PDA

View Full Version : Има ли смисъл да продължавам да живея ?



PainfulLiving
07-22-2014, 00:45
Здравейте! Според заглавието на темата някои хора ще си кажат "OMG, пак някакъв смотан пубер, който си мисли, че заради малкия му проблем светът е свършил" и това може да е така. Зависи от гледната точка, но за мен не е. Надявам се с тази тема да видя отговор на въпроса си във вашите коментари или сам да достигна до такъв, до какъвто не съм в последните 2-3 години.

Момче на 18 съм. Тъкмо завърших 12 клас и съм приет в СУ (не съм от София). Откакто влязох да уча в друго училище още 8 клас, по някаква причина спрях да контактувам с тогавашната си компания, която влезе в друго училище. Започнах да си стоя вкъщи постоянно. Не ми харесаха новите съученици, така че не съм си правил и труда да излизам с тях. Бяхме "приятели" единствено в училище. Всеки ден преминаваше в спане->училище->у нас на компютъра->спане (пропусках и дни от училище като всяка година ставаха повече и повече). Това продължи 5 години. Да, 5 години, до ден днешен. Т.е. все още продължава. Излизах супер рядко през учебната година, същото и през лятото. Заседнал начин на живот не, ами направо залепен за стола. Дали пред компютъра или пред чина, дали пред масата за вечеря. В редките случаи, когато излизах, беше на някакво заведение да ядем по нещо. Демек пак на стол. Всичко това доведе до надебеляване (голямо шкембе и задник, големи бутове, линии на прегъване по гърдите и корема заради нагънатите катове кожа), изгърбване, слагане на очила (защото стоях до късно нощем, когато бях на училище, а през лятото обръщах режима ден и нощ), хемороиди. Малко под ребрата от двете страни на кръста имам някакви линии по кожата заради седенето. Жълти зъби (2 криви и няколко развалени, мразя да ходя на зъболекар), изгърбен нос (заради удар в стена, а иначе си беше прав). Като цяло не си изградих навик за лична хигиена. С всяка година диоптрите ми се увеличават. От човек не носещ очила съм стигнал в момента до 4 диоптъра. Мързел! Мислел съм безброй пъти да се стегна, да спра всичко вредно, да тръгна на фитнес, да излизам повече, да ям правилно, но мързела и слабата ми воля се преборват с тези "напасти" и продължавам както винаги. Нищо не може да ме мотивира да се оправя. Гледал съм мотивационни клипчета, казвали са ми хора, надъхвам се и на другата сутрин все едно нищо не се е случило. Искам да имам приятелка. Хаха, можете ли да повярвате нахалството! "Трябва да го приемеш такъв, какъвто е!" - всичко си има граници, обаче. Това дори и аз не мога да си го повярвам сам. Колкото и да искам приятелка, ако някакво чудо се случи и някак си нещо такова излезе, няма да приема, защото не мога да си представя да причиня мен на отсрещния човек. Замислял съм се за много неща - например, да съм от ония изроди, които са забити в една сфера на науката или нещо подобно и да се отдам, но не съм намирал абсолютно нищо, което да ме привлича достатъчно. Исках (даже все още искам) да се науча да свира на китара. Започнах, схванах бързо началните неща, но се отказах. Даже си купих китара, която събира прах в момента. Мързи ме да се науча. Не мога да правя неща, които изискват постоянство. Отказвам се от всичко, което не може да стане бързо. И не съм от хората, на които не им пука за мнението на другите. Докато вървя по улиците се опитвам да вървя възможно най-изправен и си скрия шкембето като се чудя постоянно дали идващия отсреща го е забелязал и ако да, то дано никога повече не се срещнем. Както казах, не съм умен, не блестя пред хората със знания, шампион по състезания или нещо подобно, макар че не се смятам за толкова тъп. През последните 3-4 години съм мислил на няколко пъти за самоубийство, не знам какво още ме спира. Честно казано, ако можех да видя реакцията на познати след като се самоубия, бих го направил на момента без да се замислям. Не вярвам в бог, в рая или ада. Не ми пука дали ще "продължа да живея някъде там". Нямам пари да излекувам повечето си проблеми (хемороидите, операция на очите и т.н.), макар че дори не знам колко струват. Никога не съм търсил лечение на тези проблеми. От около една година вече всяка нощ си лягам с ужасни болки в кръста, които траят около 10-15 секунди и след това изчезват. Хм, не знам друго какво да кажа. Естествено, ще има хора, които ще кажат, че има хора в много по-лошо положение от мен - гладни, без дрехи на гърба си и покрив на главата си и т.н., и ще са прави, че вероятно техните проблеми са по-големи от моите, но продължават да живеят и не се отказват. Е, аз нямам тази воля и всеки ден въжето до мен изглежда все по-привлекателно. Благодаря за отделеното внимание!

an7raks
07-22-2014, 02:34
Не знам какво искаш да получиш чрез тази тема... Моят съвет е психолог... Проблемите не са ти нито, че си дебел, нито че си кьорав...

Ouroboros
07-22-2014, 08:11
Не знам какво искаш да получиш чрез тази тема... Моят съвет е психолог... Проблемите не са ти нито, че си дебел, нито че си кьорав...

Точно така.

Щом ти самия нямаш воля за нищо И ГО ОСЪЗНАВАШ, то тогава какво искаш от нас?

heartshapedbox
07-22-2014, 08:29
Щом не се харесваш, вземи да промениш нещо в себе си. И не става въпрос за очилата или хемороидите, а за нагласата ти към света. Не можеш да стоиш на един стол цял живот и да очакваш интересни и вълнуващи неща да се случват, трябва да ги предизвикаш, да си ги заслужиш ако щеш.
Ще се самоубиеш и какво? Нищо. Щом така или иначе нямаш какво да губиш, хващай се в ръце и действай, по-зле явно няма как да стане. Пътувай, запознавай се с хора, хващай китарата, ходи сред природата, вземи си домашно животинче, изживей приключение, мамка му. Какво те спира?

sweet_crazy_
07-22-2014, 11:31
Хубаво е, че си осъзнал проблема си. Ако не искаш този начин на живот да продължи още 5 или 10 години, тогава трябва да промениш себе си. Това е единственото решение. По-горният пост мн добре го описа.

Devilsplaymate
07-23-2014, 13:27
Направи си план.
Често хората сме абсолютно хаотични, искаме да правим много неща, имаме идеи, но са прекалено много и не знаем откъде да започнем. Почваме с едно нещо, отказваме се, захващаме друго нещо, после трето... докато не оставаме немотивирани. От опит и от наблюдение го казвам това. Така не става. Сядаш един ден, пускаш си музика преди това (по време на - без, трябва да си концентриран), и след това започвам да пишеш нещата, които искаш да правиш. Които искаш да постигнеш, които ти се струват интересни, които трябва да направиш. Всичко. След това ги категоризирай по време, трудоемкост, възможност - било то финансова или там каквато е. Първоначално ще ти се стори всичко невъзможно, защото мозъкът и амбициите ти са атрофирали, но след като свикнеш да ги "упражняваш" ще стане номера.
След като напишеш всички неща, които искаш и трябва да направиш ги захващай едно по едно! Защото след като свършиш едното, ще видиш че можеш да свършиш това нещо и ще си мотивиран за следващото. Примерно искаш да си оправиш зъбите (и че кой обича да ходи на зъболекар, що за глупаво оправдание wtf?) - събери малко пари, спестявай, или се хвани на почасова работа - след като сега ще си в София, можеш да раздаващ флаери например. Или можеш да ги оправиш поетапно (по-малко пари, повече мъки), или наведнъж (по-малко мъки, повече пари). И т.н. Трябва ти план. Нищо друго. Не си стигнал до самоубийство, защото сам знаеш, че това не е отговора и че имаш за какво да живееш.

just lie
07-24-2014, 16:47
Аз съм във същото положение....но вместо да мислиш да се самоубиваш...излизай на вън....поне за два часа и се разхождай....това ще помогне малко за теглото ти....И избърши праха от китарата си и се научи да свириш...музиката успокоява...а това да си намериш приятелка...едва ли е толкова невъзможно просто трябва да повярваш в себе си...и не се интересувай дали някой гледа как изглеждаш...дали си дебел или слаб....хич да не ти пука...Просто повярвай във себе си...

Wild child.
07-25-2014, 02:29
Ти сам си каза какъв ти е проблема. Защо тогава не направиш нещо по въпроса, а седиш и се оплакваш на непознати във форума?! Не очаквай никой да ти помогне, защото никой нищо не може да те накара да направиш, ако ти сам не си размърдаш задника да си оправиш живота. Дори да нямаш мотивация се напъни малко и си създай навика да спортуваш, запознай се с хора с общи интереси, намери си хоби... НЕ ОЧАКВАЙ НЯКОЙ ДРУГ ДА ТИ ПОМОГНЕ. Или си стягаш задника да си оправиш живота, или ще си намираш извинения да не го направиш. Всичко зависи изцяло от теб.

marilyn
07-25-2014, 15:08
Искаш да ти дойде мотивация? Ами... като се запознаеш с новите си колеги, харесаш си мацка от университета и тя не ти обръща внимание, защото си дебел, сдухан и тн... това не е ли мотивация? Искаш гадже, сам го каза. Такъв никоя няма да те вземе.

Ако толкова мислеше за самоубийство, щеше да си пробвал.