PDA

View Full Version : Дядо Добри



Страници : [1] 2

an7raks
07-20-2014, 16:40
Защо толкова много хора го възхваляват и го изкарват дори и светец? Дава едни пари, при това чужди, на една от най-корумпираните институции... Това ли трябва се дава за пример за най-висша форма на морал?

Fisherman
07-20-2014, 16:43
той се е лишил от удобствата на 21 век и дава всичко,което има на църквата,защото смята,че това е правилно

не очаквам от чернодробен метил,като теб да го разбере

socareless
07-20-2014, 16:44
щото е един от малкото, които правят нещо безкористно в тая порочна държавица, макар и за най-корумипираната институция както каза

an7raks
07-20-2014, 16:47
той се е лишил от удобствата на 21 век и дава всичко,което има на църквата,защото смята,че това е правилно

не очаквам от чернодробен метил,като теб да го разбере

И каква файда? На кое човешко същество помага така?
За мен, Отец Иван заслужава уважение и званието "светец", защото с действията си помага на много хора. И то помага със собственият си труд, не да ходи да проси.

an7raks
07-20-2014, 16:49
щото е един от малкото, които правят нещо безкористно в тая порочна държавица, макар и за най-корумипираната институция както каза

От къде знаеш, че го прави безкористно? Вярващите смятат, че с помощ към църквата си осигуряват опрощение на греховете.

an7raks
07-20-2014, 16:49
.

socareless
07-20-2014, 16:57
по тая логика нищо не е безкористно и такова понятие не съществува, тъй като всеки има няква явна или не толкова мотивация за дадено действие
такива сме човеците, разума не ни позволява да правим нищо без да имаме няква мотивация (причина) и все пак смятам, че дори да не вярва в "изкуплението", би го правил

anonymous895156
07-20-2014, 17:02
днес става на 100 години май
глупаво е да дарява парите на църквата, има хора, които наистина се нуждаят от тях
освен това е егоистично цяло общество от материалисти да дава за пример за подражание аскет :lol:

an7raks
07-20-2014, 17:03
Точно така. Не са важни мотивите, а крайните резултати. В случая, крайните резултати са наливане на чужди средства в една ненужна институция. Който иска, ще отиде да дари на църквата, не е нужно да се проси.

Fisherman
07-20-2014, 17:05
Вярващите смятат, че с помощ към църквата си осигуряват опрощение на греховете.

тва са глупости,които си ги вадиш от гъза май

Fisherman
07-20-2014, 17:09
днес става на 100 години май
глупаво е да дарява парите на църквата, има хора, които наистина се нуждаят от тях
освен това е егоистично цяло общество от материалисти да дава за пример за подражание аскет :lol:

църквата е създадена за да помага на хората,това че точно хората са я обърнали на бардак не засяга християнството
човека с пълно право дарява парите на църквата с надеждата,че отиват за нещо градивно

Auriss
07-20-2014, 17:09
такива сме човеците, разума не ни позволява да правим нищо без да имаме няква мотивация (причина)
Хубаво, съгласен съм. И на база причината отсъждаме дали дадено действие ни харесва.
Ако причината да взема на някоя бабичка торбите и да й ги занеса пред вратата е, че ми е жал за нея, това не прави действията ми 'грешни'.

И аз имах добро мнение за него докато не изгледах едно интервю. Захвърлил е земния живот в очакване на следващия. Или поне с такова впечатление останах.

Жал ми е за него, много при това, но дотам.

an7raks
07-20-2014, 17:09
То и ти си глупост, дето майка ти те извади от гъза си, ама нищо не ти казвам, нали?

Fisherman
07-20-2014, 17:10
То и ти си глупост, дето майка ти те извади от гъза си, ама нищо не ти казвам, нали?

дойдох да дискутираме,но явно ти не можеш да сдържаш каруцарското си възпитание

socareless
07-20-2014, 17:10
Точно така. Не са важни мотивите, а крайните резултати. В случая, крайните резултати са наливане на чужди средства в една ненужна институция. Който иска, ще отиде да дари на църквата, не е нужно да се проси.

може би вярва, че по този начин помага на хората?
пък и едва ли аналитичните му способности са толкова задълбочени, че да си прави кой знае какви изводи за ролята на църквата, не мисля че въобще я подлага под съмнение
просто смята, че по този начин прави добро, дали на хората или на църквата, или на хората, чрез църквата какво значение има? според мене си заслужава уважение човека

an7raks
07-20-2014, 17:12
църквата е създадена за да помага на хората,това че точно хората са я обърнали на бардак не засяга християнството
човека с пълно право дарява парите на църквата с надеждата,че отиват за нещо градивно

1. Парите не са негови, а изпросени чужди.
2. Защо не ги вложи директно в нещо градивно, като Отец Иван, когото споменах по-горе?

an7raks
07-20-2014, 17:12
дойдох да дискутираме,но явно ти не можеш да сдържаш каруцарското си възпитание

Ти започна с гъзовете, така че не знам каква дискусия водиш...

EinGutesKind
07-20-2014, 17:12
Аз само да попитам тоя човечец от Пловдив ли е? Щото няколко пъти засичам някви дядовци, които ми приличат на него ...

Auriss
07-20-2014, 17:13
софиа

Fisherman
07-20-2014, 17:15
1. Парите не са негови, а изпросени чужди.

парите не са на никой те са средство за разплащане,да не би да ги е просил с пистолет?никой не кара хората да му пускат пари в калпака

an7raks
07-20-2014, 17:18
На мен ми е достатъчно да видя старец в подобно жалко състояние, за да се почувствам длъжен да му купя нещо за ядене и да му дам някой лев... От къде да знам, че идиотът просто иска да е в това положение и дава моите пари на охранени попове?

socareless
07-20-2014, 17:21
От къде да знам, че идиотът просто иска да е в това положение и дава моите пари на охранени попове?

може би не гледа така на нещата?
или осъждаш невежеството му, което вече е друг въпрос
пък и мисля, че доста от хората, които му снасят знаят кой е и знаят къде отиват тея пари

anonymous895156
07-20-2014, 17:23
църквата е създадена за да помага на хората,това че точно хората са я обърнали на бардак не засяга християнството
човека с пълно право дарява парите на църквата с надеждата,че отиват за нещо градивно

там е работата, че цялата му дейност с просенето и даряването на мисля към 80 000 лв на отделни български православни църкви (не е трудно да си направиш сметка при кого ще отидат парите - предполагам и той го осъзнава), отричането от всичко материално и тн вони на желание да се докаже пред бога като всеотдаен алтруист и да отиде в рая, както аурис спомена
всичките тези пари можеше да отидат не за презервативи в троянския манастир, а за хора (най-вече деца), които се нуждаят от медицинска помощ.

Fisherman
07-20-2014, 17:24
той е доста умен защото е разбрал,че не е нужно да е зависим от изкушенията,които предлага днешния свят
нищо не ти трябва,когато си духовно обогатен,нещо което ти никога няма да разбереш ,антракс

an7raks
07-20-2014, 17:24
Не, просто се чудя защо толкова хора му се кланят...

an7raks
07-20-2014, 17:26
той е доста умен защото е разбрал,че не е нужно да е зависим от изкушенията,които предлага днешния свят
нищо не ти трябва,когато си духовно обогатен,нещо което ти никога няма да разбереш ,антракс

Ок, съгласих се, но защо проси? На мен, ако не ми е нужно нищо материално, няма да прося.

Fisherman
07-20-2014, 17:27
там е работата, че цялата му дейност с просенето и даряването на мисля към 80 000 лв на отделни български православни църкви (не е трудно да си направиш сметка при кого ще отидат парите - предполагам и той го осъзнава), отричането от всичко материално и тн вони на желание да се докаже пред бога като всеотдаен алтруист и да отиде в рая, както аурис спомена
всичките тези пари можеше да отидат не за презервативи в троянския манастир, а за хора (най-вече деца), които се нуждаят от медицинска помощ.

пак ти казвам глупав,Добри сляпо дарява парите си на църквата,защото мисли,че тя прави добро
използван е,както става с всички наивни добри хора,дава парата само и единствено с целта да помага,виновен ли е че хората са мръсни създания

socareless
07-20-2014, 17:27
И аз имах добро мнение за него докато не изгледах едно интервю. Захвърлил е земния живот в очакване на следващия. Или поне с такова впечатление останах.



еми тва е малко фанатично, ама вероятно доста хора в края на дните си им се иска да им бъде даден втори шанс
добре, че не е избрал исляма, че там отвъдният живот ти бива обещаван ако се взривиш някъде и повлечеш още един куп хора с теб

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 17:27
И каква файда? На кое човешко същество помага така?
За мен, Отец Иван заслужава уважение и званието "светец", защото с действията си помага на много хора. И то помага със собственият си труд, не да ходи да проси.
ОФ По-този начин призовава хората на добро и вяра. Щото както няма нищо - дава. Тоест, всеки трябва да дава от себе си. Според него църквата е това добро място.

anonymous895156
07-20-2014, 17:29
пак ти казвам глупав,Добри сляпо дарява парите си на църквата,защото мисли,че тя прави добро
използван е,както става с всички наивни добри хора,дава парата само и единствено с целта да помага,виновен ли е че хората са мръсни създания

чудесно, нека да боготворим всички наивни хора
започваме от теб

Fisherman
07-20-2014, 17:29
Не, просто се чудя защо толкова хора му се кланят...

защото е готов да ходи облечен в парцали,само и само за да помага,дава всичко,което може за доброто на църквата
кой знае,може би едно време църквата е била наистина църква
в неговите очи той прави добро,не е виновен за алчността на хората

socareless
07-20-2014, 17:30
там е работата, че цялата му дейност с просенето и даряването на мисля към 80 000 лв на отделни български православни църкви (не е трудно да си направиш сметка при кого ще отидат парите - предполагам и той го осъзнава), отричането от всичко материално и тн вони на желание да се докаже пред бога като всеотдаен алтруист и да отиде в рая, както аурис спомена
всичките тези пари можеше да отидат не за презервативи в троянския манастир, а за хора (най-вече деца), които се нуждаят от медицинска помощ.

значи твърдиш, че е едва ли не радикално вярващ, но и в същото време знае за порочните практики на църквата...

Fisherman
07-20-2014, 17:30
чудесно, нека да боготворим всички наивни хора
започваме от теб

не,боготвори всички мърляви селски педераси,които слушат поп фолк и водят празно съществуване

anonymous895156
07-20-2014, 17:33
значи твърдиш, че е едва ли не радикално вярващ, но и в същото време знае за порочните практики на църквата...

едното не изключва другото

an7raks
07-20-2014, 17:35
защото е готов да ходи облечен в парцали,само и само за да помага,дава всичко,което може за доброто на църквата
кой знае,може би едно време църквата е била наистина църква
в неговите очи той прави добро,не е виновен за алчността на хората
Да, той не е виновен за алчността на хората, но можеше да задели от имуществото си толкова, колкото да не му се налага да проси и да дари останалото. Защо трябва да се възползва от всички останали за неговата си, макар и добра, кауза? Пак казвам, ако искам да даря на църквата, ще го направя, не е нужно да прескачам старци по подлезите.

socareless
07-20-2014, 17:37
едното не изключва другото
всъщност го, ако знаеше нещата, които църквата върши веднага би направил връзката, че те са в разрез с християнските ценности,добродетели и прочие

anonymous895156
07-20-2014, 17:41
всъщност го, ако знаеше нещата, които църквата върши веднага би направил връзката, че те са в разрез с християнските ценности,добродетели и прочие

няма как да не ги знае, по-скоро не иска излиза от розовия си балон и се самозалъгва
все пак това е човек без абсолютно нищо и единствената му упора и утеха е църквата

an7raks
07-20-2014, 17:44
няма как да не ги знае, по-скоро не иска излиза от розовия си балон и се самозалъгва
все пак това е човек без абсолютно нищо и единствената му упора и утеха е църквата

Всъщност, той си е имал нормален живот, но решава да остане без нищо.

EinGutesKind
07-20-2014, 17:50
Не, просто се чудя защо толкова хора му се кланят...

Защото напоследък има няква тенденция към ново възраждане и всеки се пише буден самарянин :lol:

an7raks
07-20-2014, 17:53
В което не виждам нищо лошо... Лошото е, че така не помагат никому...

EinGutesKind
07-20-2014, 17:55
Важното е да са будни, с позиция, гражданско мнение, а не мишки :lol: Ама църквата като цяло не е това, което би трябвало. Вижте репортажите на Господари на ефира, Карбовски, Албена Вулева за манастирите и служещите там ... наистина доста наивен човечец е дядото (поне доколкото съм запознат с действията му)

wild767
07-20-2014, 17:59
Доколкото знам човека няма телевизор, компютър и съответно няма как да знае църквата ни къв балък е.
явно е силно вярващ и дори и неподозира какви хора има.
И все пак хората доброволно му дават пари, а той отива и ги дарява. И как старец на неговите години ще тръгне да търси и някой човек, който се нуждае от помощ(спешни пари за животоспасяваща операция, примерно).

Прави някакъв вид "кауза".

Fisherman
07-20-2014, 18:01
в неуспешния си опит да излезнат различни и разумни,траксата и митко се опитват да се отцепят от стадото хвалещо дядо Добри

anonymous895156
07-20-2014, 18:07
в неуспешния си опит да излезнат различни и разумни,траксата и митко се опитват да се отцепят от стадото хвалещо дядо Добри

не всеки, който знае, че монетата има две страни, иска да изпъкне като социален хипстър

an7raks
07-20-2014, 18:08
в неуспешния си опит да излезнат различни и разумни,траксата и митко се опитват да се отцепят от стадото хвалещо дядо Добри

Ти да не си жената скенер, бе? Нали ужким беше тук, за да водиш дискусия, а пак започваш с личните нападки?

anonymous895156
07-20-2014, 18:09
Доколкото знам човека няма телевизор, компютър и съответно няма как да знае църквата ни къв балък е.
явно е силно вярващ и дори и неподозира какви хора има.
И все пак хората доброволно му дават пари, а той отива и ги дарява. И как старец на неговите години ще тръгне да търси и някой човек, който се нуждае от помощ(спешни пари за животоспасяваща операция, примерно).

Прави някакъв вид "кауза".

да, само от телевизията можеш да разбереш какво става в църквата
силно вярващ в случая = овче вярващ. трябва ли това да е модел на поведение, даван за пример?
оправдания всякакви

wild7676
07-20-2014, 18:17
За пример е това, че се е отказал от материалното и е наблегнал на духовното, както и че не запазва и стотинка за себе си. Живее в мизерия, но това, което има му стига и е доволен.

Пък старите хора е много трудно да ги убедиш в нещо, те си вярват в едно, мислят, че всичко е както "едно време".

an7raks
07-20-2014, 18:19
За пример е това, че се е отказал от материалното и е наблегнал на духовното.
Тогава, защо проси?

SHPAIdURmeN
07-20-2014, 18:27
Тема която се води от разни хора с разни идеали :D



P.S. Скоро няма да се разберете.

BadAss
07-20-2014, 18:32
важно е да се направи разграничение между два фактора - първият - че той е склонен да дава без да получава нищо в замяна, което си е похвално, а вторият - че дава на институция, която получава по няколко бона седмично от дарения в стотинки, не се облага от данъци.. и си гледа собствения кяр - това е не чак толкова похвално, но той самият не е виновен..донякъде.. все пак в ерата на информацията невежеството е по-скоро избор, отколкото наказание
Факт е че църквата е една от най-мощните и богати институции, използваща влиянието си върху хората с една единствена цел - изнудване и забогатяване.. факти за това датират от средновековието

BadAss
07-20-2014, 18:33
да не говорим че църквата е избила повече народ от Хитлер и Сталин взети заедно

LadyDi
07-20-2014, 18:46
Защо се опитвате да разберете подбудите на човек, който днес навършва 100 години? Нито знаете в какво време е израснал (освен онова, което четете в учебниците по история), нито знаете как е възпитаван.
Възрастните хора имат много по-голям страх от Бога, много по-голяма вяра в църквата, за тях църквата е олицетворение на Бога.
Съгласна съм с Fisherman - човекът постъпва така защото смята, че прави добро и не е виновен за алчността на хората.
Човекът има кауза, което е много повече от това, което имат повечето хора днес. Дори и да не я разбирате.

EinGutesKind
07-20-2014, 18:51
Проси колкото да не умре от глад и вероятно смята, че чрез такъв тип подаяние не извършва грях от алчност ...

an7raks
07-20-2014, 18:51
^Разбирам, това си му е каузата, ама не виждам какво й е великото. Дарява едни пари, за които не се е трудил, в името на кауза, която не помага никому.

socareless
07-20-2014, 18:55
велико е, защото никой друг не го прави (да прави добро без да очаква нещо в замяна (без да имаме предвид вярата в отвъдния живот, за което не можем да сме сигурни, тъй като не можем да вникнем в мислите му, за тва по-добре да коментираме нещата, в които сме сигурни))

и тва, че на практика не помага на никой е без значение, важно е какво символизира каузата му

an7raks
07-20-2014, 18:56
велико е, защото никой друг не го прави (да прави добро без да очаква нещо в замяна

Кое му е доброто и за кого?

galaxy29
07-20-2014, 19:02
Lady, кога ще ни разкажеш за ерата на тийн-форумното зараждане? :{

socareless
07-20-2014, 19:03
Кое му е доброто и за кого?
за тебе всяко добро ли се измерва в нещо материално?
защо едно и също нещо ме караш да повтарям.... доброто е самата кауза, която символизира, че човек без да притежава каквито и да било богатства е готов да помогне на други пред това да помогне на себе си
не става въпрос за реалните резултатите от каузата, които очевидно не предполага, че са в полза единствено на най-корумпираната институция

an7raks
07-20-2014, 19:03
http://www.youtube.com/watch?v=LxL7VlCZXDQ

an7raks
07-20-2014, 19:05
за тебе всяко добро ли се измерва в нещо материално?
защо едно и също нещо ме караш да повтарям.... доброто е самата кауза, която символизира, че човек без да притежава каквито и да било богатства е готов да помогне на други пред това да помогне на себе си
не става въпрос за реалните резултатите от каузата, които очевидно не предполага, че са в полза единствено на най-корумпираната институция
Да, за мен всяко едно добро е свързано с помощ на някого. Това, че страдаш и то умишлено, не те прави добър човек.

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 19:13
Тогава, защо проси?

тъп ли си, на 100 години от какво да печели пари ве?

Стареца не случайно на рожденния му ден се покри от всякъде, да не го снимат, за да не провокира такива лумпени, щото не търси медийна известност.

an7raks
07-20-2014, 19:15
тъп ли си, на 100 години от какво да печели пари ве?



Хората взимат пенсии... Поне тези, които са работили на времето...

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 19:18
И стига плюете по църквата. Тя може да е сяква, ама не друг ни е запазил през турското. Църквата е институция, жизнено важна за единението и вярата в обществото. Има много крадливи свещенници, ама има без църква, и без нужното внимание към нея - народа се обезверява.

Auriss
07-20-2014, 19:20
пак ли бълваш простотии ?
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=1&WorkID=3162&Level=1

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 19:20
Хората взимат пенсии... Поне тези, които са работили на времето...

е ако иска да дарява, нали трябва да яде ве? С просенето той мисли, че върши работата по този начин хората, които им се свиди да дават повечете. Или не знам, негови си разбирания, виждания, не е ваша работа.

an7raks
07-20-2014, 19:22
И стига плюете по църквата. Тя може да е свяква, ама не друг ни е запазил през турското. Църквата е институция, жизнено важна за единението и вярата в обществото. Има много крадливи свещенници, ама има без църква, и без нужното внимание към нея - народа се обезверява.

През турското са ни запазили шепа по-образовани българи... Вярата в обществото какво общо има с вярата в Бог? Дори и си противоречат...
Защо трябва да вярваме в глупости, за да вървим напред?

socareless
07-20-2014, 19:22
те пенсиите тука понеже са космическите, човек може да ходи по екскурзии, да си плаща лекарствата и прехраната и да живее охолно и все пак да му остават за благотворителност, мхм...
стига глупости плс, това да получаваш по 100 лева на месец, с които е почти невъзможно да оцелееш и да ги даваш за благотворителност и Иисус не би го направил.... аре малко се вгледай в тебе първо и помисли ти какво би направил и после съди другите...

an7raks
07-20-2014, 19:25
те пенсиите тука понеже са космическите, човек може да ходи по екскурзии, да си плаща лекарствата и прехраната и да живее охолно и все пак да му остават за благотворителност, мхм...
стига глупости плс, това да получаваш по 100 лева на месец, с които е почти невъзможно да оцелееш и да ги даваш за благотворителност и Иисус не би го направил.... аре малко се вгледай в тебе първо и помисли ти какво би направил и после съди другите...
Ама той нали иска да живее в мизерия и да дава всичко на църквата? Нека си дава пенсията, но да не проси.
Аз бих унищожил църквата като институция, а храмовете бих запазил като част от историята ни... Не виждам това какво общо има с темата...

Auriss
07-20-2014, 19:28
//socareless ;
ако свърша по подобен начин бих се хвърлил от някъде.
Нямам предвид в материално отношение, а в духовно. Затова и казах, че го съжалявам - това ми е антипода за достоен човек. Буди единствено презрение.

socareless
07-20-2014, 19:31
//socareless ;
ако свърша по подобен начин бих се хвърлил от някъде.

може би му се иска, ама вярата не му позволява, доколкото съм запознат е грях да се самоубиеш

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 19:33
През турското са ни запазили шепа по-образовани българи... Вярата в обществото какво общо има с вярата в Бог? Дори и си противоречат...
Защо трябва да вярваме в глупости, за да вървим напред?
комунист...
Как беше израза... душата си давам, но вярата не. Единствено християнската вяра ни е запазила като нация, език и всичко. Трябва да си много забил, ако не го знаеш това. А църквата е била и е мястото на обединението, прошката и уединението. Църквата не е парламент, за да ни направи богати всички, ами вид духовно обучение за хората в доброто и мирът. Да те научи да живееш достойно и да ти даде сили. Все едно никой не е ходил на църква от вас.

socareless
07-20-2014, 19:35
През турското са ни запазили шепа по-образовани българи...

именно тази шепа образовани българи е всеизвестно, че са били църковни дейци...
и тъй като вярата ми в църквата и религията е толкова голяма колкото и вярата ми в управляващите ни политици не виждам смисъл спорът да продължава в тази насока...

an7raks
07-20-2014, 19:36
комунист...
Как беше израза... душата си давам, но вярата не. Единствено християнската вяра ни е запазила като нация, език и всичко. Трябва да си много забил, ако не го знаеш това. А църквата е била и е мястото на обединението, прошката и уединението. Църквата не е парламент, за да ни направи богати всички, ами вид духовно обучение за хората в доброто и мирът. Да те научи да живееш достойно и да ти даде сили. Все едно никой не е ходил на църква от вас.
Вярата е различно от църквата... Не ни е нужно да хрантутим банда педераси със златни часовници и Линкълни, за да вярваме...
Влизал съм в църква, но по-скоро като в туристически обект...

an7raks
07-20-2014, 19:38
именно тази шепа образовани българи е всеизвестно, че са били църковни дейци...
и тъй като вярата ми в църквата и религията е толкова голяма колкото и вярата ми в управляващите ни политици не виждам смисъл спорът да продължава в тази насока...
Не споря с теб. ;)

LadyDi
07-20-2014, 19:40
Вярата е различно от църквата... Не ни е нужно да хрантутим банда педераси със златни часовници и Линкълни, за да вярваме...
Влизал съм в църква, но по-скоро като в туристически обект...

Вярата е различна от църквата за теб. Но не и за Дядо Добри. Точно за това ти е трудно да го разбереш и е по-добре да спреш да опитваш.

LadyDi
07-20-2014, 19:41
Lady, кога ще ни разкажеш за ерата на тийн-форумното зараждане? :{

много е жалко, че от онова време не останаха никакви теми...

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 19:42
Влизал съм в църква, но по-скоро като в туристически обект...
като дори не си ходил, не си слушал църковна церемония и не си разговарял с поп, кво си мислиш, че знаеш?

Църквата за какво призовава ве? Вярата от къде ще я усвоиш? В какво ще вярваш? Ами е ако е в това да убиваш дица, щото размумът ти го позволява? Ние не сме еволюирали толкова много умствено като ауриса, че да можем всичко сами да приценяваме, без да се нуждаем от никакви универсални човешки закони и ценности, ми от тва кво еди кой си доктор Фаус казал вчера.

tireheb
07-20-2014, 19:43
ех, голем зор ви е някой като каже "брей, тва е хубаво", да намерите 100 кусура и да се изсерете отгоре.

ми ако църквата функционираше точно както си трябва и беше опората и гръбнака на България? щеше ли дядото да заслужи уважението ви?
е, за него явно църквата Е тва, което ... трябва да бъде
и съответно той е готов да си даде всичкото. затва е голям човек

тва, че представите му не се припокриват с вашите, е друг въпрос.

galaxy29
07-20-2014, 19:45
много е жалко, че от онова време не останаха никакви теми...
нищу, резюмирай, любопитно ми е ;/

socareless
07-20-2014, 19:46
Не споря с теб. ;)

знам, просто е факт и въпреки мнението ми за църквата не трябва да се умаловажава ролята, която тя е изиграла за запазването самобитността на българския народ и като цяло ролята на християнството в Европа, защото ако не я беше сега щяхме още да живеем в османската империя, която може би щеше да се простира върху цяла Европа, а и отвъд..

102
07-20-2014, 19:46
повечето възрастни хора са шантави
но в шантавостта си тоя дядка е добър
за мен това значи че като цяло е добър човек
важно е да вярваш но още по-важно е да чувстваш
вие сте избрали да сте безчувствени говеда
аз съм избрал да ви еба майката смотаняци

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 19:47
Да 3ба бездуховнта нациа пък аз ще кажа, че и сме най-безверните от цяла Европа, Русия и Азия.. И не случайно ще си ядем л*****

Auriss
07-20-2014, 19:48
Ами е ако е в това да убиваш дица, щото размумът ти го позволява? Ние не сме еволюирали толкова много умствено като ауриса, че да можем всичко сами да приценяваме, без да се нуждаем от никакви универсални човешки закони и ценности
Продължавай да доказваш, че си с интелекта на гугутка.
Препоръчвам ти и да погледнеш https://www.youtube.com/watch?v=ODhFlcPYhVI

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 19:49
Дори тъпите американци са претъпкали и пеят по църквите им всеки ден.

tireheb
07-20-2014, 19:49
ти па кат почнеш да изказваш некви мнения, и то по такъв начин, се ено си изследвал въпроса 100 години и си върховния съдник, чак ми става лошо кат те чета

Fisherman
07-20-2014, 19:54
антракса,аурис и митачето са избрали пътя на овчето бездушие и си патят и ще си патят тройно
в бъдеще

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 19:56
то бие на очи, очевадно е. На Велик ден в Констанца нямаше една кола брат ми на центъра, на улицата. Тук нали ви слушам на всички мнението за християнството. Те и турците у нас не се изселват на Запад заради вярата им. Ама така е, териториите в еволюцията се заселват с ,,качественото'', другото изчезва.

Auriss
07-20-2014, 19:57
нз що ме намесваш ;/

an7raks
07-20-2014, 19:57
Вярата е различна от църквата за теб. Но не и за Дядо Добри. Точно за това ти е трудно да го разбереш и е по-добре да спреш да опитваш.

Аз се опитвам да разбера хората, които ми спамят колко бил велик...
Разбирам, че за него си това, което върши е добро. Убийците също мислят, че е добро да убиваш.

an7raks
07-20-2014, 19:58
антракса,аурис и митачето са избрали пътя на овчето бездушие и си патят и ще си патят тройно
в бъдеще

Бездушен съм, защото не съм вярващ? :lol:

Fisherman
07-20-2014, 20:00
Бездушен съм, защото не съм вярващ? :lol:

остави религията цялата ти философия е сгрешена

an7raks
07-20-2014, 20:02
Философията, че страданието не те прави добър или, че това да избавиш някого от такова, те прави?

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 20:02
veche vqrvam v plana ран-ът за и въобще за промиването на съзнанието на цели народи :D

Fisherman
07-20-2014, 20:02
veche vqrvam v plana ран-ът за и въобще за промиването на съзнанието на цели народи :D

вече?

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 20:04
ae iskam da valqt boing boing boing 777

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 20:04
вече?
predi se sumnqvah malko:D

an7raks
07-20-2014, 20:04
veche vqrvam v plana ран-ът за и въобще за промиването на съзнанието на цели народи :D

Само замени "планът ран-ът", чието съществуване е недоказано, с "религията"...

Fisherman
07-20-2014, 20:06
Философията, че страданието не те прави добър или, че това да избавиш някого от такова, те прави?

историята показва,шепа хора като добри лишили се от лукса за да работят на интелектуалното си израстване и доброто на света
за да постигне един човек невероятен прогрес,трой трябва да живее в лишения и често те водят до страдание

Fisherman
07-20-2014, 20:07
Само замени "планът ран-ът", чието съществуване е недоказано, с "религията"...

хора манипулират хора,не религията,последния път,когато четох Библията там пишеше да се прави добро и да се отнасяш с другите,като с братя

galaxy29
07-20-2014, 20:08
socareless, Fisherman, Lady, tireheb и 102 са прави,
и BadAss, ако това, дето каза се съпоставя с казаното от гореспоменатите
ама нали трябва все да сте опаки, различни и специални
къде ви е човещината се питам

Auriss
07-20-2014, 20:08
интелектуално израстване =/= безцелно съществуване

Fisherman
07-20-2014, 20:10
интелектуално израстване =/= безцелно съществуване

Тесла безцелно съществуване ли е водил,като се смята,че е умрял девствен?Нещо мемислимо за 190 процента от хората днес.

an7raks
07-20-2014, 20:11
Не виждам с какво този старец допринася за доброто на света...
Религията е създадена от хора... Какво ми пречи да се отнасям с другите като с братя без да съм вярващ? Или е странно как може да имам някакви ценности без страха, че ще горя в ада...

tireheb
07-20-2014, 20:11
интелектуалното израстване реално няма общо със съществуването, било то "безцелно" или изпълнено със смисъл

нито равенство, нито неравенство можеш да сложиш между двете

Fisherman
07-20-2014, 20:12
Не виждам с какво този старец допринася за доброто на света...
Религията е създадена от хора... Какво ми пречи да се отнасям с другите като с братя без да съм вярващ? Или е странно как може да имам някакви ценности без страха, че ще горя в ада...

да и аз тва питам,защо не се отнасяш с тях,като с братя?Библия не е нужна за да си добър човек

tireheb
07-20-2014, 20:12
Не виждам с какво този старец допринася за доброто на света...
Религията е създадена от хора... Какво ми пречи да се отнасям с другите като с братя без да съм вярващ? Или е странно как може да имам някакви ценности без страха, че ще горя в ада...


разбрахме, че не виждаш
от 50 поста твои в темата, в 50 казваш "не разбирам, не разбирам" и евентуално подчертаваш как не си вярващ
браво
аре следващия

an7raks
07-20-2014, 20:16
Фишка, тъй като спомена Тесла, знаеш ли защо той сам изгаря голяма част от трудовете си и нищо не достига до нас? Защото вярващите са го обидили, казвайки, че общува с дявола и че всички изобретения на великия учен се дължат на това.
От къде знаеш аз как се отнасям с хората? От 10 мнения във форума?
tireheb Да, не разбирам, обясни ми ти, моля те!

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 20:17
Не виждам с какво този старец допринася за доброто на света...
Религията е създадена от хора... Какво ми пречи да се отнасям с другите като с братя без да съм вярващ? Или е странно как може да имам някакви ценности без страха, че ще горя в ада...

нищо. ама ако не си вярващ в доброто - ти няма нищо да правиш... църквата на това учи. тя служи и като упора за вярващите в черни дни. Инача всички ще правят квото си знаят и искат .Няма кой да ги е научил на правилното. Тоест в църквата няма нищо лошо. А стареца като го гледаш дава и малкото,което има. ти ще дадеш ли? не щото предпочиташ за себе си

an7raks
07-20-2014, 20:23
Ама, не, бе, колко пъти да кажа, че разбирам старецът, който си е решил, че така прави добро... Не разбирам хората, които го превъзнасят като светец, докато хора като Отец Иван остават в сянката...

Fisherman
07-20-2014, 20:23
Фишка, тъй като спомена Тесла, знаеш ли защо той сам изгаря голяма част от трудовете си и нищо не достига до нас? Защото вярващите са го обидили, казвайки, че общува с дявола и че всички изобретения на великия учен се дължат на това.
От къде знаеш аз как се отнасям с хората? От 10 мнения във форума?
tireheb Да, не разбирам, обясни ми ти, моля те!

това за вярващите за първи път го чувам,доколкото знам Тесла е изгорил трудове за да не достигнат до хора със зли намерения

самия Тесла е вярвал в съществуването на висша сила,а щом толкова умствено развит човек го твърди,какво остава за нас

Auriss
07-20-2014, 20:28
хубаво е, че си бил там да го питаш и е още по-хубаво, че си решил, че щом вярва във 'висша сила', то тя неминуемо е християнското трио.


интелектуалното израстване реално няма общо със съществуването, било то "безцелно" или изпълнено със смисъл
нито равенство, нито неравенство можеш да сложиш между двете
deep.

В крайна сметка излиза, че дядото е добър, 'щото хората са боклуци /според някои от вас/, пък той не е. Лошо няма.

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 20:34
Ама, не, бе, колко пъти да кажа, че разбирам старецът, който си е решил, че така прави добро... Не разбирам хората, които го превъзнасят като светец, докато хора като Отец Иван остават в сянката...

колко пъти се среща на улицата бедняк да прави дарения ве ? Кой остава в сянка? Просто случая е интересен и да не кажем уникален, за това. Показват добрата му постъпка и намерение, които са необичайни. Хората правят дарения, но бедняк да дарява не се вижда често.


И не разибрам.... как може да има хора, които да не вярват в никаква висша енергия....

anonymous895156
07-20-2014, 20:36
очевидно няма как да съпоставяме две коренно различни философии на човешкото съществуване, всяка от които има своите предимства и недостатъци, и да очакваме двете страни да се разберат, камо ли да променят чуждия светоглед
това, което трябва да остане, е взаимното уважение между двете страни

освен когато другата гледна точка не е много тъпа като в този случай

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 20:37
очевидно няма как да съпоставяме две коренно различни философии на човешкото съществуване, всяка от които има своите предимства и недостатъци, и да очакваме двете страни да се разберат, камо ли да променят чуждия светоглед
това, което трябва да остане, е взаимното уважение между двете страни

освен когато другата гледна точка не е много тъпа като в този случай
го казва Митко, фена на Азис, евреина...


Няма две страни. Всичко е взаимно.

Fisherman
07-20-2014, 20:38
епа в крайна сметка мърльо мърляв,Библията е най-старата книга,която споменава висша сила.

an7raks
07-20-2014, 20:39
колко пъти се среща на улицата бедняк да прави дарения ве ? Кой остава в сянка? Просто случая е интересен и да не кажем уникален, за това. Показват добрата му постъпка и намерение, които са необичайни. Хората правят дарения, но бедняк да дарява не се вижда често.


И не разибрам.... как може да има хора, които да не вярват в никаква висша енергия....

Ама той прави дарения, събирайки чуждите такива... Той е само посредник, реално...
Аз вярвам във висшата ядрена енергия...

tireheb
07-20-2014, 20:39
В крайна сметка излиза, че дядото е добър, 'щото хората са боклуци /според някои от вас/, пък той не е. Лошо няма.

вижда ми се legit причина :О

socareless
07-20-2014, 20:43
антракс, може църквата и религията да не са това, което се опитват да ни представят, това, че са създадени да подчиняват масите, да оеднаквяват хората и да ги превръщат в стадо, да ги карат да мислят по определен начин, за да могат тези, които дърпат конците да ги насочват в желаната от тях посока и тн. и тн. - ок, до голяма степен съм съгласен, но без тях хаоса и безнравствеността, отношенията между хората и устройството на обществата биха били в пъти по-зле, тя е "необходимото зло"
не разбирам кво толкова те жегва, като в наши дни човек има свободата сам да избира в какво да вярва...

anonymous908491
07-20-2014, 20:43
За мен, Отец Иван заслужава уважение и званието "светец"

Тоя Добри беше казвал доста неприятни неща за него, нещо свързано с подслон за проститутки и че нямало никога да му даде пари.

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 20:45
Ама той прави дарения, събирайки чуждите такива... Той е само посредник, реално...
Аз вярвам във висшата ядрена енергия...

прави каквото може! Какво чужди пари? Изпросените пари вместо да пие бира, както повечето - прави нещо полезно. Какво като са изпросени? То в тоя свят всички са посредници. Дори парите на никой не са негови, ако ще философстваме. Тоест това е да си вземем поука, че всеки може да помага, дори просяка.

Auriss
07-20-2014, 20:46
вижда ми се legit причина :О
иронията, именно.

Аз се подведох да отида в другата крайност, за което се извинявам - не съм имал намерението да оспорвам ничие мнение за постъпките на този човек или да го обиждам пряко. Просто не пасва на моя мироглед и ми беше интересно да разбера какво другите намират за достойно в действията му.

@Фишерман, грешиш. Има едни плочки от Вавилон, разказващи за Гилгамеш, които са доста по-стари. За съжаление липсват фрагменти, но в sacred-texts.com можеш да ги прочетеш

anonymous895156
07-20-2014, 20:48
го казва Митко, фена на Азис, евреина...

това са положителни неща, говорят само за високите ми музикални критерии и благородния ми произход

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 20:49
това са положителни неща, говорят само за високите ми музикални критерии и благородния ми произход

ole

an7raks
07-20-2014, 20:50
Да, той подслонява всеки, който се нуждае от помощ... Голяма част от проститутките попадат в тази категория. Нали християнството беше религия на прошката?

антракс, може църквата и религията да не са това, което се опитват да ни представят, това, че са създадени да подчиняват масите, да оеднаквяват хората и да ги превръщат в стадо, да ги карат да мислят по определен начин, за да могат тези, които дърпат конците да ги насочват в желаната от тях посока и тн. и тн. - ок, до голяма степен съм съгласен, но без тях хаоса и безнравствеността, отношенията между хората и устройството на обществата биха били в пъти по-зле, тя е "необходимото зло"
не разбирам кво толкова те жегва, като в наши дни човек има свободата сам да избира в какво да вярва...

Жегва ме това, че човек, който реално не помага никому получава повече уважение, от хората, които го правят. Жегва ме, че държавата заделя част от общите държавни пари за църквата. Жегва ме, че едно кръщене и една църковна сватба струват колкото майка си и баща си, а събират и дарения...

an7raks
07-20-2014, 20:53
прави каквото може! Какво чужди пари? Изпросените пари вместо да пие бира, както повечето - прави нещо полезно. Какво като са изпросени? То в тоя свят всички са посредници. Дори парите на никой не са негови, ако ще философстваме. Тоест това е да си вземем поука, че всеки може да помага, дори просяка.

Полезно за кого? Аз бих предпочел да изпие една бира, вместо да купи нов часовник за пловдивския митрополит...

socareless
07-20-2014, 20:54
Жегва ме, че държавата заделя част от общите държавни пари за църквата. Жегва ме, че едно кръщене и една църковна сватба струват колкото майка си и баща си, а събират и дарения...

това са неща, които не ти определяш и които болшинството от хора не споделят, защо се опитваш да наложиш позицията си като най-правилна?

an7raks
07-20-2014, 20:58
това са неща, които не ти определяш и които болшинството от хора не споделят, защо се опитваш да наложиш позицията си като най-правилна?

Надявам се някой да ми докаже, че хората не са чак такива идиоти...

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 21:04
Полезно за кого? Аз бих предпочел да изпие една бира, вместо да купи нов часовник за пловдивския митрополит...

Полезно за църквата. Щото ако нямаше , щеше да е по зле. А заплатите на свещенниците също са по 300 лв.

И какво? Важно е намерението му към доброто това, че се лишава, а е просяк. Не друго.
И какво те жегва, никой не ти кара да даваш дарения ;)
И защо те жегва ве? Явно си вярваш? Безверниците не ги жегва. Те им е все едно за другите. Важното е те да им е добре. Теб те жегва, защото вярваш в нещо и усещаш, че не стои всичко безнаказано в природата. Що те жегва бе?

socareless
07-20-2014, 21:07
Надявам се някой да ми докаже, че хората не са чак такива идиоти...
...и аз съм съгласен с повечето неща, които казваш за църквата и аз не одобрявам бизнеса наречен религия, но какво ще промениш с това? защо се опитваш да наложиш мнението си над хора, които няма да те разберат, както и ти тях? няма смисъл нито да го правиш, нито да опиташ... просто това е положението и всеки си прави своя избор на чия страна да е, безсилен си да го промениш, а и няма смисъл, просто си ги пази за себе си тези неща и имай 1 на ум...иначе хората те гледат с недоумение

Auriss
07-20-2014, 21:07
Те им е все едно за другите. Важното е те да им е добре
мъдрец

Fisherman
07-20-2014, 21:08
иронията, именно.

Аз се подведох да отида в другата крайност, за което се извинявам - не съм имал намерението да оспорвам ничие мнение за постъпките на този човек или да го обиждам пряко. Просто не пасва на моя мироглед и ми беше интересно да разбера какво другите намират за достойно в действията му.

@Фишерман, грешиш. Има едни плочки от Вавилон, разказващи за Гилгамеш, които са доста по-стари. За съжаление липсват фрагменти, но в sacred-texts.com можеш да ги прочетеш

колко са стари тия плочки

Auriss
07-20-2014, 21:10
колко са стари тия плочки

епа нямам точен спомен, ама погледнах в уикито (http://en.wikipedia.org/wiki/Epic_of_Gilgamesh) и пише 1800г пр Хр

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 21:11
мъдрец

ти също си папа агент

an7raks
07-20-2014, 21:11
Полезно за църквата. Щото ако нямаше , щеше да е по зле. А заплатите на свещенниците също са по 300 лв.

И какво? Важно е намерението му към доброто това, че се лишава, а е просяк. Не друго.
И какво те жегва, никой не ти кара да даваш дарения ;)
И защо те жегва ве? Явно си вярваш? Безверниците не ги жегва. Те им е все едно за другите. Важното е те да им е добре. Теб те жегва, защото вярваш в нещо и усещаш, че не стои всичко безнаказано в природата. Що те жегва бе?
Църквата не е човек.
Карат ме, като заделят част от данъците за църквата. Вярвам в хората и, че трябва да си помагаме, но всичко трябва да е взаимно. Общо взето, приемам правилата за живот, които религията налага, но не приемам съществуването на Бог, нито това, че трябва да ги спазвам, подтикван от страх.

anonymous908491
07-20-2014, 21:11
От тема за психично болен минахте на църковни въпроси

an7raks
07-20-2014, 21:14
...и аз съм съгласен с повечето неща, които казваш за църквата и аз не одобрявам бизнеса наречен религия, но какво ще промениш с това? защо се опитваш да наложиш мнението си над хора, които няма да те разберат, както и ти тях? няма смисъл нито да го правиш, нито да опиташ... просто това е положението и всеки си прави своя избор на чия страна да е, безсилен си да го промениш, а и няма смисъл, просто си ги пази за себе си тези неща и имай 1 на ум...иначе хората те гледат с недоумение
Знаеш ли, може пък и някой да вдене... Може, пък, и аз да ги разбера...

socareless
07-20-2014, 21:17
надали

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 21:17
Църквата не е човек.
Карат ме, като заделят част от данъците за църквата. Вярвам в хората и, че трябва да си помагаме, но всичко трябва да е взаимно. Общо взето, приемам правилата за живот, които религията налага, но не приемам съществуването на Бог, нито това, че трябва да ги спазвам, подтикван от страх.
обясних какъв орган е църквата, ясно е че има и много недостатъци..

още се чудя... защо вярваш в хората и в това, че трябва да си помагат, както призовава религията? и защо въобще се ядосваш и ти става тъпо за онези зли случки, които дори не те засягат... защото го правиш? ако нямаше затвор, кое те спира да се държиш лошо с хората? кое те спира да си купиш един заек и да го одереш жив ?

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 21:19
ако печелиш пари , кое те спира да не избиваш хората?

Auriss
07-20-2014, 21:21
климатроник, теб затворът и вярата ти ли те спират да убиваш ?

socareless
07-20-2014, 21:21
аре стига с тая етика и теология, дайте нещо за произхода на Вселената:D

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 21:24
климатроник, теб затворът и вярата ти ли те спират да убиваш ?

не четеш... вие твърдите храбро, че сте атеисти, а в същото време пускате сълзи за най-малкото :Д

an7raks
07-20-2014, 21:55
обясних какъв орган е църквата, ясно е че има и много недостатъци..

още се чудя... защо вярваш в хората и в това, че трябва да си помагат, както призовава религията? и защо въобще се ядосваш и ти става тъпо за онези зли случки, които дори не те засягат... защото го правиш? ако нямаше затвор, кое те спира да се държиш лошо с хората? кое те спира да си купиш един заек и да го одереш жив ?
Църквата е половият орган на държавата... Нищо повече...
Това са просто мои убеждения и не ми е необходим страх от Бога, за да ги спазвам. Дай обратното.. Защо ми е да се държа лошо с хората, да ги избивам и да дера живи зайци? Ако се налага, бих направил всяко едно от изброените, но за сега, не се налага. Държа се с хората добре от чисто егоистични подбуди... Например и те да се държат така с мен...

Да си атеист означава да отричаш съществуването на Бог, а не съществуването на ценности и добродетели.

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 22:03
Църквата е половият орган на държавата... Нищо повече...
Това са просто мои убеждения и не ми е необходим страх от Бога, за да ги спазвам. Дай обратното.. Защо ми е да се държа лошо с хората, да ги избивам и да дера живи зайци? Ако се налага, бих направил всяко едно от изброените, но за сега, не се налага. Държа се с хората добре от чисто егоистични подбуди... Например и те да се държат така с мен...

Да си атеист означава да отричаш съществуването на Бог, а не съществуването на ценности и добродетели.

ама ценностите и добродетелите олицетворятат Бог и вярата. Е, значи вярваш, че ако направиш добро - ти се връща? Какво ти пречи да се държиш лошо, да дереш зиви зайци? Ако се хваниш на изкусвн бас, ще го одереш ли, за да спечелиш наградка@? лата а фък.. нещо от вътре май те спира? Какво?
Аз също не вярвам в феи, дядо коледа, елисейски полета, ама знам, че има нещо.
и научно, нищо не умира на празно, ми се трансформира

Fisherman
07-20-2014, 22:08
епа нямам точен спомен, ама погледнах в уикито (http://en.wikipedia.org/wiki/Epic_of_Gilgamesh) и пише 1800г пр Хр

и какво Гилгамеш е герой

Auriss
07-20-2014, 22:10
да, де, но нали ставаше въпрос за споменаване на висша сила. Е, споменава се ;д Може и да не съм те разбрал въобще какво имаш предвид, все тая отивам да спя ;д

Auriss
07-20-2014, 22:14
и научно, нищо не умира на празно, ми се трансформира
мда, първият закон на термодинамиката е доказателство, че земята е плоска и на няколко хиляди години, а хората са направени от кал.

an7raks
07-20-2014, 22:18
ама ценностите и добродетелите олицетворятат Бог и вярата. Е, значи вярваш, че ако направиш добро - ти се връща? Какво ти пречи да се държиш лошо, да дереш зиви зайци? Ако се хваниш на изкусвн бас, ще го одереш ли, за да спечелиш наградка@? лата а фък.. нещо от вътре май те спира? Какво?
Аз също не вярвам в феи, дядо коледа, елисейски полета, ама знам, че има нещо.
и научно, нищо не умира на празно, ми се трансформира

хаха, добре, ако така ще извърташ нещата, вярващ съм... :lol:
Не го вярвам, а е факт в повечето случаи... За добро или лошо, обществото съществува заради взаимната изгода и "правенето на добро". Ако наградата е няколко бона, вероятно да... Всеки, който каже, че не би, е лицемер...
Отвътре ме спира единствено това, че на мен не ми харесва...

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 22:48
хаха, добре, ако така ще извърташ нещата, вярващ съм... :lol:
Не го вярвам, а е факт в повечето случаи... За добро или лошо, обществото съществува заради взаимната изгода и "правенето на добро". Ако наградата е няколко бона, вероятно да... Всеки, който каже, че не би, е лицемер...
Отвътре ме спира единствено това, че на мен не ми харесва...

не, за няколко хиляди няма да го одера имам си принципи.... виж. за 1 милион ще видя :Д
Иначе що не ти харесва? Взимаш ножа, кълцаш, то квичи. Същото е все едно да биеш жена си :Д
Какво значи не ми харесва? Не е факт. Ко искаш да ми кажеш? Че мафиотите, политиците и всички богаташи са златни кожички? Толкова много успели хора има, дето са вършили мръсотии... е ? от къде тая съвест?

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 22:49
мда, първият закон на термодинамиката е доказателство, че земята е плоска и на няколко хиляди години, а хората са направени от кал.

от кал са създадени.... и растенията. от какво друго? от почвата всичко излиза.

an7raks
07-20-2014, 22:57
не, за няколко хиляди няма да го одера имам си принципи.... виж. за 1 милион ще видя :Д
Иначе що не ти харесва? Взимаш ножа, кълцаш, то квичи. Същото е все едно да биеш жена си :Д
Какво значи не ми харесва? Не е факт. Ко искаш да ми кажеш? Че мафиотите, политиците и всички богаташи са златни кожички? Толкова много успели хора има, дето са вършили мръсотии... е ? от къде тая съвест?
друго си е едновременно да биеш и ебеш жената... Първото е невъзможно със заека...
Ако ти кажа от възпитанието, ще спреш ли да задаваш дебилски въпроси? Отново няма нищо общо с Бог, защото никой от наще не е вярващ.

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 23:06
друго си е едновременно да биеш и ебеш жената... Първото е невъзможно със заека...
Ако ти кажа от възпитанието, ще спреш ли да задаваш дебилски въпроси? Отново няма нищо общо с Бог, защото никой от наще не е вярващ.

а възпитанието от кое зависи? защо така са те възпитали? а?аА Църквата също е средство за възпитание. Тоест вие просто грешите. Не вярвате, че вярвате .

golemiq_korab_minava
07-20-2014, 23:07
утре искам заешко от теб.

AnarchyBoy
07-20-2014, 23:44
:lol:

Lilanda
07-21-2014, 00:00
не четеш... вие твърдите храбро, че сте атеисти, а в същото време пускате сълзи за най-малкото :Д
Би ли ми обяснил как това, че си безбожен, те прави безчувствен? Остави ценностите на страна. Атеистите нямат право на емоции ли? Откога атеист е равно на робот?

Антраксе, хората обичат алтруизма в най-висшата му форма, независимо от резултатите му.

И ти си прав донякъде.

an7raks
07-21-2014, 00:39
Ако е така, значи хората са идиоти...

а възпитанието от кое зависи? защо така са те възпитали? а?аА Църквата също е средство за възпитание. Тоест вие просто грешите. Не вярвате, че вярвате .

Възпитали са ме така, за да не горя в ада, ок!

AnarchyBoy
07-21-2014, 00:47
Защо спорите с лабилния? Не го ли виждате къв е въздух под налягане. ;С

Auriss
07-21-2014, 01:00
не сме социални като теб и си нямаме друга работа ;3

Fisherman
07-21-2014, 06:58
мда, първият закон на термодинамиката е доказателство, че земята е плоска и на няколко хиляди години, а хората са направени от кал.

елементите от които са изградени хората са най-вече въглерод,водород,азот и кислород,всичките ги има в калта,така че

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 07:08
Би ли ми обяснил как това, че си безбожен, те прави безчувствен? Остави ценностите на страна. Атеистите нямат право на емоции ли? Откога атеист е равно на робот?

Антраксе, хората обичат алтруизма в най-висшата му форма, независимо от резултатите му.

И ти си прав донякъде.

истинския атесит, този който не вярва в добродетелните ценности - за него е все тая дали се убиват хора, не пука, защото не вижда никакъв смисъл, за да му пука.

Auriss
07-21-2014, 07:33
елементите от които са изградени хората са най-вече въглерод,водород,азот и кислород,всичките ги има в калта,така че
h8er ;/

an7raks
07-21-2014, 07:57
истинския атесит, този който не вярва в добродетелните ценности - за него е все тая дали се убиват хора, не пука, защото не вижда никакъв смисъл, за да му пука.

"Атеизмът представлява светоглед, убеждение, което изключва съществуването на каквото и да е свръхестествено същество - божество, дух, нематериални сили или задгробен живот. Терминът атеизъм (на френски: athéisme, от athée, което означава атеист, на гръцки: Αθεος, атеос, което означава безбожен: образува се от гръцката представка α- (а-), която значи без или не + Θεός, теос, значещо бог; думата има индоевропейски корени) в буквален превод означава „без вяра в който и да е бог“."
Къде виждаш, че означава да си безчувствен?
Пак даваш някакви си твои определения за нещата, които не разбираш... Както и повечето вярващи...

AnarchyBoy
07-21-2014, 08:02
истинския атесит, този който не вярва в добродетелните ценности - за него е все тая дали се убиват хора, не пука, защото не вижда никакъв смисъл, за да му пука.

Ти си потресаващо тъп, атеиста не вярва в БОГ, защото той вярва на очите си... Да си виждал на скоро Бог? И аз не съм.. :?
Няма нищо общо с добродетелни ценности, просто не вярваш в бог. ;с
Нищо общо с твоите измислици, които между другото в 98 % от времето са тотален булшит и няма нищо общо с реалността.
Понякога си мисля, че си побъркан, но после се сещам, че си просто супер мейнстрийм самоубиец ;с

LadyDi
07-21-2014, 08:04
истинския атесит, този който не вярва в добродетелните ценности - за него е все тая дали се убиват хора, не пука, защото не вижда никакъв смисъл, за да му пука.

що говориш глупости?
Атеизмът отрича съществуването на божества, а не добродетелни ценности.

edit: А, другите вече са ти се скарали :cool:

yakuza_
07-21-2014, 08:09
атеизмът е пътя към спасението, покайте се сектантски курви

AnarchyBoy
07-21-2014, 08:10
8-)

an7raks
07-21-2014, 08:13
Да си виждал на скоро Бог?

http://www.youtube.com/watch?v=_IH4mf_rlWc

AnarchyBoy
07-21-2014, 08:13
http://www.youtube.com/watch?v=_IH4mf_rlWc

:razz:

AnarchyBoy
07-21-2014, 08:19
Колега край, отивам да ставам попче, т'ва ми беше достатъчно! Неоспорим аргумент просто. ;С
Климатиче, ае да ми обясниш схемите в църквата, че май ги разбираш? :lol:

Fisherman
07-21-2014, 08:25
много си елементарен за поп

Fisherman
07-21-2014, 08:28
Интересното е ,че атеистите разчитат най-много на логиката и науката,но твърдят че всичко е започнало от големия взрив.Топка от материя се е раздула до галактики,живи организми и строги закони.

Как така от нищото става нещо?Дори учените си противоречат със закона за запазване на енергията.

an7raks
07-21-2014, 08:35
Интересното е ,че атеистите разчитат най-много на логиката и науката,но твърдят че всичко е започнало от големия взрив.Топка от материя се е раздула до галактики,живи организми и строги закони.

Как така от нищото става нещо?Дори учените си противоречат със закона за запазване на енергията.
Да, има страшно много неща, които не знаем и не разбираме... Аз предпочитам да не зная, вместо да се заблуждавам...

Fisherman
07-21-2014, 08:38
Да, има страшно много неща, които не знаем и не разбираме... Аз предпочитам да не зная, вместо да се заблуждавам...

значи ми казваш,че предпочиташ да си седиш със скръстени ръце вместо да използваш мозъка си?

yakuza_
07-21-2014, 08:38
за това се казва "теория на големия взрив"
не виждам защо да не се казва и "теория на господ/бог/Jessus/владо"

an7raks
07-21-2014, 08:40
значи ми казваш,че предпочиташ да си седиш със скръстени ръце вместо да използваш мозъка си?

И, как по-точно си използваш мозъка, като се доверяваш сляпо на нещо недоказано?

yakuza_
07-21-2014, 08:41
Какво мисли бог за казуса с Плутон? А за извънземните? А за метеоритите? А за звездите? Как така един е заченат без ебане, а вече никоя не зачева така? Може би хермафродит?

Fisherman
07-21-2014, 08:43
Какво мисли бог за казуса с Плутон? А за извънземните? А за метеоритите? А за звездите? Как така един е заченат без ебане, а вече никоя не зачева така? Може би хермафродит?

опитваш се да си обясниш извънземни неща със земна логика

yakuza_
07-21-2014, 08:45
ами нали 1 е създал всичко, би следвало да обясни какво ни заобикаля, а и много от падналите метеорите са направени от материали, които ги има и на земята

yakuza_
07-21-2014, 08:46
А бог има ли предположение, защо очилата за нощно виждане, светят точно зелено?

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 08:47
що говориш глупости?
Атеизмът отрича съществуването на божества, а не добродетелни ценности.

edit: А, другите вече са ти се скарали :cool:

нещо се обидиха :Д

Самата идея, че вярваш в доброто и правиш същото, защото така мислиш, че трябва - е вид вяра.

an7raks
07-21-2014, 08:47
А бог има ли предположение, защо очилата за нощно виждане, светят точно зелено?

Подобни уреди са дело на Сатаната, невежа такъв!

Fisherman
07-21-2014, 08:47
ами нали 1 е създал всичко, би следвало да обясни какво ни заобикаля, а и много от падналите метеорите са направени от материали, които ги има и на земята

той е обяснил в 60 книги събрани в 1

an7raks
07-21-2014, 08:48
нещо се обидиха :Д

Самата идея, че вярваш в доброто и правиш същото, защото така мислиш, че трябва - е вид вяра.

Ама аз вярвам и в компютъра, от който ти пиша... Това прави ли ме религиозен?

yakuza_
07-21-2014, 08:49
нещо се обидиха :Д

Самата идея, че вярваш в доброто и правиш същото, защото така мислиш, че трябва - е вид вяра.

ако вярваш, в кармата, това не означава, че вярваш в божества

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 08:51
http://www.youtube.com/watch?v=_IH4mf_rlWc

ей тази музика трябва да се забрани и всички тези 100 кила, криско, шамари да се вкарат по затворите, защото вредят на детското възпитание ,наука и култура.. ама какво да кажем, промити американчета стана новото поколение

an7raks
07-21-2014, 08:53
ей тази музика трябва да се забрани и всички тези 100 кила, криско, шамари да се вкарат по затворите, защото вредят на детското възпитание ,наука и култура.. ама какво да кажем, промити американчета стана новото поколение
И аз така мисля, ама беше изцяло по темата това...

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 08:54
Ама аз вярвам и в компютъра, от който ти пиша... Това прави ли ме религиозен?

Защо тогава отричаш да удереш живо куче, щом вярваш само в компютъра? От къде тези чувства, защо те спират?

an7raks
07-21-2014, 08:55
Защо тогава отричаш да удереш живо куче, щом вярваш само в компютъра? От къде тези чувства, защо те спират?

Казах ти, че емоциите нямат нищо общо с Бог и "висша сила"... Те са просто недостатък...

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 08:58
Казах ти, че емоциите нямат нищо общо с Бог и "висша сила"... Те са просто недостатък...

какъв недостатък? Те трябва да са предизвикани от нещо. Има хора, които не ги интересува и биха взривили милиони хора.

yakuza_
07-21-2014, 08:59
А кое ги възпира тогава, да направят това?

LadyDi
07-21-2014, 09:00
за това се казва "теория на големия взрив"
не виждам защо да не се казва и "теория на господ/бог/Jessus/владо"

Я порови за произхода на думите теория и теология... Може да се изненадаш.

an7raks
07-21-2014, 09:01
какъв недостатък? Те трябва да са предизвикани от нещо. Има хора, които не ги интересува и биха взривили милиони хора.
Недостатък на човешката психика...
Те биха го направили, защото това е добро в техните очи и според техните убеждения. Биха го направили просто, защото така искат... Както и аз бих отдрал кучето, ако поискам...

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:01
може би вътрешна неосъзната вяра

LadyDi
07-21-2014, 09:01
може би вътрешна неосъзната вяра

направо ме изумяваш какви глупости успя да нанижеш една след друга...

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:02
Недостатък на човешката психика...
Те биха го направили, защото това е добро в техните очи и според техните убеждения. Биха го направили просто, защото така искат... Както и аз бих отдрал кучето, ако поискам...
или защото просто не им пука? нямат никакво чувство, защото са обезверени до послено?

yakuza_
07-21-2014, 09:03
Я порови за произхода на думите теория и теология... Може да се изненадаш.

разказвай направо

an7raks
07-21-2014, 09:03
Ако не им пука, няма за чии чеп да се занимават да взривяват, каквото и да било...

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:04
направо ме изумяваш какви глупости успя да нанижеш една след друга...

не, просто ми е чудно от къде хората са добри, само някакви емоции не могат да определят всичко..

защо след като няма никакво значение и последствия за тях, защо няма да ударят жена, защо ще помогнат на стар човек в безисходица и тнт...

LadyDi
07-21-2014, 09:07
разказвай направо

Еми...

Theoria (θεωρία) is Greek for contemplation. It corresponds to the Latin word contemplatio, "looking at", "gazing at", "being aware of," and it is an important term in theology.
It expressed the state of being a spectator. Both Greek θεωρία and Latin contemplatio primarily meant looking at things, whether with the eyes or with the mind.
Taking philosophical and theological traditions into consideration, the term was used by the ancient Greeks to refer to the act of experiencing or observing and then comprehending through consciousness, which is called the nous or "eye of the soul" (Matthew 6:22–34). Insight into being and becoming (called noesis) through the intuitive truth called faith, in God (action through faith and love for God), leads to truth through our contemplative faculties.

yakuza_
07-21-2014, 09:07
защото вярват, че тоя който е превърнал водата във вино, ще превърне снега в кокаин, а накрая на зимата ще изпаднат в зверска абстиненция

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:07
Ако не им пука, няма за чии чеп да се занимават да взривяват, каквото и да било...

е, как да няма? Мафията на това се държи.. пари... какъв човек е изтрелял ракетата към пътническия самолет, само за да провокира хората. За да задоволи своите си потребности и тнт..

LadyDi
07-21-2014, 09:09
не, просто ми е чудно от къде хората са добри, само някакви емоции не могат да определят всичко..

защо след като няма никакво значение и последствия за тях, защо няма да ударят жена, защо ще помогнат на стар човек в безисходица и тнт...

Има елементарни морални разбирания, наложени във времето от обществото под формата на практики, ако щеш дори закони. Хората ги спазват и това няма нищо общо с вътрешната им убеденост в съществуването на Бог.
Колкото и невероятно да ти звучи, добротата също се учи. Посредством примера на обществото, в което живееш, учението на което те подлагат в семейството и училището, ти научаваш, че да причиняваш болка (примерно) на друго живо същество е неправилно, неморално и съответно зло.

an7raks
07-21-2014, 09:12
е, как да няма? Мафията на това се държи.. пари... какъв човек е изтрелял ракетата към пътническия самолет, само за да провокира хората. За да задоволи своите си потребности и тнт..

Ако са намесени достатъчно пари, повечето хора биха се поддали... Всеки си има цена...

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:16
Има елементарни морални разбирания, наложени във времето от обществото под формата на практики, ако щеш дори закони. Хората ги спазват и това няма нищо общо с вътрешната им убеденост в съществуването на Бог.
Колкото и невероятно да ти звучи, добротата също се учи. Посредством примера на обществото, в което живееш, учението на което те подлагат в семейството и училището, ти научаваш, че да причиняваш болка (примерно) на друго живо същество е неправилно, неморално и съответно зло.
Е, нали зрелия разум може да отхвърли голяма част от тези обществени практики, които до голяма степен са наложжени от църквата, като по-този начин можеш да получиш лична изгода.

Има много гадни семейства, от които децата излизат съвсем различни от родителите си...
Е, щом е така, няма ли някаква сила, която да държи всичко? Защо Бог трябва да е човешка фигура? Той е общото название или това, което е неизвестно за нас и се свързва с доброто?

an7raks
07-21-2014, 09:17
Защо ми е да вярвам в Бог, за да помогна на дядката, който едвам слиза от автобуса? Не може ли просто едното Благодаря да ме радва? Това не ме ли прави отново егоист?

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:18
Ако са намесени достатъчно пари, повечето хора биха се поддали... Всеки си има цена...

Значи все пак се съгласяваш, че е заради безверието? Каза повечето... прави си, че повечето хора са говеда. Но има хора и като дядо Добри.

AnarchyBoy
07-21-2014, 09:20
Хауахауахауаха6ъа7ауауахау хаапаохаоайахаоиахаоаоаха оайгаоайаахайаоахакааоаха пахааоайа

an7raks
07-21-2014, 09:21
Значи все пак се съгласяваш, че е заради безверието? Каза повечето... прави си, че повечето хора са говеда. Но има хора и като дядо Добри.

Не е заради безверието, а отново заради емоциите... Емоцията от това да знаеш, че цял живот да харчиш, пак няма да можеш да си изхарчиш парите, примерно...
Всяко правило си има изключения.

AnarchyBoy
07-21-2014, 09:21
Корабе ти си за лечение бе мойто момче, хауахауахуахауахауауауаха ха...... а нее неее :razz:

AnarchyBoy
07-21-2014, 09:23
:lol:

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:23
Защо ми е да вярвам в Бог, за да помогна на дядката, който едвам слиза от автобуса? Не може ли просто едното Благодаря да ме радва? Това не ме ли прави отново егоист?

и това ,,благодаря'' за кво ти е? какво получаваш от този дядка, който утре няма да видиш? Какъв смисъл виждаш, да си дигнеш гъза, че да отидеш и да му помагаш на тоя за едно благодаря? Истината май е , че очакваш някой ден и теб да ти помагат.

yakuza_
07-21-2014, 09:24
разкри го, всичко е за да отиде в рая и да чука божиите курви ака монахини

an7raks
07-21-2014, 09:25
и това ,,благодаря'' за кво ти е? какво получаваш от този дядка, който утре няма да видиш? Какъв смисъл виждаш, да си дигнеш гъза, че да отидеш и да му помагаш на тоя за едно благодаря? Истината май е , че очакваш някой ден и теб да ти помагат.
Дори и да е така, това означава, че съм още по-голям егоист, а не алтруист...

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:25
:lol:

ти си бавноразвиащ. може да умреш.

an7raks
07-21-2014, 09:26
разкри го, всичко е за да отиде в рая и да чука божиите курви ака монахини

https://www.youtube.com/watch?v=_uKjR3COzgk

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:29
Не е заради безверието, а отново заради емоциите... Емоцията от това да знаеш, че цял живот да харчиш, пак няма да можеш да си изхарчиш парите, примерно...
Всяко правило си има изключения.
значи дядо Добри е емоциаонален инвалид? Имз хорица, които просто са си такива.
други биха те убили за 5 лв, 5 лв ей ти емоция.. провокирана от тотално обездуховяване.

an7raks
07-21-2014, 09:33
А може и дядо ти Добри да се опитва да изкупи греховете си? Може и да не са толкова малки, колкото си мислиш. При всички случаи, той има свои подбуди, които го карат да прави това, което прави и така да се чувства щастлив. Не по-малко егоист е от мен и теб.

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:33
Дори и да е така, това означава, че съм още по-голям егоист, а не алтруист...

всички сме грешни :Д

an7raks
07-21-2014, 09:34
всички сме грешни :Д

Защо това да искаш да си щастлив трябва да е грях?

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:36
А може и дядо ти Добри да се опитва да изкупи греховете си? Може и да не са толкова малки, колкото си мислиш. При всички случаи, той има свои подбуди, които го карат да прави това, което прави и така да се чувства щастлив. Не по-малко егоист е от мен и теб.

да, но едно е да си добър егоист, друго е да си егосит на дявола :p

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:38
Защо това да искаш да си щастлив трябва да е грях?

грях е ако ощетяваш другите, заради своето щастие.

an7raks
07-21-2014, 09:38
Отново врели-некипели... Първо ми обясняваше, че подбудите били важни, сега ми обясняваш, че резултатите са важни... В този случай, нито едно от двете не е "свято", както твърдите.

an7raks
07-21-2014, 09:40
грях е ако ощетяваш другите, заради своето щастие.

Ами, той ощетява минувачите, които му пускат стотинки в шапката с надеждата да се нахрани и напои с тях, а той отива и ги дава за нещо съвсем друго.

AnarchyBoy
07-21-2014, 09:42
ти си бавноразвиащ. може да умреш.

Личи си от несвързаните ти коментари, кой какъв е.
То т'ва твоето си е психично отклонение ;с

LadyDi
07-21-2014, 09:43
Ами, той ощетява минувачите, които му пускат стотинки в шапката с надеждата да се нахрани и напои с тях, а той отива и ги дава за нещо съвсем друго.

Ако хората искат да го хранят и поят, могат спокойно да му купят храна и вода. Пари се искат не за храна, а защото просещият има нужда. Каква е нуждата му, е друг въпрос.

AnarchyBoy
07-21-2014, 09:43
Кораба и той не знае какво иска да каже, ма е като радио точка, важно е да мели нещо там, да дрънка, дори и да са пълните простотии ;с

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:44
Отново врели-некипели... Първо ми обясняваше, че подбудите били важни, сега ми обясняваш, че резултатите са важни... В този случай, нито едно от двете не е "свято", както твърдите.
и двете са важни.. и църквата е за това... за да вяраваш в доброто
не знам ве, има нещо вътрешно и неразбрано, за да функционира обществото ни. Ние нищо не знаем

an7raks
07-21-2014, 09:46
Според мен, пък, мотивите са без значение, когато резултатът не струва... Уверявам те, че мотивите на атентаторите от 11-ти септември са същите като тези на дядо Добри... Те вярват, че правят добро.

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:48
Кораба и той не знае какво иска да каже, ма е като радио точка, важно е да мели нещо там, да дрънка, дори и да са пълните простотии ;с

не като да е да си прави гавра и да зарибява момичнца от форума

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 09:51
Според мен, пък, мотивите са без значение, когато резултатът не струва... Уверявам те, че мотивите на атентаторите от 11-ти септември са същите като тези на дядо Добри... Те вярват, че правят добро.

те са джихадисти, не християни..
на мен да ми хвърлят бомби над града и аз ше стана терорист

пък и кулите близнаци, както и паднали боинг сега също може да е предизвикан от американци, за да си намерят основания за пред света и тълпите .

an7raks
07-21-2014, 09:55
те са джихадисти, не християни..
на мен да ми хвърлят бомби над града и аз ше стана терорист

пък и кулите близнаци, както и паднали боинг сега също може да е предизвикан от американци, за да си намерят основания за пред света и тълпите .

Все едно е... Защо ще станеш терорист? Нали Бог те учи като те ударят по едната буза, ти да обърнеш и другата? Къде са ти ценностите, че да избиваш невинни/в известна степен/?
За сваления Боинг, съм по-склонен да вярвам, че са го свалили американците... Няма защо сепаратистите да си вкарват такъв автогол...

paradosou
07-21-2014, 10:01
Темата и без друго е разводнена, та: защо емоциите да са недостатък на психиката?! Имаше такова мнение; за мен обаче е супер безпочвено.

an7raks
07-21-2014, 10:05
Защото ни карат да правим ирационални неща, с които по някога си вредим.

LadyDi
07-21-2014, 10:06
Защото ни карат да правим ирационални неща, с които по някога си вредим.

Това е ако оставиш емоциите да те направляват. Нали затова имаш рационален ум - за да изравнява нерационалността на първичните чувства...
Всичко опира до баланс, не до недостатък на психиката.

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 10:09
Все едно е... Защо ще станеш терорист? Нали Бог те учи като те ударят по едната буза, ти да обърнеш и другата? Къде са ти ценностите, че да избиваш невинни/в известна степен/?
За сваления Боинг, съм по-склонен да вярвам, че са го свалили американците... Няма защо сепаратистите да си вкарват такъв автогол...

за бузите питай митето..
не бива сляпо да се следват някакви указание, философски, които не могат лесно да се разберат.
дай си другата буза - смисъл по този начин да спреш спора, да дадеш пример..
Иначе аз не съм поп, нито истински христянин, ще правя терор :Д

an7raks
07-21-2014, 10:09
Това е ако оставиш емоциите да те направляват. Нали затова имаш рационален ум - за да изравнява нерационалността на първичните чувства...
Всичко опира до баланс, не до недостатък на психиката.

Ето примера на кораба... Защо не би одрала живото куче за 5лв, примерно? 5лв са си 5лв, а от теб се иска просто да съблечеш кожуха на едно животно. Емоциите са тези, които ти пречат да вземеш едни 5лв на аванта.

AnarchyBoy
07-21-2014, 10:09
Питайте кораба е ся ще изпъкне с някоя епична простотия..

socareless
07-21-2014, 10:10
все пак стигнахте до произхода на вселената
кораб, морал е съществувал доста преди да съществува религията и ще съществува доста след нея...
определено религията не е източника на доброто у човека, тъй като самата тя е направена от човек => доброто е плод на човешкия разум
вярата в бок не ни е паднала от небето, а също е начин за обяснение на света, тъй като човек има потребността да си обяснява всичко, това му дава сигурност и смисъл в живота
религията е толкова примамлива, защото дава готови отговори на всичко(за разлика от науката, която си служи с методология и доказателства), но с оглед напредъка на науката е много наивно да вярваш в някви измислици и духчета написани от хора,чиито знания за света и вселената са били крайно ограничени
науката ти дава непосредствени доказателства за нещата, ти сам си избираш дали да вярваш на това, което ти се представя пред очите или на някви текстове, на които им липсва каквото и да било логика и емпирика....

AnarchyBoy
07-21-2014, 10:11
за бузите питай митето..
не бива сляпо да се следват някакви указание, философски, които не могат лесно да се разберат.
дай си другата буза - смисъл по този начин да спреш спора, да дадеш пример..
Иначе аз не съм поп, нито истински христянин, ще правя терор :Д

Ти си само жалък самоубиец изживял две или повече лоботомии

LadyDi
07-21-2014, 10:14
Ето примера на кораба... Защо не би одрала живото куче за 5лв, примерно? 5лв са си 5лв, а от теб се иска просто да съблечеш кожуха на едно животно. Емоциите са тези, които ти пречат да вземеш едни 5лв на аванта.

И това, че отказвам да одера живо животно е ирационално действие, което е в моя вреда?
И това не е емоция, това е морал, разбиране, убеждение. Които се оформят следствие на рационалния разум, а не на първичното чувство. Емоция, чувство би било насладата от дрането на животното.

an7raks
07-21-2014, 10:18
И това, че отказвам да одера живо животно е ирационално действие, което е в моя вреда?
И това не е емоция, това е морал, разбиране, убеждение. Които се оформят следствие на рационалния разум, а не на първичното чувство. Емоция, чувство би било насладата от дрането на животното.

Да, в случая е в твоя вреда, защото иначе ще спечелиш едни 5 лева...
Напротив, емоция е това, че на теб ти става жал/гадно и не искаш да го направиш.

LadyDi
07-21-2014, 10:23
Аргументите ти са като изсмукани от пръстите. Но щом ти дават удовлетвореност, няма проблем. Отричай емоциите.
Но я ми обясни, ако считаш емоцията за недостатък на психиката, то смяташ ли, че животните, които обикновено действат първично в защита на собствения си интерес, са лишени от емоция? Постъпват ли те ирационално, в своя вреда?

golemiq_korab_minava
07-21-2014, 10:24
всички сте облъчени :D

an7raks
07-21-2014, 10:25
Не ми дават удовлетвореност, защото и аз имам този недостатък...
Да, няма доказателства, че животните имат емоции.

an7raks
07-21-2014, 10:26
всички сте облъчени :D

Да, от теб...

LadyDi
07-21-2014, 10:28
Да, няма доказателства, че животните имат емоции.
Грешиш. Няма доказателства, че животните изпитват чувства. Емоцията е психическа реакция спрямо обграждащата ни среда. Много интензивно състояние на възбуда, временно и краткотрайно.
Съскането на котката - страх - първична емоция.
Махането с опашка на кучето - радост - първична емоция.
Съветвам те наистина да проучиш въпроса, преди да спориш за глупости.

an7raks
07-21-2014, 10:31
Инстинкт и емоция са различни неща, а махането с опашка на кучето не винаги е "радост"... даже почти никога...

socareless
07-21-2014, 10:32
laydi-ty e prava,nz shto sporish kato ochevidno ne si se zapoznal s vyprosa, ama spor da ima tva e vajnoto

tireheb
07-21-2014, 10:33
лол, антраксе, някой си е отделил от времето, за да ти покаже колко лишени от смисъл са съжденията ти ли

LadyDi
07-21-2014, 10:33
Инстинкт и емоция са различни неща, а махането с опашка на кучето не винаги е "радост"... даже почти никога...

Инстинкт, емоция и чувство са различни неща. Това, че ги използваш като синоними само показва колко малко разбираш тази част от психологията. Затова ми е непонятно защо се опитваш да се аргументираш с помощта на тази наука :)