PDA

View Full Version : Софийски университет?



supersonic0
07-16-2014, 09:32
Приет съм в Софийския университет, но ще пусна второ класиране, тъй като се надявам да ме приемат с Българска филология. Сега съм с педагогика и не знам дали ми се иска да го уча това и колко полезно би ми било за в бъдеще (Ако някой има някакви познания за тази специалност, може да сподели).
Та, нещо обаче всички ме плашат с този СУ, че било много трудно да се изкара, късали ги яко, голямо учене... То се предполага, че щом е висше учебно заведение ще се учи, но наистина ли е такова, каквото ми го описват? Пуснал съм документи и за друг университет, не толкова реномиран и ще видя какво ще стане и с тамошното класиране междувременно, докато чакам второто за СУ. Та какво смятате за този университет?

golemiq_korab_minava
07-16-2014, 11:27
Знам, че Софийския един от елитните у нас унита. Само че какво ще правиш с българска филология?

lisi4ety
07-16-2014, 14:54
"наистина ли е такова, каквото го описват" - ама какво значение има, щом записваш висше естествено, че ще учиш. Ако не ти се учи, недей ;d кофти е, тегаво е, да.

ByK
07-16-2014, 14:59
Двете специалности /БФ и Педагогика/ са чудесни! Браво за избора! Бяха в списъка ми с желания, но уви, не ми стигна бала.
Според ме дори и Педагогика да се решиш да учиш, винаги може да се намери реализация. В СУ имат програми, които издърпват хората по училищните заведения още преди да са завършили бакалавър/магистър.
БФ също е много добраа специалност, но ще ти е доста по-трудно при нея. Когато им гледах програмите през семестрите учат цифра езици от сорта на латински и подобни, което на мен поне не ми се нравеше. Но ако си го навиеш на пръста и го завършиш съществува огромен кръг в който може да намериш работа. Като се започне от учител и доходите от частни уроци, та се стигне през журналисти и прочие.. :))
Ти си решаваш в крайна сметка, аз лично мога само да ти завиждам в приятелския смисъл :P

marilyn
07-16-2014, 15:34
Защо си се насочил към тези специалности? Като цяло нивото навсякъде пада, в СУ също. Според мен БФ не е готина специалност, ако не искаш да станеш даскал после. Учат древногръцки, до колкото си спомням от разкази на познати. Има много други специалности, които ще ти дадат по-добра реализация.

Педагогиката ти дава по-ясна насоченост, с нея можеш да си учител. Всички знаем какви заплати взимат учителите и колко непривлекателна работа е това за младите хора. Но ако искаш да си учител, сигурно ще ти хареса да учиш това.

Да е трудно в СУ, да е трудно, колко да е трудно. Щом хората успяват да се дипломират, взимат си изпитите, значи не е невъзможно. Във всеки факултет и във всяка специалност има изпити, които са по-леки и такива, за които се налага повече подготовка. Това най-вече опира до преподавателя.

MsMiracle
07-16-2014, 16:10
Педагогиката общо взето ти дава възможността да бъдеш учител.
Малко са хората в днешно време в България, които искат да се занимават /при това цял живот/ с това. Нито заплатите са кой знае какво, нито работата е лесна.
Общо взето трудно ще взимаш добри пари, преди да натрупаш 20+ години стаж. Изключвам преподаването в частни училища.

Софийският университет не е нищо особено като трудност спрямо останалите тук.
Както много други учебни заведения в страната, било то висши или не, виси на стари лаври, т.е. няма нищо общо с това което е било.
Самият факт, че няма нито един български университет който да е в топ 1000 в света е достатъчно показателен.

AnarchyBoy
07-16-2014, 16:32
Ако учиш редовно, а не само в сесия не е потресаващо трудно ;д
Но има и разлика от специалност до специалност, а и зависи на к'ви преподаватели ще случиш.
във всеки случай се учи повече отколкото в УНеСеСе-то примерно. ;)

AnarchyBoy
07-16-2014, 16:33
Самият факт, че няма нито един български университет който да е в топ 1000 в света е достатъчно показателен.

СУ е в топ 1000 и е единственият български в класацията. ;)

Auriss
07-16-2014, 16:39
СУ е в топ 1000

// просто минавам да отбележа колко смешно звучи отстрани :cool:

Evterpa
07-16-2014, 16:40
Самият факт, че няма нито един български университет който да е в топ 1000 в света е достатъчно показателен.
Мисля, че само СУ влизаше в топ 1000 - към 600/700 място. След малко ще проверя.
:)

Devilsplaymate
07-16-2014, 16:44
Приет съм в Софийския университет, но ще пусна второ класиране, тъй като се надявам да ме приемат с Българска филология. Сега съм с педагогика и не знам дали ми се иска да го уча това и колко полезно би ми било за в бъдеще (Ако някой има някакви познания за тази специалност, може да сподели).
Та, нещо обаче всички ме плашат с този СУ, че било много трудно да се изкара, късали ги яко, голямо учене... То се предполага, че щом е висше учебно заведение ще се учи, но наистина ли е такова, каквото ми го описват? Пуснал съм документи и за друг университет, не толкова реномиран и ще видя какво ще стане и с тамошното класиране междувременно, докато чакам второто за СУ. Та какво смятате за този университет?
Моята специалност е педагогическа и учим някои от нещата, които са в това направление - педагогическа психология, дидактика, методика и разни такива неща все свързани със обучение, учебници, училище, възпитание/развитие на учениците. Тъй като твоята специалност е чиста Педагогика, твоят учебен план ще наблегне много по-широко на тези неща. Работа винаги можеш да си намериш, тъй като знаеш, че наплива на педагози не е голям, а се търсят. Така че, това едва ли трябва да те притеснява, по-скоро дали го чувстваш като... призвание, защото, аз поне, смятам учителската/педагогическата професия именно за такова - призвание.
Българска филология също е хубава специалност - отново педагогическа. То повечето в СУ са. Но ако обичаш езиците и литературата, предполагам, че поне в процеса на обучението това ще ти е по-интересно. Провери учебните планове на специалностите, за да видиш какви дисциплини ще изучаваш - специално сайта на СУ е много ясен и лесно се борави с него.

anonymous895156
07-16-2014, 16:44
СУ е в топ 1000 и е единственият български в класацията. ;)

класацията е за университетски онлайн платформи, не за цялостно обучение

supersonic0
07-16-2014, 18:10
От това, което знам и съм се интересувал за специалностите (а то не е никак много, признавам си или поне не достатъчно за да ми даде пълна яснота) искам да запиша Българска филология точно, защото ми дава малко по-голям избор за развитие в бъдеще. С правилния начин дори работа като журналист, в телевизията и така нататък. Педагогиката честно казано я записах, защото това бе още един от предметите, който можех, според матурите и т.н., струва ми се не чак толкова труна за учене, но честно казано въобще не ми се занимава като учител. И не за друго, а просто защото тази работа не добре оценена (не само като пари) тук в България. Българската филология пък, защото Литературата ме влече и като цяло БЕЛ винаги ми е бил най-силния и приятен предмет в училище. А пък и дава не лоша възможност за развитие в медийната сфера. Та, днес пуснах документи за второ класиране, Педагогиката е на трето желание, тоест имам възжможност да се изкача до първо, което е БФ, а като второ желание, което също е доста реален вариант е Политология. Какво смятате пък за тази специалност? :)

golemiq_korab_minava
07-16-2014, 18:34
От това, което знам и съм се интересувал за специалностите (а то не е никак много, признавам си или поне не достатъчно за да ми даде пълна яснота) искам да запиша Българска филология точно, защото ми дава малко по-голям избор за развитие в бъдеще. С правилния начин дори работа като журналист, в телевизията и така нататък. Педагогиката честно казано я записах, защото това бе още един от предметите, който можех, според матурите и т.н., струва ми се не чак толкова труна за учене, но честно казано въобще не ми се занимава като учител. И не за друго, а просто защото тази работа не добре оценена (не само като пари) тук в България. Българската филология пък, защото Литературата ме влече и като цяло БЕЛ винаги ми е бил най-силния и приятен предмет в училище. А пък и дава не лоша възможност за развитие в медийната сфера. Та, днес пуснах документи за второ класиране, Педагогиката е на трето желание, тоест имам възжможност да се изкача до първо, което е БФ, а като второ желание, което също е доста реален вариант е Политология. Какво смятате пък за тази специалност? :)
Смятам, че е за хора, които се интересуват от политика и проблемите в държавата.
Записвай журналистика. С филология идея си нямам какво може да работиш освен учител. Поне с такова впечатление съм останал.

MsMiracle
07-16-2014, 22:34
// просто минавам да отбележа колко смешно звучи отстрани :cool:


Това е така, за жалост. Аз последно когато проверявах, СУ не присъстваше в топ 1000. Ако някой види нещо "ново" по този въпрос, давайте линкове.

AnarchyBoy
07-17-2014, 06:11
// просто минавам да отбележа колко смешно звучи отстрани :cool:

Наистина, ноо 8-)

AnarchyBoy
07-17-2014, 06:14
Записвай журналистика. С филология идея си нямам какво може да работиш освен учител. Поне с такова впечатление съм останал.

Само идиот като теб си мисли, че с филология можеш да си само учител. :razz:

lisi4ety
07-17-2014, 07:34
Само идиот като теб си мисли, че с филология можеш да си само учител. :razz:



..или с журналистика - журналист.
Журналистиката е супер излишна специалност, повече журналисти излизат от филологиите и политическите науки, отколкото от журналистиката. Даже имам позната, която избра журналистика пред право, учи една година и се отчая и сега отново кандидатства право..

golemiq_korab_minava
07-17-2014, 12:12
Ало, то за това в тази държава е така. Защото всеки се прави на тарикат и си мисли, че може да работи по-добре нещо, което не му е по специалността. Всеки се мисли за много разбиращ и предпочита сам да определя всичко в най-различни дисциплини и после що не му се получавало.

Анкитъпак, говорих за българска филология, разбира се от контекста и темата.
Признавам, че не знам много какво се учи там, ама къв се излиза? Попадал съм на точно завършили такава филология, които не могат нищо да си намерят за работа.

AnarchyBoy
07-17-2014, 12:49
Ало, то за това в тази държава е така. Защото всеки се прави на тарикат и си мисли, че може да работи по-добре нещо, което не му е по специалността. Всеки се мисли за много разбиращ и предпочита сам да определя всичко в най-различни дисциплини и после що не му се получавало.

Анкитъпак, говорих за българска филология, разбира се от контекста и темата.
Признавам, че не знам много какво се учи там, ама къв се излиза? Попадал съм на точно завършили такава филология, които не могат нищо да си намерят за работа.

Ма ти като учиш филология, не учиш 'педагогика' ве, филолозите не учат за учители, това е едно от огромния брой неща, с които могат да се занимават филолозите, но не е само това.
А специално за учители си има специалност "педагогика". Не знаеш, ама говориш. :С

Можеш да се занимаваш с преподаване, преводи, журналистика, лингвистика, културология, антропология, литература, калиграфия, дипломация, някой филологии изучават и психология /аз/ та и с това.
А тук говоря само за бакалавър, ся след това изтупай една качествена магистратура - Право, МО, МИО, ТУРИЗЪМ - бе нещо, което да разшири дори още повече спектъра от възможности.
Също е плюс ако филологията е рядка и се търси. ;)
Повярвай ми, с една филология можеш да работиш в много по широк кръг от специализации, отколкото с фармация, агрономство или икономика. /например/ ;)

102
07-17-2014, 12:51
право и мо не може тапчо

102
07-17-2014, 12:52
то шото с фармация ше одиш туризъм малоум

AnarchyBoy
07-17-2014, 12:53
право и мо не може тапчо

АХаххахахахахаххахахахаха ххахахахахахаххахахахахха хахаххахахахаххахахахахах хахахахаххахаххахахаххаха хахаххахахахаххахахаххаа. Спри да пишеш и напусни духач.
Можеш да учиш МО магистър, само дето е 5 семестъра, а не 3.

102
07-17-2014, 12:54
колко си жалък просто написах и мо-то главно за право исках да кажа

AnarchyBoy
07-17-2014, 12:54
то шото с фармация ше одиш туризъм малоум

да съм казал, фармация и туризъм? Говорехме за филологиите. Ти с твойта безполезна журналистика се скрий.

AnarchyBoy
07-17-2014, 12:55
колко си жалък просто написах и мо-то главно за право исках да кажа

за право да, не се бях замислил, че излизат магистри. Окей махни право, другото си е така ;с

102
07-17-2014, 12:55
ахаххахаххаахахахахахахах ахха
е сори
аз немам нужда да уча как да се взривявам

AnarchyBoy
07-17-2014, 12:56
Дейба колко си забавен ;О
и оригинален.

Hayashi
07-17-2014, 13:00
Само в България може да учиш филология и после да имаш право да запишеш право... О_O

102
07-17-2014, 13:00
тапа ли си аз ти казвам че не може ти повтаряш на анарх4и простотиите

AnarchyBoy
07-17-2014, 13:02
Да, аз се обърках, нямаш право да учиш право /моя грешка/, щото те учат направо 5 годинки за магистър, но МО, МИО и т.н, можеш.. Без проблеми.. :D

Hayashi
07-17-2014, 13:03
Не знам бе, нямам никаква идея. Въобще не ми се струва логично. Щото едно е да работиш като преводач, лингвист или журналист с филология, друго да можеш да станеш правист или икономист...

AnarchyBoy
07-17-2014, 13:05
Не знам бе, нямам никаква идея. Въобще не ми се струва логично. Щото едно е да работиш като преводач, лингвист или журналист с филология, друго да можеш да станеш правист или икономист...

МО, МИО - ей ти го ;д

едното дипломация, другото икономика - можеш :D
Но ще ти се разтегли магистъра с 1-2 семестъра, за да наваксаш ;д

granger
07-17-2014, 13:06
Пример - бакалавър Италианска филология записва магистратура мултиезична дипломация и готово. Доколкото знам МО като магистратура има,но е по-добре ако си с филология да го запишеш паралелно,след 3тата година да кажем и така излизаш с филология и международни като магистърска.
мацката,която завърши бакалавърска италианска филология в момента си учи магистратура мултиезична дипломация.

AnarchyBoy
07-17-2014, 13:08
Пример - бакалавър Италианска филология записва магистратура мултиезична дипломация и готово. Доколкото знам МО като магистратура има,но е по-добре ако си с филология да го запишеш паралелно,след 3тата година да кажем и така излизаш с филология и международни като магистърска.
мацката,която завърши бакалавърска италианска филология в момента си учи магистратура мултиезична дипломация.

Аз смятам да правя номера с паралелното.. ;д

granger
07-17-2014, 13:10
И ще се наложи да си скъсаш гъза от учене,защото е задочно и по време на редовното ти обучение се падат задочните сесии.

AnarchyBoy
07-17-2014, 13:11
Ъ, да знам.. ;д
не ми пречи особено ;д пък и си заслужава да приключа по-бързо.. ;д после да не се занимавам да уча..

yakuza_
07-17-2014, 13:12
фило какво?! ще връщате кашони, ама си чешете езиците

golemiq_korab_minava
07-17-2014, 13:14
Ма ти като учиш филология, не учиш 'педагогика' ве, филолозите не учат за учители, това е едно от огромния брой неща, с които могат да се занимават филолозите, но не е само това.
А специално за учители си има специалност "педагогика". Не знаеш, ама говориш. :С

Можеш да се занимаваш с преподаване, преводи, журналистика, лингвистика, културология, антропология, литература, калиграфия, дипломация, някой филологии изучават и психология /аз/ та и с това.
А тук говоря само за бакалавър, ся след това изтупай една качествена магистратура - Право, МО, МИО, ТУРИЗЪМ - бе нещо, което да разшири дори още повече спектъра от възможности.
Също е плюс ако филологията е рядка и се търси. ;)
Повярвай ми, с една филология можеш да работиш в много по широк кръг от специализации, отколкото с фармация, агрономство или икономика. /например/ ;)

За учител се минава един курс, не е задължително цял бакалавър педагогика.Преподаването какво е? Преводите - от български на български? Литература, антропология, културология, че и психология - къде?

Магистратурата се записва след като си избрал какво да работиш, като допълнение и осъвършенстване на получените знания най- вече. Не можеш след като завършиш и да си избереш от хиляда дисциплини една магистратура без нищо. Безмислица е. Да не говорим, че за една година почти нищо не можеш да научиш, какъв туризъм какво МО? Магистратурата не случайно е била свързана с бакалавъра преди.

granger
07-17-2014, 13:14
Ъ, да знам.. ;д
не ми пречи особено ;д пък и си заслужава да приключа по-бързо.. ;д после да не се занимавам да уча..

Не приключваш по-бързо. Задочното си е в същия период години.

golemiq_korab_minava
07-17-2014, 13:16
С бг филология можеш да станеш редактор на вестници и списания или писател, да пишеш хубави статии.

AnarchyBoy
07-17-2014, 13:16
Не приключваш по-бързо. Задочното си е в същия период години.

Не, не ме разбра, няма да чакам края на бакалавъра.. за да запиша ;д

AnarchyBoy
07-17-2014, 13:17
С бг филология можеш да станеш редактор на вестници и списания или писател, да пишеш хубави статии.

И лингвист, преводач /учат латински, старобългарски и древногръцки, руски/ и бая още неща можеш да правиш. Само трябва да си амбициозен...

golemiq_korab_minava
07-17-2014, 13:31
И лингвист, преводач /учат латински, старобългарски и древногръцки, руски/ и бая още неща можеш да правиш. Само трябва да си амбициозен...

Какво ще превеждаш на латински, старобъгарски, древногръцки бееееееееееееееее?! Хората не могат да си намерят работа като преводачи с английска филология и много добър успех. А вие си мислите, че ще работите с много археолози, за да им превеждате старогръцките надписи... Пак питам КЪДЕ ТОВА?! В БАН за 300 лв?! Същото е и с географията и историята в СУ... След тях се нарежда биологията (без молекулярната), от която почти няма човек, който да работи по специалността си, след нея е екологията... и еколозите, които също мизерстват в България масово..

AnarchyBoy
07-17-2014, 13:55
Всъщност преводите от английски са най-евтини, но виждам, че разбираш.. :lol:

AnarchyBoy
07-17-2014, 13:55
Корабе, учи си за агрономче там и си мисли, че си хванал господ за шлифера.

golemiq_korab_minava
07-17-2014, 13:58
Всъщност преводите от английски са най-евтини, но виждам, че разбираш.. :lol:

Именно, че са най-лесни, за това ги казах, но по-логично там да си намериш фирма като преоводач. За другото що мълчиш?

AnarchyBoy
07-17-2014, 13:59
Колкото по-рядък е езика толкова повече е търсенето и заплащането бе, олигофрен.
Ти си рядко тъп, честно.

golemiq_korab_minava
07-17-2014, 14:00
Корабе, учи си за агрономче там и си мисли, че си хванал господ за шлифера.

аз кога съм казал, че агрономите са преуспяващи и реализирали се всички хаха ? много си зле

golemiq_korab_minava
07-17-2014, 14:01
Колкото по-рядък е езика толкова повече е търсенето и заплащането бе, олигофрен.
Ти си рядко тъп, честно.
хахахахахахаха Едно е да е рядък, друго е да е несъществуващ и изгубен в миналото.

granger
07-17-2014, 15:36
Идеално те разбрах,но паралелното записване не значи,че то ще е 2 години, то пак си е 4.

Hayashi
07-17-2014, 16:41
аз кога съм казал, че агрономите са преуспяващи и реализирали се всички хаха ? много си зле

Агрономия ли учиш? Много се чудех дали да не продължа с нещо растително, но се отказах, защото и в чужбина е леко замрял този бранш.

Anarchy, при положение, че си спомням от предишни теми, че точно ти си мислеше, че си хванал господа за оная работа, не те ли е срам?

AnarchyBoy
07-17-2014, 16:45
Агрономия ли учиш? Много се чудех дали да не продължа с нещо растително, но се отказах, защото и в чужбина е леко замрял този бранш.

Anarchy, при положение, че си спомням от предишни теми, че точно ти си мислеше, че си хванал господа за оная работа, не те ли е срам?

Не особено, защото не твърдя, че филология /независимо каква/ е най-елитната специалност, но определено капацитета й надвишава "учител" по даден език, филологиите са много повече, но тоя простия градинар, чул недочул спори.

Hayashi
07-17-2014, 16:52
Е, аз и обратното твърдение не видях.

supersonic0
07-17-2014, 17:09
Голям спор стана тук хаха, а така и така виждам, че има доста компетентни мнения и сте се разпитали, да ви попитам какво мислите за Политологията по-обстойно? Аз чакам второ класиране, където при евентуално изкачване мога да съм с Политология, а в по-добрия вариант - БФ.

Hayashi
07-17-2014, 17:16
Това тукашното sciences po ли е? Ако е така е възможно най-безмислената специалност. Излизаш с основни знания по куп предмети, а реално нищо не можеш да правиш достатъчно добре.

Fisherman
07-17-2014, 17:36
класацията е за университетски онлайн платформи, не за цялостно обучение

млъквай парцал

lisi4ety
07-18-2014, 08:46
Ъ, да знам.. ;д
не ми пречи особено ;д пък и си заслужава да приключа по-бързо.. ;д после да не се занимавам да уча..
дали ще приключиш по-бързо не се знае, доста е тегавичко и самостоятелна специалност, какво остава две на куп ;d и както някои късат за щяло и нещяло..

golemiq_korab_minava
07-18-2014, 13:04
Агрономия ли учиш? Много се чудех дали да не продължа с нещо растително, но се отказах, защото и в чужбина е леко замрял този бранш.



Да, замрял е. Най-добре е, ако имаш собствени земи и средства за инвестиране. Но иначе има фирми, които търсят агрономи. Главно по-големите. Там предлагат и добри заплати, ако имаш стаж и опит, обаче има и много работа. Други земеделци пък типично се правят на самоуки и не търсят специалисти, но уж можело да въведат нов закон, който да ги задължава с това. Другото вече е работа в агроаптека, отваряне на някаква оранжерия, градински център, озеленяване и ландшафтна архитектура. Аз не търся много, искам да се преместя от големия град на село, или във ферма с коне и да си правя кефа :D .. като не стане, ще стана сепаратист хах

IvAnova2000
07-18-2014, 13:20
млъквай парцал

да не ти спуках розовия балон

Hayashi
07-18-2014, 13:52
Да, замрял е. Най-добре е, ако имаш собствени земи и средства за инвестиране. Но иначе има фирми, които търсят агрономи. Главно по-големите. Там предлагат и добри заплати, ако имаш стаж и опит, обаче има и много работа. Други земеделци пък типично се правят на самоуки и не търсят специалисти, но уж можело да въведат нов закон, който да ги задължава с това. Другото вече е работа в агроаптека, отваряне на някаква оранжерия, градински център, озеленяване и ландшафтна архитектура. Аз не търся много, искам да се преместя от големия град на село, или във ферма с коне и да си правя кефа :D .. като не стане, ще стана сепаратист хах

Всъщност това ми звучи страхотно и го виждам като много значима професия за обществото. Според мен до 50 години нужната от умно земеделие ще усети много. Важно и земеделците да имат някакво понятие как всичките им химии после се отразяват на хората.
Аз обожавах лекциите си по растителна физиология. Но за такива строго научни лабораторни професии има дори още по-малко развитие, защото повечето проекти и финансирания са в човешка и животинска.

golemiq_korab_minava
07-18-2014, 14:33
Всъщност това ми звучи страхотно и го виждам като много значима професия за обществото. Според мен до 50 години нужната от умно земеделие ще усети много. Важно и земеделците да имат някакво понятие как всичките им химии после се отразяват на хората.
Аз обожавах лекциите си по растителна физиология. Но за такива строго научни лабораторни професии има дори още по-малко развитие, защото повечето проекти и финансирания са в човешка и животинска.

... Да.. всичко е химия... В бъдеще според мен трябва да се насочим към биологичното и екологично земеделие. През зелената революция в България е преобладавало чувството, че ще се прозивежда безкрайно продукция, заради светкавичното развитие на техниката и научните предприятия за селекция на устойчиви винове и хибриди, но днес с покачването на стойността и цените на петрола нещата се променят. България е прозивеждала трактори, сега машините са много скъпи. Един стар комбайн струва от 300 000 лв на горе. Та интензивното земеделие просто не може да съществува в бедна държава, която няма развита икономика и индустрия. Смисъл, земеделието в тази форма не може да съществува самостоятелно. А пък за лабораторна и научна работа е според зависи. Заплатите им са ниски, но има станции, институти за семепроизводство и селекции, където редом с търговската практика, ако създадеш определен стойностен растителен вид примерно, той бъде одобрен - можеш да продаваш тази семенна продукция за добри пари. Има такива предприятия. Но като цяло лаборатории за излседване и научна работа по растенията в България - йок, трудна работа.

Hayashi
07-18-2014, 15:10
В България всички лабораторни професии са едно голямо йок. Затова и се надявам да не ми се налага да се връщам.

golemiq_korab_minava
07-18-2014, 15:54
Аз пък се надявам в бъдеще да се променят нещата, да настигнем развитите нации и без проблем всеки да се връща :D :D ама йок, йок, йок ... като гледам каква паплач и селяния ни е бъдещето поколение .......

Тамии ..^^
07-26-2014, 23:50
Колкото по-рядък е езика толкова повече е търсенето и заплащането бе, олигофрен.
Ти си рядко тъп, честно.

Остави ги... Ограниченото мислене на населението е, че с Българска Филология можеш да станеш само учител. С ядосан човек можеш да се разбереш, с тъп - никога. И любимото ми е ,,Ама ти Българска Филология ли учиш? Даскал ли ще ставаш? Ужас. '' И какво му е ужасното на учител? 90% от учителите в България са пред пенсиониране, след няколко години ще има глад за учители, както и за още други професии като археология и т.н., ама вие си записвайте финансите и икономиката и правото и си мислете, че ще си намерите работа. Щото икономисти и финансисти вече бол, всеки втори е такъв, от университетите в България всяка година излизат стотици такива, реализацията е с много по-нисък процент. Като след време всичките финансисти и икономисти ще се борите за едно място в банка 200 човека другите, които са избрали специалност с реално бъдеще ще ви се смеят отстрани. 'Щото след години примерно археолозите ще бъдат на изчезване и като теглят един археолог от 3 фирми и се надпреварват коя фирма ще предложи по-добри условия, археологчето ще се смее на тия, които му се смеят сега. Същата работа и с българските филолози. От 5 вестника ще ги теглят, докато икономистите с големите амбиции работят в Титан Север. ;)

AnarchyBoy
07-27-2014, 08:30
^
Говори ми, уча Иранска филология, която за 20 години има почти 60 завършили, а Иран започна да се отваря. Таман докато завърша, ще има глад за точно този тип специалисти и тогава ние ще сме само 70-80 човека. Друго се да си псевдо икономист от УНеСеСе-то и да има още стотици като теб годишно.
Да не говорим за всеобщата илюзия и представа /която кораба, като типичен представител на овчата маса ни демонстрира/, че с филология можеш да работиш само като учител това е най-голямата простотия, която може да се измисли. Но аз му изредих поне дузина варианти, а има още много опции. Специално филологията е една от най-гъвкавите специалности, която ти дава огромен набор от възможности за развитие.
Както и да е, спора е безсмислен, кораба е прост лабилен фантазьор с изкривени представи за случващото се около него. Представител на масата, където сляпо го водят за носа, а той тихо и кротко вярва на всичко, което чуе и види, защото е изтъкан от наивност. С него не се спори, той всичко знае и от всичко разбира.
Успех пич, ще успееш. Вярвам в теб ;)

golemiq_korab_minava
07-27-2014, 10:58
Остави ги... Ограниченото мислене на населението е, че с Българска Филология можеш да станеш само учител. С ядосан човек можеш да се разбереш, с тъп - никога. И любимото ми е ,,Ама ти Българска Филология ли учиш? Даскал ли ще ставаш? Ужас. '' И какво му е ужасното на учител? 90% от учителите в България са пред пенсиониране, след няколко години ще има глад за учители, както и за още други професии като археология и т.н., ама вие си записвайте финансите и икономиката и правото и си мислете, че ще си намерите работа. Щото икономисти и финансисти вече бол, всеки втори е такъв, от университетите в България всяка година излизат стотици такива, реализацията е с много по-нисък процент. Като след време всичките финансисти и икономисти ще се борите за едно място в банка 200 човека другите, които са избрали специалност с реално бъдеще ще ви се смеят отстрани. 'Щото след години примерно археолозите ще бъдат на изчезване и като теглят един археолог от 3 фирми и се надпреварват коя фирма ще предложи по-добри условия, археологчето ще се смее на тия, които му се смеят сега. Същата работа и с българските филолози. От 5 вестника ще ги теглят, докато икономистите с големите амбиции работят в Титан Север. ;)
Е, ако искаш да ставаш учител, няма нищо лошо, дори е за уважение и много похвално.

AnarchyBoy няма да го коментриам, че е голяма лига, знае само да реве, а в действителност едно нещо не е направил, един път не е седнал на гъза си.

AnarchyBoy
07-27-2014, 11:00
Ей го пак халюцинира, кой реве бе лабилен? Подигравам ти се, къв си смешен и невеж.

golemiq_korab_minava
07-27-2014, 11:04
Мрънкало, дето знае само да се лепни на форумни момичета, за да говори колко е велик пред други интернет момченца и да се забавлява като се подиграва на стената.

Auriss
07-27-2014, 17:51
^девствен комплексар с лабилна психика.

AnarchyBoy
07-27-2014, 19:27
^девствен комплексар с лабилна психика.

Тихо, че няма да видиш тунела ле ;с

102
07-27-2014, 20:06
правили секс с 14 годишна и вече кой съм аз раздават сертификати за девственост

AnarchyBoy
07-27-2014, 20:09
Жалко, че ти няма да си вземеш ;с

Hayashi
07-28-2014, 01:23
Напомняте ми на Волен Сидеров.

AnarchyBoy
07-28-2014, 08:15
:oops:

Fisherman
07-28-2014, 13:03
да не ти спуках розовия балон

СУ е номер 1 в България,не че това има значение за един осмокласник,който още не знае какво е дроб

Тамии ..^^
07-28-2014, 21:26
Не, няма да ставам учител, дадох ти пример. Освен това, за стотен път да повторя, с филология можеш да станеш още куп неща. А аз съм се насочила към нещо съвсем различно, което най-вероятно няма да ми носи никакви доходи (не, не е финанси, икономика, психология етц.), но поне ще съм щастлива от това, което съм станала. :)

golemiq_korab_minava
07-29-2014, 10:20
Не, няма да ставам учител, дадох ти пример. Освен това, за стотен път да повторя, с филология можеш да станеш още куп неща. А аз съм се насочила към нещо съвсем различно, което най-вероятно няма да ми носи никакви доходи (не, не е финанси, икономика, психология етц.), но поне ще съм щастлива от това, което съм станала. :)

Какво е то? Никъде не съм хулил специалността ти, както и никой в темата, важно е това, което желаеш да учиш, но да си имаш едно на ум.

asq.shumelova
04-20-2015, 09:05
Видях, че темата е подходяща и искам да попитам дали някой може да ми даде мнение за специалност Педагогика по изобразително изкуство? Знам, че някои ще кажат, че излизаш просто учител, но на мен насоката ми не е такава.

NomNomNom
04-20-2015, 09:18
Каква ти е ?

asq.shumelova
04-20-2015, 09:24
Учила съм 5 години рисуване и искам да продължа това да уча и с това да се занимавам

NomNomNom
04-20-2015, 09:41
В художествената академия няма ли подходящи специалности? А във УАСГ дори има доходоносни такива, ама искат и математика.

asq.shumelova
04-20-2015, 09:49
Кандидатствах в АМТИИ, но не ме приеха първата година заради фотография. Всичките ми познати, които записаха там педагогика прекъснаха, защото не са доволни и дори и от Графичния дизайн, в която кандидатствах аз, са с много лоши впечатления. Иначе за изпит по математика няма как, защото съм завършила Сценични кадри и не наблягахме толкова на общообразователните предмети. Сега ще кандидатствам във Велико Търново и в Софийски и просто събирам мнения, защото нямам познати в тези учебни заведения.

NomNomNom
04-20-2015, 09:54
Кандидатствах в АМТИИ, но не ме приеха първата година заради фотография. Всичките ми познати, които записаха там педагогика прекъснаха, защото не са доволни и дори и от Графичния дизайн, в която кандидатствах аз, са с много лоши впечатления. Иначе за изпит по математика няма как, защото съм завършила Сценични кадри и не наблягахме толкова на общообразователните предмети. Сега ще кандидатствам във Велико Търново и в Софийски и просто събирам мнения, защото нямам познати в тези учебни заведения.

Ох, ясно. Стискам ти палци, в СУ ще наблегнат и на педагогиката.

AnarchyBoy
04-20-2015, 10:02
Не, няма да ставам учител, дадох ти пример. Освен това, за стотен път да повторя, с филология можеш да станеш още куп неща. А аз съм се насочила към нещо съвсем различно, което най-вероятно няма да ми носи никакви доходи (не, не е финанси, икономика, психология етц.), но поне ще съм щастлива от това, което съм станала. :)

Едно си знаят, едно си баят. Иди им обясни, че с филология няма да си просто учител. Всъщност за да си учител трябва да си педагог. Но са глупави и не оценяват лингвистиката като специалност, която адски много навлиза и се търси.
Всичко свързано с езиците е супер добрата инвестиция, това е знание за цял живот, което го прави златно.
Остави ги, тука всички са невероятни икономисти, прависти и журналисти и си мислят, че са хванали господ за топките, ама не се усещат, че още с тях още хиляди други облизват точно тия същите топки. И после всички безработни.

granger
04-20-2015, 10:13
Ти не прекъсна ли? Или се бъркам,не се заяждам а питам,може и да греша потребителя.
Иначе , Ася, за твоя въпрос, във ФНПП има подобна специалност , но си е за начална и предучилищна педагогика. Оттам нататък не знам как седят нещата.

AnarchyBoy
04-20-2015, 10:17
Не точно.. Чудя се какво да правя с живота си, но съм на индивидуална форма.. Горе-долу.. Сложно е, СМИСЪЛ РЕДОВЕН СЕ ВОДЯ, но разбирам се с преподавателите, че работя извън София и те ми пращат повечето неща по мейла, колегите също ми пращат квото могат и другото си го търся сам, специалността е рядка и гледат да ме задържат. Което е яко, смисъл влизат ми в положение преподавателите и ръководителя на специалността. Изпити всичко си ходя нормално.. Почти не ходя на лекции и за сега имам проблеми само с един предмет (преподавател), който ще го изкарам след 4ти курс.. Иначе имам вариант да презапиша (всичките ми изпити ги признават) и да остана в същия курс, ама друга специалност.. Или да върна един курс назад ама да се прехвърля арабистика.. Но за сега това не ми е приоритет, имам други неща на красивата главица.. Пък и има(х) колеги, които са вишисти, а взема(х)ме еднакви заплати.. (Масово) и се чудя като цяло дали въобще да оставам в България, сигурно ще избутам така до 4ти курс и ще бягам за магистър в чужбина..
//Не съм на такава форма на обучение, защото много искам, просто се наложи.

SonataArctica
04-20-2015, 10:30
^Я кажи каква специалност си и коя година?

AnarchyBoy
04-20-2015, 10:33
Всe едно не знаеш.. :lol:

SonataArctica
04-20-2015, 10:44
А я си качи оценките от последните година и половина, че ми е интересно просто. Не виждам как някой твой "колега" ти пращат "каквото могат" след като всички от специалността ти не те харесват. Толкова не те харесват, че след като прекъсна преди повече от година вдигнаха купон - буквално. Ако искаш мога и да покажа хронология на човек от специалността ти как обяснява и се смее на това как дори азбуката не си знаел. За ходенето на изпити - никой не те е виждал, освен ако не ходиш на специални само за теб (нещо, което ми се струва прекалено нереално в България). И да не кажеш нещо, още първи курс, първи семестър си бил скъсан. Покажи ми оценките си и си докажи, че не съм прав. Само гледай да не си личи като използваш photoshop-a. :)
http://prikachi.com/images/486/8062486M.png - тук казваш, че имаш кредити за втори курс (нещо, което е доста съмнително), но няма да го записваш, а сега казваш, че учиш. Кое е в крайна сметка?

AnarchyBoy
04-20-2015, 10:50
Are you stupid or what? :D
А това за "колегите" го знаеш от Мишо, който впрочем не е харесвания в специалността.. Мога да ти покажа редица нелепи ситуации в групата, как бива хейтен на поразия.. ;) Така, че айде много моля.. Т'ва, че той не ме е харесвал, не е мой проблем. Другите са си пичуе.
И там пиша, че имам кредитите, но "НЯМА" да го записвам, ем промени ми се решението (бту хубаво е, че ме столкваш толкова добре, забавно е някак да се интересуваш толкова много от мен, смисъл знаеме, че си мишок без свободно време и пълен интригант, но дори и така да е пак бъркаш много) и записах, но съм се разбрал с Панов, ако ти е много зор, разходи се до ЦИЕК и попитай на информацията... Много добре ще ми видиш дипломата там и курса (това е информация, която можеш да получиш свободно). :lol:
Първи курс съм късан ДА? Но изкарах на поправките. И да ти кажа, що бях скъсан? Щото не се явих на изпити (бях на морето, от май месец и просто не се прибрах за изпитите)

Виждам, че съм ти нещо като мания и се стараеш да ме засегнеш или изложиш, ама нещо не ти се получава. :lol:
Мазен интригант, поне като ще опитваш нещо постарай се да е добре. Смотаняк без личен живот.
//Спирам спама в темата, сериозно не е нужен.

SonataArctica
04-20-2015, 10:59
Мишо в момента си е в добро отношение с останалите от курса си. В началото е труден за приемане, но това не означава, че нещата не са се променили. И пак не виждам доказателство, че учиш. Мислиш, че ще се прибера специално за да ти гледам дипломата, пхах? Имаш си студентски портал, където имаш студентски номер и оценки - давай скрийншотни си оценките. :)
Интригант? Каза човека, който не може да се оттърси от бившата си и ходи подир нея да се заяжда при всеки удобен случай.
Просто ми е писнало от това да лъжеш всички за всичко.

Тромбоцит
04-20-2015, 11:56
Кудкудякате ли си?

СУ е баталщина, тъй съм чу'ал (чу'ал=чувал, ама НЕ онова найлоненото, щото се получава малко омографска рао'та, ама не съм филолог и пойчи ни знам)

Ivaaaaa
04-20-2015, 12:00
^защо никът ти е тромбоцит? 8-)

Тромбоцит
04-20-2015, 12:32
Не мога да Ви дам рационален отговор - върви си по всички места от 5-6 години така.

102
04-20-2015, 15:29
айахахахахаха отново всички се подиграват на цвяко

Fisherman
04-20-2015, 15:42
Кудкудякате ли си?

СУ е баталщина, тъй съм чу'ал (чу'ал=чувал, ама НЕ онова найлоненото, щото се получава малко омографска рао'та, ама не съм филолог и пойчи ни знам)

добре че МУ софия не е баталщина,университет пълен с цигани,араби и секакви мюсюлмани,където всеки изпит си има цена и трябваха 50 години за да се направи ремонт на базата в ПУЦ