли на работа студенти, обучавали се в дистанционна форма или редовните имат предимство? Освен това, истина ли е, че е най-добре, да се обучаваш в редовна форма на обучение? Коя е по-хубава-редовната или дистанционната?

takecare
07-11-2014, 15:45
Дистанционната чисто за мен е, че имаш просто повече време, това е. За мен е по - добре редовна и мисля, че има някакво значение. Пък дали ще сбъркаш не мисля, аз не искам да те убеждавам. Но и аз си мислех, че като Софийският е най - добрият университет, там едва ли не ще изляза със златна диплома, ама не. Точно това ти казвам, че моето мнение е, че УНСС е по - добре за икономика от СУ.

mimonte2
07-11-2014, 15:53
А знаеш ли как се образува балът за кандидадстване в УНСС? Аз гледах в сайта, но там е дадено доста объркано.

takecare
07-11-2014, 15:59
За чуждоезиковото ли питаш?

Fisherman
07-11-2014, 16:11
по-добре да заминеш за великобритания

mimonte2
07-11-2014, 16:14
За УНСС е „Икономика с чуждоезиково обучение“- има много варианти, но не ги разбирам напълно- какво е ЕПИ по основен предмет? Само него ли трябва да държа?

А в сайта на СУ пише следното за специалност "икономика и финанси":

І. Изпит или матура с коефициент 3:

1. Математика І;
2. Математика ІІ;
3. Матура по математика
Това какво означава? Трябва да избера един от трите посочени изпита ли? Ако е така, значи мога да избера изпита по математика първо равнище, защото не съм учил профилираната подготовка. И ако избера математика l , няма да има проблем, нали?

mimonte2
07-11-2014, 16:17
Fisherman, аз си мислех първо тук да завърша образованието си, а после да мисля за чужбина.

takecare
07-11-2014, 16:19
Значи съществената разлика между чуждоезиково обучение и обучение с преподаване на английски език в УНСС е, че с преподаването се учи изцяло на английски през целият период, докато чуждоезиковото учиш 3 часа седмично език, и след втората година втори език. Кандидатства се с изпит ЕПИ, който се състои от модул 1+2+3. Третият модул е избираем между БЕЛ, Мат, История и География. Този изпит се умножава с коефициент 4. Затова гледат всички да влязат с него, защото шансовете са по - големи, а там бала не е малък. Тъй като искаш чуждоезиково, трябва да държиш и изпит по език или май и матура ти признават, както и сертификат, но не съм сигурна. Относно въпроса ти за СУ. Да, трябва да избереш от тези три.

takecare
07-11-2014, 16:20
Fisherman, аз си мислех първо тук да завърша образованието си, а после да мисля за чужбина.

То можеш, въпроса е дали си готов. Има го и това, че в чужбина къде признават, къде не. Резултата да постигнеш нещо в чужбина е, ако заминеш след завършено средно. По-големи възможности ще имаш след това.

mimonte2
07-11-2014, 16:25
Не, аз не искам да уча изцяло на английски език, ще ми дойде в повече. :D А в СУ в специалност "Икономика и финанси", всичко ли се преподава на английски език? И един въпрос за баловете- имаш ли някаква идея, какви са горе-долу минималните балове за прием в СУ и в УНСС с икономика? Твърде високи ли са или не чак толкова?

takecare
07-11-2014, 16:28
Мисля, че в СУ всичко се преподава на английски. Относно баловете в СУ не са изложени. В УНСС влез в сайта, отиди на прием 2014, след това Справки и ще видиш. За момчета е по - малък.

mimonte2
07-11-2014, 16:34
Искаш да кажеш, че в СУ всички предмети се преподават на английски език, така ли? Дори и учебниците ли са на английски? А за минималните балове в УНСС, видях ги, а максималният е 36, нали?

SpiritInBlack
07-11-2014, 17:38
Обичаш всичко да получаваш наготово , виждам.

Момиче или момче си ?

mimonte2
07-11-2014, 17:40
Момче съм. Какво значи да получавам всичко наготово? Не можах да намеря баловете в сайта, какво да направя? За първи път се занимавам с такова нещо и имах нужда от помощ.

OoVasKoO
07-11-2014, 17:43
минималните балове за СУ ги има в техния форум:
http://forum.uni-sofia.bg/forum/viewtopic.php?f=177&t=22531

ето ти минималните балове за УНСС:
http://priem.unwe.bg/bg/pages/159/minimalni-balove-2013.html

takecare
07-11-2014, 19:20
За СУ не мога да ти кажа дали всичко е на английски, просто защото не съм се интересувала. В УНСС ако избереш с преподаване, където всичко е на английски, учебниците също са, предметите, всичко. Докато чуждоезиковото в тези 3 часа седмично, учиш термини от икономиката на английски, това е. В СУ приемат адски трудно, смисъл отпускат много малко места, също може да го видиш и това. Докато в УНСС има повечко места и улеснението е, че при момчетата бала е с две единици по - нисък. Но това не означава, че не трябва да се подготвяш и да чакаш наготово. Имаше и такива индивиди и меко казано гледката беше отчайваща. ;)

mimonte2
07-12-2014, 11:03
Аз погледнах в сайта на УНСС и там пише за специалност- "Ик. с чужд. обуч. англ.", че минималният бал е 28.31. Но не пише, колко е максималният- ако е 30, значи е наистина много висок, но никъде не е казано. Освен това, кои оценки влизат в този изпит- ЕПИ, умножена по 4 и оценката от дипломата за средно образование, но само това ли е? Ако е това, значи максималният бал е 30, греша ли?

takecare
07-12-2014, 11:04
Да, така е.

mimonte2
07-12-2014, 12:08
Добре, но ако максималният бал е 30, а минималният бал-28.31, то тогава трябва да имам 6 по всичко, нали?

takecare
07-12-2014, 12:11
Не. Какво ще рече трябва да имаш 6 по всичко?! Коефициента за изпита ти е 4, така че, ако изкараш една солидна 5тица и нагоре, с диплома 5 и нещо, си вътре. Не забравяй, че имаш и изпит по чужд език.

OoVasKoO
07-12-2014, 15:24
мале, как може да има толкова неориентирани хора?
чак юли месец се сещате, че трябва да кандидатствате :lol:

mimonte2
07-12-2014, 15:45
Аз няма все още да кандидадствам (не тази година), а исках да чуя мнения и да имам достатъчно време да реша.

KumchoValcho
07-13-2014, 12:18
да пропуснеш 1 година е много тъпо нещо. Не го прави.
Много ясно, че е по-добре да избереш икономически университет (УНСС,.....)за икономическа специалност, що за въпрос.

Devilsplaymate
07-14-2014, 13:39
Икономика и всякакви други специалности свързани със банки и математики -> УНСС.
СУ - по-добър откъм хуманитарните и педагогически специалности.

KumchoValcho
07-16-2014, 17:27
Икономика и всякакви други специалности свързани със банки и математики -> УНСС.
СУ - по-добър откъм хуманитарните и педагогически специалности.
абсолютно. нищо сложно няма