PDA

View Full Version : СУ или ТУ



Difteen16
07-18-2014, 08:43
Здравейте, догодина ми предстои кандидатстване във ВУЗ и, въпреки че съм се ориентирал, все още се колебая между ТУ и СУ, защото аз лично силно симпатизирам на ФМИ, но всичките ми познати и приятели ме убеждават, че в ТУ образованието е по-добро. Казват го защото съм се ориентирал към компютърните специалности и по-точно софтуера, но ще излъжа, ако кажа, че не искам да имам и чисто културни хардуерни познания. Въпреки това, съм се насочил главно към софтуер. Моля ви, изложете аргументи за и против, защото съм силно разколебан. Впрочем желанията ми са - за СУ - Компютърни науки, Информатика, Софтуерно инженерство и ТУ - КСИ.

OoVasKoO
07-18-2014, 08:47
А как си с математиката?

Difteen16
07-18-2014, 08:59
Ами бих казал добре. Нека това не го вземаме като фактор, защото принципно съм алчен за знания и не ме е страх от учене :)

OoVasKoO
07-18-2014, 09:10
Ами то кандидатстването е лесно, да се надяваме, че ще изкараш 5,50 поне.

draid
07-19-2014, 22:03
Завършил съм и КСИ в ТУ, то преди беше КСТ, скоро го преименуваха за да звучи по тежко. Има какво да научиш от някой преподаватели, от други нищо няма да научиш. Има интересни предмети както и напълно излишно. Ще се запознаеш и с програмиране за интернет и с основите на C/C++ Java. Като цяло може да видиш учебният план за бакалавърска степен http://www.tu-sofia.bg/UPlan/UPlan-FKSU-BCSE-BG.pdf и съответно за магистърска http://www.tu-sofia.bg/UPlan/UPlan-FKSU-KST-mag.pdf учи се и хардуер, микропроцесорна техника, проектиране на интегрални схеми, а също така има и упражнения за програмиране на различни устройства върху платки, т.е. ще се запознаеш с хардуер. Като цяло в ТУ специалността е доста по инженерно насочена, докато в СУ се набляга повече на математическата част и алгоритмите.

didi_marin0va
07-19-2014, 22:36
Здравейте, догодина ми предстои кандидатстване във ВУЗ и, въпреки че съм се ориентирал, все още се колебая между ТУ и СУ, защото аз лично силно симпатизирам на ФМИ, но всичките ми познати и приятели ме убеждават, че в ТУ образованието е по-добро. Казват го защото съм се ориентирал към компютърните специалности и по-точно софтуера, но ще излъжа, ако кажа, че не искам да имам и чисто културни хардуерни познания. Въпреки това, съм се насочил главно към софтуер. Моля ви, изложете аргументи за и против, защото съм силно разколебан. Впрочем желанията ми са - за СУ - Компютърни науки, Информатика, Софтуерно инженерство и ТУ - КСИ.

ТУ

Death Gun
07-20-2014, 08:56
За програмиране - СУ.
В ТУ без преобладаващо собствени усилия, няма начин да станеш програмист...

JDeel
07-21-2014, 08:50
В ТУ когато бях и сме учили програмиране, по една или друга причина нищо не можа да ми влезе в главата. Това беше преди 10-тина години. Чак след като завърших малко по малко започнах да го научавам, а сега основно с това се занимавам. Ако аз искам да науча програмиране, въобще няма и да се записвам в университети :)

За да се научи програмиране трябват три неща - компютър, отдаденост и Google. И английски!
За да се реализираш в тази сфера трябват реализирани проекти - качествени.

8bit
07-21-2014, 15:23
ТУ е пълна скръб, изобщо не се замисляй да влизаш там. Не, че в СУ е много добре, но не е чак толкова зле. Общо взето и на двете места ще ти скъсат задника от учене на безсмислени глупости. Като че ли в Софтуерното инженерство на ФМИ ще те гърчат най-малко. Ама както JDeel ти е казал, унито не е мястото, където ще се научиш да програмираш. Ако съм на теб ще седна това и следващото лято да науча поне един език на сравнително високо ниво. Джаваскрипта си е тегав ама ако го учиш като първи език няма да ти е толкова гадно :D В момента технологиите клонят към бъдещ монопол на Джаваскрипта покрай ноуд и асм, тъй че няма да сбъркаш. Догодина можеш спокойно да запишеш ФМИ и след 4-5 месеца, когато вече си назад с 10 изпита по математика, ще си си намерил работа и ще можеш да запишеш НБУ, че да покажеш диплома на мама :)

ПП - Поне това е моят план за кандидатстването :D

Mary_Jane_69
07-23-2014, 19:34
^ мама диплома ли иска? Ааа ще ѝ се карам, само ти мъчи главицата

an7raks
07-24-2014, 04:06
ТУ е пълна скръб, щото те карали да учиш?
http://www.troll.me/images/x-all-the-things/fuck-all-the-logic.jpg

Mary_Jane_69
07-24-2014, 04:57
^ странични неща.
Аз дори не намирам смисъл за математиката, ако си достатъчно умен и схващаш нещата, още по-малко ти трябва ФИЗИКА, което мисля го имаше в учебния план.

an7raks
07-24-2014, 04:59
Аз дори не намирам смисъл от висше, ако си достатъчно умен... Ама работодателя ти няма от къде да разбере колко си умен преди да те наеме...

anonymous908491
07-24-2014, 05:42
В момента технологиите клонят към бъдещ монопол на Джаваскрипта покрай ноуд и асм, тъй че няма да сбъркаш.

хехехехе, Java вече е история, но пак много време се задържа по причини, които няма да обяснявам.

draid
07-24-2014, 10:13
Гледам пак се изказваш много подготвен. Забавно е, какво ще я замести ? Може би C# или Python. Особено забавно е да ти чета коментарите особено след като големи корпорации нямат намерение да се отказват от ползването на Javа. Да не говорим, че явно не правиш разлика между JS и Java

anonymous908491
07-24-2014, 10:37
хехехехе, много си ми забавен, сякаш през живота си никога не си пробвал да мислиш самостоятелно, иначе щеше да откриеш неподозирани неща.
Разликите са минимални, а слабите места еднакви, точно те са причината от години да не ползвам софтуер/освен браузъри/, който изисква Java. Тая простотия заедно с флаша са първата врата, през която ти влизат гадинки и от където могат да ти го набият всякви недоучили писачи.

yakuza_
07-24-2014, 10:58
ти не правиш разлика между джава и джаваскрипт, а си тръгнал да говориш за тях :lol:

draid
07-24-2014, 11:09
Разликите били минимални хахаха, наистина продължаваш да ме изумяваш. Това, че имат пропуски в сигурността изобщо не значи, че изчезват хаха. Java в момента е един от езиците на челни позиции по използване и разпространение.

anonymous908491
07-24-2014, 11:28
Заради олигофрените с телефони се ползва толкова, всеки втори нещастник след седмица четене решава, че трябва да направи някво смотано апи, което да продава.
Няма значение, че са различни езици и се ползват по различен начин, разликите си остават минимални, а общите им слаби места са в пъти повече от добрите.

draid
07-24-2014, 12:33
Хаха и си мислиш, че Java се ползва главно за мобилни приложения и телефоните я крепят хахахаххаах. Трябва да си записвам бисерите ти в тефтер вече, че почвам да ги забравям.

anonymous908491
07-24-2014, 15:53
Точно това я крепи и точно това е причината все още да я ползват при толкова много дупки.
Не си губи времето с тривиални неща като записване на бисерите ми, бездомни хора има на планетата, вземи им принтирай домове, всеки заслужава да има покрив над главата си.

draid
07-24-2014, 17:59
А да бях забравил, че 3D прототипиращите машини са измислица за глупаци. Добре, че ми каза. Сега знам и че Java никой не я ползва. Нещо за динозаврите да кажеш, така да ме обогатиш пак ?

anonymous908491
07-24-2014, 18:06
Не ми харесват, в момента се обяснявам на един, но големите им глави са събрали невероятно малък мозък.

draid
07-24-2014, 18:43
Очаквах да кажеш, че не съществуват и са зла конспирация. Разочароваш ме.

anonymous908491
07-24-2014, 19:01
Защото очаквания и реалност за теб за едно и също.

draid
07-24-2014, 19:38
Виж тук си прав. Аз всичко което предвидя или искам се случва. Жалко, че при теб е различно.

8bit
07-25-2014, 11:04
Нямам идея как от Джаваскрипт стигнахме до секюрити в Джава :D

draid
07-25-2014, 13:51
Питай специалиста, аз не разбирам.