PDA

View Full Version : Спорт, летни жеги и дехидратация



AngelBelchev
08-13-2014, 10:32
Кратка статия, писана от мен наскоро. Мисля, че ще полезна на който му се чете.

Опасностите от дехидратацията и как да не я допускаме

Физическото ни представяне може да намалее с до 25% ако изгубите 2% от течностите в тялото си. Без значение колко сте напреднали, пийте вода по време на тренировки ако искате да дадете максимума от себе си и да се чувствате добре докато го правите.

Докато тренираме, ние губим вода чрез дъха и потта си. Ако се дехидратирате, няма да направите добра тренировка. Ще се чувствате отпаднали, ще ви мързи, вероятно е и замайване, а в последствие и мускулни крампи. Това се случва, защото водата помага да се натоварваме физически ефективно. Водата играе ролята на лубрикант за тялото и без нея сме като Тенекиения човек без машинно масло. Водата е от първа важност за множество химически процеси в тялото. Ако тези процеси се забавят, бъдете сигурни, че тъканите ще се възстановяват по-бавно, възстановяването ще става по-бавно и като цяло тялото няма да функционира на 100%.

Ползата от достатъчната хидратация

Най-осезаемата полза е, че се чувстваме по-силни и можем да тренираме по-дълго при това ефективно. Друг важен детайл е, че при адекватна хидратация, сърцето не се натоварва твърде много при изпомпването на кръвта по тялото, което автоматично значи, че повече кислород и хранителни вещества достигат до мускула. Съответно ще имаме повече енергия и тренировките, след които принципно сме бом-бок, ще ни се струват далеч по-лесни.

Изследване сочи, че често дори опитните атлети не успяват да преценят дневните си нужди от вода. Опитни бегачи, участващи в 10 мили състезание, драстично са подценили колко течности ще изгубят чрез потта си и са приемали недостатъчно количество вода. Подценили са загубата на течности по време на състезанието с 46% както и приемът на вода средно с 15%, в резултат на което бегачите са възстановили едва 30% от изгубените течности.

В крайна сметка от колко вода имаме нужда?

Колко вода трябва да пием преди, по време на и след тренировка? Първо бъдете сигурни, че сте достатъчно хидратирани през деня. След което:

1. Час-два преди тренировката пийте 450-600мл вода.

2. 15 минути преди започването на тренировката, пийте 240-300мл вода.

3. По време на тренировката – още 200-250мл на всеки 15 минути.

-- Enjoy

Rakshy
08-13-2014, 13:16
Хубава статия. Да добавя, че има проучване, което казва, че изпиването на 2 чаши вода сутрин на гладно може да засили метаболизма с до 20%.

AngelBelchev
08-13-2014, 13:25
Ако е и студена допълнително ще допринесе за горенето на калории.
Студената напитка попада в стомаха, малко или много охлажда и тялото автоматично започва да гори калории.
(1 калория е необходимата енергия за да се загрее 1кг вода с 1 градус)

anonymous708973
08-18-2014, 12:24
1. Час-два преди тренировката пийте 450-600мл вода.

2. 15 минути преди започването на тренировката, пийте 240-300мл вода.

3. По време на тренировката – още 200-250мл на всеки 15 минути.

-- Enjoy

Извинявай, не претендирам да разбирам, но това ми е пълен абсурд! Как да си направя тренировката, като тая вода ми бълбука из корема.
Айде, да кажем, че аз съм екстремен случай, щото наистина съм като камила и пия ужасно малко вода, ама... по време на тренировка изпивам сумарно до 200 мл, наваксвам си след това. А като цяло... ако за цял нетренировъчен ден изпивам литър, ще съм добре :д

DownloadVirus
08-18-2014, 15:12
Пантерке,аз изпивам по 2 литра вода на тренировка,като се сдържам.Иначе отива към 3 литра. Въобще не ми бълбука даже в корема.

anonymous708973
08-18-2014, 17:42
На мен ми бълбука, усещам я.
Ако легна на земята и се заклатя наляво-надясно, се чува *бълбук-бълбук* 8-)
Респективно ми е тежко, като бягам на пътеката.

galaxy29
08-18-2014, 18:37
ето защо си толкова суха

anonymous708973
08-18-2014, 19:44
Каквото и да значи това :д

draid
08-18-2014, 19:50
Най-лошо съм се дехидратирал на 3000м надморска височина в Доломитите. Беше ужасяващо, особено когато слънцето пече, водата ти е свършила преди 8 часа, а наоколо има само камъни и няма и един стрък трева.

Та когато се дехидратира човек, чувството е много неприятно и силата бързо го напуска, за това пийте вода по време на тренировката.

Fisherman
08-19-2014, 06:35
На мен ми бълбука, усещам я.
Ако легна на земята и се заклатя наляво-надясно, се чува *бълбук-бълбук* 8-)
Респективно ми е тежко, като бягам на пътеката.

тва е шото стомаха ти е празен

DownloadVirus
08-19-2014, 07:50
Аз съм олдскуул,тренирам на гладно :)

eli_ivanova
08-19-2014, 09:09
Със или без спорт, трябва да се пие вода в жегите. Много бързо се губи при изпотяване, а дехидратацията не води до нищо полезно :D

AngelBelchev
08-25-2014, 05:42
А като цяло... ако за цял нетренировъчен ден изпивам литър, ще съм добре :д

Това е супер малко...

Rakshy
08-27-2014, 23:28
Пантеро, пий вода и не се прай на готина, батал.
jk ofc
Сега сериозно: на гликогена в мускулите му трябва вода, на АТФ му трябва вода. По-малко вода води до по-малко от последните 2, които водят до по-малко сила.

anonymous708973
08-28-2014, 09:03
Знам, знам, опитвам се :S
Вчера в 12 вечерта се усетих, че за цял ден имам изпити 2 кафета, кажи-речи 800 мл енергийна напитка, няколко енергийни таблетки (в сесия съм), 250 мл ментов чай и около 200 мл вода. Направо си бях сдала багажа, изпих набързо още 300 мл вода и светнах.
Водата ми е в списъка с целите.

AngelBelchev
08-28-2014, 09:36
PinkPan7her, кофеинът е диуретик при това доста силен. 200мг кофеин на ден са ти напълно достатъчни за стимулиране на паметта и концентрацията. Максимума ти трябва да е около 300мг/ден. Всичко над 300мг не оказва допълнителен ефект в/у концентрация и памет, но тормози нервната система и заради диуретичния ефект изкарва вода от тялото ти. Демек ако все пак продължаваш с кафетата и енергийните истории, които пиеш - задължително пий повече вода.