PDA

View Full Version : Класическа китара



FunkyPie
08-13-2014, 07:17
С нея дали може да се постигне същия ефект като при акустична за рок песни? (искам да отбележа че има разлика между двете и по-добре неразбиращи да не се изказват, че е все тая)

FAKE IT
08-13-2014, 08:28
Ми същият ефект няма как да се получи. Можеш да си вземеш най-дебелите възможни струни за класическа, така звукът ще се доближи до известна степен, но не си взимай метални струни, ако си с класическа китара, защото ще отиде право в буклука.

FunkyPie
08-15-2014, 08:46
Да де, объркала съм си въпроса. Знам, че няма да се получи същото, но като звучене ще бъде ли готино

FAKE IT
08-15-2014, 09:02
Специално за рок е добре да имаш китара с метални струни, звукът е плътен, ясен и по-хард. Найлоновите струни (на класическата китара) са по-звънливи и по-нежни, те се използват за друг тип песни. Няма как да ти го обясня, трябва да го чуеш, за да усетиш разликата /която е голяма/. И въпреки това, ако имаш под ръка класическа китара и нямаш възможност да си вземеш акустична, отивай в някой музикален магазин и им кажи да ти дадат най-големия размер найлонови струни, който имат в наличност. Проблемът е, че колкото по-дебели са струните, толкова повече те болят и пръстите, но ако свириш редовно известно време ще свикнеш и след няколко седмици няма да го имаш този проблем.

И с класическа китара ще можеш да си свириш рок на първо време, докато не се обзаведеш с акустична/електрическа китара.

FunkyPie
08-15-2014, 09:28
Да, тези неща са ми ясни. Аз просто се уредих с класическа китара (всъщност доста отдавна, но сега имам време за нея) и искам да знам кво да очаквам като стигна до частта с 'толкова задобрях, че ся ш почна кавъри'

FAKE IT
08-15-2014, 10:00
Ми като цяло, не очаквай "ооо, стана едно към едно", а "ся ако имах акустична китара, щеше да е същото, като оригинала".

Всъщност класическата китара е добър старт, няма какво да се чудиш, хващаш я и започваш да я изнасилваш. След време, ако все още си зарибена и се справяш добре, минаваш на друга китара.

Към кои групи си се насочила?

FunkyPie
08-15-2014, 10:09
Ми не съм се замисляла точно кои, предполагам тези които слушам все пак :cool: офспринг, паниуайз, мисфитс, айрън мейдън етц
Всъщност на мен ми е интересно как от един инструмент техниката се прехвърля на друг, става различно и по-интересно някак си.. Нямам проблеми с това, че няма да е 1:1, стига да си ме кефи с:
едит: да, с тези групи и класическа китара кавърите ще са доста забавни, но експеримента си е експеримент :cool:

FAKE IT
08-15-2014, 10:52
Стана ми интересно за офспринг как ще се получи, понеже е група, която и аз харесвам и попаднах на това: https://www.youtube.com/watch?v=BvavXsADr_8 , което според мен ще звучи супер на класическата. Имат и други песни, които стават за акустична / класическа китара. На айрън мейдън много от песните им са подходящи за класическа китара.. бе не е като да няма какво да свириш :D

За прехвърлянето от инструмент на инструмент - класическата си е супер за начало, после ако вземеш акустична ще ти е много по-лесно да свириш на нея, а стане ли ти лесно на акустичната няма да имаш проблеми и с електрическа. Прехода си струва ;d

И задължително изгледай това - https://www.youtube.com/watch?v=jr9hODvzNQE . Преди да започнеш да свириш каквото и да е, ако искаш да е близко до оригинала трябва да си настроиш китарата правилно. И след това почни с някви базови мелодийки, докато ти свикнат пръстите, за да можеш да се метнеш на твоите си тинтири-минтири.

Като почнеш кавърите искам линк !

FunkyPie
08-15-2014, 11:34
Китарата ми е настроена, имам тунер. Аз наскоро си купих книжката Китара for dummies и е доста полезна, още съм на главата с акорди и сменянето им, защото мисля, че тва си е най-важното. Кавърите ще ме почакат малко, ако не и доста :cool:
На офспринг искам да пробвам Can't get my head around you, ще е интересно. Други песни специално не съм мислила.

FAKE IT
08-15-2014, 12:12
Идеална си.

Аз почнах с класическа китара, на която имаше 3 струни, другите бяха скъсани.

Свирих някакви мои измишльотини и се мислих за добър, щото чат пат връзвах някоя мелодия.

После си купих струни и се оказа, че с 6 не е толкова просто, колкото с 3. Също не знаех какво е това да си тунираш китарата. Нямаш си идея какви фрийки бич мелодий са излизали от тая китара тогава. После тръгнах да правя някви кавъри на нирвана /не знам как къщата оцеля и не се срути/. Като видях, че съм тотално некадърен и няма да стане така се сетих да почна да уча акорди и да си настройвам китарата.

След малко зор почнах да си свиря нормално, ти за разлика от мен си се сетила по-навреме :D

На Offspring повечето им песни са базирани на power chords, както е при нирвана и много други групи с подобен стил, така че трябва да наблягаш на тях, когато учиш акордите ;d

FunkyPie
08-15-2014, 12:35
Аз още като си получих китарата, първото нещо което направих беше да я настроя. Не можех (а и все още не мога) да си представя да свиря на разстроена китара. Смисъл определението 'фрийки бич' е доста добро :cool:
Знам за пауър акордите, пробвала съм ги. Тогава още не си бях взела книжката и ми беше много разбъркано. Като цяло не можех да ги правя, както и 3/4 от нещата които опитвах :cool: На български май се казват баре?